Page 123 of 147 FirstFirst ... 2373113121122123124125133 ... LastLast
Results 1,831 to 1,845 of 2198

Thread: My Life Rocks \m/

  1. #1831
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    Με πιάνουν σε αστικό χωρις εισιτήριο και με κατεβαζουν για πρόστιμο 36 ευρώ ή καταγραφή στοιχείων απο ταυτότητα. Τους λέω αρνούμαι να πληρώσω και δε σας δίνω ταυτότητα.
    Μου λένε οκ αλλα τουλάχιστον την έχεις, γτ θα καλέσουμε αστυνομικούς της ΔΙΑΣ και αν δεν την έχεις θα σε πανε στο τμημα για εξακρίβωση και θα έρθεις σε δυσκολη θεση. Ευγενεστατοι δε λεω.
    Τους λεω μισο να κανω ενα τηλ και περνω καποιον να τσεκαρει στο ιντερνετς τα δικαιωματα μου γιατι κατι μου βρωμουσε αλλα δε θυμομουν τι ακριβως ειχα διαβασει οτι πρεπει να κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις. Μου λεει οτι δεν εχουν δικαιωμα να με κρατανε εκει παρα τη θεληση μου προφανως! Α λεω και γω οποτε το κλείνω και γυρναω στους ελεγκτουληδες,
    τι θα κανεις; μου λένε.
    Τους λέω "μου είπαν πως δεν έχετε δικαίωμα να με κρατήσετε. Ευχαριστώ πολύ, γεια σας!" και έφυγα like a boss γιατι εκτος των αλλων με ειχαν κατεβασει ακριβως στη στάση μου!
    Mετά εψαξα το αρθρο που προσπαθουσα να θυμηθώ και το βρηκα εδω http://www.newsbomb.gr/bombplus/blog...oris-eisitirio
    και συμφωνα με οσα λεει δε μπορουν να σου κανουν και τιποτα τελικα. Μονο αν εισαι εντελως γκαντεμης ξερω γω κ εχει μπατσους στη σταση που θα σε κατεβάσουν.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  2. #1832
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    χτύπησες το σύστημα εκει που πονάει

    ποιο ακριβο ειναι το καλό της υπόθεσης για να πατήσουμε καρδούλες, μην πληρώνετε εισιτήριο και δε μπορουν να σας κάνουν τίποτα; είναι άνεργη, άπορη ή κάτι τέτοιο και δε μπορεις να πληρώσεις εισιτήριο;
    Vielen Dank für alles was mal war

  3. #1833
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    προφανώς οι μόνοι που μπορούν να σε ακουμπήσουν χωρίς τη θέλησή σου είναι μπάτσοι, ούτε κλειστές πόρτες στο λεωφορείο επιτρέπονται, ούτε "εδώ θα κατέβετε μαζί μας". μόνη λύση να έχουν φωνάξει αστυνομία να περιμένει στην επόμενη στάση ορ σθ (στο κέντρο που έχει παντού είναι πιο εύκολο).

  4. #1834
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    eni, η φάση είναι: 1,20 το εισιτήριο.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  5. #1835
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    κ 1,40 απο 1/1
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  6. #1836
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    χτύπησες το σύστημα εκει που πονάει

    ποιο ακριβο ειναι το καλό της υπόθεσης για να πατήσουμε καρδούλες, μην πληρώνετε εισιτήριο και δε μπορουν να σας κάνουν τίποτα; είναι άνεργη, άπορη ή κάτι τέτοιο και δε μπορεις να πληρώσεις εισιτήριο;
    Προφανώς γίνεται και στα πλαίσια κάποιου context, όσο και να θέλουμε να ξεχάσουμε ότι άνθρωπος πέθανε για ιστορία με ελεγκτή, λίγο πολύ όλοι έχουμε πετύχει και από ένα ζώο στα Μέσα μεταφοράς που επικαλέιται φανταστικές νομοθεσίες και εξουσίες για να κόψει πρόστιμα. Ε και ναι, 1,40 λέει

  7. #1837
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Από το 2008 πλανάται ένας διαγωνισμός για την εφαρμογή ηλεκτρονικού εισιτηρίου με την ονομασία Αυτόματο Σύστημα Συλλογής Κομίστρου. Έχει υπογραφεί σύμβαση με εταιρεία για την εφαρμογή του έργου το 2014 και σύμφωνα με τον σχεδιασμό θα αρχίσει να εφαρμόζεται στα μέσα του 2016. Το σχέδιο περιλαμβάνει ηλεκτρονικές κάρτες με καταβολή κομίστρου ανάλογη της διαδρομής, μπάρες σε μετρό και ηλεκτρικό και τουρνικέ σε λεωφορεία και τρόλευ, κοινώς ένα λονδρέζικο σύστημα τύπου Oyster.

    Όταν (και αν) αυτό εφαρμοστεί, με δεδομένο ότι η εισιτηριοδιαφυγή πρακτικά εκμηδενίζεται, ένα λογικό ποσό για ημερήσιες διαδρομές στο κέντρο θα μπορούσε αναλογικά να πέσει στα 30-50 λεπτά. Αυτό είναι ένα ποσό το οποίο εγώ προσωπικά θεωρώ λογικό για μια σύγχρονη και καλή υπηρεσία όπως το μετρό της αθήνας και συζητήσιμο και για τα υπόλοιπα περιφερειακά μέσα. Τότε θα μπορούσε κάλλιστα να προβλέπεται ηλεκτρονικό πάσο για άνεργους/φοιτητές με διευκολύνσεις ή δωρεάν.

    Μέχρι να συμβεί αυτό, τιμές του τύπου 1,40 και 1,20 το κόμιστρο της 70λεπτης διαδρομής και κυνήγι με τους ελεγκτές σε φτωχούς ανθρώπους και πιτσιρικαρία (γιατί αυτούς μαζεύουν, όπως θα παρατηρήσει κάποιος) είναι γελοίες πρακτικές. Δεν είναι επανάσταση να μπαίνεις τσάμπα στο μετρό ή να βρίζεις τον μαλάκα ελεγκτή αλλά δεν θα κάτσουμε να εξηγούμε και τα αυτονόητα ή να πληρώνουμε 100ευρα πρόστιμα επειδή δεν είχαμε ψιλά (ή λεφτά στην τελική).

  8. #1838
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Να προσθέσω, μη γνωρίζοντας πως ακριβώς λειτουργεί στην Αθήνα ο ΟΑΣΑ, πως εδώ πάνου τα αστικά δε δίνουν ρέστα και συν τοις άλλοις χρεώνεσαι το εισιτήριο 0,10 παραπάνω, αν το κόψεις εντός του λεωφορείου. Σε τιμωρεί ο ΟΑΣΘ ένα πράγμα. Κι αν δεν έχεις για παράδειγμα 1,10 που κοστίζει το βασικό εισιτήριο, αλλά 1,50 ή 2,00 τα κάνεις μια γενναία δωρεά στο αδηφάγο μηχάνημα που υπάρχει σε κάθε λεωφορείο και νιώθεις εντελώς ευρωπαίος πολίτης στη μαγευτική συμπρωτεύουσα, την πόλη του έρωτα, τη νύφη του Θερμαϊκού.

    Πέραν τούτου, ο ΟΑΣΘ έχει και κάτι κινητές μονάδες σεκιουρητάδων με μηχανές να κυνηγούν τα λεωφορεία, αν εντοπιστεί ΠΑΡΑΒΑΤΗΣ. Γιατί έτσι, αφού.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #1839
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    αυτό με την έξτρα χρέωση αν έπαιρνες εισιτήριο μέσα από το ΜΜΜ πήγαν να το κάνουν και εδώ πριν κανα δυο χρόνια όταν προσπάθησαν να εφαρμόσουν αυτό που δείχνεις το εισιτήριο στον οδηγό.
    ΥΠΕΡΟΧΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.
    5-10 λεπτά σε κάθε στάση.

    από την άλλη, το αυτόματο σύστημα, που ανέφερε ο ικονοκλαστ μπορεί να είναι πιο "λογικό" αλλά είναι μεγάλο ρουφιανιλίκι.

    ακολουθεί ιστορία με ελεγκτές
    Spoiler
    πριν κάνα δυο χρόνια, πάω να πάρω ένα λεωφορείο/τρόλεϊ/κάτι για να κατέβω κέντρο, φτάνω στη στάση, βλέπω τρεις ελεγκτές.
    Είμαι σε φάση: γαμώ το χριστό εισιτήριο για 3 στάσεις.
    Πάω παίρνω εισιτήριο , ξανπάω στη στάση, έρχεται το τρόλεϊ.
    Γνωστη περίεργη αφού -προφανώς- αφήνω να κατέβουν όλοι κάτω, περιμένω να ανέβουν και όσοι είναι να μπω τελευταία.
    Ανεβαίνω.
    Δύο μηχανές δίας χώνονται ανάμεσα στο τρόλει και το πεζοδρόμιο κ μου λένε να κατέβω.

    Ξανακοιτάω τους "ελεγκτές", ήταν "μασκαρεμένοι" ασφαλίτες.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  10. #1840
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    θα πω κ εγώ ιστορία που πάει και στο τοπικ με τα ξίδια
    έχει προηγηθεί βραδιά κραιπάλης μέχρι τελικής πτώσης, που έχει τσίπουρα σε 2-3 διαφορετικά σημεία με κατάληξη στα εξάρχεια στο γωνιακό καφενείο στουρνάρη και σπύρου τρικούπη, μετά μερικές μπύρες ραγκναροκ και τελείωμα στο ντοκτορ φιλγκουντ μέχρι 9 το πρωί. είμαι σε φάση που ξεκινάω να βγω ακαδημίας και ξαφνικά χωρίς να το καταλάβω βρίσκομαι πατησίων, οπότε κατβαίνω ομόνοια, να πάρω μετρό. εισιτήριο δεν έχω, ούτε βλέπω τη χαρμάδα στα μηχανήματα για να βγάλω. ταμείο να αρθρώσω λέξη ούτε συζήτηση. με σταματάει κάτω ελεγκτής, βάζω το χέρι στην τσέπη με αυτοπεποίθηση και βλέμμα που δεν εστιάζει ούτε σε ελέφαντα στα 5 μέτρα και του δείχνω ένα παλιό που είχε ξεμείνει... περάστε μου λέει... αποσβολωμένος συνεχίζω το γολγοθά μου προς ζωγράφου.
    Rock or Nothing

  11. #1841
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    σημερα μετα απο απειρο καιρο ειδα ελεγκτες μεσα σε συρμους μετρο κ, ο ελεγκτης ξεφευγε απο το πρωτυπο χρυσαυγιτο αγροτια ηταν φαση χιπστερ ... το 90% ειχε καρτα που ναι φτηνη και κωλοσυμφερει .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  12. #1842
    Whatever situation Urlic's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    internet
    Posts
    221

    Default

    1.40 το εισητήριο
    [IMG][/IMG]

  13. #1843

    Default

    Αν κάτσεις και αναλύσεις το θέμα αστικές συγκοινωνίες, a priori θα όφειλαν να είναι ελεύθερες ως βασική ανάγκη (συν)ύπαρξης εντός μιας πόλης -μη μιλήσουμε για δουλειά/σχολή- στην οποία δεν είναι όλα και τόσο δίπλα.

    Βέβαια, τα 30-50 λεπτά εισιτηρίου σε ένα πλαίσιο δημόσιας/κρατικής διαχείρισης των αστικών συγκοινωνιών -όπως φαντάζομαι γίνεται στην Αθήνα- με παράλληλες δωρεάν μετακινήσεις για εργαζομένους/φοιτητές, είναι κάτι το οποίο καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες των κοινωνικών ομάδων. Τώρα, ένα ηλεκτρονικό εισιτήριο, του οποίου η τιμή του δεν θα είναι ήδη χαμηλή, είναι μια τρύπα στο νερό, καθώς π.χ. το 1,40 (Αθήνα) και το 1-1,10 (Θεσσαλονίκη) για απλές μετακινήσεις από μόνο του είναι απαγορευτικό. Ίσως μια εξ αρχής μείωση των τιμών ή τουλάχιστον μία παράλληλη μείωση με την εμφάνιση του ηλεκτρονικού εισιτηρίου θα χε σίγουρα ενδιαφέρον και πολύ πιθανόν να χε και μέλλον. Απ'την άλλη μπορεί να γίνει και αυτό που ισχύει στην Κωνσταντινούπολη, όπου και ηλεκτρονικό εισιτήριο υπάρχει (φορτώνεις credits σε κατά τόπους μηχανήματα) και οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες και είσοδος (σε λεωφορεία) γίνεται μόνο από τον οδηγό και γενικά τουμπεκί ψιλοκομμένο από τον κόσμο.

    Στο θέμα του ελέγχου, ο καθένας έχει να πει την ιστορία του. Το δεδομένο είναι ότι οι περισσότεροι ελεγκτές είναι αρχίδια, ενώ -όπως συμβαίνει στην λατρευτή συμπρωτεύουσα με το επιχειρηματικό δαιμόνιο του Σαλονικιού- και οι περισσότεροι οδηγοί τείνουν να έχουν σκατοσυμπεριφορές, μιας και στην πλειονότητά τους είναι μικρομέτοχοι στον ΟΑΣΘ. Εδώ υπάρχει ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για το τι τρέχει στη Θεσσαλονίκη με τις αστικές συγκοινωνίες.

    Όπως και να χει (μέχρι να δούμε ίσως κάποια καλύτερη -δικαιότερη- μέρα), κανένα εισιτήριο και μόνιμο τραμπούκισμα σε ελεγκτές.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  14. #1844
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Από το 2008 πλανάται ένας διαγωνισμός για την εφαρμογή ηλεκτρονικού εισιτηρίου με την ονομασία Αυτόματο Σύστημα Συλλογής Κομίστρου. Έχει υπογραφεί σύμβαση με εταιρεία για την εφαρμογή του έργου το 2014 και σύμφωνα με τον σχεδιασμό θα αρχίσει να εφαρμόζεται στα μέσα του 2016. Το σχέδιο περιλαμβάνει ηλεκτρονικές κάρτες με καταβολή κομίστρου ανάλογη της διαδρομής, μπάρες σε μετρό και ηλεκτρικό και τουρνικέ σε λεωφορεία και τρόλευ, κοινώς ένα λονδρέζικο σύστημα τύπου Oyster.

    Όταν (και αν) αυτό εφαρμοστεί, με δεδομένο ότι η εισιτηριοδιαφυγή πρακτικά εκμηδενίζεται, ένα λογικό ποσό για ημερήσιες διαδρομές στο κέντρο θα μπορούσε αναλογικά να πέσει στα 30-50 λεπτά. Αυτό είναι ένα ποσό το οποίο εγώ προσωπικά θεωρώ λογικό για μια σύγχρονη και καλή υπηρεσία όπως το μετρό της αθήνας και συζητήσιμο και για τα υπόλοιπα περιφερειακά μέσα. Τότε θα μπορούσε κάλλιστα να προβλέπεται ηλεκτρονικό πάσο για άνεργους/φοιτητές με διευκολύνσεις ή δωρεάν.

    Μέχρι να συμβεί αυτό, τιμές του τύπου 1,40 και 1,20 το κόμιστρο της 70λεπτης διαδρομής και κυνήγι με τους ελεγκτές σε φτωχούς ανθρώπους και πιτσιρικαρία (γιατί αυτούς μαζεύουν, όπως θα παρατηρήσει κάποιος) είναι γελοίες πρακτικές. Δεν είναι επανάσταση να μπαίνεις τσάμπα στο μετρό ή να βρίζεις τον μαλάκα ελεγκτή αλλά δεν θα κάτσουμε να εξηγούμε και τα αυτονόητα ή να πληρώνουμε 100ευρα πρόστιμα επειδή δεν είχαμε ψιλά (ή λεφτά στην τελική).
    Τα ειπε ολα ολοσωστα.

    Η μονη μου προσθηκη στο ποστ της προηγουμενης σελιδας ειναι οτι προσωπικα δε θα το εβαζα και στο My Life Rocks με αυτον τον τροπο, λες και ειναι καποιου ειδους μαγκια. Μπορεσες να το αποφυγεις το προστιμο? Καλα εκανες, ολοι μας νομιζω εχουμε χρησιμοποιησει δημοσιες συγκοινωνιες δωρεαν. Εγω προσωπικα αν με επιανε ελεγκτης (δε με εχει πιασει ποτε, αλλα λογω του οτι δε με βολευε δεν επαιρνα συχνα μετρο) θα το πληρωνα το προστιμο και θα πηγαινα στο FML. Ασχετα με το αν οι ελεγκτες ειναι αρχιδια, που ειναι.


    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Αν κάτσεις και αναλύσεις το θέμα αστικές συγκοινωνίες, a priori θα όφειλαν να είναι ελεύθερες ως βασική ανάγκη (συν)ύπαρξης εντός μιας πόλης -μη μιλήσουμε για δουλειά/σχολή- στην οποία δεν είναι όλα και τόσο δίπλα.
    Ελπιζω να ξερεις οτι εισιτηριο πληρωνει ο χρηστης του μετρο και του λεωφορειου οχι επειδη δεν ειναι "διπλα" ο προορισμος του, αλλα επειδη καλως ή κακως υπαρχουν λειτουργικα εξοδα ε?
    Αν κατσεις και αναλυσεις το θεμα αστικες συγκοινωνιες, τοτε βασικα καντο πρωτα, και μετα ελα πες μας κατι σοβαρο.
    Last edited by FIXXXER; 21-11-2015 at 01:23.

  15. #1845
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Ta opoia e3oda se mia swsta domhmenh koinwnia analambanontai apo to kratos opws h ygeia, h paidia, klp.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


Similar Threads

  1. Rocking Under The Rocks, Καλαμπάκα, 11-12-13/07/2008
    By Raven Lord in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 21-07-2008, 17:21
  2. [TV] Life
    By ang69 in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 6
    Last Post: 20-01-2008, 19:47
  3. [Cinema] Pop Rocks (2004)
    By Antonisjk in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 29-10-2007, 17:36
  4. The Art of Life
    By V0lcaN0 in forum Music Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 16-01-2005, 22:09
  5. Half Life 3
    By dead in forum PC & Games
    Replies: 2
    Last Post: 22-11-2004, 00:18

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •