Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69

Thread: Rush - Roll The Bones (1991)

  1. #1

    Default Rush - Roll The Bones (1991)



    01. Dreamline
    02. Bravado
    03. Roll the Bones
    04. Face Up
    05. Where's My Thing?
    06. The Big Wheel
    07. Heresy
    08. Ghost of a Chance
    09. Neurotica
    10. You Bet Your Life

    Κλασικό άλμπουμ, σίγουρα, οπότε εκλάβετε το thread ως αφορμή για συζήτηση γύρω από τους Rush. Για μένα το "Roll the Bones" είναι η πρώτη αγάπη και παντοτινή από αυτήν την μπάντα, μια και αυτός ήταν ο πρώτος δίσκους τους που άκουσα, θυμάμαι μάλιστα ότι είχα κολλήσει και το άκουγα επί ένα μήνα και πλέον σερί - ήταν και η εποχή που δεν έκανα αλόγιστες αγορές.

    Παρότι, μάλιστα, το άλμπουμ στιχουργικά ασχολείται πολύ με τον θάνατο και γενικά με δυσάρεστα θέματα (ακόμα και το εξώφυλλο είναι μακάβριο), μουσικά είναι πολύ χαλαρωτικό. Πάντα το 'χω στο νου μου δηλαδή όταν είμαι κουρασμένος/ζαλισμένος και θέλω να ηρεμήσω.

    Για πείτε κι εσείς.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  2. #2
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default

    e entaksei ti na poume twra. oi Rush xwnoun, koboun th gh kai to sympan sta 2 ktl pou lei kai o loader....

    kataplhktikos diskos, gematos melwdies, genika idiofyestata kommatia. kai oi stixoi entaksei re den einai kai toso maurila. exei grapsei pio maura o Peart allou....
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

  3. #3

    Default

    Α, δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί τόσο πολύ με στίχους Rush όσο σ' αυτό και το 2112 που ήταν τα πρώτα που άκουσα!

    Γενικά δεν έχω ασχοληθεί με Rush όσο θα έπρεπε, υπάρχουν αρκετά άλμπουμ που δεν έχω αποκτήσει ακόμα (Presto, Test for Echo, Grace Under Pressure, Hold Your Fire). Τ' αφήνω μαζί με τις ποζεριές για να 'χω να ανακαλύπτω πράγματα στα γεράματα.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  4. #4
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Καλά όλα αυτα που είπες παραπάνω δισκάρες είναι (αντικειμενικά πάντα ), αλλά κυρίως το Grace Under Pressure αγόρασε asap.

    Για Roll the Bones, ε άλλη μία δισκάρα, κολληματικές μελωδίες, Dreamline, Bravado, Roll the Bones, Ghost of a Chance, The Big Wheel κομματάρες τρελές, βασικά όλα είναι πολύ καλά...όπως έχω γράψει κ αλλού, δεν έω ακούσει μέτριο δίσκο από τη μπάντα αυτή (κ δεν έχω καλά μόνο το Vapor Trails). Λατρεύουμε.
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  5. #5
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    το πρώτο Rush που άκουσα ήταν το farewell to kings εννοείται κάπου 1980. Αυτό εμενα μου έχει κολήσσει ως καλύτερο, αν και αγαπημένο κομμάτι είναι το teple of syrinx.

    Πάντως το poll the bones είναι από τα πιο αγαπημένα της ύστςρης περιόδου τους (μετά το grace under pressure Που αν θυμαμαι καλά αυτό σηματοδοτεί την πιο ηλεκτρονική και σοφτ στροφή τους).

    Πάντως είναι από τα συγκροτήματα που αν δεν έχεις καμιά δεκάδα τουλάχιστον δουλειές τους είναι σαν να μην έχεις καμία
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  6. #6
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Γράψτα κ σωστά ρε άνθρωπε...κ το The Temples of Syrinx είναι το 2ο μέρος του 2112. Επίσης η στροφή σε πιο ηλεκτρονικές φόρμες έγινε με το προηγούμενο από το Grace Signals. Με την τελευταία πρόταση συμφωνώ.
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  7. #7
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    οι προγκστερς δεν τους εχουν και πολυ ψηλα αυτους

  8. #8
    Mjöllnir UC.Hammer's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Oscar Wilde's Ass
    Posts
    665

    Default

    Mesa sta 5 agaphmena sygrotimata.Caress of Steel,2112,A Farewell To Kings,Hemispheres,Permanent Waves kai eidika Moving Pictures.
    Last edited by UC.Hammer; 15-05-2009 at 19:48.

  9. #9
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    H πρώτη μου, επιδερμική επαφή με τους Ρας ήταν με 2112,το οποίο δεν μου άρεσε.
    Γενικά δεν είναι του γουστου μου τα ψηλά φωνητικά, οπότε δεν υπήρχε περίπτωση.

    Αργότερα χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο πήγα και πήρα το counterparts, το οποίο μόλις το άκουσα έμεινα κάπως έτσι:
    Yπερδίσκαρος, με κομματάρες μέσα, πολύ μελωδία, όχι τόσο ψηλά ψωνητικά όσο στα ειτιζ και σεβεντιζ και αρκετά πιο κιθαριστικό, hard rock.
    Έχω την εντύπωση οτι ο κ.Λαιφσον, το χει περισσότερο όταν ροκάρει (τουλάχιστον εμένα μου αρέσει περισσότερο) και γενικά θα έλεγα ότι μάλλον μου αρέσει η τελευταία περιοδος τους.

    Τα παλαιότερα όσο και να μου αρέσουν μουσικά (πχ ο δίσκος που χει μέσα το τομ σογιερ), δεν μπορώ να ακούσω με τίποτα την φωνή.

    Α και το τελευταίο τους πολύ πολύ όμορφα.

    Μουτζώστε ελεύθερα.
    Kill the wise one!

  10. #10
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Den tous kserw.
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  11. #11
    Kenny Dalglish mrmaiden's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    St. James's Gate Brewery, Dublin
    Posts
    1,275

    Default

    Karametria mpanta more

    Entaksei kai mono oi Rush na epaizan mousiki kai na min ypirxe kanena allo sygkrotima sti gi, FTANOUN KAI PERISSEUOUN
    Brotherhood Without Banners

  12. #12
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    οι προγκστερς δεν τους εχουν και πολυ ψηλα αυτους
    οι οπαδοί ή τα γκρουπ?

    Γιατί όσους προγκ οπαδούς ξέρω τους λατρεύουν. Μπάντες το ίδιο (βλέπε Fates, Theater κλπ...)
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  13. #13
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    αυτό βασικά. εκτός και αν το είπε ειρωνικά..

  14. #14
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    οι οπαδοι

    μην κρινετε απο ελλαδα που δεν υπαρχει γενικα παιδεια για το παρελθον

    το προγκ στην ελλαδα ειναι αμαρτωλη ιστορια...εδω εχουν κανει τους Marillion bandαρα

    παντως παρολο το οτι δεν πιανουν υψηλα στανταρντς πρεπει να αναγνωρισω οτι ειναι απο τις ''τιμιες'' μπαντες με αξιοπρεπεις ας πουμε δουλειες ακομα και τωρα...τουλαχιστον συνεχισαν να κανουν οτι αγαπαν οχι οπως αλλες πραγματικα γαματες μπαντες που απλα τωρα δεν εχουν καμια σχεση οχι με το τοτε μεγαλειο τους....αλλα με το ιδιο το ροκ (βλεπε Floyd)

    entit:για progrock fans λεω ε??? καμια σχεση με τους progmetal fans που ειναι αλλου παπα ευαγγελιο
    Last edited by 00i00; 16-05-2009 at 00:41.

  15. #15
    Milf & Cookies sabbattack's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Nuevo Mundo
    Posts
    4,078

    Default

    Ρε μινμιν αν και σε πάω και δίνεις διαμαντάκια δίσκους εδώ βγαίνεις φάουλ στον τελευταίο επιθετικό και κόκκινη.

    Οι marillion έχουν κομματάρες, για να μην πω δισκάρες, το script for a jester's tears μεγάλες prog μπάντες δεν το έχουν δει ούτε στα ονειρά τους.

    To αν γύρισαν οι Ράς τον ήχο τους και αν τους μισούν οι προγκάδες τσέκαρέ το σε ένα ράνδομ live τους ανά τον κόσμο, που κρεμιούνται και από τα παράθυρα. Αν όλοι αυτοί οι ποδοσφαιρόφιλοι οπαδοί είναι prog-μεταλλάδες ε, είναι πααααααααααάρα πολλοί...

    Βασικά οι Ρας έχουν ορκισμένους οπαδούς. Αν από την άλλη δε σου αρέσει η φωνή του Geddy όπως στον ανίμαε αυτό είναι θέμα γούστου, πάσο.

Similar Threads

  1. [Cinema] Rock 'n' Roll High School (1979)
    By Raven Lord in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 28-07-2008, 13:07
  2. Ignitor - Road of Bones
    By eleventh guardian in forum Albums
    Replies: 9
    Last Post: 11-11-2007, 15:32
  3. Slideshaker - Bones
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 23-02-2006, 01:39
  4. The Hellacopters - Rock & Roll Is Dead
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 15-08-2005, 16:41
  5. Rock-n-Roll Ball
    By RocketeriA in forum Live Reports
    Replies: 2
    Last Post: 09-12-2004, 22:31

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •