Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Οι Απαρχές...

  1. #1
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default Οι Απαρχές...

    νομίζω ότι δεν υπάρχει παρόμοιο θρεντ. από ένα search που έκανα δεν βρήκα κάτι σχετικά με αυτό που θέλω να θέσω.

    Λοιπόν ..
    Bλέποντας προσφάτως μια ταινία του Σκορτσέζε , που δεν θυμάμαι τίτλο δυστηχώς , είναι αυτή που ο γιος του Ρόμπερτ ντε Νιρο ανακατεύεται με ένα γκάνστερ της γειτονιάς και ερωτεύεται μια έγχρωμη από το Μπρούκλιν.
    Λοιπόν , βλέποντας αυτήν την ταινία και ακούγοντας κυρίως την μουσική επένδυση της ταινίας με τραγούδια του hendrix , Joplin και κάποια άλλα της εποχής του 60', αναρωτήθηκα το εξής. Αν υποθέσουμε ότι το ροκ που ακούμε σήμερα έχει τις απαρχές του στο Rock 'n' Roll
    , που αν δεν κάνω λάθος ήτανε μια υπόθεση της Βόρειας Αμερικής και των πλουσιοπαίδων.
    Γι αυτό ονομάστηκε και Rock n Roll από ότι γνωρίζω , διότι τα πλουσιόπαιδα έβαζαν τις ροκιες της εποχής (Εlvis κλπ) και ρόλαραν με τα καμπριολέ αμάξια με gel στο μαλλί και τα γνωστά.
    Τώρα αυτό που με ενδιαφέρει και το θέτο σαν προβληματισμό , είναι πως αυτό το αρχικό ιδίωμα του Ροκ , το πήραν οι νέγροι του Μπρούκλιν , και με μια ανάμιξη από blues και jazz δημιούργησαν το ροκ που επηρέασε δύση και ανατολή. Βεβαίως σε αυτό το project συνέφεραν και οι Βοb Dylan , David Bowie και άλλοι. Βέβαια δεν συμπεριλαμβάνω τόσο την Αγγλία αλλά ας με συγχωρέσουν κάποιοι.
    Δηλαδή εν τέλει , το ροκ που επηρέασε τους Στόουνς , τον Ντύλαν , τους Ζέπελιν και αργότερα τους Φλόυντ , τους Μέιντεν , τους Μετάλικα και πάει λέγοντας , γεννήθηκε στις φτωχογειτονιές των απίστευτων με μουσικές γνώσεις και παρελθόν νέγρων , εκεί στον Νότο , ή στον Έλβις και σε ότι αυτό συνεπάγεται (ξαναλέμε.. τενεκέδες με gel sto μαλλί) ? χαχα νταξ μιλάω κάπως υποτιμητικά για το παρελθόν του ροκ σε ότι αφορά την εποχή του Έλβις αλλά έτσι μου βγαίνει.
    Υπάρχει κανείς που έχει ψαχτεί με αυτές τις περιόδους ?

    Τα ρεμάλια τραγουδάνε ακόμη ? ........

  2. #2
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Aδερφε τα έχεις μπλέξει λίγο νομίζω, και επειδή δεν έχω αντοχές για αναλυτική περιγραφή της ιστορίας αυτου που λέμε σήμερα με μια φαρδιά ταμπέλα "ροκ", η αρχή γίνεται όταν αφρικανοί μετανάστες στην αμερική, αρχίζουν να σμιλεύουν τα πρωτολεια τότε μπλούζ. Με την πάροδο του χρόνου, ανακαλύπτεται η ηλεκτρική κιθάρα, και όλο αυτο το μπλούζ στοιχείο, αρχίζει να παίζεται και με ηλεκτρικές κιθάρες. Στο live ενός τύπου που μου διαφεύγει το όνομα τωρα, το συνεργείο κατα τη μεταφορά του ενισχυτή του, χτυπάει κατα λάθος τον ενισχυτή, και αυτός βγάζει κατα λάθος έναν παραμορφωμένο "λαμπάτο" ήχο, που ήταν μιας πρώιμης μορφής παραμόρφωση. Απο κει και μετά όλο αυτό το υβρίδιο μεταφέρεται στην αγγλία όπου και μεταλάσσεται και ξανασκάει πίσω στην αμερική.Το ροκ εν ρολλ του έλβις είναι μια απο τις μεταλαγμένες εκδοχές των "μαύρων" ρυθμικών μπλούζ. Τώρα φυσικά την ουσιαστική κλοτσιά στα αρχίδια αυτού του πράγματος και την "βαρύτητά" του, θα την πρωτοσυναντήσεις σε έναν αριστερόχειρα μαλλιά στο Μπερμιγκχαμ όπου έιχε ένα ατύχημα μια μέρα στο χέρι του, κι εξαιτίας αυτού, και του χαμηλού τρόπου που κουρδιζε, άρχισε δίνει έναν βαρύ και μουντό ήχο στην μπάντα του, κάποιους Black Sabbath.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  3. #3
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default

    ε ναι ρε συ δν είπα ότι τα έχω ξεκαθαρισμένα , μπερδεμένα τα έχω γι αυτό έκανα το θρεντ μπας και μάθουμε τίποτα

    αρκετά ενδιαφερόν αυτά που λες , δόξα και τιμή στο συνεργείο που τράκαραν τον ενισχυτή!
    Και ναι οι Σάμπαθ διαμόρφωσαν ένα ολόκληρο ιδίωμα βεβαίως βεβαίως..
    κρατάω επίσης αυτό που λες ότι το ροκ του έλβις ήταν μία εκδοχή των ρυθμικών μπλουζ. ενδιαφέρον .
    Δηλαδή αφού το ροκ εν ρολ έχει τις ρίζες από τα τέλη της δεκαετιας του 40' , φαντάσου από πότε είναι οι ρίζες των μπλούζ.
    Υπάρχει και ένα ωραίο ντοκιμαντερ ενός έλληνα σχετικά με τα μπλουζ και τον ροκ εν ρολ των νέγρων , εκεί στον νότο που δούλευαν σαν δούλοι και τραγουδούσαν περισσότερο τα μπλουζ με πολύ μελαγχολικό τόνο. Θα ψάξω να βρω πως λέγεται το ντοκιμαντερ , το χα δει νομίζω στην θεματική βραδιά του κούλογλου.
    Last edited by bon; 26-04-2009 at 15:41.

  4. #4
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    μια μεταλλαξη των μαυρων rythm'n'blues ειναι το rock'n'roll....ο δε μυθος λεει μαλιστα οτι ο πρωτος που επαιξε αυτο το ειδος ηταν μια γυναικα και μαλιστα μαυρη

    τωρα για το πως εξελιχθηκε σε rock...νομιζω σε αυτο επαιξε ρολο τοσο ο Bob Dylan με την ιστορικη εμφανιση του στο Newport Folk Festival οταν εχωσε ρευμα και οι φανατικοι πιουριστες του κοψαν τα καλωδια με τσεκουρι...οσο και οι garage μπαντες που αποβαλαν τον χαζοχαρουμενο και ξεκαθαρα pop χαρακτηρα τις μουσικης των Beach Boys πχ,ε μετα ηρθαν και οι Stones και ηρθε στα γραδα του το ολο θεμα

    κατι αλλο που εχει μεγαλη σημασια ειναι η επικρατηση του LP απεναντι στο κραταιο τοτε φορμα του EP

  5. #5
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    αν δεν βαριέσαι πάντως για τις απαρχές του Μέταλ, και για την εν γένει πορεία του ως σήμερα, τσέκαρε το ντοκυμαντερ Metal: A Headbanger's Journey. Υπάρχουν και ελληνικοί υπότιτλοι
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  6. #6
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    οσο και οι garage μπαντες που αποβαλαν τον χαζοχαρουμενο και ξεκαθαρα pop χαρακτηρα τις μουσικης των Beach Boys πχ,ε μετα ηρθαν και οι Stones και ηρθε στα γραδα του το ολο θεμα
    να προσθέσω και τις grunge μπάντες εκεί από σαν φρανσίσκο πλευρά..

    εντιτ : ε και το rythm'n'blues είναι ολόκληρο σύμπαν , ήταν σαν μοιρόλοι λένε στην αρχή
    Last edited by bon; 26-04-2009 at 15:50.

  7. #7
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    grunge στα early 60s?

  8. #8
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default

    έ όχι ακριβώς τόσο παλιά!
    λίγο αργότερα κυρίως εμφανίστηκε κυρίως εκεί στα τέλη 70 - αρχές 80
    βέβαια μέχρι τότε είχαν συμβάλλει άλλοι όπως είπες για να φύγει το χαζοχαρούμενο
    άλλωστε ο βρώμικος ήχος νομίζω μετά το 70 μπήκε. Μέχρι τότε παιζότανε νομίζω καθαρός ήχος χωρίς τόσο distorted ήχο.
    Δηλαδή αν δεν κάνω λαθός λεντ ζέππελιν και σάμπαθ άρχισαν να βραχνιάζουν τον ήχο
    Last edited by bon; 26-04-2009 at 15:56.

  9. #9
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    φίλε bon το "grunge" είναι τελείως άσχετο με την κουβέντα μας, και για ιστορικούς λόγους να αναφέρουμε οτι στην ουσία δεν έχει να κάνει με κανένα ξεχωριστό ήχο, αλλά κυριώς είναι αισθητικό κίνημα που ξεκίνησε γύρω απο το Seattle στα early 90s κάπου 30 χρόνια μετά απο ότι συζητάμε Πάω για καφέ.Ωραίο θρεντ παντως
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  10. #10
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    μεσα 80ς

    και οι Cream και οι Stooges τι καναν...παιζαν ''καθαρα''?

  11. #11
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    re den yparxei sygkekrimenos grunge hxos.ola ayta einai punk h' post punk ivridia
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  12. #12
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default



    E όχι μώρε , γδέρνανε κιθάρες κανονικά
    Stooges και Cream ήταν δυνατοί , εδώ βέβαια είσαι σε μια δεκαετία που διαμορφώνεται το ροκ
    απίθανη εποχή , και σε αγγλία τότε βράζανε όλα

  13. #13
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default

    α βρήκα και το ντοκιμαντέρ που σας έλεγα . πολύ γαμάτο ε

    εδώ είναι το τρέιλερ





    εντιτ : μιας και είπαμε για τον Dylan , αυτός ο δεινόσαυρος κάνει ραδιοφωνικές εκπομπές νομίζω. Ρε το τσακάλι
    Last edited by bon; 26-04-2009 at 17:06.

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    Τώρα φυσικά την ουσιαστική κλοτσιά στα αρχίδια αυτού του πράγματος και την "βαρύτητά" του, θα την πρωτοσυναντήσεις σε έναν αριστερόχειρα μαλλιά στο Μπερμιγκχαμ όπου έιχε ένα ατύχημα μια μέρα στο χέρι του, κι εξαιτίας αυτού, και του χαμηλού τρόπου που κουρδιζε, άρχισε δίνει έναν βαρύ και μουντό ήχο στην μπάντα του, κάποιους Black Sabbath.
    σιγά την πρωτιά ρε φίλος.

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    και οι Cream και οι Stooges τι καναν...παιζαν ''καθαρα''?
    ε μα.

    όσο για το ροκενρόλ, όπως είπαν και πιο πάνω, γεννήθηκε από το r'n'b, απ'την country, απ'τη jazz, απ'τη folk, και ήταν καθαρά μαύρη μουσική. "Ροκενρολ" υπήρχε σαν φράση σε διάφορα μπλουζ τραγούδια αλλά σήμαινε άλλα πράματα, μέχρι που ο άλαν φρηντ, ραδιοφωνικός παραγωγός στα 40ς και τα 50ς, χρησιμοποίησε αυτό το όνομα κάπου στις αρχές του 50 για να χαρακτηρίσει τις μαύρες μουσικές που έπαιζε, που ήταν πιο θορυβώδεις, πιο χορευτικές και πιο "πονηρές" από τα ξενέρωτα μέηνστρημ που άκουγαν μέχρι τότε οι λευκοί. Όταν είδαν την απήχηση που είχε το ροκενρολ προσπάθησαν να το "ασπρίσουν", δίνοντας τραγούδια μαύρων σε λευκούς ερμηνευτές, οι οποίοι φυσικά τα έκαναν 'σεμνότερα', και πιο κατάλληλα για τη νεολαία... μαλακίες δηλαδή, πάντα τα αυθεντικά ήταν αυτά που χόρευε ο κόσμος, μετά ήρθε ο έλβις ο οποίος ήταν φοβερός, μετά ο bill haley (λευκός) έπαιξε πρώτος ροκενρολ στην τηλεόραση, μετά ανέβηκε και στα τσαρτς με το rock around the clock... Το ροκενρολ "ένωσε" κατά κάποιο τρόπο λευκούς και μαύρους μια περίοδο που ο ρατσισμός ήταν ακόμη νόμιμος, και είχε τεράστια επιρροή στον τρόπο ζωής, τον τρόπο διασκέδασης, κλπ. Όπως κάθε μόδα (όσο σημαντική κι αν ήταν), άρχισε κι αυτό να ψοφάει στα τέλη της δεκαετίας, μέχρι τις αρχές των 60ς που το ανέλαβαν οι βρετανοί και με το british invasion έδωσαν νέα πνοή στο ροκ. Μετά άνοιξαν άλλα κεφάλαια. Ε αυτά με πολύ λίγα λόγια.
    a monkey in silk is a monkey no less

  15. #15
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default

    ναι κάπως έτσι πρέπει να είναι όντως.

    αλλά έχω μια μικρή ένστασουλα εδώ όμως :

    Quote Originally Posted by morphine View Post
    όσο για το ροκενρόλ, όπως είπαν και πιο πάνω, γεννήθηκε από το r'n'b, απ'την country, απ'τη jazz, απ'τη folk, και ήταν καθαρά μαύρη μουσική.
    ναι . αλλά η country και το folk στοιχείο δεν νομίζω ότι ήταν και τόσο μαύρη μουσική. Ιδιαίτερα η country είναι κατεξοχήν μουσική των λευκών νομίζω. Πω θυμήθηκα τώρα που λέω country την ταινία με τους blues brothers εκεί που δίνανε την συναυλία , αλλά πάμε παρακάτω... Η country έχει ρίζες από τους καουμπόηδες... σαλούν και ετς.. Και η σημερινή της μορφή εκφράζεται από τους Woven Hand κυρίως ε.

    και ερώτηση : Ποια η διαφορά Country με Φολκ στην αμερικάνη κουλτούρα ?

    εντιτ (για να μην πέσει φωτιά να με κάψει) : Kαι η modern country εκφράζεται και από τους Willard Grant Conspiracy..
    πω τι τραγουδάρα ρε το The Ghost Of The Girl In The Well ...

    Last edited by bon; 26-04-2009 at 21:14.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •