Page 12 of 15 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 218

Thread: Κωνσταντινούπολη - Istanbul

  1. #166
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Τις βάζω κι εδώ να παίζουνε. Ομορφότερη πόλη που'χω επισκεφθεί <3
    Κάποια στιγμή ίσως περιγράψω κι άλλο.

    Αυτά κυρίως από Fener/Balat που ερωτεύτηκα. Θα ανεβάσω κι άλλες εν καιρώ.



















































    Μερικές ακόμα εδώ http://www.facebook.com/media/set/?s...1&l=0902f33022
    Last edited by Drumsick; 13-04-2012 at 13:58.

  2. #167

    Default

    Λοιπόν, ένα περιπου μήνα τώρα το ψάχνουμε με την κοπέλα μου για κανένα ταξιδάκι στο εξωτερικό με φθηνά εισιτήρια κλπ, το οποίο όμως, λόγω φόρτου εργασίας, περιορίζεται στο δεκαήμερο 1-10 ιανουαρίου, δηλαδή μία άκρως τουριστική περίοδο. Αν και βρήκαμε κάποια σχετικά φθηνά εισιτήρια για πολωνία και ισπανία (της τάξης των 170ε πηγαινέλα), τελικά απορρίφθηκε η ιδέα και είπαμε, μιας και κανεις από τους δυο μας δεν έχει επισκεφθεί την κων/πολη να το ψάξουμε για εκεί, μιας και οι τιμές του πήγαινε-έλα θα είναι χαμηλότερες από τις προαναφερθείσες, συν ότι έχουμε ακούσε τα καλύτερα. Ακόμα είμαστε σε αναγνωριστικό στάδιο, οπότε κάποιες αρχικές ερωτήσεις που θεωρούμε αξιζει να γίνουν είναι:

    α) Η επίσκεψη κατά την περίοδο 1-10 γενάρη πως είναι σαν επιλογή; Αξίζει; Σίγουρα, μπορεί να μην ενδείκνυται ως η καταλληλότερη, αλλά μετά ξανά ελεύθερο δεκαήμερο, ή τουλάχιστον βδομάδα, από απρίλη και ύστερα, οπότε πείτε αν τουλάχιστον παλεύεται και δεν είναι άσχημα.
    β) Όπως είδα και από το λίγο που διάβασα το νήμα ετούτο, κάτι λέγεται για επιλογή τραίνου έναντι λεωφορείο. Ποια τα υπέρ/κατά του ενός έναντι του άλλου; Πόσο θα βγει το πηγαινελα με το μεν και πόσο με το δε; Επίσης, υπάρχει και η σκέψη της συνοδήγησης, πιστεύετε, αν γνωρίζετε, πως συμφέρει;
    γ) Από μέρη για διαμονή, τι προτείνετε όσοι έχετε πάει; Τι να προσέξουμε, π.χ. περιοχές; Κανά link αν παίζει, ώστε να δούμε και να ψαχτούμε παραπάνω.

    Αυτά, πολύ βασικά πράγματα, τα οποία θα πουν αν το ταξίδι είναι βιώσιμο ή όχι.
    Μερσί εκ των προτέρων (:

    edit: ρε ντραμσικ παίζεις άτιμα. Σε κάθε μέρος που χεις πάει, (θέλω να) πάω, και κύριος υπεύθυνος είναι ο φακός σου. Movo
    Last edited by tsimpouklano; 11-11-2013 at 20:46.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  3. #168
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    το hostel που μεινα ήταν οκ. Το έχει και Ελληνας..είχα πάει πάσχα και ήταν σαν να μαι Ελλάδα. Χειρότερος καιρός από νότια Ελλάδα. Αν εισαι απο Βορρά δεν νομίζω να ναι χειρότερα. αλλα απ την άλλη δεν έχω ιδεά. Να προσέξεις να μην πολυκοιτάζεις τουρκάλες γιατί θα γυρίσεις μόνος σου...αν όχι με κανα μαυρισμένο μάτι.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #169
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    και γω λεω να ανεβω με πουλμαν απο φαληρο (60 ευρο) στο χυμα στο κυμα για ενα πενταημερο τελη νοεμβριου και ο θεος (χοχο) βοηθος.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  5. #170
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Αν έχεις σκοπό να πας σε κάνα χαμάμ, προτίμησε κάνα κυριλέ γιατί τα "true" συνήθως τα έχουν φανατικοί ισλαμιστές και ένας Έλληνας εκεί πέρα δεν είναι και ακριβώς καλοδεχούμενος. Την είχα πατήσει και ξέρω. Τώρα μη με ρωτήσεις σε ποιο... περπατώντας το βρήκα.

  6. #171
    Ryan Gosling zihuatanejo's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Islington.
    Posts
    1,665

    Default

    Cemberlitas και Cagaloglou είναι τα 2 πιο γνωστά χαμάμ που πάνε οι τουρίστες (σχεδόν δίπλα στις γραμμές του τραμ και τα 2), αλλά γενικότερα η φάση χαμάμ είναι ελαφρώς overrated.


    Δεν πολυενδείκνυται πάντως για τη χειμερινή περίοδο, Μάης ή Σεπτέβρης είναι οι καλύτεροι μήνες για να τη δεις όπως πρέπει.
    Όχι ότι αν πάτε άλλη περίοδο δε θα περάσετε καλά προφανώς, αλλά λέμε.
    Last edited by zihuatanejo; 12-11-2013 at 16:29.

  7. #172
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    το ταμαγκοθι είπε ότι το τρένο καταργήθηκε και το λεωφορείο με το οποίο είχα γυρίσει εγώ είναι αργός θάνατος (με 50 χλμ πάει). Οπότε αν ο ΟΣΕ δεν έχει δρομολόγιο για αεροπλάνο σας βλέπω
    Vielen Dank für alles was mal war

  8. #173
    Senior Member KiNKY KoNG's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    111

    Default

    to leoforeio kanei 15 ores. Ego to eprna gia thn epistrofh kathos ftaneis 9 kai pigenakarfi sto grafeio.

  9. #174
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    και το τρένο πιο αργό απ' το θάνατο ήταν, αλλά ήταν τόσο ωραία φάση που δεν ήθελα να φτάσουμε ποτέ. ο ΟΣΕ έχει κόψει εδώ και καιρό όλα τα διεθνή δρομολόγια (εκτός αν άλλαξε κάτι πολύ τελευταία, αλλά δε νομίζω).

    εμένα, αν και άργησα να πειστώ, το χαμάμ μου φαίνεται ωραιότατο, κυρίως για χειμώνα. αφού περπατήσεις σουλταναχμέτ, δεις αγιεσοφιές και τα λοιπά κι έχεις ξεπαγιάσει φουλ, χώνεσαι στο χαμάμ κι έρχεσαι στα ίσα σου. άμα είσαι σε φάση ξοδέματος χώνεις κι ένα μασάζ μετά κι είσαι άρχοντας. εγώ πάω cemberlitas, αλλά δεν έχω δοκιμάσει αλλού. (σημείωση: στο cemberlitas τα φύλα πάνε χωριστά, σας δίνουν εκεί πετσέτα, στις γυναίκες δίνουν κι ένα μιας χρήσης σλιπάκι. αν νιώθετε άβολα έτσι πάρτε μαζί δικό σας μαγιώ. αλλά, τουλάχιστον στο γυναικείο μέρος, δεν έχω πετύχει καμία να παίρνει έξτρα, άμα το κάνετε μπορεί οι άλλοι τουρίστες να σας πουν σπασικλάκια. παίζει και το suleymaniye που είναι άντρες και γυναίκες μαζί κι εκεί δίνουν κάτι σαν μαγιώ - άντρες σορτάκι, γυναίκες πάνω-κάτω, επιτρέπεται η είσοδος μόνο σε ζευγάρια και θέλει κράτηση που σας κάνει το ξενοδοχείο, αν τα θυμάμαι καλά). ουάου, έχω τόσα πολλά να πω για τα χαμάμ, τι λουμπεναριό που 'χω καταντήσει.

    έχω πάει μόνο χειμώνα, ήταν μια χαρά, έβρεχε όλες τις φορές, αλλά υποφερτά, μη φανταστείτε τίποτα "πιάσε την κιβωτό". ο κόσμος βγαίνει και το χειμώνα και γίνεται χαμός τα σκ, δεν πτοείται κανείς.

    διαμονή ταξίμ, όχι σουλταναχμετ. ναι, άμα μείνετε σουλταναχμέτ θα είστε κοντά στην αγιασοφιά και την αγορά και τα χαμάμ, το ξέρω. ταξίμ να μείνετε. αν ενδιαφέρεστε για χόστελ τελευταία φορά είχαμε μείνει σ' ένα γαμάτο, άμα είναι πες να το βρω.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  10. #175

    Default

    Να το βρεις, να το βρεις
    Για τι ποσό μιλάμε; (hostel, αλλά και στην ταξίμ)
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  11. #176
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Stray Cat Hostel in Istanbul, κοντά ταξίμ είχα μείνει. οκ ηταν. το νέο κτήριο είχε δωμάτια με διπλό κρεββάτι και απλά μοιραζόσουν το μπάνιο.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  12. #177
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    εμείς μείναμε εδώ http://www.booking.com/hotel/tr/east...use.en-gb.html , τέλειο σημείο (ερμ, όταν λέω ταξίμ εννοώ βασικά beyoglu κοντά στην ιστικλάλ), καθαρό, θέρμανση, πρωινό, όλα κυριλέ. για ζευγάρι/πριβέ δωμάτιο μπορεί και να μη συμφέρει, απ' όσο βλέπω βγαίνει 60 ευρώ το βράδυ για το δωμάτιο, με πριβέ μπάνιο, αλλά δεν έχω ιδέα πόσο κάνει κάτι τέτοιο σε ξενοδοχείο, απλώς έχε το κατά νου. εμείς ανά άτομο είχαμε δώσει κάπου 17 ευρώ για 4άρι dorm με δικό του μπάνιο.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  13. #178

  14. #179
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    κουφαλες φευγω με το καλο , πεμπτη θα μαι εκει και θα μενω μπεσικτας , εχουμε καποια ψαγμενα τιπςςςςςς ?
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  15. #180
    Ryan Gosling zihuatanejo's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Islington.
    Posts
    1,665

    Default

    Φάε τα πάντα.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •