01. Against the Grain
02. All Rights Reserved
03. The Voice
04. Thinking of You
05. Thunder And Rain pt. 1
06. Thunder And Rain pt. 2
07. No Fate
08. Sense of Security
09. Dreaming
10. Building #6
11. Ministry of Fear
12. Music Box

Δεν πρόκειται φυσικά να κάνω κριτική γιατί πρόκειται για κλασικό άλμπουμ. Απλώς το ξέθαψα προχθές και θυμήθηκα μία κουβέντα που είχαμε κάνει πριν κανά χρόνο εδώ πέρα για τα άλμπουμ των Vicious Rumors. Και θυμάμαι το σφηνοτουβλάκι να είναι ο μόνος που υπερασπιζόταν με σθένος το "Word of Mouth". Κι εγώ παρότι ήταν το πρώτο Vicious Rumors άλμπουμ που είχα ακούσει (το 'χε δώσει το Χάμερ προσφορά το 2001!) και υπάρχει ένα συναισθηματικό δέσιμο, έλεγα ότι είναι μάλλον το λιγότερο αγαπημένο μου από τα πέντε πρώτα. Και οι υπόλοιποι έλεγαν πάνω-κάτω τα ίδια.

Βέβαια και τα πέντε πρώτα VR είναι από πολύ καλά έως αριστουργήματα, οπότε δεν έχει και τόσο νόημα να κάνουμε σύγκριση. Αλλά ακούγοντας ξανά το "Word of Mouth" και διαπιστώνοντας πόσο φρέσκο ακούγεται 15 χρόνια μετά (και 8 μετά τη δική μου πρώτη ακρόαση), τείνω να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι είναι ίσως η πιο ώριμη στιγμή των Vicious Rumors. Με ασύλληπτες κομματάρες και μεγάλη ποικιλία. Από το καταιγιστικό "Sense of Security" πέφτει στο καπάκι το συναισθηματικό "Dreaming", λίγο πιο πριν το αργόσυρτο και blues-ίζον "Thinking of You" ακολουθείται από τα σπαρακτικό "Thunder And Rain" με έναν πραγματικά συγκλονιστικό Carl Albert (και βέβαια η τραγική ειρωνεία είναι πως το pt. 2 είναι αφιερωμένο στον Criss Oliva, ένα χρόνο πριν χαθεί και ο ίδιος o Albert με τον ίδιο τρόπο). Και βέβαια υπάρχουν ακόμα κομματάρες όπως το "Ministry of Fear", το "Against The Grain", το "Building #6"...

Αλλά ξεφεύγω, είπα δεν θα κάνω κριτική γιατί δεν έχει νόημα μια και το άλμπουμ είναι κλασικό και δικαιούται να φέρει το χαρακτηρισμό. Δυστυχώς, όμως, είναι και το τελευταίο πραγματικά ΣΠΟΥΔΑΙΟ άλμπουμ των Vicious Rumors (μ' αυτό υποψιάζομαι ότι κάποιος θα διαφωνήσει ), μια και το πλήγμα του θανάτου του Albert και της αποχώρησης του Mark McGee ήταν βαρύ και δεν "γιατρεύτηκε" ποτέ.