Page 291 of 377 FirstFirst ... 191241281289290291292293301341 ... LastLast
Results 4,351 to 4,365 of 5645

Thread: Fuck My Life : A NEW ERA

  1. #4351
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Μεταδοση πληροφοριας, ομαδικη ταχυτητα κτλ, καμια σχεση με ηλεκτρομαγνητικα κυματα, απλη Κυματικη

  2. #4352
    Συνεργάτης Μόσπιτ Ingolemo's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    2,250

    Default

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Επισης, η πληροφορια (επικοινωνια) μεταφερεται με ταχυτητες αρκετες φορες την ταχυτητα του φωτος.
    Η υλη οχι. Και τα νετρινα δεν κοβουν βολτες στο διαστημα αποκλειστικα, επισης εχουν λιγη μαζα κι αυτα.
    Αρα και παλι προβλημα θα ειχες.
    Εντάξει, όχι ακριβώς (http://en.wikipedia.org/wiki/Superluminal_communication ), εξαρτάται και από τον ορισμό της επικοινωνίας (πχ σε quantum entanglement όντως το ένα σωματίδιο επηρεάζει το άλλο ακαριαία/ftl αλλα δεν γνωρίζεις με ποιο τρόπο οπότε δεν μπορείς να μεταδόσεις πληροφορία έτσι).

    Οπότε γενικά μιλώντας, όχι, δεν μεταδίδεται πιο γρήγορα από την ταχύτητα του φωτός.
    People assume that time is a strict progression of cause to effect. But actually, from a non-linear, non-subjective viewpoint, it's more like a big ball of wibbly-wobbly...timey-wimey...stuff.

  3. #4353
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Ε μολις εστειλα το ακριβες αποπανω λινκ με ΠΜ σε καποιον που με ρωτουσε, και εγραφα μερικα απο οσα εγραψες κι εσυ
    Αυτο με το quantum entanglement ειναι οντως ακαριαια μεταδοση πληροφοριας, το αν μπορεις να το κανεις εσυ ή οχι ειναι αλλο θεμα, και δε μας απασχολει και πολυ (εμενα σιγουρα οχι δηλαδη)

  4. #4354
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Ωραία η geek-ο-συζήτηση αν και offtopic. Έχω την εντύπωση ότι το γεγονός ότι η ταχύτητας της φάσης μπορεί να κινείται πιο γρήγορα από την ταχύτητα του φωτός δε σημαίνει κάτι για τη ροή της ενέργειας (ως προς τη φορά και την ταχύτητα με την οποία εξαπλώνεται). Αυτή η τατύχητα δεν αντιστοιχίζεται σε κάτι υλικό, είναι ξεκάθαρα θέμα γεωμετρικό, ή μπορεί να μας δείχει το πόσο γρήγορα αλλάζει κάτι (πάλι δεν είναι κάτι χιειροπιαστό όπως μάζα ή ενέργεια). Αν δείξουμε στο φεγγάρι με ένα πολύ ισχυρό laser και κουνήσουμε λίγο τον καρπό μας, η κουκίδα που φωτίζει το laser πάνω στην επιφάνεια της σελήνης κινείται πιο γρήγορα από την ταχύτητα του φωτός. Αλλά η κουκίδα αυτή δεν είναι κάποιο υλικό αντικείμενο, είναι ένα μέρος στο χώρο που μια στιγμή δέχεται ενέργεια και μια άλλη όχι (αυτό είναι ένα χοντροκομμένο παράδειγμα για κατανόηση. Το πληρέστερο μέγεθος που μπορούμε να βάλουμε νομίζω στη συζήτηση αυτή είναι η φασική ταχύτητα) Νομίζω όμως ότι για να μεταδοθεί πληροφορία η φασική ταχύτητα δεν έχει να κάνει καθόλου. Για να μεταφέρουμε πληροφορία περιοριζόμαστε νομίζω στην ταχύτητα ομάδας



    Η φασική ταχύτητα είναι η αυτή της κόκκινης τελείας και η ταχύτητα ομάδας είναι αυτή της πράσινης τελείας. Η απόσταση ανάμεσα στις κουκίδες είναι ένας παλμός. Αυτόν θέλουμε να πιάσουμε εμείς στην επικοινωνία κι όχι την ταχύτητα με την οποία αλλάζει η τιμή του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου. Η ταχύτητα ομάδας μπορεί να γίνει όσο αργή θες, τόσο που ο κάθε παλμός θα'χει απλωθεί τόσο πολύ που θα χαθεί εντελώς. Το άνω όριο της ταχύτητας ομάδας είναι να γίνει ίσα με την ταχύτητα του φωτός, στο παραδοσιακό κύμα TEM, όπου ο παλμός δε διασπείρεται καθόλου όπως εδώ, αλλά είναι ένα κανονικό συνημίτονο.

    Άλλωστε υπάρχουν και κύματα όπου ενώ η φασική ταχύτητα διαδίδεται προς τα πίσω, η ενέργεια διαδίδεται προς τα μπροστά. Πιχί αυτό



    To "φούσκωμα" δλδ ο παλμός, δλδ η ενέργεια ρέει προς τα δεξιά, αλλά οι κορυφές των κυμάτων κινούνται προς τα αριστερά.

    (αν δε με πιστεύετε, βάλτε το ποντίκι σας πάνω σε ένα μέγιστο βουναλάκι και στη συνέχεια βρείτε το επόμενο και το επόμενο και το επόμενο μέγιστο Αν το συγχρονίσετε σωστά έχετε καταλάβει τι είναι η ταχύτητα ομάδας)

    Γενικά η φασική ταχύτητα δεν έχει πιστεύω νόημα πέρα από το "προς τα πού πάνει οι φάσεις" και δεν είναι κάτι που μπορεί να αντιστιχοιστεί με ενέργεια και ύλη, είναι απλά σχήμα.
    Last edited by rat_poison; 16-11-2013 at 00:05.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  5. #4355
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Άρα ποιος έχει δίκιο?

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΝ ΠΙΝΚΑΡΟΥΜΕ ΕΔΩ ΠΕΡΑ
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  6. #4356
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    εγώ. κι αν κάποιος διαφωνεί ας βγει να μιλήσει αν τολμάει.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  7. #4357

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    έχεις τα πινκς μου, τρίπαρα κάνα 5λεπτο
    tt0274518

  8. #4358
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    για τριπαριστά επιστημονικά γραφικά μπαίνεις εδώ

    Την πίνω, παίζω και μαθαίνω
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  9. #4359
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Κανονικά σε αυτό το σημείο σκάει ο heronlysin.

  10. #4360

    Default

    ο τύπος ήταν ο μοναδικός οφιτζής του φόρο και των διώξαμε. ντροπή.


    ον τόπικ.

    1/ ξύπνημα για κατούρημα και γάτος πρώτη φορά στον 1μιση χρονο να μου έχει χέσει τη μπανιέρα.
    2/υπολογιστής στη δουλειά να βγάζει ιερογλυφικά.
    3/ξέχασα λίστα και έστειλα ούτε τα μισά απ'όσα έπρεπε στους γυαλάκιδες του κόσμου.
    4/λάθος φακοί σε παραλαβή, την τελευταία εργάσιμη μέρα της βδομάδας.


    ε πρέπει να μπαλαντζάρει κάπως. περιμένω προσωπική bj&steak day αύριο απ'το κάρμα μου, οτιδήποτε άλλο θα είναι αποτυχία.
    Last edited by my_troubled_Mind; 16-11-2013 at 04:30. Reason: τσιγαγο
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  11. #4361
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by my_troubled_Mind View Post
    ο τύπος ήταν ο μοναδικός οφιτζής του φόρο και των διώξαμε. ντροπή.
    είχαμε / έχουμε άλλον έναν (δεν θυμάμαι όμως όνομα )
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  12. #4362
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default



    ++ μου πήραν τις πινακίδες για 20 μέρες.

    Εν τω μεταξύ το σημείο που έφαγα την κλήση είναι Ευρυπίδου 10, λίγο πριν κάνει τη λόμπα αριστερά και βγει στην Σταδίου. Ακόμα ψάχνομαι να δω γιατί απαγορεύεται εκεί. Γαμώ το Χριστό τους, Δευτέρα βράδυ. FML

    Εντός 10 ημερών είναι 40 ευρώ.

    Spoiler
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΑΝΤΗΛΙ ΝΑ ΚΛΑΨΩ, ΜΕ 40 ΕΥΡΩ ΠΡΟΙΚΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  13. #4363
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Ακόμα ψάχνομαι να δω γιατί απαγορεύεται εκεί. Γαμώ το Χριστό τους, Δευτέρα βράδυ. FML
    Θα σε βοηθήσω εγώ.

    Spoiler


    Γενικά να πάνε να γαμηθούν, πάντως, που γράφουν τον κοσμάκη για στάση/στάθμευση στο γαμωκέντρο.

    Περαστικά.
    Life begins at 45°.

  14. #4364
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Ρε, αυτό το σήμα ήταν 10 μέτρα πίσω μου. Χωρίς βέλος. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι μόνο για εκείνο το σημείο?
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  15. #4365
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Αυτό σημαίνει ότι δεν έχω ιδέα πως πήρες το δίπλωμα

    "H πινακίδα Ρ-40 σας υποδεικνύει πως απαγορεύεται να σταματάτε ή να σταθμεύετε το όχημά σας:
    — Στο οδόστρωμα και το έρεισμα.
    — Από τη θέση της πινακίδας και μετά.
    — Μέχρι την επόμενη διασταύρωση, ή μέχρι την αναίρεση της απαγορεύσεως με σχετική πινακίδα."
    Life begins at 45°.

Similar Threads

  1. Best Fuck Ever...
    By Stormtrooper in forum General Discussion
    Replies: 28
    Last Post: 21-03-2014, 16:38
  2. Fuck England - Drink laws 'will turn towns into Faliraki'
    By The Nerd in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 18
    Last Post: 26-02-2012, 05:22
  3. Fuck My Life
    By rincewind2k in forum General Discussion
    Replies: 52
    Last Post: 21-05-2009, 14:44
  4. Driller Killer - Fuck The World (1997)
    By hcpunksonacid in forum Albums
    Replies: 26
    Last Post: 22-04-2009, 20:50
  5. Fuck Buttons - Street Horrrsing
    By Kveldssanger in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 04-06-2008, 10:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •