Page 2 of 15 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 218

Thread: Κωνσταντινούπολη - Istanbul

  1. #16
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    Ωχ δεν το χα δει.

    Όπως είπε η ένι, βρίσκεις παντού φαγιά. Αυτό είναι το καλύτερο. Βγαίνεις στο δρόμο και δεν ξέρεις πού να πρωτοκοιτάξεις. Και δεν έφαγα πουθενά κάτι κακό, παρ' όλο που έμπαινα όπου να ναι κι έτρωγα ό,τι να ναι. Τα προφιτερόλ είναι στο Inci στο Beyoglu, όπου είχε κι ένα άλλο πράγμα που ήταν χμ σαν πολύ ΠΟΛΥ πηχτή σοκολάτα με ξερά φρούτα κι αποπάνω σου ρίχνουν σως προφιτερόλ και γενικά ομγκ. Α και τα γεμιστά μύδια. Πω. Γενικά, είναι να πας μόνο και μόνο για να τρως.

    Με τραίνο να πάτε. Είναι τα ζώα μου αργά, δεν κάνει όσο διαφημίζουν ότι κάνει, αλλά είναι πάρα πολύ άνετο (είναι μια μέρα ελληνικό μια τούρκικο, το τούρκικο είναι εντελώς λουξ) κι έχει ένα βαγόνι-εστιατόριο το οποίο αφήνουν στο σύνορα. Λοιπόν, εγώ πήγα στο βαγόνι-εστιατόριο με κάτι αμερικανάκια που έμεναν στο διπλανό κουπέ και βρήκαμε εκεί μια παρέα τούρκων και γίναμε πίτα μαζί με τους εισπράκτορες και το συνοριοφύλακα και τραγουδάγαμε και οι τούρκοι χόρευαν τσιφτετέλια μαζί μ' ένα δανό και τους λέγαμε "ελληνικά" τραγούδια και τα είχαν κι αυτοί και μας τα λεγαν στα τούρκικα, ενώ εγώ μάθαινα πρέφα από έναν ελληνοαμερικάνο χιπχοπά και γενικά ήταν τρομερά. Ο τρομερά συμπαθητικός εισπράκτορας με κυνηγούσε γύρω γύρω και μου μάζευε τα πράγματα γιατί βγήκαμε για εξερεύνηση με άλλον έναν και ανακαλύψαμε πως το ελληνικό τραίνο έχει 2 τύπους κουπέ κι ο 2ος μας άρεσε περισσότερο και είπαμε να μετακομίσουμε εκεί κι εγώ ξέχασα τα μισά μου πράγματα στο πρώτο κουπέ. Μου είπαν ότι σχεδόν κάθε βράδυ γίνεται γλέντι στο βαγόνι-εστιατόριο και τους ρώτησα αν έχει καμιά κενή θέση να δουλέψω αλλά δεν είχε και τους είπα να ενημερώσουν άμα βρεθεί τίποτα. Μόνο πάρτε ξύδια και λοιπά γιατί το εστιατόριο δεν πουλάει.

    Οι άντρες είναι τρομερά πέφτουλες, μάζεψα ολόκληρη συλλογή από τηλ. Είχε και τα καλά του όμως γιατί δίνουν ενδιαφέρουσες πληροφορίες κι επιπλέον σε κάποια φάση είχα χαθεί στο παζάρι και δεν μπορούσα να βρω με τίποτα πώς βγαίνουν κι υποψιαζόμουν πως κάνω κύκλους κι είχα αρχίσει να πιστεύω πως δε θα βγω ποτέ κι ακούω κάποιον να φωνάζει "Ίφι;!" κι ήταν ένας που είχαμε πιάσει την κουβέντα νωρίτερα και του είπα ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΔΩ και μου έδωσε οδηγίες και το τηλ του και κατάφερα να βγω.

    Επίσης έχει κάτι ανθρώπους με ψιλοασιατικά χαρακτηριστικά (στυλ αφγανιστάν) και περίεργο χρώμα μάτια που είναι πολύ όμορφοι.
    Απόσπασμα από το υπό έκδοση βιβλίο μου "πώς να σας βιάσουν σε 25 χώρες του κόσμου".
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  2. #17
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    thank you dears!
    pros to treno teinw kai egw, me parigorei oti tha to parw apo alexandroupoli ston pigaimo(ginetai, etsi?) kai tha parei ligotero kai sto gurismo thamaste ptwmata kai tha paroume krevatia mexri saloniki (i to antistrofo).
    exw vrei auto gia diamoni http://www.chillouthc.com/classic/chill_out.html me 20 euro diklino k wc(ouao!).
    seis pou menate?
    gothi,ti epoxi eixes paei?
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  3. #18
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    γω εμενα σε σπίτι οποτε δεν πιανομαι

    το χοστελ απο την ιστοσελιδα φαινεται του γκουντ του μπι τρου, κεντρικοτατα ειστε

    ποσες μερες σκεφτεσαι;
    Vielen Dank für alles was mal war

  4. #19
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    4-5 vasika. ftanoun les?
    sto site de mporw na dw pic apo to double&wc alla krinontas apo ta alla mia xara m fainet.
    mou to proteine palikaris pou to episkeftike persi opot de thanai moufa.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  5. #20
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    τελεια τοτε

    οι 5 μερες δε φτανουν ουτε για τα πολυ βασικα (στα μειον της πολης οι μεγαλες αποστασεις), αλλα τι να γινει. Τουλαχιστον προσπαθειστε να μη χασετε πολυ χρονο σε αγιασοφιες, εκκλησιες, βυζαντινα και δεν ξερω γω τι αλλο τουριστικο, αμα πεις να δεις αυτα δε θα προλαβεις τιποτα αλλο

    αμα θες προτασεις για μερη πες
    Vielen Dank für alles was mal war

  6. #21

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    πίξι, αν μείνετε στο τσιλ άουτ χόστελ τελικά, κι έχετε πάει μέχρι το σεπτέμβρη, κάμε σε παρακαλώ ένα ποστ να πεις αν ήταν ωραίο κι αν αξίζει. Αυτή η φωτογραφία του νταμπλ με τη γκόμενα στον τοίχο με έψησε απίστευτα.
    Βέβαια και σε άλλο χόστελ να μείνετε, αν είναι καλό ρίξε μια ενημέρωση γιατί είμαι σε αναζήτηση και δέχομαι συμβουλές. Φχαριστώ.
    a monkey in silk is a monkey no less

  7. #22
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    Quote Originally Posted by enitharmon
    αμα θες προτασεις για μερη πες
    θελω!
    αμα λες οτι χρειαζεται και αλλες μερες, να κατσουμε κ αλλο, εχω περιπου 2 βδομαδες να τις μοιρασω σαμοθρακη-Πολη.
    το μονο προβλημα που σκεφτηκα ειναι οτι το χοστελ δεν εχει ερκοντισιο και σκεφτομαι να κοιταξω και τπτ αλλο..
    μορφιν εννοειται.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  8. #23
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    Σήμερα είχα συζήτηση για το πόσο ΓΑΜΑΝΕ τα τούρκικα φαγητά και συγκεκριμένα τα πρωινά και πολύ θέλω να πάω να τα δοκιμάσω και μου είπαν για ένα πολύ κοινό που μοιάζει με κρουασάν αλλά δεν είναι κρουασάν αλλά είναι πιο ωραίο από κρουασάν έχει και μαρμελάδα και αν θέλουτε μπορώ να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες ακόμα και συνταγή γιατί θέλω και γω να πάω σύντομα στην Τουρκιά αλλά πρώτα θα πάω Ολλανδία και μετά Ισλανδία και μετά Τουρκιά.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  9. #24
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    περιμενω την ωρα και τη στιγμη που θα παραγγειλω καφε στα ισλανδικα και θα μου απαντησει κατι ο σερβιτορος που δε θα καταλαβω και θα τον κοιταω σα χανος. και στανταρ θα κωλωσω να μιλησω ισλανδικα

    μικρη παρενθεση για αυτα που εμαθα φετος για ισλανδια. Η μπυρα εχει γυρω στα 7 ευρω και πινουν μονο τα σαββ/κα. Αν παραγγειλεις αλκοολ μεσα στη βδομαδα σε κοιτανε σαν αλκοολικο, αλλα θα συνηθισουν τους τουριστες αι γκες. Οπως σε ολες τις σκανδιναβικες χωρες η πωληση του αλκοολ ειναι κρατικο μονοπώλιο και πωλείται σε μαγαζιά που λέγονται Vinbið ή Rikið. Μας είπε να δοκιμάσουμε οπωσδήποτε ενα λικερ που λέγεται brennivin ( "φλεγομενο κρασι") ή svarti dauði ("μαύρος θάνατος"), είναι το εθνικο ποτο κατα κάποιο τρόπο και φέρνει λίγο σε jägermeister (αν και το ονομα ειναι λιγο ανησυχητικο).
    (όπως καταλάβατε, αμα μαθαινεις ισλανδικα στη γερμανια, οι πρωτες πληροφοριες αφορουν το αλκοολ και πού το βρισκουμε). Είναι ακριβή χώρα, αλλά όχι και τόοοοοσο ακριβή, ειδικά τώρα με το ανεβασμένο ευρώ, έχουμε σημαντικό πλεονέκτημα. Είχαμε κάνει και έναν ενδεικτικό κατάλογο από εστιατόριο, ήταν απλά οκ. Αν κάνω λάθος μοιραστείτε το =/ κάτι είχαμε πει και για τις συγκοινωνίες, αμα το θυμηθω θα συμπληρώσω. και νομιζω οτι αξιζει να περιμένεις να πας καλοκαίρι, το χειμώνα έχουν 2 με 3 ώρες φως και κλείνονται σπίτι τους οι περισσοτεροι. πλας το καλοκαιρι εχουν ωραια φεστιβαλ λεει

    για Κωνσταντινουπολη θα πάρεις κάναν οδηγό υποθέτω και θα βρειτε μερη να πάτε, αλλα οπωσδηποτε Ortaköy (είναι στην ευρωπαική μεριά, αλλά μην πάτε κυριακη!), κατεβείτε εκει στο τζαμι, για την ασιατική μεριά παίρνεις πλοιο από το Karaköy και βγαίνεις Kadiköy, εχει μερικες στοες εκει με βιβλια, cd και τετοια, για τα νησια φεύγουν γρηγορα δελφινια από Kabatas, ή κανονικα από Bostanci. Αλλα γενικά, δεν έχει νόημα να πας με προγραμμα, περπατας και κοιτας γυρω γυρω, θα είστε κέντρο οποτε μια ακτινα 5 χλμ γυρω απο το taksim το εχετε ανετα. Μονο Ortaköy βρειτε τροπο να πατε οπωσδηποτε. Και σιγουρα θα πατε παζαρι και τετοια, οποτε η μερα θα γεμιζει πριν το καταλαβετε.Για αρχη 4-5 μερες ειναι καλα, παιζει να μη σ'αρεσει κιολας, οποτε ο,τι δεν προλαβετε, ξαναπατε, διπλα ειναι. (Χμ, καλου κακου, να εχετε παντα ταυτοτητες/διαβατηρια μαζι σας, οι ελεγχοι ειναι ψιλοσυχνοι και οι καιροι ειναι περιεργοι)
    α! ενα ακομα μαστ (για μενα) ειναι ενα καφε κατω απο τη γεφυρα του γαλατα, χωρις καθολου τουριστες σχεδον. Σε καποιο σημειο στη γεφυρα εχει σκαλες και κατεβαινεις προς τα κατω, εκει ειναι ενα καφε με ναργιλεδες. Καπνιζεις κι εχεις θέα τον κερατιο κολπο. Είναι λιωσιμο. Κι αμα δειτε καναν περιεργο τυπο παραδοσιακα ντυμενο να πουλαει παγωτο σε καροτσακι να παρετε (καιμακι θα ειναι)
    Vielen Dank für alles was mal war

  10. #25
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    Επιστρεφω με καποιες πρωτες αποριες
    1. Ποσα λεφτα να αλλαξω σε λιρες εκει αν εχω και πιστωτικη μαζι μ?
    2. Μεχρι τι ωρα να κυκλοφορω βραδυ?
    3. παζαρια που μπορω να κανω?
    4. Να βγαλω καρτα απεριοριστων για τις 6 μερες που θαμαι εκει ή να περπαταω παντου?
    5. Θελω να παω με τρενο στην Πολη και να γυρισω με λεωφορειο μεχρι την αλεξανδρουπολη για να παω σαμοθρακη μετα. Που μπορω να βρω τα δρομολογια των λεωφορειων τους?
    6. βρηκα ξενοδοχειο με 40 ευρω το διπλο στο κουμκαπι, να το κρατησω ή να ψαξω σουλταναχμετ?
    7. μηπως-λεω τωρα- υπαρχει σαιτ με τις συναυλιες που παιζουν στην πολη?
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  11. #26
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    Quote Originally Posted by pixies451
    Επιστρεφω με καποιες πρωτες αποριες
    1. Ποσα λεφτα να αλλαξω σε λιρες εκει αν εχω και πιστωτικη μαζι μ?
    2. Μεχρι τι ωρα να κυκλοφορω βραδυ?
    3. παζαρια που μπορω να κανω?
    4. Να βγαλω καρτα απεριοριστων για τις 6 μερες που θαμαι εκει ή να περπαταω παντου?
    5. Θελω να παω με τρενο στην Πολη και να γυρισω με λεωφορειο μεχρι την αλεξανδρουπολη για να παω σαμοθρακη μετα. Που μπορω να βρω τα δρομολογια των λεωφορειων τους?
    6. βρηκα ξενοδοχειο με 40 ευρω το διπλο στο κουμκαπι, να το κρατησω ή να ψαξω σουλταναχμετ?
    7. μηπως-λεω τωρα- υπαρχει σαιτ με τις συναυλιες που παιζουν στην πολη?
    1. Εξαρταται πόσο καταναλωτικό άτομο είσαι, ξέρω γω; Πάντως, αν ψωνίσεις κάτι σε μαγαζί (ρούχα πχ) να ρωτήσεις να αφαιρέσουν το φόρο. Συνήθως σε ρωτάνε εκείνοι αν μένεις εξωτερικό, αλλά έχε το υπ' όψη σου. Δεν είναι υπερβολικά φτηνή πόλη, αναλόγως τι διακοπές θες να κάνεις =/
    2. Μόνη θα πας; Ε, τι να πει κανεις γι'αυτο, παλι αναλόγως τις περιοχές που θα γυρνάς. Στην Αθήνα μέχρι τι ώρα μπορείς να γυρνάς; Τσέκαρε τον κόσμο που κυκλοφορεί, πόσες γυναίκες, τι τύποι κυκλοφορούν και αποφάσισε, δεν υπάρχει κανόνας.
    3. ε, σε εστιατόρια, καφετέριες, ταξί κλπ όχι. (τι να απαντήσει κανείς σαφτο)
    4. Πάλι εξαρτάται τι θες να δεις και που να πας. Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ πόλη, δε μπορείς να περπατήσεις παντού, δε θυμάμαι να υπάρχουν κάρτες διαρκείας και τα λεωφορεία ίσως δεν είναι κάτι που θες να ζήσεις. Κάνεις νόημα σε ένα ομαδικό ταξί και σε πάει εκει που θες. Όσο για μετρο και τέτοια, αν δεν έχουν αλλάξει το σύστημα, δεν αγοράζεις εισιτήριο, αλλά μάρκες. Δες κι αυτό http://www.iett.gov.tr/en/index.php
    5. Τα λεωφορεία φεύγουν από Aksaray ή Harim, προσπάθησε να επικοινωνήσεις από Ελλάδα με κάποιον στην Αλεξ/λη να σου πει τα δρομολόγια, γιατί στο Harim δε θα βγάλεις πολύ άκρη, ελάχιστα αγγλικά, τεράστιο μέρος.
    6. Το σουλταναχμετ είναι πιο κοντά στο κέντρο.
    7. Θα το ρωτήσω αυτό πρέπει
    Vielen Dank für alles was mal war

  12. #27
    Respect my authoritah..!! Deniz's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    2,745

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    Στο 3 υποθέτω ρωτάει που υπάρχουν αγορές - "παζάρια"..

    Για το 7 κοίτα εδώ πίξις..
    http://www.biletix.com/category.htm?p=concert

  13. #28
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    thank you dears!
    Με σκλαβωνετε!
    στο σιτε του ντενιζ λεει μεταλικα σημερα με 25 ευρω!!

    βρηκα ενα προπληρωμένο ηλεκτρονικό εισιτήριο-πάσο που λεγεται Akbil και μπαίνεις σε λεωφορεία, μετρό, τραμ, τελεφερίκ, πλοία, καταμαράν, τρένα με το ίδιο ηλεκτρονικό εισιτήριο και μαλλον θα το παρω.

    παζαρι εχει καθε μερα?
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  14. #29
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    ναι καρδια μου, το αιγυπτιακο παζαρι δεν κλεινει ποτε
    Vielen Dank für alles was mal war

  15. #30
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default Re: Ταξίδια - Πόλεις

    thanks!
    ti thes na sou ferw?
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •