Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 218

Thread: Κωνσταντινούπολη - Istanbul

  1. #31
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    να ποστάρεις για ισλανδια
    Vielen Dank für alles was mal war

  2. #32

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    pixies πήγες τελικά κων/πολη;
    ας πω κι εγώ δυο βλακείες.

    ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι κάποιος στο παρελθόν είχε γράψει ότι είναι καλύτερα να μείνεις beyoglu παρά sultanahmet, οπότε ήρθα εδώ να το βρω να το κάμω κουωτ. Διάβασα το τόπικ απ'την αρχή δύο φορές και δεν το βρήκα πουθενά, οπότε είτε το ονειρεύτηκα, ή πρέπει να αρχίσω να κοιμάμαι πάνω από μία ώρα τη μέρα.

    Εν πάση περιπτώσει, το sultanahmet είναι πολύ κεντρικό σημείο και είναι ωραία να μένεις εκεί γιατί έχεις πολλά πράματα γύρω γύρω να δεις και να κάνεις, έχεις και το τραμ (*), παρ' όλα αυτά η εμπειρία μού έδειξε ότι μάλλον συμφέρει περισσότερο να μένεις beyoglu. Εμείς απ'την πρώτη μέρα που πήγαμε για καφέ γοητευτήκαμε και αποφασίσαμε να βγαίνουμε εκεί, οπότε είχαμε σχεδόν καθημερινές μετακινήσεις sultanahmet - taksim. Δεν είναι κάτι τρομερό βέβαια, μερικές στάσεις με το τραμ και μετά ένα πράγμα που ονομάσαμε τελεφερίκ, το οποίο είναι κάτι σαν μετρό, που κάνει τη διαδρομή kabatas (τερματικός σταθμός τραμ) - taksim. Δυστυχώς το δεύτερο θέλει άλλο εισιτήριο (1.40 YTL το καθένα), οπότε αν είστε γύρω στα 4 άτομα συμφέρει και το ταξί (**). (Σημείωση: σταθερή αξία διαδρομής sultanahmet - taksim: 12 YTL)

    To sultanahmet, επειδή είναι τουριστικό μέρος, είναι και ακριβότερο. Μην προτιμήσετε το φαγητό εκεί, θα έλεγα ότι είναι το αντίστοιχο του να φας σουβλάκια στην Πανεπιστημίου - δε σε χαλάει αν πεινάς, αλλά καλύτερα να ξέρεις να πας στο Σάββα ρε παιδί μου. Ή αλλού. Δοκιμάστε οπωσδήποτε kumpir (σε αγαπώ, μετράω τις μέρες για να ξανασμίξουμε, κλπ) και ρισκάρετε με μικρά φαγάδικα σε στενάκια και παράλληλους της istiklal που προσφέρουν adana, urfa και άλλα σουβλακοκεμπαποειδή. Εγώ δεν τα έφαγα, αλλά μου είπαν ότι είναι τέλεια!
    Η istiklal είναι ένας τεράστιος πεζόδρομος που θυμίζει την ερμού, αλλά περίπου 5893 φορές μεγαλύτερος και πιο πλατύς, και με 90 φορές περισσότερο κόσμο. Ξεκινάει από τάκσιμ και ούτε που ξέρω μέχρι πού φτάνει, παίζει και μέχρι Γαλατά. Στις διάφορες καθέτους της μπορείς να βρεις γραφικά καφέ κλπ κλπ και γενικά είναι μια ωραία βόλτα αν θες να δεις κόσμο. Στην κων/πολη υπάρχουν κτήρια τα οποία έχουν διάφορα μαγαζιά ή καφετέριες στους ορόφους των, οπότε μπορεί να βρεις καφετέρια κρυμμένη στον πέμπτο όροφο πχ και να έχεις όμορφη θέα. Τσεκάρετε τις τέντες των κτηρίων.
    Το μεταλλάδικο που μας πήγαν λέγεται Dorock και βρίσκεται σε μία από τις άπειρες καθέτους της istiklal, συγκεκριμένα στο Imam Adnan σοκάκ. 2 ευρώ η μπύρα (efes pils και dark, πολύ ωραιότερες από οποιαδήποτε τοπική δική μας εκτός της κραφτ που αγαπάμε), τζάμπα λάηβ συχνά (δύο μπάντες), μεταλλάκια ελληνόφατσες και γενικά ένας φτηνός Διόνυσος για όσους τον νοσταλγούν.
    http://www.myspace.com/dorockistanbul

    Όπως ανέφερε και η ίφι, οι τούρκοι είναι ιδιαίτερα ρομαντικοί με τα κορίτσια (δηλαδή πέφτουλες) και διατεθειμένοι να σου κάνουν χάρες, οπότε μη νιώσετε άσχημα. Some of them want to get used by you! Όχι εντάξει, απλώς είναι πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί, και σου φιλάνε το χέρι, πινκ, και τα αγόρια φιλιούνται και σταυρωτά, και όταν αγκαλιάζονται αγκαλιάζονται δύο φορές, μία από την κάθε μεριά, και είναι πολύ γλυκούληδες.

    * το τραμ είναι μόνιμα γεμάτο. Επίσης νομίζω πως τα φίλτρα του κλιματισμού έχουν ποτίσει από τη μπίχλα της πολυκοσμίας και της έλλειψης αποσμητικού, κι έτσι βρωμάει ακόμα κι όταν είναι άδειο. Μετά την 3-4η μέρα συνηθίζεις πάντως!

    ** οι τούρκοι είναι χειρότεροι οδηγοί και από τους έλληνες. Τρομοκρατούμαι και μόνο που θυμάμαι τους αγώνες δρόμου με τα ταξί. Οι τύποι απλώς δε χρησιμοποιούν το φλας. Αλλάζουν λωρίδες όπως και όποτε γουστάρουν, τρέχουν σαν τρελοί, κορνάρουν ακατάπαυστα, γενικά καλό είναι όποιος είναι θρησκευόμενος άνθρωπος να κάνει και μια προσευχή πριν βγει να κυκλοφορήσει στο δρόμο. Ο πρώτος ταρίφας που πήραμε έτρεχε τόσο που ένα από τα αγόρια της παρέας του είπε να πάει πιο σιγά. Εγώ είχα κλείσει απλώς τα μάτια και προσπαθούσα να σκεφτώ τις ωραίες στιγμές της μέχρι τότε ζωής μου, για να τις πάρω μαζί στον άλλο κόσμο.
    a monkey in silk is a monkey no less

  3. #33
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    πήγα!
    η ισταμπουλ πρεπει να γινει σπλιτ τοπικ μαζι με το μπερλιν,ε.
    οτι ειπαν οι απο πανω και συμπληρωνω.

    μόλις φθάνετε εκεί, βρίσκετε ένα γραφείο πληροφοριών τουριστών και παίρνετε έναν χάρτη, ένα μικρό βιβλίο με το χρονοδιάγραμμα βαρκών (θα χρησιμοποιήσετε τις βάρκες 2-3 φορές), το πρόγραμμα μουσείων κ.λπ. Υπάρχει ένας θεουλης στο γραφείο περιοχής sultanahmet, θα απαντήσει σε οποιαδήποτε ερώτηση σας προτού ρωτήσετε.

    Η εκκλησία της Αγια Σοφιας μια απογοητευση και 12-13 ευρώ λιγοτερα. Δεν πηγαμε σε αλλο μουσείο, γιατι βαριομασταν. Ο καιρός ηταν καλος και τσαμπα ανησυχουσα με υγρασιες και τετοια, σε σχεση με τη θεσνικη τον αυγουστο ηταν παραδεισος και περπατιοταν ανετα.

    Απαραίτητα κρουαζιέρα επάνω στο Βόσπορο. Μην πάρετε τη βάρκα τουριστών επειδή δεν κάνει καμία στάση και θα σας υπερχρεώσουν ενώ οι τούρκοι τουρίστες θα πληρώσουν τα μισά. Παίρνετε τη βάρκα που φεύγει από το eminonu (17-18 λίρες) και κατεβαίνετε A.Cavagi (στην ασιατική πλευρά), ανεβαίνετε στο κάστρο και βλέπετε το σημείο που συναντά ο Βόσπορος τη Μαύρη Θάλασσα. Έχει και δελφίνια.

    Ένα συμπαθητικό μέρος στην ασιατική είναι το Uskudar. Πάτε με βάρκα. Στο λιμάνι πηγαίνετε αριστερά έως ότου βρίσκετε ένα πάρκο (Fetihpaşa Korusu Fıstıkağacı) σε έναν λόφο, πηγαίνετε όσο επάνω μπορείτε, μόλις να βρείτε ένα εστιατόριο (dilruba)δεν πάει παραπάνω. Οι Τούρκοι πηγαίνουν εκεί για pik-nik, κάντε το ίδιο.

    Οπωσδήποτε Ortakoy(ενι θενκς!), και χαζεύετε τη γέφυρα του Βοσπόρου με τις εναλλαγές χρωμάτων και τα όλα της και κάνετε βόλτα στο παζάρι. Εκεί πάτε με λεωφορείο από kabatas αλλά δεν θυμάμαι ποιο. Εκεί και στο uskudar δεν έχει πολλούς τουρίστες και θα είστε γαματοι. Εάν έχετε χρόνο μπορείτε να πάτε Πριγκιποννήσια. Πλοίο από Kabatas και εάν έχετε χρόνο μόνο για ένα νησί πάτε στο τελευταίο (Büyükada), νοικιάζετε ποδήλατο (περίπου 5 λιρές/ώρα) και κάνετε τον κύκλο του νησιού, μια ώρα περίπου

    Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο μέρος να μείνεις είναι το ταξιμ για να βγαίνεις το βράδυ και να μη παίρνεις ταξί, ετσι κ αλλιώς sultanahmet κινεισαι μέρα που έχει συγκοινωνίες.
    Δέχονται ευρώ αλλά σε κλέβουν στην ισοτιμία, καλύτερα να αλλάξετε τα χρήματά σας εκεί, είναι φτηνότερα.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  4. #34
    Ryan Gosling zihuatanejo's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Islington.
    Posts
    1,665

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    Αγγλικά μιλάνε;
    Βασική απορία.

    21 Οκτώβρη πρέπει να πάω να πάρω ένα διπλό από τη Φενέρ και πρέπει να ξέρω 1-2 πράγματα.

  5. #35
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    μιλάνε περισσότερο γερμανικά οι περισσότεροι (χωρίς πλάκα) για προφανή λόγο

    η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο με το αν ξέρουν αγγλικά (ή γερμανικά), οπότε μη δοκιμάζετε απαραίτητα νέους, αλλά καλοντυμένους

    αλλά γενικά, δύσκολο με τα αγγλικά (από δικιά μου εμπειρία). μάθετε καναδυο λεξεις τουρκικα, για τα καθημερινά πράματα
    Vielen Dank für alles was mal war

  6. #36
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    Quote Originally Posted by zihuatanejo
    Αγγλικά μιλάνε;
    Βασική απορία.

    21 Οκτώβρη πρέπει να πάω να πάρω ένα διπλό από τη Φενέρ και πρέπει να ξέρω 1-2 πράγματα.

    ρε είσαι στο ελληνικό κλαμπ;
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  7. #37
    Ryan Gosling zihuatanejo's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Islington.
    Posts
    1,665

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    Νταραβερίζομαι.

  8. #38

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    κανένας δε μιλάει αγγλικά. απελπιστικό. συνεννόηση βγάζεις δε βγάζεις και μ'αυτούς που ψιλομιλάνε. τεσεκιούρ εντερίμ
    a monkey in silk is a monkey no less

  9. #39
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    Λοιπόν, η Κωνσταντινούπολη είναι η πρωτεύουσα του κόσμου.

    Ήμουν εκεί την περίοδο της πρωτομαγιάς (και έχω να πω ότι οι δικές μας πορείες είναι αδερφίστικες). Δεν έχω κάνει και πολλά ταξίδια, μετρημένα στα δάχτυλα, αλλά η κων/πολη ήταν το κάτι άλλο για μένα. Την έχω δει κάμποσες φορές στον ύπνο μου και έχω σκοπό να πάω για τριήμερο μες στο Νοέμβρη (και χριστούγεννα με γονείς φυσικά).

    Όλα είναι πάμφθηνα (για τον Έλληνα φυσικά, για τον Τούρκο είναι πίπα-κώλο), ακόμα και σε κλέφτη ταρίφα να μπεις, η συνολική σου μέρα δεν έρχεται πάνω από 30 ευρώ.

    Από μέρη δεν έχω να προτείνω ιδιαίτερα πολλά, καθότι 4 μέρες έκατσα. Καπαλίτσαρσιμ (πως λέγεται δλδ), το κλειστό παζάρι, το οποίο αξίζει να μπεις μόνο για την εμπειρία και να μην πάρεις τίποτε, Αγία Σοφία για να περιπλανηθείς στο μεγαλείο και στη μισαλλοδοξία της ιστορίας (πςςς), γαλάζιο τζαμί για να νοιώσεις το ισλαμικό δέος, και φυσικά Μεγάλη του Γένους Σχολή, πιθανόν το ομορφότερο κτήριο της Πόλης. Η οποία σχολή (κρατάει από το 1454, παρακαλώ) και το οποίο κτήριο (1883, και ξεπροβάλλει μέσα από κανονικότατα σοκάκια) εξακολουθεί και διδάσκει τους εναπομείναντες Έλληνες.

    Όχι δηλαδή, κοιτάχτε:





    Γαμάει και η ασιατική πλευρά, παρότι πάμφτωχη.

    Αυτά εν ολίγοις. Γαμάει η Κωνσταντινούπολη, εμένα προσωπικά με παραμύθιασε και ένας μέρος του εαυτού μου είναι ακόμη εκεί. Είναι το μέρος όπου συγκατοικει ο Ελληνισμός και η Ανατολή, ο χριστιανισμός και το ισλάμ και άλλα τέτοια ρομαντικά. Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον ασχολείται έστω και στοιχειωδώς με τις παραδόσεις (ελληνικές και μη). Η οικειότητα που θα νοιώσει θα είναι απερίγραπτη. Είναι γενικά άλλο πράγμα να χαζεύσεις το Βόσπορο στις όχθες του με τα τζαμιά και το Top Kapi απέναντι και να σκάει 5 η ώρα ο Χότζας (το χρυσό λαρύγγι του φονταμενταλισμού) και να ψέλνει δυνατά από τα ηχεία. Και λυπάμαι που η πλειοψηφεία των κατοίκων της δεν έχει το χρόνο και το ταξικό προνόμοιο να απολαύσει τον πολιτισμικό της πλούτο, καθότι μιλάμε για 17 εκατομμύρια κατοίκους, Φτώχεια, και ένα ψιλοφασιστικό (παρα)κράτος.

    Μέσα στους επόμενους προορισμούς μου είναι και τα Πριγκηπονήσια. Ο ελληνισμός της Πόλης είναι ίσως το γοητευτικότερο ζήτημα που έχω συναντήσει.

    Επίσης αγνοούμε τα εκατομμύρια πορτρέτα του Κεμάλ.

    Και αγοράζουμε μία κούτα Turkish Tea γιατί πατάει κάτω όλα τα gay τσάγια του κόσμου.

  10. #40
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    Λοιπόν, η Κωνσταντινούπολη είναι η πρωτεύουσα του κόσμου.

    Ήμουν εκεί την περίοδο της πρωτομαγιάς (και έχω να πω ότι οι δικές μας πορείες είναι αδερφίστικες). Δεν έχω κάνει και πολλά ταξίδια, μετρημένα στα δάχτυλα, αλλά η κων/πολη ήταν το κάτι άλλο για μένα. Την έχω δει κάμποσες φορές στον ύπνο μου και έχω σκοπό να πάω για τριήμερο μες στο Νοέμβρη (και χριστούγεννα με γονείς φυσικά).

    Όλα είναι πάμφθηνα (για τον Έλληνα φυσικά, για τον Τούρκο είναι πίπα-κώλο), ακόμα και σε κλέφτη ταρίφα να μπεις, η συνολική σου μέρα δεν έρχεται πάνω από 30 ευρώ.

    Από μέρη δεν έχω να προτείνω ιδιαίτερα πολλά, καθότι 4 μέρες έκατσα. Καπαλίτσαρσιμ (πως λέγεται δλδ), το κλειστό παζάρι, το οποίο αξίζει να μπεις μόνο για την εμπειρία και να μην πάρεις τίποτε, Αγία Σοφία για να περιπλανηθείς στο μεγαλείο και στη μισαλλοδοξία της ιστορίας (πςςς), γαλάζιο τζαμί για να νοιώσεις το ισλαμικό δέος, και φυσικά Μεγάλη του Γένους Σχολή, πιθανόν το ομορφότερο κτήριο της Πόλης. Η οποία σχολή (κρατάει από το 1454, παρακαλώ) και το οποίο κτήριο (1883, και ξεπροβάλλει μέσα από κανονικότατα σοκάκια) εξακολουθεί και διδάσκει τους εναπομείναντες Έλληνες.

    Όχι δηλαδή, κοιτάχτε:





    Γαμάει και η ασιατική πλευρά, παρότι πάμφτωχη.

    Αυτά εν ολίγοις. Γαμάει η Κωνσταντινούπολη, εμένα προσωπικά με παραμύθιασε και ένας μέρος του εαυτού μου είναι ακόμη εκεί. Είναι το μέρος όπου συγκατοικει ο Ελληνισμός και η Ανατολή, ο χριστιανισμός και το ισλάμ και άλλα τέτοια ρομαντικά. Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον ασχολείται έστω και στοιχειωδώς με τις παραδόσεις (ελληνικές και μη). Η οικειότητα που θα νοιώσει θα είναι απερίγραπτη. Είναι γενικά άλλο πράγμα να χαζεύσεις το Βόσπορο στις όχθες του με τα τζαμιά και το Top Kapi απέναντι και να σκάει 5 η ώρα ο Χότζας (το χρυσό λαρύγγι του φονταμενταλισμού) και να ψέλνει δυνατά από τα ηχεία. Και λυπάμαι που η πλειοψηφεία των κατοίκων της δεν έχει το χρόνο και το ταξικό προνόμοιο να απολαύσει τον πολιτισμικό της πλούτο, καθότι μιλάμε για 17 εκατομμύρια κατοίκους, Φτώχεια, και ένα ψιλοφασιστικό (παρα)κράτος.

    Μέσα στους επόμενους προορισμούς μου είναι και τα Πριγκηπονήσια. Ο ελληνισμός της Πόλης είναι ίσως το γοητευτικότερο ζήτημα που έχω συναντήσει.

    Επίσης αγνοούμε τα εκατομμύρια πορτρέτα του Κεμάλ.

    Και αγοράζουμε μία κούτα Turkish Tea γιατί πατάει κάτω όλα τα gay τσάγια του κόσμου.

  11. #41
    Slow Chemical Death MD's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    The Morgue
    Posts
    536

    Default

    παω την αλλη βδομαδα

    αποριες... ακουσα οτι πας με νεα ταυτοτητα ..ισχυει? η χρειαζεται πασαπορτι?

    θα παω με αρεοπλανο για 4-5 μερες και ελεγα μηπως νοικιαζα αμαξι απο κει...αν εχει κανεις εμπειρια ας πει για να μην κανω καμμια χοντρη πατατα.\


    ευχαριστω.

  12. #42
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    που λες να πας με το αμάξι;

  13. #43
    Slow Chemical Death MD's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    The Morgue
    Posts
    536

    Default

    οπου μπορω

  14. #44
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Όχι αμάξι, θέλει νεύρο. Τα ταξί θα σου ρθουν πάμφθηνα.

    Με ταυτότητα είσαι κομπλέ στο αεροδρόμιο.

  15. #45
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    oute taxi, to tram einai filos sou
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •