Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: SKA-P - Θεσσαλονίκη 16/05/09

  1. #1
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default SKA-P - Θεσσαλονίκη 16/05/09

    Μιας και ξέφυγε κ το άλλο θρέντ, ας τα πω εδώ.

    Οι σκα-π ποτέ δε μ'αρεσαν ιδιαίτερα. Επειδή όμως το σκα πανκ έχει γενικά χαβαλε και ψηνόμουν για τη βολτίτσα θεσ/νικη (...) ανεβήκαμε με την παρέα.

    Έχοντας ήδη εισιτήρια, σκάσαμε στο στάδιο κατα τις 7. Μπόλικος κόσμος ήδη, πολύ στριμωξίδι στην πόρτα. Με τα πολλά μπήκαμε μέσα, πήραμε μπυρίτσες με 10ευ τις 5, στρίψαμε τα τσιγάρα μας και την αράξαμε στο γρασιδάκι όπως οι περισσότεροι. Παντού χαμογελαστές φάτσες και γενικά πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα.

    Κατά τις 8 (νομίζω, ίσως λίγο αργότερα?) βγήκανε οι 63 High. Δεν τους είχα ξανακόυσει. Πολύ ωραία μπάντα, μουσικά και εκτελεστικά. Σωστή αναλογία τρομπέτων και σπασιδίων. Γαμάτο σκα πανκ γενικά.
    Στο μεταξύ απ'εξω γινόταν χαμός. Πολύς κόσμος να περιμένει ακόμα να μπει και διάφορα τυπάκια να πηδάνε κ να μπαίνουν απ τις κερκίδες υπό το χειροκρότημα τω υπολοίπων με τους σεκιουριτάδες να κάνουν τις πάπιες.

    Μετα απο 1-1,5 ώρα βγήκανε οι σκα-π.
    Δε με νοιάζει τι κάνουν κι αν ενστερνίζονται την ιδεολογία που προωθούν ή είναι καπιταλιστικά ζώα. Εγώ για τη μουσικούλα και τον χορό πήγα, και αυτά τα καλύψανε 150%. Χαμός γενικά. Ειδικά απο την κονσόλα και μετά, ήταν πολύ δύσκολη η μετακίνηση. 5000 άτομα να χοροπηδάνε και να χορεύουν ασταμάτητα για 2-2,5 ώρες (οι υπόλοιποι αράζανε πιο έξω που ήταν πιο χαλαρά). Γενικά άπειρο κέφι. Δηλαδή αν έμπαινες μέσα στον κόσμο δε γινόταν να μην έχεις ένα μόνιμο χαμόγελο στο πρόσωπο.
    Η μπάντα σε τρελά κέφια επίσης. Τα σπάγανε και το καταευχαριστιόντουσαν. Ξεσήκωναν τον κόσμο ακόμα περισσότερο. Η όλη εμφάνιση είχε και ένα θεατρικό στοιχείο. Κάθε κομμάτι συνοδευόταν κι απο αντίστοιχα visuals αλλά και αντίστοιχο ντύσιμο του ενός τραγουδιάρη ο οποίος συμμετείχε σε μίνι σκετσάκια είτε μόνος είτε με τη συνοδεία άλλων ατόμων που σκάγανε στη σκηνή.
    Μεγάλη εντύπωση μου έκανε το πόσοι γνώριζαν τους στίχους. Δηλαδή ούτε σε ελληνόφωνα λαιβς δεν έχεις τα 2/3 του κόσμου να τραγουδάνε.

    Αυτά. Πολύ πολύ ωραίο λαιβ γενικά, πολύ ωραίος ήχος, πολύ ωραιος χώρος, λογικές τιμές σε μπύρες κτλ, λογικοτατες και οι τιμές των εισιτηρίων.
    Μόνο τεράστιο ελάττωμα οι 2-3 τουαλέτες που παίζανε που ήταν μόνιμα τίγκα και με ανάγκασαν να υποφέρω καθόλη τη διάρκεια του λάιβ.

    Μπράβο στους διοργανωτές.
    Είχα καιρό να πάω σε μεγάλη συναυλία και να νίωσω πως όχι απλώς δε με πιάσανε κορόιδο, αλλά ξεπεράστηκαν και οι προσδοκίες μου.

  2. #2
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    τελειοι.να ξαναρθουν.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  3. #3
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Δε σε ανάγκασε κανείς να πάς. Άντε στο λαιβ/ιβεντς να παίξεις.

    ροφλ @ ταγκ.. Μαλακες =[

  4. #4
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    τι κατασταση ειναι αυτη.
    τους κραζω,καντηλιαζεις.
    τους αποθεωνω,κραζεις.
    να το κοιταξεις μια αυτο...

    ας κανω και ενα ρηπορτ εγω.
    οι σκαπε ποτε δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα.τους θεωρουσα οπουρτουνιστικα μουνοσκυλα που πουλανε αναρχια και επανασταση στους φιογκους.τεσπα,ειπα να παω.ετσι και αλλιως θα μπαιναμε τζαμπα.οπως και εγινε,το ντου ηταν πολυ πετυχημενο.
    ξεκινησαν οι 63 χαι,οταν τελειωσαν,ψαξαμε να βρουμε την πρωτη γωνια να την πεσουμε-απο το χασμουρητο ειχε στραβωσει η μασελα.ξεπερασμενο σκα πανκ σαν αυτο που παιζοταν σωρηδον στο αμερικα την πενταετια 1995-2000.νεξτ πληζ.
    και τι νεξτ ε!τριφυλλα μπομπατα,σκηνικα κιςς,βιντεογουολ,οι μουσικαντηδες της νεας γενιας βαρεμενων ηρθαν να μας ξεσηκωσουν για τα καλα!η νυστα μας περασε απο τους 63,αλλα εγινε χειμερια ναρκη στους σκαπε.μεταλ ποζινγκ καταστασεις,κουραστικοι και κουρασμενοι,ηταν η καλυτερη μεθαδονη για τους εξαρτημενους απο υπνοστεντον!παντου γυρω σου χαζοβλαμμενες φατσουλες να τονιζουν την ανιθεση στην σκατοψυχια που εβγαζες εσυ,η οποια εγινε ενα τεραστιο χαμογελο οταν εβλεπες καθυστερημενους να φωναζουν "λεγκαλιζασιον!".
    επειδη μας επιασε κατουρημα χοντρο(ειχαμε κανει μπουκα και μεσα στο μπαρ και ξεσηκωσαμε μερικα νερα),η καλυτερη λυση ηταν να ανεβεις ψηλα στην κερκιδα στα επισημα,και να κατουρησεις απ εξω.κλασσικο και δοκιμασμενο συστημα,προτεινεται παραυτα γιατι προσδιδει μια αισθηση ακατανοητης ελευθεριας.
    εδω να ευχαριστησουμε τους διοργανωτες που εβαλαν τοσο ακριβο εισητηριο και μας εδωσαν αφορμη να κανουμε ντου,αλλιως δεν θα καταδεχομασταν να το κανουμε αν ειχε πχ 10ε,απλα δεν θα πηγαιναμε.και επισης να ευχαριστησουμε τους φιλοξενους δυτικους που μας παραχωρησαν το γηπεδο της μεγαλης ομαδας της ευκαρπιας,του σλαβομακεδονικου.
    και του χρονου!
    Last edited by Reject; 18-05-2009 at 14:49.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  5. #5
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    ΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ ΠΟΙΟΣ ΘΕΟΣ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΤΑΓΚΣ ΡΕ
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  6. #6
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Καλά ρε πάνκη, κι εσύ τι σκατά πήγες δλδ;

  7. #7
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    εχω ηδη απαντησει στο αλλο τοπικ.για τα ενδεχομενα μπαχαλα.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  8. #8
    Kenny Dalglish mrmaiden's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    St. James's Gate Brewery, Dublin
    Posts
    1,275

    Default

    axaxaxaxaxaxax. Poios egrapse Lila Pause sta tags ?Konteuo na fao to pliktrologio apo ta gelia.
    Brotherhood Without Banners

  9. #9
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    αν βλέπεις κάτι απαξιωτικά από πριν τότε μην πας ρε φίλε...
    Κι αν θεωρείς ότι οι ΣΚΑ-Π είναι αυτά που είπες ότι είναι, και δε σου λέω ότι δεν έχεις δίκιο, ούτε υπέρμαχος των ΣΚΑ-Π είμαι ότι κανένας που τρελαίνεται μαζί τους. Ας είναι και τα χειρότερα οπορτούνια του κερατά... εγώ πήγα... τους είδα... τους άκουσα... πέρασα όσο καλά μπορούσα να περάσω σε ανάλογο νταβαντούρι και αυτό ήταν. ΤΕΛΟΣ
    Χέστηκα αν πήραν λεφτά κι αν τα βαλαν στον κώλο τους ή αν οι από κάτω τους θεωρούν επαναστάτες και ανάρχες ως το μεδούλι. Χέστηκα πραγματικά αν τα χουν πλακάκια με τις πολυεθνικές ή αν ο κιθαρίστας αντί για νερό πίνει PEPSI μόνο και μόνο για διαφήμιση.

    Θα μου πεις εγώ τι τσουτσέκι παριστάνω τώρα... και γιατί πήγα να δω κατί καραγκιόζηδες σαν αυτούς που περιέγραψαν όλοι οι άλλοι στο άλλο θρεντ.
    Αλλά η σωστή ερώτηση δεν είναι αυτή...
    Η σωστή ερώτηση είναι: θα ξαναπήγαινες σε Live SKA-P?
    Γιατί όταν γουστάρεις κάτι και υποστηρίζεις και το υπόβαθρο στο οποίο πατάει, τότε γουστάρεις να το βλέπεις και συνέχεια και ξανά και ξανά και με την κάθε καλή ευκαιρία και πορώνεσαι και, και, και, και

    Σε Live το οποίο ξέρω από πριν ότι δε θα μου αρέσει ή επειδή η μπάντα είναι αυτό που είναι και το θεωρώ πιο κάτω κι από SKAτα, ή τους θεωρώ καραγκιόζηδες κλπ κλπ κλπ ε σε τέτοιο live δεν πατάω ρε φίλε. Ούτε για ντού, ούτε για να κράξω, ούτε για κανέναν άλλο λόγο. Ας πάνε να τους φάνε στη μάπα αυτοί που γουστάρουν. Ας χάσουν τα λεφτά τους, ας τους πιάσουν κότσο ας, ας, ας, ας... Εμένα στ'αρχίδια μου... θα πίνω τεκίλα κάτω από καναν ίσκιο.

    Και για όποιον καραγκιόζη χάρηκε (αν υπάρχει τέτοιος) που έγινε πέσιμο σε αυτοκίνητα και κλοπές και σπασίματα και λοιπά.... μη πω καμιά κουβέντα τώρα για το πόσο άντρες είναι και οι μεν και οι δε.

    Όσο για το ντου... ταπεινή μου άποψη είναι να το ψάξετε λίγο όσοι θέλετε να λέτε ότι ανήκετε εκεί που ανήκετε.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  10. #10
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Περιττό να πω ότι συμφωνώ 100% με πάνκη παρόλο που δεν πήγα στο λαηβ ε.

  11. #11
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    να φερουμε τους αγκοραφομπικ νοουζμπλιντ λοιπον!
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  12. #12
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Bασικά να στείλεις λινκ για αυτό, ακόμα περιμένω.

  13. #13
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    οταν λεω οτι ειμαστε αντι-legalize στραβωνετε...ε φατε στη μαπα τους πιθηκες

    σκα νταφου και χορευω σαν τσουτσου
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  14. #14
    Senior Member AngelOfSorrow's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    eptalofos
    Posts
    4,042

    Default

    X isoun panepistimia paraskeyi i savvato?

    episis esy egrapses "dwste epitelous fou" stis toualetes sto berlin?

    sto live den imane.douleya.alla logw tou live kai tou ypervolika pollou kosmou pou anevike apo athina to sygekrimeno s/k

    stin poli ypirxe ena trello klima.toulaxiston egw etsi to antilifthika.oson afora sygekrimenous xwrous,ta party p kai s vrady klp

    starxidia sas

    X apanta

    pame re kalokairi kai gamw ta kantilia
    Last edited by AngelOfSorrow; 19-05-2009 at 02:18.

  15. #15
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ήμουν πανεπιστήμια το σαββατο, ναι.
    Δεν το έγραψα εγω, όχι.

Similar Threads

  1. Ska-p Θεσσαλονίκη
    By Ace in forum Live & Events Talk
    Replies: 8
    Last Post: 12-03-2009, 11:25
  2. Bonobo, 18 Δεκεμβρίου, Θεσσαλονίκη
    By carheart in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-2008, 11:23
  3. Ενοίκια Θεσσαλονίκη
    By Deafening_Silence in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 21-07-2008, 18:11
  4. Ανώριμοι 10/05/2008 Θεσσαλονίκη
    By locust in forum Live Reports
    Replies: 6
    Last Post: 07-07-2008, 16:44
  5. Hypocrisy :: 24/4 Θεσσαλονίκη, 25/4 Αθήνα.
    By Chopped In Half in forum Live Reports
    Replies: 13
    Last Post: 09-05-2004, 11:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •