Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58

Thread: Φωτογραφική

  1. #1
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default Φωτογραφική

    Για πείτε για φωτογραφικές τι ξέρετε; Με το πολύ 120 μπορώ να πάρω κάτι καλό; Τι χαρακτηριστικά κοιτάς να έχει και ποιες είναι οι καλές μάρκες;

  2. #2
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    kales markes: canon olympus kyriws..meta nikon... kala kati HP klp gia klamata....
    analoga ti thes...kapoies exoun kai xeirokinites rythmiseis pou an tis matheis mporeis na kaneis polla pragmata alla stin periptwsi sou de se endiaferoun logika.....
    pantws min koitakseis mono ta megapixels giati auta den simainoun ta panta....

  3. #3
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    δηλαδή κάτι μπορεί να γίνει με αυτά τα λεφτά ε; για MP το έψαξα λίγο και το συμπέρασμα είναι τι 8 τι 10, αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κοιτάξω. canon kodak λενε τίποτα;

    προφανώς η χρήση της θα είναι απλή αλλά οι καθαρές φωτογραφίες και τα ωραία χρώματα σε όλους αρέσουν..

  4. #4
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    canon xalara....kodak min pareis....egw an epairna twra i canon i olympus tha epairna...kathara xrwmata tha exeis...etsi kai alliws autes oi mixanes pou sou lew exoun polla programmata etoima(paralia,gia na travikseis portreto,na piaseis kinisi klp klp)....me tis xeirokinites apla mporeis na kaneis poly perissotera rythmizontas diafores parametrous....efoson esy thes mia kali mixani gia na travas wraia kai kathara kathimerina pragmata de sou xreiazontai oi xeirokinites....me 120 etsi opws exoun pesei oi times kati kaneis....

    as pei kai kapoios pou exei asxolithei pio prosfata giati egw prin 2 xronia tin eixa parei....

    PS: an apofasiseis gia canon yparxei to adorama

  5. #5
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    αν χειροκίνητες λες τις SLR προφανώς δεν θα πάρω τέτοια. είναι και πανάκριβες.

    απλά βλέπω την PowerShot A 480 που είναι στα λεφτά μου αλλά είναι η φθηνότερη από όλες τις canon και με προβληματίζει λίγο για την ποιότητα.

    κάποιο μαγαζί καλό για να μην πάω στα κουτουρού; μέχρι τώρα ξέρω για το adorama και ένα άλλο στο περιστέρι..

  6. #6
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    πλαίσια e-shop και τέτοια αξίζουν;

  7. #7
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Πλαισια συνήθως έχουν καλή ποικιλία και είναι εξυπηρετικοί.
    Με αυτά τα λεφτά πάντως δες και μια Sony Cybershot. Μια τέτοια έχω και είμαι υπερευχαριστημένος για απλή φωτογραφική.
    I don't do drugs. I am drugs.

  8. #8
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    κομπλέ χρώματα όλα ε;
    μπορείς να πεις μοντέλο;

  9. #9
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    λολ @ tags.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  10. #10
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Sony DSC-P200
    αυτήν έχω. τώρα δεν ξέρω τιμή. Την έχω κανά 3 χρόνια και μια χαρά όλα.
    έχει πολλές ρυθμίσεις (χειροκίνητες και αυτόματες) χρώματα μια χαρά μπαταρία. τσέκαρε.

    Βέβαια σύμφωνα με τα ταγκς μπορείς να περιμένεις για κανα live.
    I don't do drugs. I am drugs.

  11. #11
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    προτίμησε e-shop οταν καταλήξεις σε κάποια τελικά. Έχει γενικά καλύτερες τιμές, απλά δεν ξέρω από ποικιλία μοντέλων πως πάει, αν και δε νομίζω να υπάρχει τέτοιο θέμα.

    Στα 120€ που ψάχνεις, είναι απλά μια μηχανή να κάνεις εύκολα, και χωρίς πολλές μανούρες και ρυθμίσεις, τη δουλειά σου. Τα πιο πολλά θα είναι αυτοματοποιημένα επάνω της οπότε ελάχιστα θα χρειάζεται να επεμβαίνεις.

    Αν θες μηχανή που να έχει δυνατότητα και για manual ρυθμίσεις τότε θα χρειαστεί να πας σε μια SLR-LIKE αλλά στάνταρ πάνω απο 200€. Για SLR δε συζητάμε.. άστο.

    Στα 120€ απλά τσέκαρε τι σόι μπαταρίες παίρνουν. Μερικές παίρνουν ΑΑ, άλλες όμως έχουν άλλου τύπου μπαταρίες (εργοστασιακές, δικές τους). Προτείνω αυτές με ΑΑ ώστε να έχεις μερικά ζευγάρια επαναφορτιζόμενες στην τσέπη σου για καβάτζα, αλλά και σε περίπτωση που δεν μπορείς να τις φορτίσεις, έχει και τη λύση με αλκαλικές από το περίπτερο.

    Κοίταξε να έχει καλό ΟΠΤΙΚΟ ΖΟΥΜ, γάμα το ψηφιακό! ΤΟ ΟΠΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3x-4x.

    Τσέκαρε σε τι FORMAT γράφουν το βίντεο. (AVI, MOV κλπ) για να επιλέξεις κάτι που σε βολεύει και που θες.

    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Επειδή συνήθως από τη μάνα τους οι ψηφιακές δεν έχουν αρκετή εσωτερική μνήμη, θα αναγκαστείς να αγοράσεις μια κάρτα μνήμης (π.χ. 1-2GB) για να έχεις άνεση χώρου. Τσέκαρε λοιπόν το είδος της κάρτας που δέχεται η μηχανή που κοιτάς (SD, xD, Memory Stick κλπ) και τσέκαρε σε τι τιμές κυμαίνονται οι κάρτες γιατί από τύπο σε τύπο έχει διακυμάνσεις. Η πιο φτηνές γενικά είναι οι SD (Secure Digital) εγώ πήρα μια 2GB γύρω στα 7€ και είναι αρκετά καλής απόδοσης. (Δες να έχει σχετικά υψηλή ταχύτητα εγγραφής η κάρτα που θα πάρεις.)

    Δεν ξέρω αν σε κάλυψα, θα μπορούσα να γράψω κι άλλα, αλλά θα ήταν κουραστικό και για σένα και για μένα....
    πάω να πάρω τη μπύρα από την κατάψυξη, καλό ψάξιμο
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  12. #12
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    αυτο που ειπε ο σοτος προσεξε το με τις μπαταριες...και εγω με ΑΑ εχω μια κανον και ειναι πολυ βολικο να εχεις ενα ζευγαρι μπαταριες ακομα η στην τελικη παιρνεισ και απο το περιπτερο αν ξεμεινεις
    δεν εννοουσα SLR εννοουσα καποιες απο τις απλες σειρες της κανον(παιζει η Powershot να εχει χειροκινητες αν θυμαμαι καλα)....εφοσον ομως δε σε απασχολει τοσο αυτο και θες να κανεις καλα τη δουλεια σου απλα κοιτα να εινια και σχετικα μικρη η μηχανη..δλδ πχ απο κανον αν αποφασισεις παρε ixus αν βρεις καμια στα λεφτα αυτα

  13. #13
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Olympus θα πάρεις.

  14. #14
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Olympus εχω κι εγω και επαυξανω...αλλα και οι Sony ειναι καλα σκυλια

    τι ΑΑ του λετε ρε του ανθρωπου? 2009 εχομε

  15. #15

    Default

    βγαίνουν ακόμα μηχανές που να παίρνουν μπαταρίες ΑΑ;

    λοιπόν εγώ έχω μια olympus fe-300 την οποία πήρα για καλή, αλλά με έχει απογοητεύσει (χρώματα, ποιότητα φωτογραφιών, φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό κλπ) και φλερτάρω κάποια sony cybershot, για τις οποίες γενικά έχω ακούσει τα καλύτερα. Είχε κάνει κι ένα παρόμοιο τόπικ ο αμνήζιακ πρόσφατα όταν ήθελε να πάρει μηχανή, και νομίζω σε μια τέτοια είχε καταλήξει. Ας πουν όσοι έχουν SC καλά και ενθαρρυντικά λόγια για να πειστώ, ευχαριστώ.
    a monkey in silk is a monkey no less

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •