Page 271 of 377 FirstFirst ... 171221261269270271272273281321371 ... LastLast
Results 4,051 to 4,065 of 5645

Thread: Fuck My Life : A NEW ERA

  1. #4051
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Πριν 4 ημέρες, τα αφεντικά μας μας ανακοίνωσαν, με περίσσιο υφάκι, ότι από βδομάδα (από σήμερα δηλαδή), θα δουλεύουμε 6ήμερο. Υποχρεωτικά. Οι ώρες παραμένουν 40 ανά εβδομάδα, αλλά από Δευτέρα ως και Σάββατο. Δουλεύουμε ήδη και Σάββατα, αλλά όχι όλοι ταυτόχρονα, το οποίο ουσιαστικά σημαίνει ότι δουλεύω 2 στα 5. Και φυσικά παίρνω ρεπό καθημερινή γι'αυτό. Τώρα θα ερχόμαστε όλοι και δε θα δικαιούμαστε ρεπό. Ούτε θα πληρωνόμαστε επιπλέον.

    Αυτό γίνεται για το καλό όλων μας, λέει, προσπαθώντας να γίνουμε πιο παραγωγικοί, χωρίς να δουλεύουμε περισσότερο (τι καλοί!!!11), ώστε να μην αναγκαστεί να διώξει κανέναν!!111111222 Σε λίγες ώρες, λοιπόν, θα τους πω ένα μεγάλο ΠΑΡΤΕΤΑΡΧΙΔΙΑΜΟΥ. Υποχρεωτικά. Επίσης θα τους ανακοινώσω ότι το ωράριό μου είναι Δευτέρα-Παρασκευή 9-5, όπως φαίνεται και στο καταστατικό της εταιρείας.

    ΥΓ. Αν γνωρίζει κανείς (και όχι "μου το πε η ξαδέρφη μου που φέρνει καφέδες στο λογιστή μας"), ας μου πει αν πάω για παραίτηση ή απόλυση, αν δε δεχθώ την αλλαγή.

    ΥΓ2. Κατουράω σε ότι έχουν ιερό.
    Life begins at 45°.

  2. #4052

    Default

    MPRAVO PLITSER!!!!!!!!!!!!!!! DEIKSTOUS TI AKSIZEIS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. #4053
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Πριν 4 ημέρες, τα αφεντικά μας μας ανακοίνωσαν, με περίσσιο υφάκι, ότι από βδομάδα (από σήμερα δηλαδή), θα δουλεύουμε 6ήμερο. Υποχρεωτικά. Οι ώρες παραμένουν 40 ανά εβδομάδα, αλλά από Δευτέρα ως και Σάββατο. Δουλεύουμε ήδη και Σάββατα, αλλά όχι όλοι ταυτόχρονα, το οποίο ουσιαστικά σημαίνει ότι δουλεύω 2 στα 5. Και φυσικά παίρνω ρεπό καθημερινή γι'αυτό. Τώρα θα ερχόμαστε όλοι και δε θα δικαιούμαστε ρεπό. Ούτε θα πληρωνόμαστε επιπλέον.

    Αυτό γίνεται για το καλό όλων μας, λέει, προσπαθώντας να γίνουμε πιο παραγωγικοί, χωρίς να δουλεύουμε περισσότερο (τι καλοί!!!11), ώστε να μην αναγκαστεί να διώξει κανέναν!!111111222 Σε λίγες ώρες, λοιπόν, θα τους πω ένα μεγάλο ΠΑΡΤΕΤΑΡΧΙΔΙΑΜΟΥ. Υποχρεωτικά. Επίσης θα τους ανακοινώσω ότι το ωράριό μου είναι Δευτέρα-Παρασκευή 9-5, όπως φαίνεται και στο καταστατικό της εταιρείας.

    ΥΓ. Αν γνωρίζει κανείς (και όχι "μου το πε η ξαδέρφη μου που φέρνει καφέδες στο λογιστή μας"), ας μου πει αν πάω για παραίτηση ή απόλυση, αν δε δεχθώ την αλλαγή.

    ΥΓ2. Κατουράω σε ότι έχουν ιερό.
    Βλαπτική μεταβολή= καταγγελία από εργοδότη= απόλυση.
    Spoiler
    Όλα αυτά όμως, αν τα διεκδικήσεις, θα σε οδηγήσουν στην ελληνική δικαιοσύνη πράγμα που δεν είμαι σίγουρος ότι το θες. Άρα λοιπόν να επιδιώξεις τη συμβιβαστική λύση και να μην είσαι απόλυτος γιατί μετά και θα τρέχεις και θα πληρώνεις (δικηγόρους). Για λεπτομέρειες κλπ αν θες κάτι άλλο στείλε πμ. Αντί για αμοιβή θα ζητήσω 2 φωτοζ μεσογειακού κώλου.

  4. #4054
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Πριν 4 ημέρες, τα αφεντικά μας μας ανακοίνωσαν, με περίσσιο υφάκι, ότι από βδομάδα (από σήμερα δηλαδή), θα δουλεύουμε 6ήμερο. Υποχρεωτικά. Οι ώρες παραμένουν 40 ανά εβδομάδα, αλλά από Δευτέρα ως και Σάββατο. Δουλεύουμε ήδη και Σάββατα, αλλά όχι όλοι ταυτόχρονα, το οποίο ουσιαστικά σημαίνει ότι δουλεύω 2 στα 5. Και φυσικά παίρνω ρεπό καθημερινή γι'αυτό. Τώρα θα ερχόμαστε όλοι και δε θα δικαιούμαστε ρεπό. Ούτε θα πληρωνόμαστε επιπλέον.

    Αυτό γίνεται για το καλό όλων μας, λέει, προσπαθώντας να γίνουμε πιο παραγωγικοί, χωρίς να δουλεύουμε περισσότερο (τι καλοί!!!11), ώστε να μην αναγκαστεί να διώξει κανέναν!!111111222 Σε λίγες ώρες, λοιπόν, θα τους πω ένα μεγάλο ΠΑΡΤΕΤΑΡΧΙΔΙΑΜΟΥ. Υποχρεωτικά. Επίσης θα τους ανακοινώσω ότι το ωράριό μου είναι Δευτέρα-Παρασκευή 9-5, όπως φαίνεται και στο καταστατικό της εταιρείας.

    ΥΓ. Αν γνωρίζει κανείς (και όχι "μου το πε η ξαδέρφη μου που φέρνει καφέδες στο λογιστή μας"), ας μου πει αν πάω για παραίτηση ή απόλυση, αν δε δεχθώ την αλλαγή.

    ΥΓ2. Κατουράω σε ότι έχουν ιερό.
    Για θέματα εργατικού δικαίου δε μπορώ να πω τίποτα, αλλά αν δεν υπάρχει μεταβολή στον μισθό και στις ώρες εργασίας ανά βδομάδα, τότε καλύτερα να μη συμπεριφερθείς επιθετικά, καθώς είναι καλύτερα να ψάξεις για άλλη εργασία ενώ παράλληλα έχεις την σχετική ασφάλεια πως δουλεύεις ήδη κάπου (σε σύγκριση με το να βρεθείς ξαφνικά άνεργος).

    Παρεπιπτόντως, μιας και λέμε για εργατικά, εδώ έγινε μια ωραία μαλακία με τις αμοιβές και δήλωσα παραίτηση πριν δύο βδομάδες (θα κάτσω ως τα τέλη του μήνα για να γίνει ομαλά η μετάβαση σε όσα έργα απασχολούμαι). Αν κάποιος γνωρίζει κάποια καλή θέση για προγραμματιστή (στην Αθήνα), πείτε.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  5. #4055
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Μα σου λέει ότι θα δουλεύει κάθε Σάββατο χωρίς να παίρνει τη νόμιμη προσαύξηση για εργασία εκείνη τη μέρα.

  6. #4056
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by overdriven View Post
    Μα σου λέει ότι θα δουλεύει κάθε Σάββατο χωρίς να παίρνει τη νόμιμη προσαύξηση για εργασία εκείνη τη μέρα.
    Ναι, σύμφωνοι, αλλά τουλ. δεν μειώνεται ο μισθός του ούτε αυξάνονται οι ώρες εργασίας (απλά κατανέμονται διαφορετικά μέσα στην βδομάδα, τουλάχιστον αν κατάλαβα καλά). Οπότε είναι ανεκτό για να συνεχίσει έως ότου είτε βρει κάποια λύση (νομική ή κάποιο συμβιβασμό με τον εργοδότη) είτε άλλη εργασία.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  7. #4057
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Ναι σ'αυτό συμφωνώ κι εγώ. Απλώς δεν είναι η φάση "οκ στα ίδια είμαι δε γαμείς".
    Spoiler
    Εμένα η άποψή μου από την ελάχιστη ως τώρα εμπειρία μου είναι να τους πει με τον δικό του τρόπο "θα δουλέψω αλλά το ξέρω ότι με κλέβετε". Μέσα σε διάστημα 5ετίας έχει δικαίωμα να τους τα ζητήσει όποτε θέλει.

  8. #4058
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by overdriven View Post
    Βλαπτική μεταβολή= καταγγελία από εργοδότη= απόλυση.
    Spoiler
    Όλα αυτά όμως, αν τα διεκδικήσεις, θα σε οδηγήσουν στην ελληνική δικαιοσύνη πράγμα που δεν είμαι σίγουρος ότι το θες. Άρα λοιπόν να επιδιώξεις τη συμβιβαστική λύση και να μην είσαι απόλυτος γιατί μετά και θα τρέχεις και θα πληρώνεις (δικηγόρους). Για λεπτομέρειες κλπ αν θες κάτι άλλο στείλε πμ. Αντί για αμοιβή θα ζητήσω 2 φωτοζ μεσογειακού κώλου.
    Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον (θα στα πω και σε πμ). Ξεχνάω εκείνο τον μετριότατο κώλο που πόσταρες κι ας κάνουμε μια νέα αρχή!1

    Κι εγώ περί βλαπτικής μεταβολής/απόλυσης διάβαζα παντού, απλά ήθελα να ξέρω ακριβώς που βαδίζω πριν πηδήξω στη φωτιά. Εξάλλου έχουν αλλάξει πολλά τελευταία και δεν είναι η ειδικότητά μου τα εργασιακά για να γνωρίζω τα πάντα.

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Ναι, σύμφωνοι, αλλά τουλ. δεν μειώνεται ο μισθός του ούτε αυξάνονται οι ώρες εργασίας (απλά κατανέμονται διαφορετικά μέσα στην βδομάδα, τουλάχιστον αν κατάλαβα καλά). Οπότε είναι ανεκτό για να συνεχίσει έως ότου είτε βρει κάποια λύση (νομική ή κάποιο συμβιβασμό με τον εργοδότη) είτε άλλη εργασία.
    "Ανεκτό", "συμβιβασμός". Μμμ ναι, όχι εγώ. Κάποια πράγματα απλά με τρελαίνουν κι ένα από αυτά είναι να μη σέβονται τον ελεύθερο χρόνο μου. Η προσωπική ζωή μου έχει προτεραιότητα έναντι οποιασδήποτε δουλειάς και δε θα ανεχτώ κανέναν να έχει άποψη επ'αυτού. Πόσο μάλλον να εισβάλλει βίαια και να απαιτεί να κάνω θυσίες με 0 απολαβές (πέρσι προσπάθησαν να μας κόψουν μια βδομάδα άδεια, έτσι απλά, χωρίς κανένα λόγο ).

    Για την ιστορία, πάντως, σήμερα, μετά από αρκετά νεύρα και πολύ έντονες συζητήσεις, κέρδισα τη μάχη και ξελάσπωσα όλο το υπόλοιπο προσωπικό. Τα ωράρια θα παραμείνουν ως έχουν. Πήγα στην ώρα μου (αντί της ώρας που προέβλεπε το νέο πρόγραμμα) και όταν μου ζητήθηκε ο λόγος, εξήγησα ότι δε συμφώνησα ποτέ με κανένα διαφορετικό ωράριο και θα δουλεύω 8ωρο Δευτέρα-Παρασκευή (οπότε έχαναν και τα σαββατιάτικα από μένα). Όταν επέμενε ότι ΔΕ με ρώτησε και δεν είναι θέμα υπό συζήτηση, ζήτησα τον πίνακα των νέων ωραρίων, όπως αυτά έχουν δηλωθεί στον ΟΑΕΔ. Μέχρι τότε, απλά θα δούλευα το ωράριό μου. Κάπου εκεί ήρθε το ματ, όσα τηλέφωνα και να πήρε, όσο και να επέμενε ότι καλύπτεται νομικά, όσο και να ωρυόταν ότι θα μου φέρει το χαρτί και θα μου το τρίψει στη μάπα. Κάλεσε το προσωπικό σε συνάντηση το απόγευμα και μας ανακοίνωσε ότι δε θα αλλάξει τίποτα, αλλά θα κοιτάζει μόνο την πάρτη του από δω και στο εξής (oh noes) και θα είναι αμείλικτος όταν χρειαστεί.

    Παρολαυτά ενδιαφέρομαι εδώ και καιρό για νέα δουλειά (ίσως και ειδικότητα), αλλά βαριέμαι και μόνο στην ιδέα του να μπω στη διαδικασία. Ειδικά τέτοια εποχή :/
    Life begins at 45°.

  9. #4059
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    πάμε μωρή συνδικαλάρα μπλίτζερ
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  10. #4060
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    blitzer, να του ζητησετε ευχαριστω που δε θα σας αλλαξει το ωραριο και να προσφερθειτε να του πηγαινετε εναλλαξ καθε μερα τον καφε του. Καθε μερα και με μια διαφορετικη ροχαλα μεσα.

    Εντωμεταξυ τα Σαββατα τι θα κανατε ολοι; Θα ειχε δουλεια η θα φτιαχνατε τα νυχια σας;
    Vielen Dank für alles was mal war

  11. #4061
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Η δικαιολογία ήταν ότι - μια φορά το μήνα και αν - εμφανίζονται ξαφνικές δουλειές, για τις οποίες χρειάζεται και 3ο άτομο το Σάββατο (δουλεύουν 2 τώρα) και επίσης κάποιες δουλειές καθυστερούν ή αναβάλλονται τη Δευτέρα, ενώ θα μπορούσαν άνετα να είναι τα πάντα έτοιμα από το Σάββατο. Επιπλέον στο 7ωρο έχεις περισσότερο ωφέλιμο/αποδοτικό χρόνο απ'ότι στο 8ωρο. Χαίρω πολύ. Ακόμα περισσότερο ωφέλιμο χρόνο έχεις στο 6ωρο, οπότε μπορούμε να καθιερώσουμε και την Κυριακή ως εργάσιμη. Καρκίνος γενικά.
    Life begins at 45°.

  12. #4062
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820
    We revel in our time.

  13. #4063
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Περίμενα να κάνει κάποια μαλακία πριν τελειώσει, τύπου "ΧΑΧΑΧΑ την πάτησες" ή από αυτά που βγάζουν κάποιο θόρυβο και μια αηδιαστική εικόνα ή κάτι....

    Πείτε με ευκολόπιστο αλλά ένιωσα λίγο καλύτερα αφού είδα τι γίνεται όντως...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  14. #4064
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Δεν ξερω αν ειναι first world problem ή my life rocks, αλλα το βαζω εδω γιατι φοβαμαι για το 2013:

    - Μαιος 2012: Star Wars The Old Republic (μικρο δωρακι στον εαυτο μου)
    - Οκτωβριος 2012: Civilization V: Gods and Kings (προσωπικη αγορα σε προσφορα απο το Steam)
    - Νοεμβριος 2012: FIFA 13 (δωρο)
    - Ιανουαριος 2013: Football Manager (δωρο)


    δεν υπαρχει καμια ζωη πλεον.

  15. #4065
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    εσυ δεν εκανες διδακτορικο στο us of A? που βρισκεις χρονο;
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. Best Fuck Ever...
    By Stormtrooper in forum General Discussion
    Replies: 28
    Last Post: 21-03-2014, 16:38
  2. Fuck England - Drink laws 'will turn towns into Faliraki'
    By The Nerd in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 18
    Last Post: 26-02-2012, 05:22
  3. Fuck My Life
    By rincewind2k in forum General Discussion
    Replies: 52
    Last Post: 21-05-2009, 14:44
  4. Driller Killer - Fuck The World (1997)
    By hcpunksonacid in forum Albums
    Replies: 26
    Last Post: 22-04-2009, 20:50
  5. Fuck Buttons - Street Horrrsing
    By Kveldssanger in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 04-06-2008, 10:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •