αν πας σε μια πόλη/χωρα χωρίς ταξιδιωτικό οδηγό, αν δεν έχεις λοκαλς να σε γυρνάνε, το πιθανότερο είναι να γυρνάς μόνο στο κέντρο και να δεις ελάχιστα πράγματα. επειδή υπάρχουν ένα σωρό διαφορετικοί για κάθε πόλη, έχω περάσει πολλές εκνευριστικές ώρες ψάχνοντας (και δεν ειναι και φτηνοι), οποτε εχω καταλήξει στα εξής:

πάντα υπάρχουν οι ονλαιν οδηγοι/πληροφορίες και το καλύτερο είναι έτσι κι αλλιώς να βάλεις τα πόδια στην πλάτη και να περπατάς, παρενοχλώντας ντόπιους για οδηγίες. αυτά αν είσαι το ταμαγκόθι.

ο καλύτερος οδηγός για 3 μέρες ταξίδι, όταν τα θες όλα μαζεμένα και κυρίως αν χρειάζεσαι πολύ καλούς χάρτες όλης της πολης κι όχι μόνο του κέντρου, είναι οι Marco Polo (imho παντα ε). Οι συγκεκριμένοι απ' όσο ξέρω βγαίνουν προς το παρόν μόνο στα γερμανικά, αλλά ο οδηγός αξίζει ακόμα και μόνο για τους χάρτες στο τέλος (πχ Αμστερνταμ που σου σπανε τα νευρα αν ψαχνεις κανα μικρο δρομο). Αν ξέρετε γερμανικά πάρτε τον. Αν όχι, πάλι πάρτε τον (για το χάρτη), στο ebay θα υπάρχουν αρκετοί χρησιμοποιημένοι. Κανονική τιμή γύρω στα 10 ευρώ.

το lonely planet είναι καλό αν θες να μάθεις κάτι παραπάνω για την πόλη/χώρα. Έχει πολλές πληροφορίες για ιστορία, πολιτική και κοινωνική κατάσταση, τέχνη, αρχιτεκτονική, γενικά ό,τι τραβάει η καρδιά του επισκέπτη (αυτός του άμστερνταμ είχε και ενδεικτικές τιμές για το red light district, μη μας πιάσουν και μαλάκες). Πολύ κείμενο, λίγες φωτογραφίες και γενικά θα ήταν ο καλύτερος οδηγός εβερ, αν δεν είχε τόσο χάλια χάρτες. Νταξει, έχω καλομάθει από το marco polo, αλλά αμστερνταμ εκνευρίστηκα με το lonely planet ριλι). Τιμή γύρω στα 20 ευρώ.

ο τελευταίος που έχω χρησιμοποιήσει είναι ο DK ο οποίος είναι κάπως. Αν θυμάμαι καλά, είναι ο πιο ακριβός από τους γνωστούς, είναι "τουριστικός" και απευθύνεται κυρίως σε κόσμο που πάει σε μια πόλη να δει μουσεία και αξιοθέατα. Πολλές φωτογραφίες και σχέδια, ανάλυση μουσείων, εκθεμάτων και άλλα τέτοια, λίγο κείμενο, για τον τουρίστα που θα πάει Λονδίνο να δει το Μπιγκ Μπεν και την Οξφορντ Στρητ, ενώ δίπλα του ψοφάνε οι άστεγοι. Α, ναι και τα ξένα ονόματα είναι ακριβώς έτσι γραμμένα. Στο Μπραντενμπουρκερ Τορ περπατάτε ευθεία και βγαίνετε στην Ουντερ ντεν Λίντεν.... Οπότε αν δώσετε τα περίπου 20 ευρώ να τον πάρετε, ας είναι τουλάχιστον στα αγγλικά.

πείτε κι άλλους