Results 1 to 15 of 15

Thread: Ταξιδιωτικοί Οδηγοί

  1. #1
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Ταξιδιωτικοί Οδηγοί

    αν πας σε μια πόλη/χωρα χωρίς ταξιδιωτικό οδηγό, αν δεν έχεις λοκαλς να σε γυρνάνε, το πιθανότερο είναι να γυρνάς μόνο στο κέντρο και να δεις ελάχιστα πράγματα. επειδή υπάρχουν ένα σωρό διαφορετικοί για κάθε πόλη, έχω περάσει πολλές εκνευριστικές ώρες ψάχνοντας (και δεν ειναι και φτηνοι), οποτε εχω καταλήξει στα εξής:

    πάντα υπάρχουν οι ονλαιν οδηγοι/πληροφορίες και το καλύτερο είναι έτσι κι αλλιώς να βάλεις τα πόδια στην πλάτη και να περπατάς, παρενοχλώντας ντόπιους για οδηγίες. αυτά αν είσαι το ταμαγκόθι.

    ο καλύτερος οδηγός για 3 μέρες ταξίδι, όταν τα θες όλα μαζεμένα και κυρίως αν χρειάζεσαι πολύ καλούς χάρτες όλης της πολης κι όχι μόνο του κέντρου, είναι οι Marco Polo (imho παντα ε). Οι συγκεκριμένοι απ' όσο ξέρω βγαίνουν προς το παρόν μόνο στα γερμανικά, αλλά ο οδηγός αξίζει ακόμα και μόνο για τους χάρτες στο τέλος (πχ Αμστερνταμ που σου σπανε τα νευρα αν ψαχνεις κανα μικρο δρομο). Αν ξέρετε γερμανικά πάρτε τον. Αν όχι, πάλι πάρτε τον (για το χάρτη), στο ebay θα υπάρχουν αρκετοί χρησιμοποιημένοι. Κανονική τιμή γύρω στα 10 ευρώ.

    το lonely planet είναι καλό αν θες να μάθεις κάτι παραπάνω για την πόλη/χώρα. Έχει πολλές πληροφορίες για ιστορία, πολιτική και κοινωνική κατάσταση, τέχνη, αρχιτεκτονική, γενικά ό,τι τραβάει η καρδιά του επισκέπτη (αυτός του άμστερνταμ είχε και ενδεικτικές τιμές για το red light district, μη μας πιάσουν και μαλάκες). Πολύ κείμενο, λίγες φωτογραφίες και γενικά θα ήταν ο καλύτερος οδηγός εβερ, αν δεν είχε τόσο χάλια χάρτες. Νταξει, έχω καλομάθει από το marco polo, αλλά αμστερνταμ εκνευρίστηκα με το lonely planet ριλι). Τιμή γύρω στα 20 ευρώ.

    ο τελευταίος που έχω χρησιμοποιήσει είναι ο DK ο οποίος είναι κάπως. Αν θυμάμαι καλά, είναι ο πιο ακριβός από τους γνωστούς, είναι "τουριστικός" και απευθύνεται κυρίως σε κόσμο που πάει σε μια πόλη να δει μουσεία και αξιοθέατα. Πολλές φωτογραφίες και σχέδια, ανάλυση μουσείων, εκθεμάτων και άλλα τέτοια, λίγο κείμενο, για τον τουρίστα που θα πάει Λονδίνο να δει το Μπιγκ Μπεν και την Οξφορντ Στρητ, ενώ δίπλα του ψοφάνε οι άστεγοι. Α, ναι και τα ξένα ονόματα είναι ακριβώς έτσι γραμμένα. Στο Μπραντενμπουρκερ Τορ περπατάτε ευθεία και βγαίνετε στην Ουντερ ντεν Λίντεν.... Οπότε αν δώσετε τα περίπου 20 ευρώ να τον πάρετε, ας είναι τουλάχιστον στα αγγλικά.

    πείτε κι άλλους
    Vielen Dank für alles was mal war

  2. #2
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    egw panta tsigkouneuomai na parw odigo kai psaxnw online travel guides (psaxnontas apla to google vriskeis k sxetika blogs) kai kanw mia epilogi apo odigies kai tis ektupwnw mazi me ta pm tou saikotron.
    kai xarti apo metro k tourist offices (apo keinous pou skizontai sto 5o anoigma) kai eimai komple.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  3. #3
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    ego mono tin methodo tamagothi exo dokimasei os tora .
    merikes fores apolafstiki , alles fores oxi kai toso eidika otan epsaxna to hostel stin Cordoba .
    Anyway , oreo topic , tin epomeni fora 8a dokimaso kai me odhgo !
    the game is the game

  4. #4
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    Quote Originally Posted by Fireknight View Post
    methodo tamagothi
    ????

  5. #5
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    το καλύτερο είναι έτσι κι αλλιώς να βάλεις τα πόδια στην πλάτη και να περπατάς, παρενοχλώντας ντόπιους για οδηγίες. αυτά αν είσαι το ταμαγκόθι.

  6. #6
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    on-line βρίσκεις τα πάντα και περισσότερα από τους τυπωμένους οδηγούς. απλά χρειάζζεται να αφιερώσεις κάποιο χρόνο.
    Rock or Nothing

  7. #7
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    πάντα υπάρχουν οι ονλαιν οδηγοι/πληροφορίες και το καλύτερο είναι έτσι κι αλλιώς να βάλεις τα πόδια στην πλάτη και να περπατάς, παρενοχλώντας ντόπιους για οδηγίες. αυτά αν είσαι το ταμαγκόθι
    Λοιπόν, η μέθοδός μου είναι καταπληκτική, 1. καταργεί το χάρτη 2. έτσι μιλάς παραπάνω σε ντόπιους 3. έχει πλάκα.
    Αγαπημένες μου στιγμές
    1. την πρώτη νύχτα στο Ερεβάν που σταμάτησα μια παρέα να τους ρωτήσω στα προσπαθώ-να-μιλήσω-ρώσικα "πού είναι εκείνη η πλατεία που δεν ξέρω πώς τη λένε, αλλά παλιά τη λέγαν πλατεία της επανάστασης ή πλατεία λένιν, ξέρετε, εκείνη η μεγάλη"
    2. στο Tuebingen που είχα χαθεί όσο δεν πάει και έψαχνα το ποτάμι γιατί από εκεί ήξερα πώς να γυρίσω στο χόστελ, οπότε σταμάτησα κάτι μεσήλικες και τους ρώτησα πού είναι το ποτάμι και με ενημέρωσαν πως έχει κι απ' τις 2 μεριές της πόλης ποτάμι και τότε κατάλαβα τι πήγαινε στραβά και δεν μπορούσα να προσανατολιστώ.

    Επίσης είναι πολύ ωραία να παίρνεις μετρό/λεωφορείο στην τύχη, να κατεβαίνεις σ' ένα τυχαίο σημείο (όχι 30km απ' το κέντρο, λιγάκι πιο κοντά) και μετά να περπατάς προς όπου σου φαίνεται κέντρο. Μέρα όμως.

    Ονλάιν, ναι, θέλει χρόνο κι είναι πολύ πιο εύκολο να πάρεις έναν οδηγό που μπορείς να διαβάσεις επιτόπου, παρά να κάτσεις 2 μήνες να μαζέψεις στοιχεία από διάφορα μέρη. Κι επιπλέον είναι πολύ πιο βολικό το βιβλίο, παρά τα άπειρα τυπωμένα Α4 (εκτός αν τα δένεις σε μέγεθος βιβλίου, FYL).

    Οδηγό παίρνω πάντα και στάνταρ Lonely Planet. Δεν είναι ότι κάθομαι να διαβάζω μήνες πριν, για χώρες για τις οποίες ξέρω τα βασικά συνήθως τον ανοίγω πρώτη φορά στο αεροπλάνο, αφού φάω και έρθει η ώρα της βαρεμάρας. Αλλά είναι ωραία εκεί που λιώνεις στο περπάτημα να κάθεσαι σε κάνα παγκάκι/καφέ (αν έχει κρύο) και να διαβάζεις για τη χώρα στην οποία βρίσκεσαι ή να έχεις κάτι να σου λύνει βασικές ιστορικές/γεωγραφικές απορίες επιτόπου. Α και μπορεί να είναι ωραία η μέθοδος "χάνομαι", αλλά είναι ωραίο να περπατήσεις και κάποια περιοχή με αξιοθέατα και οι οδηγοί συνήθως έχουν κάποιες τέτοιες διαδρομές.

    Lonely Planet, ναι, έχουν ένα κάρο πληροφορίες και μ' αρέσει να τους διαβάζω ακόμα και άσχετα απ' το ταξίδι (συνήθως μετά το ταξίδι). Μου φαίνεται τρομερά βολική και η δομή τους, αν και αυτό παίζει να είναι θέμα συνήθειας. Δεύτεροι, με διαφορά, οι Rough Guides. Για Βολιβία έχω κι έναν Bradt (αλλά και LP Bolivia και RG South America) που φαίνεται πολύ ευχάριστος και βολικός, αλλά δεν έχω πάει ακόμα, οπότε δεν ξέρω πώς είναι στην πράξη. Οι DK είναι ό,τι πιο ενοχλητικό έχω δει σε οδηγό, δεν καταλαβαίνω γιατί να βάλεις μέσα στον οδηγό όλα τα κτίρια μιας πόλης σε σκετσάκια, αφού στην πόλη θα είσαι, wtf, άμα θες τα κοιτάς και τα σκετσάρεις μόνος σου.

    Διάφορα τύπου τοπ 10 κλπ είναι μικρά, άρα βολικά για να δεις τα τουριστικά.

    Επίσης, εάν έχει για το μέρος που θέλουμε, οπωσδήποτε τύπωμα http://inyourpocket.com/. Η ποιότητα για τους οδηγούς από μέρος σε μέρος διαφέρει, αλλά συνήθως έχουν κάτι ενδιαφέρον κι είναι μικροί και τζάμπα.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  8. #8
    Senior Member themisomagos's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    thessaloniki wannabe
    Posts
    539

    Default

    mou kanei entyposi pou den exei milisei kaneis giafto:

    http://wikitravel.org/en/Main_Page
    Mono ELECTRIC kai Katholou REQUIEM!

    http://www.youtube.com/watch?v=2EfJ6K9c2Vk

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    8

    Default

    ο.τι βρεις στο διαδίκτυο δεν είναι πάντα σωστώ, ήδη είχα παράξενες εμπειρίες )

    ειλικρινά εγώ προτιμώ να πάρω έναν χάρτη και καλά παπούτσια και μετά... όπου βλέπω με τα μάτια
    μου αρέσει να ανακαλύψω εγώ καινούργιες πόλεις και καινούργιους τόπους. Και μπορώ να σας πω ότι ποτέ δεν το μετανοιωσα

  10. #10
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    όλα καλά είναι, online, τύχη, φιλοι, ντόπιοι, αλλά
    αν θες να ψαχτεις και να μάθεις
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    lonely planet ο καλύτερος οδηγός εβερ
    Spoiler
    (λειπει το Μαρόκο -ειναι δανεισμενο- κ η Ολλανδία είναι για απόσυρση
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  11. #11
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Όχι ακριβώς οδηγός, αλλά δεν ήξερα που να το βάλω http://www.tripinview.com/#/map/
    Εξαιρετικά χρήσιμη ιστοσελίδα (σε beta προς το παρόν, αναμένονται κι άλλα features), με τη βοήθεια της οποίας μπορεί κανείς να δει φωτογραφίες τραβηγμένες από ελικόπτερο, όλων σχεδόν των παραλίων της Ελλάδας και να περιηγηθεί πχ γύρω από ένα νησί.
    Ζουμ στην επιθυμητή τοποθεσία, κλικ σε μια κόκκινη κουκκίδα, και περιήγηση με τα βελάκια κάτω από τη φωτό.

  12. #12
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    να κάνω κ εγώ promotion σε ένα φίλο https://www.tripance.com/
    είναι beta ακόμη και δεν έχει πολύ πράμα, αλλά αναμένεται να εξελιχθεί. είναι σελίδ απου σου προτείνει ταξίδια με δραστηριότητες ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου.
    Rock or Nothing

  13. #13
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Κράτατε την λίστα και ανάλογα την χώρα ψάχνετε μόνοι σας. Χρόνος και λεφτά να υπάρχουν...

    https://www.citypatras.gr/psychagogi...bZvsx8JLlwyiXI
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  14. #14
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Κράτατε την λίστα και ανάλογα την χώρα ψάχνετε μόνοι σας. Χρόνος και λεφτά να υπάρχουν...

    https://www.citypatras.gr/psychagogi...bZvsx8JLlwyiXI
    και κορωνα θέλοντος
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #15
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    λίγο μονόμπαντα το πήρε ευρασία μόνο
    Rock or Nothing

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •