Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Τι άλλαξε στη ζωή σας απο τότε που γραφτήκατε στο ER

  1. #1
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default Τι άλλαξε στη ζωή σας απο τότε που γραφτήκατε στο ER

    Αυτό που λέει ο τίτλος.


    • Γράφτηκα στο ερ κανα τρίμηνο αφού είχε ξεκινήσει, νοέμβριο του 2003.
    • Δευτεροετής φοιτητής τότε 23 χρονών, έμαθα για το ερ απο τον τότε συγκάτοικό μου μπλίτσερ. Μέχρι τότε καιγόμουνα νύχτα μερα στο #μεταλ_τεμπολ του irc.
    • Δεν την είχα πιει ποτέ μου
    • Ενα χρόνο αργοότερα γνώρισα την γυναίκα μου.
    • Ακούω ακόμα την ίδια μουσική που άκουγα και τότες
    • Είχα μαλλούρα
    • Δεν είχα χάσει ακόμα ολα τα κιλά του στρατού οπότε ημαν ακόμα μπούλης
    • Γνώρισα πάρα πολύ κόσμο εδω μέσα, με κάποιους γίναμε συγκάτοικοι, με άλλους πήγαμε διακοπές μαζί, με άλλους γιναμε guildmates στο wow, γύρισα την μισή ελλάδα και παντού είχα κάποιον γνωστο απο το ερ γιαι να κανουμε καφριλίκια


    Αυτά προς το παρόν για πείτε και εσείς
    [/URL]

  2. #2

    Default

    Pira eidikotita ekana oikogeneia k egina xontros

  3. #3
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    15 κιλά, 10 χρόνια μετανάστευση, 2 μπάτσελορ, 1 μεταπτυχιακό, 1 γάμος, 10 δουλειές, 3 σχέσεις, 5 φιλοι, 100 συναυλίες, 30 ταξίδια, 2 μοτοσυκλέτες, 1 επιχείρηση, 0 μετάνοια.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #4
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555

    Default

    Quote Originally Posted by locust View Post
    • Είχα την γυναίκα μου και τότες

  5. #5
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Με εξαίρεση τα κιλά που έρχονται και παρέρχονται και ξανάρχονται, έχω κάνει τα εξής:

    ΜΕΣΤΩΣΑ μουσικά και ακούω πράγματα που τότε δεν άκουγα. Ακόμα ακόμα τα πράγματα που άκουγα και τότε, αλλά ίσως λιγότερο.
    Διάβασα ένα κάρρο βιβλία, κυρίως φαντασία και επιστημονική φαντασία, καθώς και μερικά φιλοσοφικά.
    Άλλαξα 3 χώρες (2 αν θεωρείς Αγγλία και Σκοτία ένα πράγμα-εδώ το το βλέπουν έτσι).
    Άλλαξα πολλά σπίτια, για μένα.
    Χοντρικά 10 δουλιές κι εγώ. Αλλά πάντα θα έχουμε το BnB μαλάκες μου.
    Έπαιξα ένα σκασμό ρπγ.
    Έχω ακόμα μαλούρα και δεν έχω άσπρες τρίχες. Μάλλον κάποιος με ξέχασε.
    Δεν έχω κάνει ούτε ένα τατουάζ
    3 μηχανές.
    4 αυτοκίνητα.
    2 κατοικίδια.
    Γύρισα τη μισή Ευρώπη σε ένα καλοκαίρι. Εγώ που δεν είχα ταξιδέψει ποτέ εκτός Ελλάδας μέχρι να έρθω στο Γιου-Κέι.
    Χάθηκα με πολύ κόσμο, αλλά κράτησα επαφή και ξαναβρέθηκα με άλλο τόσο.
    Σχεδόν ξέμεινα απο συγγενείς, εκτός απο 2 αδέρφια (και τις οικογένειές τους) και έναν πατέρα.
    Γνώρισα τη γυναίκα μου.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  6. #6
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ωραίο θρεντ για ξεσκαρτάρισμα νουμπάδων, εύγε.

    κατά χρονολογική σειρά τέλειωσα λύκειο, γνώρισα τον κολλητό μου στο ερ, εδώ διάβασα πρώτη φορά τα αρχικά ναρ, τέλειωσα σχολή, στρατό, αγροτικό, πρόλαβα τον πιτσαδόρο vegetarian και αισίως είμαι στα μισά της ειδικότητας. ακούω ακόμα τα ίδια που άκουγα πάνω κάτω αλλά πιο απενοχοποιημένα και απορώ γιατί μπαίνω κάθε μέρα να διαβάσω 10 θρεντ σπαμάρισμα αλλά έχουν περάσει 15 χρόνια και δύσκολα κόβονται οι συνήθειες.

    α ναι, έμαθα για το ερ στο φόρουμ του ελληνικού ΦΑΝ ΚΛΑΜΠ των soulfly (μου έφαγε 5 ευρώ) από τον station eleven και την enehy.


  7. #7
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Εγώ γνώρισα Σπύραρο από κοντά αλλά ακόμα δεν έχω γνωρίσει Khalkji.

  8. #8
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    πουλημα δισκοθηκης (για καλο σκοπο)
    απωλεια γονεων απο καρκινο (καρκινακι που λετε κι εδω μεσα)
    ευρεσις εργασιας μετα απο 10+ χρονια
    επαφη με ΓΛΥΚΟΥΣ αθρωπες που τους νομιζα μαλακες, επαφη με αθρωπες που τους νομιζα γλυκους και ηταν απλα αρχιδια
    η καλυτερη φιληναδα ολων των εποχωνς
    ξαναγορα σταφφ και ξαναμανα απο την αρχη στην πρεζα του βινυλιου
    επιβιωσις απο πνευμονικο οιδημα
    δυο κυπελλα
    ενα πρωταθλημα
    πολλα δακρυα χαρας με χαρες ΕΡιτων

  9. #9
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Στο er γράφτηκα τον Νοέμβριο του 2004 λέει, ψάχνοντας στο ίντερνετ για το fan club των Pain Of Salvation.
    Από τότε μέχρι σήμερα άλλαξαν τα πάντα.

    -I remember you as a little boy. The man before me I don’t know at all.
    -When I see my reflection I feel the same thing myself.

    Θα γράψω μόνο όσα έγιναν και (μάλλον) δε θα συνέβαιναν ποτέ αν δεν υπήρχε το er.

    * Άκουσα και έμαθα άπειρη νέα μουσική, από ρηβιούζ και λιστοθρεντς και ποστς και σονικντεθμανκιζ μπλογκζ και κουβέντες με φίλους και καφέδες και μπύρες. Το ίδιο και με βιβλία, ταινίες, κόμικς, υπερθεϊκά θεόμουνα κλπ

    * Έχω στους σελιδοδείκτες αυτό το θρεντ και κάνω playlist από τις λίστες και κάθε φορά το #1 στη λίστα του WBRB με κάνει κομμάτια.

    * Έκανα φίλους. Με άλλους μιλάμε, με άλλους όχι, προχθές σε μια συζήτηση άκουσα τη φράση "πέρασε καιρός και ο καθένας πήρε τον δρόμο του" και με έπιασε ένα σφίξιμο και μια στεναχώρια που ακόμα δεν έχουν φύγει αλλά το παλεύω με το καινούριο Evergrey. Δύο από τις πιο ΖΕΣΤΕΣ αγκαλιές στη ζωή μου, μου τις έκαναν άνθρωποι από το er τη στιγμή που τους έβλεπα πρώτη φορά από κοντά. Ο Vic σε ένα μαγαζί μετά το λάιβ των Psychotic Waltz (νομίζω) και ο WBRB την πρώτη από τις πολλές φορές που πήρε τη μηχανή του και ήρθε από τη Θήβα μόνο και μόνο για να πιούμε κάτι για 1-2 ώρες ή να φάμε και μετά να φύγει.

    * Πήγα Αθήνα αυθημερόν μόνο για να δω ΦΙΛΟΥΣ, τον FIXXXER, τον Jack The Ripper και τη Wurst, πήρα πμ από τον KoiliaSamprela με τον οποίο δεν έχω βρεθεί ακόμα από κοντά για να μου πει "να ξέρεις, όταν έρχεσαι Αθήνα έχεις ένα σπίτι για να μείνεις", έχω περάσει μια μέρα στο σπίτι του Krux που με δέχτηκαν σαν συγγενή τους και έχω μαλώσει με τον γιο του για να μου δώσει επιτέλους το μαύρο αυτοκινητάκι που το είχε πολλή ώρα και δεν ήταν σωστό, χαιρέτησα τον OniBocho και τη γυναίκα του μετά το λάιβ των Maiden το καλοκαίρι λες και δεν είχαμε σφαχτεί εδώ μέσα για μπούρδες 15χρονων, καμιά βδομάδα μετά βγήκαμε για μπύρες, προχθές μου είπε ότι αν ήμουν λίγο πιο κοντά και όχι 4 ώρες μακριά θα ερχόταν να με δει γιατί ξέρει ότι δεν είμαι καλά τις τελευταίες μέρες, έχω πάρει δέμα με επιτραπέζια για την τάξη από τον Wraithgr επειδή τίποτα, έτσι, φίλος, έχω σκεφτεί άπειρες φορές το ποστ του Phantom Duck ότι μια δύσκολη κατάσταση περνάει εύκολα με λίγα μπυράκια και φίλους ή με το Oceanic των Isis, έχω κάτσει να εξηγήσω σοβαρά σε κολλητό μου για ποιον λόγο αυτός που μόλις χαιρέτησα (good son) του έτριψε τη ρώγα πάνω από την μπλούζα, έχω πλακωθεί εδώ μέσα με τον RaPariah και μετά βγήκαμε για φαγητό και για καφέ και πήγαμε μαζί σε λάιβ στη Θεσσαλονίκη και είναι το πινκ το ίδιο, χαιρέτησα τον tsimpouklano στον δρόμο, με ρώτησε ο αδερφός μου ποιος ήταν, του είπα «από το er», «α οκ» είπε, κατάλαβε. Ξεχνάω να αναφέρω πολλούς, γενικά τους θυμάμαι όλους.

    * Σε λίγες ώρες θα κάνω έντιτ και όλο το από πάνω θα το βάλω σε magenta.

  10. #10

    Default

    Στο ER μπήκα για πρώτη φορά κάπου την άνοιξη του 2010, καθώς έψαχνα στίχους (?) των ΨΧ. Μου άρεσε η φάση και μετά από λίγο καιρό γράφτηκα. Από τότε:

    • Πήρα πτυχίο
    • Εκείνη περίπου την περίοδο γνώρισα αρκετούς ανθρώπους που είναι ακόμα πολύ σημαντικοί στη ζωή μου
    • Απ' την άλλη, έχασα ανθρώπους που αγαπούσα ή αγαπάω πολύ
    • Άνοιξαν οι μουσικοί μου ορίζοντες και σε αυτό ευθύνεται σημαντικά το ER. Για την ακρίβεια, μουσικά το ER το τοποθετώ στις 2 κομβικές στιγμές της ζωής μου, μετά από εκείνη στην α' (νομίζω) λυκείου που αποφάσισα να κοιτάξω και πέρα από το παγόβουνο που λέγεται Iron Maiden
    • Επίσης, μέσα από δω γνώρισα πολύ αξιόλογους ανθρώπους με τους οποίους κάναμε διακοπές μαζί, τους έβαλα σπίτι μου και με βάλαν στα δικά τους, ήπιαμε αρκετές μπύρες, φάγαμε, γελάσαμε, μιλήσαμε. Όμορφες στιγμές σε μία πολύ όμορφη περίοδο της ζωής μου (aka αναμνήσεις μιας ζωής)
    • Μένω μόνος μετά από 7 χρόνια συγκατοίκηση
    • Πάχυνα λίγο, ενώ μου ανέβηκε και η μυωπία
    • Πιστεύω πως γενικώς ωρίμασα, αν και ακόμα με συνοδεύει το ότι δε βάζω πολλούς στόχους στη ζωή μου

    Για το το ER καθεαυτό, όπως έχει ειπωθεί και από άλλους, είναι σταθερά (όχι μόνο internetική). Φίλοι μου, άσχετοι με εδώ μέσα, ξέρουν τί είναι το Electric Requiem. Κατά καιρούς αραιώνω τις επισκέψεις, άλλοτε τις εντείνω. Παρόλαυτά, σπάνια θα κάτσω στο pc και δε θα μπω.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  11. #11
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by commissar View Post
    έχω μαλώσει με τον γιο του για να μου δώσει επιτέλους το μαύρο αυτοκινητάκι που το είχε πολλή ώρα και δεν ήταν σωστό
    βασικά η φάση τότε με τα hot wheels ήταν οτι τους έδινε ονόματα και καλά σε ποιόν ανήκει το καθένα. το συγκεκριμένο μαύρο αγγλικό ταξί ήταν του Χρήστου εξού και εσύ του έκανες πλάκα λέγοντας να σου το δώσει αφού ήταν δικό σου.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  12. #12
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Όλη μου η ζωή τούμπα με μπόλικο κλάμα και ακόμα περισσότερο γέλιο και χαρά
    Έχω πλέον 2 παιδάκια διασταύρωση με κωλόπαιδα, και έχω αλλάξει γειτονιά.
    Έχω αποκτήσει μέσα από το ER έναν αδερφό (το φίλος δεν είναι αρκετό) και έχω εγκαταλείψει στο φουλ τα σοσαλμιντια.
    Κοντεύω τα 50 και προσπαθώ κάθε μέρα να μην γίνομαι μαλάκας
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #13

    Default

    Καλή χρονιά, Σαμπρέλα!
    Να περνάς πού και πού, γιατί έχουμε ανάγκη - γενικά, όχι μόνο εδώ - ανθρώπους σαν εσένα <3
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  14. #14
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    σαμπρέλ <3
    Rock or Nothing

  15. #15
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Όλη μου η ζωή τούμπα με μπόλικο κλάμα και ακόμα περισσότερο γέλιο και χαρά
    Έχω πλέον 2 παιδάκια διασταύρωση με κωλόπαιδα, και έχω αλλάξει γειτονιά.
    Έχω αποκτήσει μέσα από το ER έναν αδερφό (το φίλος δεν είναι αρκετό) και έχω εγκαταλείψει στο φουλ τα σοσαλμιντια.
    Κοντεύω τα 50 και προσπαθώ κάθε μέρα να μην γίνομαι μαλάκας
    ποστ σαν αυτό, σε κάνουν να θες να πληρώσεις κανέναν χρόνο ακόμα για το γαμωσέρβερ. <3
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •