Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: Εδιμβούργο - Edinburgh - Dùn Èideann

  1. #16
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ε αφού δεν πάει. Αθήνα-λονδίνο πάει. Έτσι είχα πάει εγώ και είχε βγεί εκει, στα 200ευ, με κάτι ωρίτσες αναμονής στο λόντον (5 αν θυμάμαι καλά).

    Quote Originally Posted by pixies451 View Post
    για καντε ενα απντειτ για εδιμβουργο.
    χ τωρα κοντα δεν ειχες παει στους τσιγκουνηδες?
    Αυτό τώρα το'δα. Αλλά εδινβούργο δεν έχω πάει. Γλασκώβη έκατσα δυο μέρες και 5 στο άμπερντιν. Και δεν είδα και πολλά, το'καψα απο τουριστικής άποψης =[
    Η διαδρομή γλασκώβη-άμπερντιν είναι απο τα ομορφότερα πράγματα που έχω δει πάντως. Μουσικούλα στο μπ3 και τριπάρισμα με τα τοπία και τις εναλλαγές καιρού ανα χιλιόμετρο.

  2. #17
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    τελη του μηνα παω εδιμβουργο για 5-6 μερες. μιληστε. θελω να ξερω για αντεργκραουνταδικα, καταληψεις και καλη ζουζου.
    this is radio freedom.

  3. #18
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Πηγα για τρεις μερες! Khalkji δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι πηγα με γονεις και δεν βγηκα για βραδυ σε τπτ ενδιαφερον..Κατα τα αλλα:
    ΓΑΜΑΕΙ Λονδινο για την πλακα του(ναι ξερω διαφορετικα μεγεθη κλπ κλπ αλλα στα @@ μου).. Πρωτη μερα καστρο βολτες στην πολη και στα μαγαζια με ουισκυ και την επομενη Highlands, Loch Ness κλπ κλπ Η εκδρομη παει 35 το ατομο..Μονοημερη..φευγεις 8 γυρνας 8.30.Αυτη την εποχη παιζει και ενα Fringe Festival και εχει πολυ τζερτζελο. Σε μια παμπ καθησα 2 φορες(Worlds end)..καλουτσικο φαι.μπυρες τα κλασσικα οπως αγγλια..Ουισκυ τσιμπησα την παρακατω ομορφια απο το Royal Mile Whiskies πανω στο δρομο Royal Mile..


    Επισης λεοφωρειο οποιος ενδιαφερεται με 3 λιρες ειναι ημερισιο τικετ.Αλλα θα ελεγα να το κανετε με τα ποδια.Ειναι ολα πολυ κοντα μην ειστε φλωροι!

    ΦΩΤΟΣ(κυριως απο Highlands κλπ γιατι απο αλλες εβαλε η φιλτατη ιφινοι:














  4. #19
    Συνεργάτης Μόσπιτ Ingolemo's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    2,250

    Default

    Apo pubs protinw Sandy Bell's, exei sunithws mono live mousikh, paradosiaka skwtseziko-irlandika kai gamaei.

    Pare pies kai McEwans 80 opwsdhpote.

    Gia info tsekare to facebook group: http://www.facebook.com/group.php?gi...6748877&ref=ts
    People assume that time is a strict progression of cause to effect. But actually, from a non-linear, non-subjective viewpoint, it's more like a big ball of wibbly-wobbly...timey-wimey...stuff.

  5. #20
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    Θα σκασουμε για πρωτοχρονια 10 ατομα και δεν ξερουμε που να μεινουμε, κατα προτιμηση σχεδον τσαμπα, και σκεφτομαστε couchsurfing.
    Αμα δεν κατσει, τι ωρα κλεινουν τα κλαμπ για να τη βγαλουμε εκει και να την κανουμε με το πρωτο πρωινο λεωφορειο για Γλασκωβη πουχουμε σπιτι?
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  6. #21
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default

    Γυρίσαμε και μεις. Από τις ομορφότερες πόλεις που έχω δει. Μάλλον γενικά μ' αυτά που είδα, η Σκωτία μπαίνει αυτόματα στις 2-3 πιο ωραίες χώρες που έχω πάει.










    Και μερικές ακόμα εκτός Εδιμβούργου:

    Γλασκώβη





    Stirling



    Highlands




    Loch Ness & Urquhart





    Inverness



    Quote Originally Posted by Ingolemo View Post
    Apo pubs protinw Sandy Bell's
    Πήγαμε. Γάμησε
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  7. #22
    Senior Member Snorkmaiden's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    821

    Default

    εχει παει κανενας σας απο λονδινο στο εδιμβουργο με τραινο? αξιζει ή να παω μια και εξω με αεροπλανο?
    Briar

  8. #23
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Από Bristol έχω πάει που είναι το ίδιο πράγμα ουσιαστικά. Αν σε ψήνει πολύωρο ταξίδι με θέα την Αγγλική εξοχή με μουσική στα ακουστικά, αξίζει. Αυτό θυμάμαι προσωπικά, πάρα πολύ μουσική και χάζεμα πρασίνου. Μου άρεσε πολύ. Βγήκα ψόφιος από το τρένο βραδάκι και αντίκρυσα ένα υπέροχο θέαμα (φωταγωγημένο κέντρο, κάστρο κλπ).

    YMMV όμως.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  9. #24
    Senior Member Snorkmaiden's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    821

    Default

    για ποσες ωρες μιλαμε? Τα δρομολογια που εχω δει μεχρι τωρα ειναι γυρω στις 5 ωρες . Με ψηνει και με παραψηνει αλλα θα το ψαξω λιγο ακομα γιατι βρισκω απο πολυ χαμηλες μεχρι εξωφρενικες τιμες. Επισης ξερει κανεις τι γινεται με τα "κτελ" (σικ) τους? Αν ξερει καποιος παραπανω πραγματα inbox
    Briar

  10. #25

    Default

    Προχθές γυρίσαμε και μεις.

    Πολύ όμορφη πόλη, νομίζω -αν δεν πιάνει τρελά κρύα- θα μπορούσα άνετα να ζήσω. Ευτυχώς το 4ημερο που ήμασταν, έκανε πολύ καλο καιρό και έτσι μπορέσαμε να γυρίσουμε αρκετά. Royal mile ωραίο, με τα μαγαζάκια και τις καφετεριούλες/pub/κάτι να φας, με απίστευτο fudge από ζαχαροπλαστείο φρέσκο-φρέσκο μαγεία. Γενικά, να κόβεις βόλτα στην πόλη και να βλέπεις ένα κάστρο δεν είναι και από τα πράγματα που κάνεις καθημερινά. Το κάστρο επίσης αξίζει να το δεις, η αναπαράσταση πολύ καλή και οι πληροφορίες που δίνει για τη βασιλική και όχι μονο ιστορία της σκωτίας κωλομετράει. Κάτι είχε κιόλας εκείνη τη μέρα, και βαρούσαν κανονιοβολισμούς με επίσημους, φιλαρμονικές και τα ρέστα. Τα πάρκα μια ομορφιά, ειδικά στα meadows άνοιξη καλοκαίρι φθινόπωρο θα τα σπάει για άραγμα, βιβλιαράκι και καφεδάρα. Από περιοχές άλλες, είδαμε leith walk (δυστυχώς δεν πήγαμε μέχρι leith που πρέπει να ναι πολύ ωραία), και μια μέρα πήγαμε σε διπλανό χωριουδάκι (dean village), το οποίο συνδέεται με το εδιμβούργο με μονοπατάκι δίπλα σε ποτάμι (water of leith) και δεν περιγράφω άλλο.
    Τιμές και τέτοια αλλού νορμάλ, αλλού τσιμπημένες (π.χ. αστικά λεωφορεία 1,5 λίρες η διαδρομή, 3,5 λίρες το ολοήμερο). Μπύρες πίναμε από 1,8 λίρες την carling μέχρι 4 λίρες την tennents (για την ιστορία, έπαθα πλάκα τα markets τύπου tesco, όπου είχε μπύρες σε μπουκάλια 550-660ml πάφθηνες όλες κάτω από 2 λίρες, becks, newcastle, heineken και τέτοια πάντα ε). Για φαγητό, φάγαμε απίστευτο breakfast στη nicholson, fish n chips σε pub στη rose street έτσι και έτσι, γουρουνάκι σε ψωμάκι σε ντόπιο ταχυφαγίο, όλα σε καλούτσικες τιμούλες. Γενικά, παλεύεται μια χαρά. (από διαμονές δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς, εμείς μέναμε στην αδερφή της γυναίκας στο leith walk)

    Όπως γράφτηκε και σε άλλο post, ίσως από τις ομορφότερες πόλεις που έχω επισκεφτεί. Με νορμάλ μεγέθη, όλα περπατιούνται -αρκεί το κρύο να μη γαμιέται, μια πραγματικότητα αρκετά μακρυά από,τι συνηθίζεις στην ελλάδα.
    Λίγο φωτορεπορτάζ:

    Spoiler
    Το ποτάμι που συνδέει edinburgh με dean village


    Το γουρουνάκι (το οποίο έχουν στη βιτρίνα του μαγαζιού και από κει κόβουν) με black pudding και cheese chill sauce


    Η θέα από το κάστρο


    Γεμιστή πατάτα στο royal mile


    Princes street with its monument


    Θέλω πάλι
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  11. #26

    Default

    πήγες baked potato shop τελικά
    leith δεν έχασες τίποτα, ωραία είναι αλλά όχι κάτι σπουδαίο
    Spoiler
    inb4

    στο portobello στην παραλία είναι πολύ πιο ωραία από leith για βόλτα/ καφέ (=μπύρα)

    haggis δε φάγατε;

    θα ήθελα πολύ να μείνω στο εδιμβούργο αλλά ο καιρός είναι ένα χάλι μαύρο. Τον Αύγουστο που πήγα, τα βράδια είχε φάση 10 βαθμούς με βροχή και αέρα. Το fringe βέβαια είναι τόσο καύλα που λέω να πάω και φέτος, yolo. Για μένα το ωραιότερο μέρος του κόσμου, με χαρακτηριστική άνεση.
    a monkey in silk is a monkey no less

  12. #27
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να προτιμησει κανεις το Εδιμβουργο απο τη Γλασκωβη. Καλη φαση η ομορφια, η τουριστικιλα και τα ρεστα, αλλα κουραζει στο μηνα απανω. Νοικια απαραδεκτα και γενικοτερα πολυ πιο ακριβη. Επισης, λαηβ ουτε για δειγμα.

  13. #28
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    καλα όχι ότι ξέρω πέρα από ένα χειμωνιάτικο διήμερο στο εδιμβούργο, αλλά όλοι λένε ότι η γλασκώβη είναι η σκουριασμένη κωλοτρυπίδα της σκωτίας, τι φάση;

  14. #29
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    Μιλαγα παντα για μονιμη κατοικια. Σιγουρα δεν ειναι η ομορφοτερη πολη του κοσμου και πραγματικα δυσκολευεσαι να πας κοσμο να δει πραγματα σα σκασει για επισκεψη (γιαυτο τους πας εδιμβουργα, ινβερνεσια και γενικοτερα highlands), αλλα υπαρχουν τα ΠΑΝΤΑ (και ομορφα), σε λογικες τιμες και προσιτοτατα. Ειναι πολη, οχι τουριστικο θερετρο.

    Κουβαλαει απαραδεκτη ρετσινια διχως λογο (βια και ιστοριες. αν εισαι μαλακαsh θα τις φας οπουδηποτε) και τα τελευταια χρονια εχει ανεβει σε ολα τα επιπεδα, ειδικα μετα τα περσινα commonwealth games που ολοκληρη η πολη ελαβε ενα καποιο ρετουσαρισμα. Επισης, δεν εχουμε και τις posh σκουληκαντερες του Εδιμβουργου (υπερβολη).

    Βεβαια, και Εδιμβουργο και Γλασκωβη χανουν απο το γεγονος πως το γυναικειο φυλο ειναι υποειδος φωκιας στην καλυτερη.

  15. #30

    Default

    Black pudding = haggis, όχι; Πάντως έφαγα και από τα 2.

    Για γλασκώβη και εμείς τα ίδια ακούσαμε πάνω κάτω, πιο ιντάστριαλ λέει, με το εδιμβούργο σαφώς πιο όμορφο. Επίσης, highlands θέλαμε, αλλά λόγω του περιορισμένου αριθμού ημερών και του κρύου δεν το τολμήσαμε. Και ένα tour φάση λεωφορείο πας πρωί-γυρνάς βράδυ δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, αν απλώς είναι πατ-κιουτ, να πας, να δεις, να χαρείς, να φύγεις. Δε θα θέλει να τα γυρίσεις (ίσως να νοικιάσεις και κανά αμαξάκι για μια-δυο μέρες);
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

Similar Threads

  1. Jailhouse Rock Club (Edinburgh, Scotland)
    By jailhouse rock club in forum Self-Promotion
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2004, 06:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •