Results 1 to 4 of 4

Thread: Οzric Tentacles - The Yum Yum tree

  1. #1
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default Οzric Tentacles - The Yum Yum tree



    01. Magick Valley
    02. Oddweird
    03. Mooncalf
    04. Oolong oolong
    05. Yum yum tree
    06. Plant music
    07. Nakuru
    08. San pedro

    Λοιπόν πήρα το δίσκο μέσα στο Σ/Κ. Δεν μου το επέτρεπαν ακριβώς τα οικονομικά μου αλλά δεν το πολυσκέφτηκα.

    Τρεις ακροάσεις μέχρι στιγμής μου δείχνουν πως ο εντ κατάλαβε πως κάπως υπερφόρτωσε τα προηγούμενα. Και εξηγούμαι :

    Καθότι τα σπαιραλς & δε φλορ είναι συμπαθείς δίσκοι, η όλη φάση έχασε κατά πολύ την οργανικότητα της. Βέβαια και απ'τον νέο δίσκο μονάχα τρία κομμάτια έχουν κανονικό ρυθμ σέκσιον, αλλά οι συνθέσεις αναπνέουν καθώς φαίνονται να χτίζονται γύρω από ένα θέμα παρά να γεμίζουμε ψυχεδέλειες, μπλιμπλίκια, τσρστσ τσρτσ και τέτοια.

    Συνολικά μοιάζει με missing link μεταξώ του hidden step & spirals αν δεχτούμε πως στον μικρόκοσμο των ozric υπάρχουν αλλαγές από δίσκο σε δίσκο.

    Πάει ωραία πάντως, ότι πρέπει για μαστούρες μέσα στο καλοκαιράκι και πείτε με κάνγκουρα, τους αγαπάω τους όζρικς.

    (τελικά το ρηγιούνιον που ευλογηθήκαμε να δουμε ζωντανά με merv και joie δεν ευδοκίμησε αν και βοήθησαν σε κάποια τρακς. οι ήτ στάτικ έβγαλαν και δίσκο περύσι αν θυμάμαι!)
    Λοιπόν αυτά και προσθέτω ακόμα πως σε μερικά σημεία νιώθουμε ένα εκπληκτικό πισωγύρισμα στους πρώτους δίσκους καθώς και σε κασσετικές εποχές (βλ. ερπσονγκς). Δλδ mooncalf, yum yum tree (κάτι από ηλεκτρονικά του pungent effulgent) μου προκαλούν τέλεια vibes ήδη.
    Ο εντ μπορεί να έχει υποπέσει σε λούπα επανάληψης, αλλά παραμένει μαέστρος στο θέμα ενορχήστρωσης. Συνολικά έχουμε να κάνουμε με τον καλύτερο όζρικς δίσκο εδώ και μπόλικα χρόνια.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  2. #2
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Χμ, δεν το εχω ακουσει πολυ, αλλα το προηγουμενο μου αρεσε σιγουρα περισσοτερο, οπως επισης και τα πλεον κλασικα Waterfall Cities, Curious Corn, τα οποια ειναι και η πιο αγαπημενη μου περιοδος Ozric, χωρις φυσικα να σνομπαρω την αγια τριαδα Pungent Effulgent, Strangeitude, Jurrasic Shift. Απλα αυτο που λες για τα ηλεκτρονικα σημεια με βρισκει διαφωνο, προτιμω τα χασιματα αυτου του τυπου, τα μονα που με ξενερωνουν απο Ozric Tentacles ειναι τα ρεγγε τους κομματια τα οποια βρισκω απιστευτα βαρετα. Τωρα, οσο για διαφορες στο στυλ της μουσικης των Ozric, χμ, ε οκ, δεν ειναι και το πιο πρωτοτυπο συγκροτημα στην ιστορια της μουσικης ε (χωρις αυτο να ειναι ουτε κατα 1% κακο για τη μουσικη που παιζουν). Πρεπει να το ακουσω διεξοδικο και να επανελθω.

  3. #3
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Φλάουτα έχει;

  4. #4
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    bump

    Παρα πολυ καλος δισκος ε.

Similar Threads

  1. ozric tentacles
    By The Good Son in forum Live Reports
    Replies: 6
    Last Post: 28-11-2005, 22:48
  2. ozric tentacles
    By The Butcher in forum Live & Events Talk
    Replies: 11
    Last Post: 15-11-2005, 21:18
  3. Ozric Tentacles
    By sephiroth in forum Music Discussion
    Replies: 7
    Last Post: 03-06-2005, 17:14
  4. OZRIC TENTACLES
    By Chopped In Half in forum Live Reports
    Replies: 31
    Last Post: 26-10-2004, 19:25
  5. Ozric Tentacles
    By DrButcher in forum Live Reports
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2004, 00:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •