Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 58 of 58

Thread: Φωτογραφική

  1. #46
    Συνεργάτης Μόσπιτ Ingolemo's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    2,250

    Default

    Egw pantws tha epairna kapoia canon apo autes , wste na mporw na valw to CHDK
    People assume that time is a strict progression of cause to effect. But actually, from a non-linear, non-subjective viewpoint, it's more like a big ball of wibbly-wobbly...timey-wimey...stuff.

  2. #47
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    ωραίος αλλα σε πλαίσιο και ισόπ δεν είδα να πουλάνε κάποιο απτα μοντέλα.

  3. #48
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    xtikio καλή φαίνεται η sony αλλά αν σε ενδιαφέρει να τραβάς και κάνα βίντεο να ξέρεις ότι είναι για τον πούτσο (320 x 240 pixels).

    Εγώ ήμουν ανάμεσα στην canon A480 και στην Olympus FE-5000. Η canon είναι αρκετά πιο φθηνή αλλά βγάζει καλές φωτογραφίες και πολύ καλές για τα λεφτά της. Τελικά παρήγγειλα την Olympus που είναι πιο ακριβή αλλά έχει καλύτερες λειτουργίες, μεγαλύτερο zoom και μακροπρόθεσμα μπορεί να μου βγει πιο φθηνή γιατί η canon παίρνει AA μπαταρίες και δεν έχει επαναφορτιζόμενη και για την olympus είχα και μια κάρτα μνήμης άρα γλυτώνω και από εκεί κάτι.

    Διάβασε και το υπόλοιπο τόπικ, βοηθάνε πολύ.
    Πολύ καλό site το http://www.cameras.co.uk/. Έχει χωρισμένες της φωτογραφικές ανά μάρκες, έχει αναλυτικότατα reviews, specifications και συγκρίσεις φωτογραφικών της ίδιας περίπου τιμής.

    ΥΓ. σε περίπτωση που διαβάζει και ο ρέιζορ παίρνω το θάρρος και λέω ότι η Olympus και η Sony είναι πολύ πιο όμορφες!

  4. #49
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    Για πείτε για φωτογραφικές τι ξέρετε; Με το πολύ 120 μπορώ να πάρω κάτι καλό; Τι χαρακτηριστικά κοιτάς να έχει και ποιες είναι οι καλές μάρκες;
    Έχω μια ψειρισμένη από Σαλόνικα, μέσα;

    Έντιτ: Δεν είχα δει τα ταγκς, FML
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  5. #50
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    Ρέιτζ απο πού αγόρασες;

  6. #51
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    adorama. Παρήγγειλα από το Internet. Μπορείς μέσω του site ή με τηλέφωνο. Αν θες να πας από εκεί είναι στην Κάνιγγος σε ένα στενό.

    Από ότι είδα σε φόρα και στον scroutz είναι αξιόπιστο. Βέβαια σε μένα δεν έχει έρθει ακόμα. Το παρήγγειλα πριν 3 μέρες και μου είπαν σε μια βδομάδα. Προχθές με έπαιρναν τηλέφωνο και το είχα κλειστό, σήμερα με ξαναπήραν και τους το έκλεισα γιατί νόμιζα πως ήταν το σταθερό ενός φίλου μου, μετά τους πήρα εγώ και μου είπαν ότι θα σας πάρουμε αργότερα και δεν με πήραν ποτέ οπότε δεν ξέρω αν έχει γίνει καμιά μαλακία. Καλή εναλλακτική είναι και ο Καρτέλος στο Περιστέρι που είναι και αυτός κλασσικό μαγαζί και έχει και e-shop. Είναι όμως λίγο πιο ακριβός (~7-10 ευρό) και έχει 9 ευρώ μεταφορικά (το adorama 7 αν θυμάμαι καλά).
    Αν θες περίμενε μέχρι αύριο απόγευμα που θα τους πάρω εγώ να σου πω αν έχουν κάνει μαλακία.

  7. #52
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    με πήραν πάλι πριν λίγο να μου πουν ότι τα έχουν φέρει τα πράγματα και να κανονίσουμε πως θα γίνει η πληρωμή. Το παλικάρι λέει ότι αν πάω τράπεζα να καταθέσω στον λογαριασμό τους πάει +7ε και αν πληρώσω με αντικαταβολή +15!!!!!!!!!!
    τους είπα τίποτα από τα 2, να μου τα κρατήσουν και δευτέρα πάω να τα πάρω..

  8. #53
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    To adorama είναι πανάκριβο γενικά.

  9. #54
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    Εμένα με είπαν να πάρω απο το www.pixmania.gr και ψώνισα απο εκεί μια Nikon Coolpix S220 με 23% έκπτωση. οταν έρθει θα πω εντυπώσεις για το μαγαζί και για την κάμερα.

  10. #55
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Bump! Μετα απο 4 χρονια περιπου ηρθε η ωρα μαλλον να αντικατασταθει η Canon ixus 870 is. δεν καιγομουν ειναι η αληθεια αλλα το φλας αρχισε να βγαζει καπνους + με αφορμη ενα ταξιδι που θα κανω λεω να την αλλαξω. το μπατζετ μου ειναι εως 200. Manual ρυθμισεις δε με χαλανε αλλα δεν χρησιμοποιω συχνα (δλδ ανετα αλλαζα το manual με καλυτερη ποιοτητα εικονας υπο νορμαλ συνθηκες πχ). Compact ψαχνω. Και η προηγουμενη μου canon ηταν και γενικα ειμαι ευχαριστημενος. καλα λογια εχω ακουσει και για panasonic. any ideas?

  11. #56
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    και αφού κανείς δεν απάντησε στο από πάνω, τουλάχιστον εδώ, ήρθε η σειρά μου και η ιστορία έχει ως εξής, έκλεισα (μάλλον) μια δουλειά και είπα να μου κάνω ένα δώρο γύρω στα 200ευρώ τώρα που θα γίνω 31.
    το θέμα είναι πως δεν έχω ιδέα από μηχανές και τα διάφορα που μπορούν να κάνουν οπότε ας πάρουμε το βασικό, μ'αρέσουν αυτές οι μπαμπάτσικες -δεν ξέρω πως λέγονται κανονικά- και στόχος είναι να βγάζω καμιά καλή φωτογραφία τα πράγματα.
    δλδ αντί να είναι φαίνονται έτσι, να φαίνονται κάπως έτσι.
    κοίταξα λίγο στο πλαίσιο και βρήκα τις παρακάτω 1, 2, 3, 4 και 5 με σειρά τιμής. Βέβαια αν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με καμιά από αυτές τις λεπτές και φθηνότερες θα το αντέξω μιας και δεύτερος στόχος είναι να την κουβαλάω μαζί όπως την κάμερα στην τσάντα και θα βόλευε να πιάνει λιγότερο χώρο.

    για πείτε λοιπόν.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  12. #57
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    οδηνηρο ποστ...

    κλαιω τα φραγκαμ

  13. #58
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    bump!
    (αν και οι προηγούμενοι δε βλέπω να 'χαν μεγάλη επιτυχία)

    θέλω να πάρω καμιά SLR (μάλλον, βλέπω και πολύ καλές τύπου mirrorless; ). είχα μια entry level nikon μέχρι που τη διέλυσα, οπότε είχα μάθει κάτι ψιλά.
    τη θέλω κυρίως για ταξίδια και κουλτουράρικες φωτό των εξαρχείων, βαριέμαι να κουβαλάω ΠΟΛΥ βαριά πράματα (αλλά αν είναι ανάγκη εντάξει) και δίνω μέχρι 1000 (εε, ιδανικά και φακός μέσα σ' αυτά, ας πούμε (αν κάνει και λιγότερο δε με χαλάει φυσικά, θα φάω τη διαφορά σε μέταλ πάρτι).
    καμιά ιδέα;

    edit: κατέληξα ότι μαλλον μιρρορλεςς, πάντως αν έχετε καμιά ιδέα πείτε γενικότερα.
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •