Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 91 to 105 of 107

Thread: Pink Floyd- The Wall

  1. #91
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Φθόγγον, πιστεύω ότι ο Θοδωράκης δεν είναι metal και άρα δε θεωρώ μόνο το metal πολιτισμό.

    Ορθότατα τα λες στο Χτικιό. Δες μία ρε αγόρι μου το βιογραφικό του κι έλα να μιλήσουμε μετά.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  2. #92

    Default

    ναι ρε παιδί μου, έλα τώρα αφού ξέρεις που το πάω, λέω για το σνομπισμό που έχεις εσύ αλλά και οι περισσότεροι από τους άλλους μεταλχεντς απέναντι στις μουσικές που είναι στη "μόδα" και συζητιώνται περισσότερο εδώ σε αυτό το φόρουμ. Με ενδιαφέρει γιατί δε σας αρέσουν πολύ, όσο με ενδιαφέρει γιατί ακούς αυτά που ακούς. Τέσπα, ίσως θέλει και δικό του τόπικ αυτό, είναι ενδιαφέρον.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  3. #93
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ότι έχει ενδιαφέρον το ζήτημα είναι βέβαιο, αλλά θυμάσαι τι έλεγε χρήστης του forum για το "Mob Rules" τις προάλλες... Μην τα ρίχνουμε όλα στους μεταλλάδες.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #94

    Default

    Δε θυμάμαι, αλλά όλο αντιδικίες και τσακωμούς βλέπω. Ε, δε νομίζω ότι όλοι οφείλονται στο ότι υπάρχουν κάποιοι που δεν ξέρουν τι λένε, έτσι? Απλά έχω την εντύπωση πως σα να υπάρχει μία ντε φάκτο αντιπαλότητα που βράζει εκεί βαθιά βαθιά (και από τις δύο πλευρές αλλά κυρίως από το χέβι) σαν να ΠΡΕΠΕΙ να είμαστε αντίπαλοι με κάποιους λες και επιλέξαμε στρατιά και τώρα γίνεται ο πόλεμος. Απλά σκέψεις κάνω βέβαια, καλύτερα να το συνεχίσουμε και ιν πράιβατ γιατί βγαίνουμε και οφ τόπικ.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  5. #95
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Δες μία ρε αγόρι μου το βιογραφικό του κι έλα να μιλήσουμε μετά.
    το βιογραφικο του περιλαμβανει μια λυσσωδη Goebbels-ικου τυπου προπαγανδα κατα του rock και οτιδηποτε δυτικου ειδους μουσικης που εντασοταν στην ποπ κουλτουρα κατα τα εξισου μαυρα με τα της χουντας χρονια τις μεταπολιτευσης

    το βιογραφικο του περιλαμβανει τις παπαριτσες με την ΝΔ...κατι που αν το κρινομε αυστηρα ακυρωνει την οποια βαρυτητα του εργου του αφου ο ιδιος αυτοαναιρειτε

    το βιογραφικο του περιλαμβανει εμφανισεις σε εκπομπες της ρουλας κορομηλας οπου σχολιαζε ασματα των....2 Unlimited

    γιατι δεν ανεφερες τον σαφως ανωτερο και σαφεστατα πιο ''καλλιτεχνη'' και πολυσχιδη Χατζηδακη? να μαντεψω οτι η ''true'' ομοφοβια σου δε σε αφηνει?

    στρατευμενος με πουρο και 365 γενε8λια κονσερτα στο ηρωδειο το χρονο με το γαμημενο ζομπι να βλεπει ρομποτς να του γλυφουν τα αρχιδοσακουλα

  6. #96

    Default

    καλά όλα αυτά, τα ξέρουν οι περισσότεροι, αλλά δε λένε και πολλά πράγματα για τη μουσική του. Ιδιαίτερα επειδή έχει γράψει και πολλά πράγματα και σε διαφορετικούς περιόδους και για διαφορετικούς λόγους, φαντάζομαι, ε δεν αρκούν για κάτι συνολικούς αφορισμούς του ψυχεδελικού καφενείου και τέτοια.

    δε το γλυτώνουμε το συνεχές οφφ τόπικ πάντως, αφού έχετε βάλει στόχο να την λέτε ο ένας στον άλλο όπου μπορείτε
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  7. #97
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    απο το ''στρατευμενος'' πιαστικα που ειδα σε προηγουμενο ποστ

    ον τοπικ το Wall μονο στρατευμενο δεν το λες...τι να πουν και οι Henry Cow δηλαδης

  8. #98
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Δες μία ρε αγόρι μου το βιογραφικό του κι έλα να μιλήσουμε μετά.
    το βιογραφικο του περιλαμβανει μια λυσσωδη Goebbels-ικου τυπου προπαγανδα κατα του rock και οτιδηποτε δυτικου ειδους μουσικης που εντασοταν στην ποπ κουλτουρα κατα τα εξισου μαυρα με τα της χουντας χρονια τις μεταπολιτευσης

    το βιογραφικο του περιλαμβανει τις παπαριτσες με την ΝΔ...κατι που αν το κρινομε αυστηρα ακυρωνει την οποια βαρυτητα του εργου του αφου ο ιδιος αυτοαναιρειτε

    το βιογραφικο του περιλαμβανει εμφανισεις σε εκπομπες της ρουλας κορομηλας οπου σχολιαζε ασματα των....2 Unlimited

    γιατι δεν ανεφερες τον σαφως ανωτερο και σαφεστατα πιο ''καλλιτεχνη'' και πολυσχιδη Χατζηδακη? να μαντεψω οτι η ''true'' ομοφοβια σου δε σε αφηνει?

    στρατευμενος με πουρο και 365 γενε8λια κονσερτα στο ηρωδειο το χρονο με το γαμημενο ζομπι να βλεπει ρομποτς να του γλυφουν τα αρχιδοσακουλα
    Τέσσερα μηδενικά, μήπως είπε τίποτα και για τις χασισοφυτείες, οπότε η καλλιτεχνική αξία του Θοδωράκη πέφτει ακόμη περισσότερο; ΟΥΣΤ!

    Edit: μάθετε κάποια στιγμή ότι κάποια πράγματα δεν κοντράρονται με ένα "μα πήγε με τους δεξιούς, ρε μαλάκα". Μιλάμε για τιτάνια συνθετική προσφορά. Και τι ηλίθια αντι-πρόταση μου κάνεις για το Χατζηδάκι; Με ακούσες να χώνω σε αυτόν; Μόνον εσύ είσαι ο διανοούμενος κι ο φιλόμουσος του forum; Και κάτι άλλο: στα διαμετρήματα του Χατζηδάκι και του Θοδωράκη πιστεύω να γνωρίζεις ότι δε χωράνε χαρακτηρισμοί "πιο πολυσχιδής" με την ευκολία με την οποία τους επιδαψιλεύεις εσύ στις προσωπικές σου προτιμήσεις... Πού ήταν πιο πολυσχιδής ο Χατζηδάκις, έχεις ιδέα με τι είδη μουσικής έχει καταπιαστεί ο Θοδωράκης; Ή πιο πολυσχιδή τον καθιστά το Χατζηδάκι το περιοδικό ποικίλης ύλης που εξέδιδε; Άστο ρε καραμήτρο...
    Last edited by Ra Pariah; 29-05-2009 at 19:27.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  9. #99
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    psiste kapoios ena split/lock ki apo dw , exei ksexylosei
    the game is the game

  10. #100

    Default

    Επαναφέρω λίγο το θέμα, γιατί σκέφτηκα το The Wall μετά από τέσσερις διαφορετικές συζητήσεις που είχα. Στις 30 Νοεμβρίου έκλεισαν 30 χρόνια από την κυκλοφορία του και οι επετειακές κυκλοφορίες ήδη έχουν ξεχυθεί στον ορίζοντα να νικήσουν τον μαικλτζάκσον. Το Mojo (όπως νομίζω είχε κάνει και με τους Beatles) κάνει re-built το Wall με νέες μπάντες που διαλέγουν από ένα κομμάτι και παίζουν το album με τη σειρά, όλοι θα ακούσατε τους Ulver και τους Astra, εγώ σας λέω να ακούσετε και τους Sweet Billy Pilgrim στο "In the Flesh", έπαθα. Αυτά είναι επουσιώδη όμως, καθώς εγώ θέλω να μιλήσω για το album το ίδιο. Το album εξέφρασε παλιότερες γενιές. Είναι το μουσικό ισοδύναμο του "1984". Αναφέρεσαι στο Wall και αυτομάτων αναφέρεσαι σε παλιότερες γενιές. Στις νότες του "In the Flesh" όταν έπεφτε το τείχος του βερολίνου. Στο μόνο album των Pink Floyd που ξέρει όλος ο κόσμος και υπάρχει σε κάθε σπίτι. Παρένθεση, δεν θα ήθελα να αναλωθούμε σε συζητήσεις του ποιό είναι το καλύτερο album τους, δεν μας άφορα αυτό, ούτε εγώ το θεωρώ από τις πολύ αγαπημένες μου δουλειές τους. Η ερώτηση είναι αν το The Wall θεωρείται πια ένας concept δίσκος των Pink Floyd ή ένα σημείο αναφοράς στα όσα θέλουν να περάσουν στις μάζες ως επανάσταση. Τους ανήκει πια; Έχει περάσει στην διάσταση της άκρατης εκμετάλλευσης από τα media; Μπορεί πια να έχει το κύρος όσων θέλει να πει; Τι σκέφτεστε όταν ακούτε τη λέξη "The Wall"; Την εμπορική καταξίωση ενός μύθου; Ένα έργο τέχνης; Το τηλεπαιχνίδι; Την παρακμή; Ένα σημείο αναφοράς του 20ου αιώνα; Λαϊκή κουλτούρα; Τέχνη; Τι;

    Ξαναλέω, ας μην συνεχίσουμε την κουβέντα με το ποιά είναι τα αγαπημένα μας Floyd albums, έχω και γω, αλλά δεν τα λέω τώρα! Με ενδιαφέρει πολύ ο συμβολισμός της κατάστασης The Wall.

  11. #101
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Αν και ξερω οτι δε σεβεσαι την αποψη μου, εχω να πω οτι ισχυουν μεν μεχρι ενα βαθμο ολα αυτα που λες, αλλα στο τελος δεν παυει να ειναι παρα ενα μουσικο αλμπουμ μιας μπαντας, εστω κι αν αυτη ειναι απο τις μεγαλυτερες μπαντες της ιστοριας και το αλμπουμ απο τα πιο επιδραστικα εβερ.

  12. #102

    Default

    FIXXXER μπορεί να μη σέβομαι την άποψή σου, αλλά αυτό δεν είναι καν άποψη, σύνελθε!

  13. #103
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Έχει περάσει στην διάσταση της άκρατης εκμετάλλευσης από τα media;.
    oxi olo to almpoum, mono to another brick.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  14. #104
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Συνήθως σκέφτομαι βυζιά.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  15. #105
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Μωρε ειχα γραψει παραπανω στην αρχη, αλλα θα με εκραζες με ενα μηδενιστικο σχολιο της μιας σειρας και βαριομουν. Μιας και εκανες προσωπικη ερωτηση, εγω σκεφτομαι οτι δεν προκειται παρα ενα απο τα τεσσερα (και μαλιστα στη σειρα) καλυτερα αλμπουμ μιας τεραστιας μπαντας, και το οποιο ετυχε να βγει στη σωστη χρονικη στιγμη και απο τους σωστους ανθρωπους ετσι ωστε να μεινει για παντα στην ιστορια ως κομματι ενος συνολου συμβολων μιας ολοκληρης γενιας, μαζι με το "Αιμα και Φραουλες" και ενα σωρο δεκαδες αλλα δημιουργηματα της τεχνης. Οποτε απο τις επιλογες που μου δινεις θα κανω μια παραφραση στο σημειο αναφορας του 20ου αιωνα και θα πω οτι το εχω στο μυαλο μου ως σημειο αναφορας των κοινωνικοπολιτικων συνθηκων μιας περιοδου περιπου 15 χρονων πανω η κατω.

Similar Threads

  1. pink floyd
    By MoRmEnGiL in forum Music Discussion
    Replies: 259
    Last Post: 21-02-2022, 12:33
  2. Pink Floyd - Division Bell
    By sephiroth in forum Music Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 03-10-2020, 13:17
  3. [Cinema] Pink Floyd The Wall (1982)
    By eyeamflesch in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 17
    Last Post: 22-05-2008, 17:09
  4. pink floyd TRIBUTE
    By christian_nyquist in forum Live & Events Talk
    Replies: 21
    Last Post: 15-06-2005, 13:52
  5. Pink Floyd
    By The Charon in forum General Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 30-01-2005, 11:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •