Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Κουφονήσια (deaf islands)

  1. #1
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default Κουφονήσια (deaf islands)

    Η κυρά θέλει να πάμε διακοπές στα Κουφονήσια από μέσα μέχρι τέλος Σεπτέμβρη (κάπου εκεί)
    Εγώ δεν έχω πάει ποτέ οπότε θέλω να ρωτήσω κάποια βασικά.
    Να πάρω μαζί αμάξι/μηχανή ? χρειάζεται ? Πρέπει να έχω κάτι στα υπ όψιν ? Λογικά θα πάμε 4-5 μέρες (ίσως και 6).
    Πείτε γενικότερα ινφο και μην μου πείτε να πλέξω τα μαλλιά μου τζίβες.

    Επίσης πως πάμε? κάπου διάβασα ότι είναι ίσως πιο βολικό να πάω από Νάξο και μετά από κει έχει καραβάκι συχνά
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #2
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    βρήκα κάπου αυτό οπότε και το ασπάζομαι

    Το ΙΧ αυτοκίνητο ή η μοτοσυκλέτα δεν θα σας χρειαστούν στα Κουφονήσια αφού δεν υπάρχουν ασφαλτοστρωμένοι δρόμοι, και όλες οι διαδρομές καλύπτονται με τα πόδια, με καΐκια προς τις παραλίες και με ποδήλατα που ενοικιάζονται στο νησί.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #3
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Πηγε φετος η κουμπαρα της αδερφης μου οποτε θα τη ρωτησω τα παντα και θα σου πω που να πας για clubbing, paragliding, bungee jumping και που συχναζουν οι διασημοι κτλ.

  4. #4
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Πηγε φετος η κουμπαρα της αδερφης μου οποτε θα τη ρωτησω τα παντα και θα σου πω που να πας για clubbing, paragliding, bungee jumping και που συχναζουν οι διασημοι κτλ.
    mersi είναι ακριβώς ότι είχα στο μυαλό μου
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #5
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    παιδιά μισό .. ίσως κάνω άλλο θρεντ ... τώρα μου λέει άλλα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #6
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Εγω πηγα πριν 2 χρονια. Μπορω να σου δωσω μερικα ινφο:

    Υπεροχο νησακι πολυ μικρο. Δε χρειαζεσαι κανενα μεσο μεταφορας. Απο το λιμανι ουσιαστικα υπαρχουν 3 παραλιες η μια μετα την αλλη. Περπατημα απο το λιμανι μεχρι την τελευταια ειναι ενα 20 λεπτο πανω κατω. Εκει διπλα στην τελευταια υπαρχει και ενας υπεροχος κολπισκος με το ονομα "Γαλα" απλα χρειαζεται να κατεβεις κατι βραχια αλλα ευκολο ειναι τπτ το εξτριμ.
    Φωτο:



    Απο εκει και περα υπαρχει καραβακι που σε περναει (ή κανει γυρο) στο κατω κουφονησι οπου παιζει καμπινγκ κυριως. Υπαρχουν μερικες ωραιες παραλιες στις οποιες θα σας αφησει το καικι. Αλλα εχει ελαχιστα πραγματα εκει οποτε προμηθευτειτε τα απαραιτητα νερα κλπ.

    Οβερολ υπεροχος προορισμος για χαλαρωση. υπαρχουν και μαγαζακια και ουζερι και τα παντα εννοειται για βραδυ.

  7. #7
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    Πήγα ημερησια φετος και εκανα το πρωτο μονοπατι που εχει εδω http://www.koufonisia.gr/?page_id=2894
    Βλεπεις ολες τις παραλιες σε μια βολτα και διαλεγεις.

    Φαι στο Καλόφεγγο στο Πορί, λιγο ακριβό αλλα οτι φαγαμε πολυ καλο.Για ποιο οικονομικα το σουβλακι στη στροφη ειναι δημοφιλες.
    Για διασκεδαση εχει στον Φανο στην ακρη της παραλιας μια καφετέρια που δε θυμαμαι ονομα αλλα επαιζε ελληνικες ποπ επιτυχιες των 80ς και 90ς. Δεν τιμησαμε αλλα εντυσε με πολυ γραφικο σαουντρακ το μπανιο μας.

    Δεν εχει οργανωμένες παραλίες με ξαπλώστρες και ανέσεις, παρτε 2 ψαθες και 2 ομπρελες να ειστε ανετοι.

    Και να την πας εδω οπωσδηποτε (ειναι λιγο πριν το Πορι) !

    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  8. #8
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Μερσί κατ αρχήν <3
    Νομίζω θέλει να πάμε τελικά εκεί , οπότε λέμε για 20 Σεπτέμβρη πείτε και άλλα πείτε και άλλα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  9. #9
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Νομιζω το σημειο που εβαλε η pixies ειναι κατι σαν φυσικο μεγαλο πηγαδι που αρκετος κοσμος κανει βουτιες κλπ.
    Συγκεκριμενα μαγαζια δε θυμαμαι να σου προτεινω. Δεν ειχε και ΠΑΡΑ πολλα αλλα σε 3-4 που πηγαμε ηταν ολα καλα. Το μονο προβλημα που ειχαμε οταν ειχαμε παει (ηταν και αρχες ιουλιου) ηταν οτι δυσκολευτηκαμε να βρουμε ξενοδοχειο και με τα ακτοπλοικα επισης ειχαμε θεμα.

  10. #10
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Θνξ λατρεία. Για το θέμα Διαμονή και Καράβι έχουμε κάνει τα κουμάντα μας
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  11. #11
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Τοτε μια χαρα θα ειστε! Αναλογως τις μερες δειτε εαν θελετε να κανετε και την μονοημερη στο κατω κουφονησι και οπως και να εχει θα περασετε πολυ καλα!
    Εντζου

  12. #12
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by pixies View Post


    Σε βουτιά εκπληκτικής τεχνικής (σακί) κατάφερα να ακουμπήσω πάτο με τον κώλο εδώ
    Σαμπρέλα, μεταφορικό δεν θες σίγουρα.
    Kill the wise one!

  13. #13
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Παιδιά γύρισα σήμερα
    Έφυγα Κυριακή μεσημέρι και επέστρεψα Σάββατο Μεσημέρι. Θα κάνω ένα ρεπορταζ με εικόνες.
    Πρέπει να πω ότι ήταν η πρώτη φορά που με ενόχλησε τόσο πολύ που έπρεπε να φύγω από κάπου. Σίγουρα θα πάω και του χρόνου και δεν πειράζει αν μας γάμησε στην συννεφιά (και λίγο βροχή)
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  14. #14
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Δεν έχω κάνει ακόμα αυτό το φορορεπορτάζ αλλά πρέπει να μιλήσω.
    Ερωτεύτηκα αυτό το νήσι. Πήγα και το 2016 εκεί και λογικά και το 2017 εκεί θα είμαι.
    Στο θέμα διαμονή δεν έχω να πω πολλά είμαστε κάπως περίεργοι στην οικογένεια και επενδύσαμε σε ύπνο και ευκολίες.
    Φέτος μπορέσαμε με το ζόρι 5 μέρες να πάμε διακοπές και ήταν εκεί. Το καλό είναι ότι προλάβαμε και στο πήγαινε και στο έλα το γρήγορο που σημαίνει, φύγαμε Τετάρτη πρωί 07:15 από Πειραιά και φτάσαμε Κουφονήσι κάπου 12:00 το μεσημέρι , ακριβώς στην ώρα του τσεκ ιν. Αναχώρηση είχε Κυριακή 14:10 ακριβώς για το τσεκ άουτ. Τιμή 110€ πάνε έλα το κεφάλι.

    Δεν θα αναφερθώ που μείναμε, δεν έχει ουσία, είπαμε εκεί τα χώσαμε καλά.
    Το πρόγραμμα σε καθημερινή βάση ήταν Πρωινό --> καφές --> θάλασσα --> μασα --> αραγμα --Βολτα.
    Ο καφές ΚΑΘΕ πρωί στον Νικήτα, ο Νικήτας είναι το μεγαλύτερο κουράγιο που παίρνω κάθε φορά που κάτι στραβώνει στην καθημερινότητά μου. Πάνω στο λιμάνι με πάντα πολύ όμορφη μουσική. Μπορείς να διαβάσεις το βιβλίο σου ή απλά να χαθείς χαζεύοντας την Κέρο απέναντι
    Spoiler


    Θάλασσα. Η πιο "άσχημη" παραλία του νησιού είναι λένε αυτή στο λιμάνι (ΛΟΛ) εκεί πηγαίνουμε όταν βαριόμαστε για να κάνουμε 10 βήματα, και είναι αυτή που βλέπετε από του Νικήτα.
    Επόμενη παραλία ειναι η Ιταλίδα. Εδώ να πω ότι για μένα ήταν η ομορφότερη και όχι γιατί απλά έχω πρόβλημα με το μαγιό μου και το βγάζω σε κάθε ευκαιρία, απλά γιατί ήταν μοναδική.
    Spoiler
    Ιταλλίδα μπιτς



    Τέλος να αναφέρω το Πορί ως την απόλυτη παραλία στα μάτια της καλής μου. Και για μένα είναι απίστευτα όμορφη, αλλά νομίζω με κέρδισε η Ιταλλίδα. Ενώ στην Ιταλλίδα είναι ξεκάθαρα στην συνείδηση του κόσμου ως παραλία γυμνιστών , το Πορί (τουλάχιστον την εποχή που πάμε εμείς ) είναι μισή μισή.
    Spoiler

    Πορι μπιτς, δεξα και αριστερά





    Για φαγητό δεν θυμάμαι αν τιμήσαμε κάτι άλλο πέρα από τον Φανό** (θυμήθηκα τελικά πήγαμε και αλλου ένα βράδυ). Ο Φανός είναι το μέρος που τρώνε οι ντόπιοι ,αυτό τα λέει όλα. Τεράστιες μερίδες υπεροχη γεύση τιμές τίμιες προς το φθηνές (οπωσδήποτε τρώτε φάβα). Λίγο πριν τον Φανό είναι το στέκι νουμερο 1 τα σκαλάκια value for money τα 500ml ρακόμελο. Η κυρά τίμησε βάφλες με σοκολάτα και σπιτική βυσσινάδα (χιπστερ αλερτ).
    Δεύτερο ΜΑΣΤ για λαίμαργους είναι το Φυστίκι εκεί θα φας το καλύτερο παγωτό της ζωής σου, εκτός αν έχεις φάει σε πολλά μέρη και το βρεις απλά γαμάτο.
    Τιμήσαμε φέτος 3 μπαρς, το Σχολείο που οκ, χαριτωμένη μουσική αλλά μου έβγαλε πράγματα από μια περίοδο της ζωής μου που δεν θέλω να θυμάμαι οπότε δεν έχω να πω κάτι, πήγαμε στο Μυλο , χαριτωμένο "mainstream" για τα δεδομένα του νησιού μουσικά, με μια εξωπραγματική θέα ειδικά αν βρεθείς με φεγγάρι (χιπστερ αλερτ 2).
    Τρίτο μπαρ ο Σορόκος ή μπορεί να το λέγανε και αλλιώς. Αν γουστάρεις να ρομαντζάρεις πίνοντας το κοκτέιλ σου (χιπστερ αλερτ 3) είναι φοβερό. Εμένα μου φάνηκε αδιάφορο.
    Spoiler



    Προσθέτω ότι για φαγητό πήγαμε και φάγαμε στο Καρνάγιο που είχε φρέσκο πσάρι , και τα τραπέζια ήταν πάνω στην θάλασσα και το κρασάκι μας το ήπιαμε και τίμια πληρώσαμε.
    Spoiler


    Πέρυσι φάγαμε στον Γαστροναύτη (με κακές εντυπώσεις λόγο σερβις και εκτός νησιού τιμές) και στο Καφε Πορί που ήταν γαμηστερή η μάσα και τίμιες μερίδες και μια γιαγιά που την αγάπησα

    Εδώ βλέπουμε το στιατόριο που ανέφερε η εκλεκτή user pixies με όνομα Καλόφεγγο

    Spoiler


    Επίσης απένανι από τα σκαλάκια είναι ο Φούρνος της Γιωργίας, τίμια λύση που τιμήθηκε σε στιγμές λιγούρας (ή αν το δωμάτιο που θα μένετε δεν περιλαμβάνει πρωινό)
    Spoiler



    Και εδώ το "σοκάκι" του Νησιού
    Spoiler

    Στα αρνητικά , το νησί δεν είναι πλέον "εναλλακτικός προορισμός" και είχε από φέτος και Ταξι ... Κάποιος μας ανέφερε για μποτιλιάρισμα στο Κουφονήσι τον Αύγουστο. Μιλάμε για ένα νησί που είναι 5 χλμ από την μια άκρη στην άλλη. Αποφεύγουμε λοιπόν τον Αύγουστο με μανία. Εμείς έχουμε και τις 2 φορές μέσα Σεπτέμβρη , την μια με συννεφιά την άλλη με αέρα και ήταν όλες υπέροχες

    **Για τον Φανό θα μπορούσα να κάνω ολόκληρο ρεπορταζ αλλά δεν θέλω να φανεί πόσο λαίμαργος είμαι
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #15
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Ναι, σαν συμπέρασμα ΜΗΝ πάτε σε φουλ σαιζόν
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Similar Threads

  1. 8.2 An Lucky Funeral/Screaminal/Damaged Goods/Deaf Maestro
    By Swollen in forum Live & Events Talk
    Replies: 14
    Last Post: 09-02-2008, 13:46
  2. Candlemass - King of The Grey Islands
    By Toufas in forum Albums
    Replies: 18
    Last Post: 04-07-2007, 11:24
  3. Heaven Shall Burn - Deaf To Our Prayers
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 17
    Last Post: 21-10-2006, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •