Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37

Thread: Oi Polloi-Six Of The Best cd (2001)

  1. #1
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default Oi Polloi-Six Of The Best cd (2001)



    Οτι και να πω για αυτην την μπαντα ειναι λιγο.
    μιλαμε για μια απο τις αγαπημενες μου εβερ,μια μπαντα που ειχα την τυχη να την δω και οταν ημουν πολυ μικρος αλλα και προσφατα και πραγματικα δεν εχουν αλλαξει καθολου.
    οι σκοτσεζοι αναρχοπανκς,απο το 1983 μεχρι σημερα συνεχιζουν με το ιδιο παθος να διαδιδουν το μυνημα τους.σε ανιθεση με καποιους αλλους που την ειδαν "καλλιτεχνες",οι oi polloi ειναι εκει,αγυριστα κεφαλια.
    το ονομα τους ειναι εμφανως επηρεασμενο απο την ελληνικη γλωσσα=οι πολλοι=η μαζα.το εχουν δηλωσει απο την πρωτη μερα της υπαρξης τους.δεν εχει να κανει ουτε με το οι!,ουτε με τους σκινχεντς.αυτα για τους ελιτιστες που θα τους αγνοουσαν επειδη "μου ακουγεται πολυ κατσαπανκ το ονομα τους βρε αδερφε"(ναι ενω το big black ειναι κουλτουρα-μαριλλιον για εσενα παει αυτη η σποντα αλλα με αγαπη).
    σε αυτον τον δισκο εχουμε ουσιαστικα μια συλλογη κομματιων απο 6 7αρακια που κυκλοφορησαν απο την αρχη της καριερας τους.κομματια οπως το simon weston,sex with strangers,john major fuck off,boot down the door,guilty(...),bash the fash,resist the atomic menace δεν γραφονται με ΤΙΠΟΤΑ απο σημερινες αναρχοπανκ μπαντες.οι oi polloi εχουν και τα hooks,και την δυναμη,και τις μελωδιες και την εμπνευση και φυσικα δεν το παιζουν βλαχοκουλτουριαρηδες που επειδη δεν μπορουν να βγαλουν ενα ρεφραιν το ριχνουν στην "τεχνη"(ακομα και αναρχοτεχνη αν προτιματε).
    τεραστια μπαντα,σημαντικη οσο τιποτα.η αμερικη ειχε τους mdc να διαδωσει το μυνημα,η ευρωπη τους oi polloi.
    συνεχιζει φυσικα να υφισταται σαν μπαντα,βγαζοντας πλεον δισκους με στιχους στα gaelic.
    φιλια.υγεια-ευτυχια.
    Last edited by carheart; 05-05-2009 at 19:57.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  2. #2
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    καρχαρτ να σαι καλα ρε που σβηνεις τα λινκ αλλα
    α)η μπαντα θελει η μουσικη της να διατιθεται δωρεαν
    β)ο δισκος βγηκε απο τους ιδιους και ειναι εξαντλημενος
    αρα λοιπον δεν εχεις λογο να σβηνεις τα λινκ.επανεφερε τα.στην τελικη δεν ειναι δικα μου,απο μπλογκς τα βρηκα.δεν θελω να παρω ποιντς για τον λογαριασμο μου.
    Last edited by Reject; 05-05-2009 at 20:06.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  3. #3
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    μεχρι τοτε,και σε αυτους που δεν εχουν επαφη με την μπαντα...
    Last edited by Reject; 05-05-2009 at 20:44.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  4. #4

    Default

    η πολιτική του καταστήματος λέει όχι links, δια να μην γίνονται διακρίσεις.

    εδώ που τα λέμε, δεν συμφωνώ και ιδιαίτερα με τη διαδικασία σβησίματος λινκς, παρότι την έχω προασπίσει στο παρελθόν, προς χάριν του αγαπημένου μου φόρο.

    τρίτον, διέγραψα τα λινκς, δεν μπορώ να τα επαναφέρω.

    τέταρτο, Dragonlord, βγάλε με από moderator εδώ, διότι δεν πεθαίνω στο ιδεολογικό του να σβήνω λινκς. Βάλε με στο music discussion, μιας και ο κβελντς δεν μπαίνει πια ερ και δε νομίζω να κσαναμπεί, ή μη με βάλεις και πουθενά, αυτά, φιλιά.

  5. #5
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    οκ,
    αλλα οταν μιλαμε για δισκους ανεξαρτητης παραγωγης,εξαντλημενους προ πολλου?δεν μιλαμε για το νεο μαντονα!
    μηπως πρεπει να επαναπροσδιορισουμε ποια λινκς θα μπαινουν?γτ ειναι εντελως μηδενιστικο να αποκλειουμε ΚΑΘΕ λινκ.
    πχ ο ραπαρια ποσταρε εναν δισκο των χηδενς ρεητζ.τρεχα γυρευε,500 κοπιες,ο δισκος δεν υπαρχει πουθενα,ουτε εχει επανακυκλοφορησει.και βγηκε απο τους ιδιους.γτ να μην μπορει να ποσταρει ενα λινκ?
    αν η δικαιολογια ειναι παντως "για να μην γινει μπουρδελο το φορουμ και ποσταρει ο καθενας οτι μαλακια του ερθει με ρυθμους πολυβολου",ειναι τουλαχιστον αστεια.
    μου αρεσει που κατηγορειτε πολλες φορες ακομα και εμενα για ελιτισμο.εγω τουλαχιστον μοιραζομαι αυτα που ακουω με τους αλλους.
    σας αρεσει η φαση στην οποια βρισκεται ο ρουθλες,ο οποιος ΣΤΑΝΤΑΡ επιλεγει ατομα για να δωσει τα λινκ του.πχ αν του πω εγω "δωσε μια το γουοταν ρε"(λεμε τωρα ε,απιθανη περιπτωση) σιγα μην μου το δωσει.
    αν ειναι πεστο ρε καρχαρτ να ξερω να μην γραφω.οχι μονο για μουσικη,για τιποτα εδω μεσα.ουτε καν για χαβαλε.
    Last edited by Reject; 05-05-2009 at 20:15.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    Μου άρεσε πολύ το τραγούδι! Και μου άρεσε και η φωνή πολύ..........

    Και ήχος γαμώ! Μάλλον απ'όσο μπορώ να καταλάβω οι τύποι ξέρουν και παίζουν κιόλας και οι στίχοι γαμάνε!

    Α ,και κάποια riffs μεταλλίζουν ζόρικα!

    στείλε Linkμε pm ρε.........
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  7. #7
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Quote Originally Posted by Witchkiller View Post
    Μου άρεσε πολύ το τραγούδι! Και μου άρεσε και η φωνή πολύ..........

    Και ήχος γαμώ! Μάλλον απ'όσο μπορώ να καταλάβω οι τύποι ξέρουν και παίζουν κιόλας και οι στίχοι γαμάνε!

    Α ,και κάποια riffs μεταλλίζουν ζόρικα!
    σιγα μην δεν σου αρεσαν εσενα...αφου ειναι γιοματοι
    χαχ!την τελευταια φορα που ειχαν ερθει ελλαδα ειχε πει ο τραγουδιστης "υπαρχει κανενας στο κοινο που ακουει μεταλ?αν ναι σηκωστε τα χερια σας"
    ε σηκωσαν καποιοι,ανεβασε εναν πανω στην σκηνη και του ειπε "αυτο ειναι το πιο μεταλ κομματι μας,θελω να κανεις ερ γκιταρ"
    παρε και το κομματι.
    http://www.youtube.com/watch?v=j2WYYGPQQ68
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  8. #8

    Default

    όχι, η επίσημη δικαιολογία είναι κάτι σε "δεν μπορούμε να κρίνουμε εμείς ποιά albums θα ποστάρονται και ποιά όχι", και μην ξέροντας τι είδους απειλές έχουν γίνει (υπάρχουν τέτοιες, δεδομένο), η μπάλα παίρνει και τα ανεξάρτητα. Στην κυριολεξία, δεν μπορώ να ψάχνω ποιά μπάντα θέλει να δίνονται τα albums της και ποιά δεν θέλει, πράγμα χαζό στην ακόμα πιο κυριολεξία, αφού έτσι κ αλλιώς τα albums θα βρεθούν, εδώ ή εκεί. Απλά επειδή έχουν ήδη υπάρξει αρκετές ποινικές μαλακίες για το "εδώ" (υπάρχουν τέτοιες, σας το λέω και να με πιστεύετε), η πρακτική λύση είναι "όχι links και τέρμα, τελείωσε". Από εκεί και πέρα, η λογική λέει πως αφού οργιάζετε στα πιέμς, μπορείτε να το μοντάρετε έτσι, απλά έχω βαρεθεί εδώ και καιρό να σβήνω links, μιας και δεν θεωρώ καν παράνομο το downloading, αλλά επειδή είναι παράνομο τα σβήνω, αλλά αυτό με φέρνει σε τεράστιο δίλλημα με τη συνείδησή μου, οπότε αποφασίζω πως όχι, όχι άλλο moderator εδώ, δεν μένω πιά εδώ, Oi Polles δικαιολογίες τελείωσαν, αλλά όσο είμαι τα λινξ θα τα σβήνω, eleventh ψήνεσαι να σβήνεις λινκς;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    σιγα μην δεν σου αρεσαν εσενα...αφου ειναι γιοματοι
    χαχ!την τελευταια φορα που ειχαν ερθει ελλαδα ειχε πει ο τραγουδιστης "υπαρχει κανενας στο κοινο που ακουει μεταλ?αν ναι σηκωστε τα χερια σας"
    ε σηκωσαν καποιοι,ανεβασε εναν πανω στην σκηνη και του ειπε "αυτο ειναι το πιο μεταλ κομματι μας,θελω να κανεις ερ γκιταρ"
    παρε και το κομματι.
    http://www.youtube.com/watch?v=j2WYYGPQQ68
    pm με link παρακαλώ............
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    μου αρεσει που κατηγορειτε πολλες φορες ακομα και εμενα για ελιτισμο.
    δεν κατηγόρησα ποτέ και κανέναν για ελιτισμό, απλά τους είπα να μην μιλούν εκ μέρους της ελίτ.

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    αν ειναι πεστο ρε καρχαρτ να ξερω να μην γραφω.οχι μονο για μουσικη,για τιποτα εδω μεσα.ουτε καν για χαβαλε.
    ποιός σου είπε να μη γράφεις μωρέ; εγώ σε διαβάζω πάντως.

  11. #11
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    και ο παπας οταν ψοφησω θα με διαβασει,δεν εχει σημασια αυτο.
    δλδ ρε συ καρ,μιλαμε για "κρυφα" λινκ,οχι για "γκραου παρτα στην μαπα σου",και μαλιστα απο μπαντες που ειτε δεν υπαρχουν,ειτε δεν εχουν προβλημα!
    αν δλδ μιλησω με τον τραγουδιστη των οι πολλοι,και δεν εχει προβλημα και μου το δηλωσει,θα ειναι ολα καλα?εταιρεια ετσι και αλλιως δεν εχουν!ουτε οι δισκοι τους πωλουνται στα μεηνστρημ δισκαδικα!
    καταλαβαινεις πως εχω δικιο,δεν εισαι χαζος.τον φοβο σου δεν μπορω να καταλαβω εγω,δλδ τι σκατα πιεσεις μπορεις να εχεις δεχτει?μου φαινεται αστειο καποιος να ασκει πιεσεις σε ενα μουσικο φορουμ ενω το νετ ειναι γεματο μπλογκς που δινουν αβερτα προσβαση σε μουσικες μεηνστρημ καλλιτεχνων!
    εντιτ-χαχα,νταξει,καταντα τρομακτικα αστειο να βλεπω να διαγραφονται λινκς απο μπαντες σαν τους attitude adjustment,που κυκλοφορησαν τον δισκο τους σε 1000 κοπιες απο την εταιρεια του kalv των χερεσυ!αυτοι που θελουν να πετυχουν πληγμα στην παρανομη διακινηση μουσικης πετυχαν διανα με την in your face records...κατηργημενη απο το 1992,χωρις να εχει δωσει τα δικαιωματα των δισκων της πουθενα....
    παρανοια.
    υποσχομαι καρχαρτ,αν ποτε κανω μπαντα και βγαλω δισκογραφικη δουλεια,να μην το μαθεις και να την ποσταρω εδω.με τα λινκς και με ολα.
    Last edited by Reject; 05-05-2009 at 20:36.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  12. #12
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    εγω παντως δε μπορω να καταλαβω γιατι αυτο γινετε μονο στο ΕΡ...σε τοσα φορουμσ μπαινω και ποσταρουν φορα παρτιδα τα λινκς

    απορια

  13. #13
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    εγω παντως δε μπορω να καταλαβω γιατι αυτο γινετε μονο στο ΕΡ...σε τοσα φορουμσ μπαινω και ποσταρουν φορα παρτιδα τα λινκς

    απορια
    πιστευεις πως το ηαρ εκτος απο τους (καμμενους) χρηστες του,ειναι ιδιαιτερα αγαπητο στους παραεξω?εγω πιστευω πως ειναι μακραν το πιο αντιπαθες ελληνικο μεταλ/νονμεταλ φορουμ.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  14. #14
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    εχει και καλα παιδια...φερ ειπην εμεις

  15. #15
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    σωθηκες.αχαχχαχαχαχα
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

Similar Threads

  1. Bambix-What's in a Name lp (2001)
    By Reject in forum Albums
    Replies: 15
    Last Post: 30-08-2011, 20:39
  2. [Cinema] 2001: A Space Odyssey (1968)
    By Swollen in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 8
    Last Post: 11-02-2009, 14:41
  3. Malédiction - Condamnés (2001)
    By eleventh guardian in forum Albums
    Replies: 7
    Last Post: 09-02-2009, 13:32
  4. Μαύρη επέτειος ν2 - 13/12/2001
    By GuardianOfIvorytower in forum Music Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 14-12-2008, 15:22
  5. Root - Black Seal (2001)
    By Helm in forum Albums
    Replies: 5
    Last Post: 24-12-2007, 15:41

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •