Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36

Thread: Ερώτηση για πολυεφφέ

  1. #1
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default Ερώτηση για πολυεφφέ

    Γειά σας παιδιά, ποστάρω εκ μέρους ενός φίλου μου τα εξής:

    http://www.thomann.de/gr/zoom_g92tt_guitar_fx_pedal.htm

    Θέλω να πάρω αυτο
    δηλαδή από αυτα που είδα,που διάβασα reviews και τέτοια νομίζω ότι αυτο είναι το καλύτερο για μένα προς το παρόν...απλά ήθελα μια γνώμη από άτομο που έχει ασχοληθεί,πέρα από τα reviews στο harmony central ας πούμε
    ρώτησα ένα παιδί που παίζει καλά και που ασχολείται τρία χρονια,αλλα μου φαίνεται ότι είναι κολλημένος με line6, και στο harmony central όλοι λένε ότι τα line6 δεν αξίζουν
    αυτο είναι και λαμπάτο...2 φορες λαμπάτο βασικά
    απλά δεν την ξέρω τόσο καλά την εταιρία,δεν την έχω "πολυακουστα"


    Τι του λέτε όσοι γνωρίζετε;;
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  2. #2
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    θα έλεγα να μην βιαστεί να πάρει μια πεταλιέρα που κοστίζει τόσα πολλά χρήματα, έστω κιαν έχει λαμπάτο προενισχυτή, και αυτά τα 400 να τα ψάξει σε πετάλια που θα του αποφέρουν πολύ μεγαλύτερο φάσμα επιλογών και πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου.

    οι ζούμ όπως και οι λάιν6 δεν με ενθουσιάσαν ποτέ. (ζουμ έχω κιολα).

    Επίσης την έχει ακούσει αυτή τη πεταλιέρα; Η απλά είδε σπεκς στο τόμαν και καύλωσε;

  3. #3
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    2 φορές λαμπάτο=;

    Προσωπικά είμαι κατά των πολυεφφέ μετά από καιρό χρήσης τους. Θα πρότεινα αν θες να μου πείς τι ήχο θες να βγάλεις και να σου προτείνω κάποια πεταλάκια. Το πολυεφφέ στην πρόβα και το λάηβ χαλά τον ήχο. Όταν παίζεις μόνος σου ακούγεται γαμώ αλλά στο σύνολο όσο πιο direct ήχος, τόσο καλύτερα. Αν θες να παίζεις σπίτι και να κάνεις καμμια ψευτοηχογράφα, πάρτο. Αν επίσης είσαι πεπεισμένος να πάρεις πολυεφφέ, πάρτο.

  4. #4
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    εξαρτάται τι θέλει να παίξει (ναι για άλλη μια φορά)
    αν είναι να πάει για πρόγραμμα σε σκυλάδικο ή να γίνει κιθαρίστας του χατζιγιάννη μια χαρά είναι

    αν είναι να θέλει να πειραματιστεί με ήχους, τζαμαρίσματα κ βζίου βζζζζζουυυυν όχι κ πάλι όχι

    αυτό που είπε το χτικιό για πετάλια κ λοιπά
    χίλιες φορές να πάρει με 400 εβρά κάποια καλά πετάλια (για αρχή προφανώς) παρά μια πεταλιέρα που κάνει τα πάντα με κόστος τον ήχο του
    άσε που τα μισά μην πω κ παραπάνω από αυτά που κάνει δεν θα τα χρησιμοποιήσει ποτές
    I must have some booze. I demand to have some booze

  5. #5
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Και αν είναι να πάρει πεταλιέρα να μην πάρει Ζουμ γιατί έχει μία μαλακισμένη τζιτζικοψηφιακούρα στον ήχο. Ένα-ένα τα πετάλια είναι η σωστή γραμμή.

  6. #6

    Default

    Η Zoom έχει γενικά τη φήμη ότι φτιάχνει φτηνιάρικα μοντέλα για να χτυπήσει έτσι την αγορά, αυτό το πολυεφέ που πόσταρες είναι φτιαγμένο για να χτυπήσει τα pod της line6 που είναι το στάνταρ αυτή τη στιγμή για line in recording ("κατευθείαν" στον υπολογιστή). Κάτι τεχνικά χαρακτηριστικά που γράφουν, τα tubes etc ακούγονται καλά, αλλά μπορεί να είναι απλά για να ψαρώσει ο κόσμος, άμα δε δοκιμάσεις δε θα μάθεις. Πες του φίλου σου άμα έχει τα λεφτά να πάρει το Pod X3 Live και να είναι εγγυημένα κομπλέ, αλλιώς να κοιτάξει να δοκιμάσει το zoom ή να πάρει γνώμες από άτομα που το χουν.

    πσ, ρε παιδιά για να ψάχνεται με τέτοια πετάλια το άτομο δεν παίζει να θέλει αναλογικούρες και τέτοια, κάτι για να γράψει στον υπολογιστή του λογικά. αλλά αφού δεν τον έχουμε εδώ τι να πούμε. (πες του βικότνι να κάνει ακκάουντ!)
    Last edited by phthoggon; 02-06-2009 at 14:45.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  7. #7
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    πολλές φορές κάποιοι πιστεύουν πως πεταλιέρα = πολλά πετάλια σε 1. και σε εφφέ και σε ποιότητα. οπότε καλύτερα να αναφερθούν 5 πράματα ώστε να ενημερωθεί το παιδί πάνω σε θέματα που ίσως δεν έχει ψάξει.

  8. #8
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    [Χαλασμένοτηλέφωνο]Yπάρχει κάποιο αξιόλογο μοντέλο πολυεφφέ γύρω στα 250-300 ευρώ εκτος από line6 ας πούμε; από αυτα που διάβαζα σε ξένα forums το zoom παίρνει καλύτερα reviews από το floor pod της line6 ας πούμε και πολλοί είναι δυσαρεστημένοι από τα line6. Επίσης λένε ότι τα πολυεφφέ είναι καλά, δηλαδή μπορείς να βγάλεις καλο ήχο αρκεί να το ψάξεις.[/Χαλασμένοτηλέφωνο]
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  9. #9
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    Για όλα θα ακούσεις καλές και κακές κριτικές. το θέμα είναι εσύ τι ψάχνεις. αυτό να του πεις. ΔΩΚΕ ΙΝΦΟ ΡΕ ΜΟΥΝΙ :ρρρ

  10. #10
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    πες ντες κ για τι πράμα το θες?
    αυτό που είπε ο φθόγκος βσκ, αν το θες για ηχογράφηση πάρτο, αν το θες για πρόβες, live κ λοιπά εγώ λέω μακριά
    από όλα τα συναφή πολυεφέ, όχι μόνο από αυτό

    κ δεν είναι το θέμα αναλογικούρα ή όχι
    είναι το θέμα πόσο καλά κάνουν τη δουλειά τους

    κ αυτό ψηφιακό είναι αλλά...
    I must have some booze. I demand to have some booze

  11. #11

    Default

    Δεν μας λέει και πολλά όμως, όπως το γιατί πράγμα το θέλει. Η γρήγορη απάντηση είναι όχι πάντως

    Α επίσης, αυτά για ψευτοηχογραφήσεις και τέτοια να τα λέτε αλλού ε, μιλάμε για πολύ πολύ καλή ποιότητα η line6. Ντάξει, δεν αντικαθιστά και ενισχυτές αλλά μιλάμε για 2 επίπεδα πάνω από guitar rig ας πούμε. Επίσης το πολύ καλό είναι ότι συνδέεται με pc και έχει προγραμματάκια να φτιάχνεις τους ήχους σου εκει πέρα όπως ακριβώς με plug in και να τους περνάς στπ πολυεφφέ, πράγμα που είναι τρομερά βολικό, και επίσης υπάρχει official database χρηστών που ανεβάζουν ήχους δικούς τους τεράστια και μπορείς να βρεις ότι θες εκεί άμα δεν μπορείς να φτιάξεις κάτι της προκοπής μόνος σου. Η μόνη μαλακία της line6 είναι ότι πρέπει να σκάσεις λεφτά για να πάρεις μία σειρά από extra ενισχυτές και stompboxes, μέσα στις οποίες βρίσκεται και μία με μέταλ ήχους που κοστίζει 40 ευρώ, και αξίζει, αν και κάνεις δουλειά και με αυτούς που έχει by default.

    Με λίγα λόγια, προτείνω μάζεψε 480 πόσο είναι και x3 pod live.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #12
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    με 500ε γιατί να πάρει λινε6 (((((((((((

  13. #13
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Α επίσης, αυτά για ψευτοηχογραφήσεις και τέτοια να τα λέτε αλλού ε, μιλάμε για πολύ πολύ καλή ποιότητα η line6. Ντάξει, δεν αντικαθιστά και ενισχυτές αλλά μιλάμε για 2 επίπεδα πάνω από guitar rig ας πούμε.
    Άνιση σύγκριση. Το γκιτάρ ριγκ το κατεβάζω τζάμπα, το μηχάνημα τ' αγοράζω 300 εβρώ. Όσο καλύτερο και να είναι το 2ο εφόσον κάνω την δουλειά μου και δεν θέλω να κυκλοφορήσω σάουντρακ στο σπίτι μου, προτιμώ το πρώτο.

  14. #14

    Default

    ε γιατί είναι το καλύτερο για άτομα που δεν ενδιαφέρονται για πρόβες, λάιβ, στόνερ, περιοδείες, και θέλουν να γράφουν στο πισι τους ανχόλι πειραματικό black metal με χιλιάδες overdubs και layers.

    έντιτ: απάντησα και στον αποπάνω
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  15. #15
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    θέλουν να γράφουν στο πισι τους ανχόλι πειραματικό black metal με χιλιάδες overdubs και layers.


    σαγαπω!

    θα καταλάβεις σε λίγες μέρες το γιατί

    αλλά σαγαπω!
    I must have some booze. I demand to have some booze

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 11-01-2008, 16:23
  2. Μιά ερώτηση...
    By Numark in forum Music Discussion
    Replies: 7
    Last Post: 17-11-2006, 20:24
  3. Ερώτηση
    By Mostos in forum Athletics
    Replies: 9
    Last Post: 28-03-2006, 15:55
  4. Ερώτηση
    By Silverwing in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 3
    Last Post: 17-09-2004, 20:22
  5. ερώτηση...
    By Raven Lord in forum General Discussion
    Replies: 65
    Last Post: 24-12-2003, 19:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •