Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 151 to 159 of 159

Thread: TRAGEDY, Brutal Knights, Bad Trip

  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    539

    Default

    Από το ένα θέμα στο άλλο. Μαλάκες κλείνετε τουλάχιστον τα προηγούμενα. Αν και έχει τραβήξει πολύ. Dragonlord στο ότι δε θα πρέπει να πουλιούνται μεταξοτυπίες και λοιπά καλούδια σε DIY live δε διαφωνεί κανείς. Όμως κανείς δεν επιβάλλει να πάρεις κάτι. Στην τελική πιάστε τον τύπο και γαμήστε τον ή ρίξτε του εμπάργκο. Δε θα ξαναβγάλει. Τώρα για το πόσο τονίστηκε η σημασία του DIY και πόσο κατανοητή έγινε και γίνεται αυτή από κάποιους, μίλησα πριν.

  2. #152
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Νομίζω ότι το "αναρχικοί ροκστάρς" πήγαινε στην αντιμετώπιση του κόσμου προς τους tragedy και συγκεκριμένα το σημείο "πωπω τι τέλεια που είδα ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα για 40 ολόκληρα λεπτά, επιτέλους ένα συγκρότημα που ξέρει την ιδανική διάρκεια συναυλίας" και που θίχτηκε το θέμα του merchandise. Αλλά τα έχουμε συζητήσει ήδη αυτά οπότε ας μην τα πιάσουμε πάλι, προφανώς σε μερικούς όντως άρεσε, η γνώμη μου είναι ότι είναι λίγο περίεργο κάποιος που βλέπει ένα συγκρότημα που γνωρίζει και γουστάρει (και όχι ένα underground σχήμα που το ακούει για πρώτη φορά) και που μπορεί να έχει ταξιδέψει και χ ώρες για να το δει να χύνει που έπαιξαν 40 λεπτά και όχι 60, αλλά τέσπα, γούστα.
    έχετε δίκιο τελικά, τι κι αν είδαμε ένα απο τα τελειότερα λαιβ που περιμέναμε μερικά χρόνια τώρα, έπρεπε να βγούμε να κράξουμε για το ότι δεν παίξανε 15 λεπτά παραπάνω, που είχαν merchandise οι μπάντες για να βγάλουν τα έξοδα τους (πρωτοφανες για diy λαιβ), που πούλαγαν μπύρες για να βγουν τα έξοδα του λαιβ (επίσης πρωτοφανες).



    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  3. #153
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Καλά, Γιάννη μάλλον έχεις στραβώσει ή κάνεις πως δε καταλαβαίνεις.

    Δε μίλησε κανείς για κράξιμο γενικά στο live, απλά ρε πούστη μου στη τελική μιλάμε για ένα ΓΑΜΗΜΕΝΟ DIY LIVE στο οποίο ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΠΑΙΞΕ ΚΑΛΑ ΜΙΑ ΜΠΑΝΤΑ!!! Τόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητό; Και το ακόμα πιο παράξενο είναι ότι σε αυτή τη κουβέντα "υπερασπιζόμαστε" το diy και τον χώρο αυτό ο Πάνος κι εγώ που η μόνη σχέση που έχουμε είναι η κατανόηση του εγχειρήματος, της δυσκολίας του, και μιας προσπάθειας υποστηριξής του (όποιος καταλαβαίνει τι θέλω να πω εδώ).

    Δεν είπε κανείς να μη βγει merchandise από τις μπάντες για να βγάλουν τα έξοδά τους. ΑΛΛΑ, το να γκρινιάζουν οι παρευρισκόμενοι ότι ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΟ MERCH ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DIY, όπως και το να υπάρχει merch αντάξιο του metropolis δεν είναι diy.

    Δεν είπε κανείς να μη βγουν γαμάτες αφίσες, αλλά το να κυκλοφορεί μεταξοτυπία για οποιοδήποτε λόγο εμένα με χαλάει γαμώ το μουνί, άσχετα με το αν παίζουν οι tragedy ή όποια γαμημένη diy μπάντα, και άσχετα με το ποιός την έγβαλε.

    Επίσης, το να παίζει αγαπημένη μου μπάντα για 40 λεπτά, ότι μουσική και να κοπανάει, εμένα με χαλάει γαμώ το μουνί. Θέλω να τη δω μια ώρα και να παίξω 10 μαλακίες. Δε χορταίνω με 40 λεπτά.

    Και για να τελειώνει το θέμα σε ότι με αφορά -τελικά δε τη γλίτωσα την έκθεση- απλά περίμενα ότι κάποιος χριστιανός (ή σατανιστής ή άθεος) σε αυτό το γαμημένο φόρουμ θα ανέφερε εκτός από τα θετικά της συναυλίας (γαμάτες μπάντες, πιτ κτλ κτλ κτλ) δύο αρνητικά που τον ενόχλησαν και που εγώ θα το θεωρούσα καλό να τα αναφέρω ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ DIY ΣΥΝΑΥΛΙΑ και diy μπάντες που δε τους βλέπω σαν ροκσταρς ή maiden.

    Εκτός δηλαδή αν έχει γίνει και το diy μόδα, μιλάμε όλοι για diy, και ξεχνάμε κάποια βασικά χαρακτηριστηκά του. Και όντως οι tragedy έχουν οπάδους πέρα από το χώρο, αλλά ένας άνθρωπος να αναφέρει δυο πραγματάκια έστω και με πολλή γκρίνια αρνητικά δεν υπήρξε.

    Και ναι Γιάννη, για μένα ένα τέτοιο DIY LΙVE δεν είναι από τα τελειότερα γιατί υπήρξαν μικρές λεπτομέρειες που δε συμβαδίζουν με το DIY.

    Σόρρυ για το σκότισμα και χωρίς καμία παρεξήγηση προς όλους...
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  4. #154
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Και όποιος έχει αντίλογο του στυλ "και τι σε ενοχλούν εσένα όλα αυτά, αφού παίζει η μπάντα που γουστάρεις, έχει γαμάτο ήχο και γουστάρουμε κτλ κτλ", να προλάβω και να απαντήσω ότι αν δεν ήταν diy δε θα με ενοχλούσε. Από τη στιγμή όμως που το live προβάλλεται σαν diy θα με ενοχλεί.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  5. #155
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default

    ρε φώτη αφου συμφωνήσαμε στο τελευταίο (και για τις μεταξοτυπίες) προηγουμένως, μην επαναλαμβανόμαστε.

    Quote Originally Posted by dopefiend View Post
    το λαιβ, ναι, μπορεί να μην ήταν ένα τόσο πετυχημένο diy λαιβ από την άποψη του ότι δεν πέρασε κάποιο μήνυμα στον άσχετο κόσμο που ήρθε για tragedy, όλοι έχουμε ένα μερίδιο ευθύνης γι' αυτό, το παραδέχομαι. απλά κρίμα που δε μίλησες και για τα ζώα πίσω απτό stage.
    εκει που διαφωνούμε είναι σε αυτό:

    Quote Originally Posted by Coroner View Post
    Επίσης, το να παίζει αγαπημένη μου μπάντα για 40 λεπτά, ότι μουσική και να κοπανάει, εμένα με χαλάει γαμώ το μουνί. Θέλω να τη δω μια ώρα και να παίξω 10 μαλακίες. Δε χορταίνω με 40 λεπτά.
    ούτε εγώ χορταίνω αλλά δε μου μένει αυτό μετά απο μια γαμάτη εμφάνιση.
    και στην τελική όντως στράβωσα λίγο με τις γενικεύσεις περί ζώων και όταν είπε ο πιτσαδώρος ότι παίξαν 1μιση ώρα κεσύ μίλησες για πρόβατα. αποδεικνύει κάτι ο χρόνος που έπαιξαν?

    Quote Originally Posted by Coroner View Post
    Δεν είπε κανείς να μη βγει merchandise από τις μπάντες για να βγάλουν τα έξοδά τους. ΑΛΛΑ, το να γκρινιάζουν οι παρευρισκόμενοι ότι ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΟ MERCH ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DIY, όπως και το να υπάρχει merch αντάξιο του metropolis δεν είναι diy.
    εδώ νομίζω ότι υπερβάλεις. φαντάζομαι ότι μερικοί θα ήθελαν να πάρουν κάποιο cd την μπάντας γιατί είχε μόνο μπλουζάκια, δεν είπαμε να έχει πάγκο μετρόπολις. δε βλέπω κάποιο κακό σε αυτό...


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    195

    Default

    Τωρα που σιγουρεφτηκα ποιος ειναι ενα εχω να πω:
    ο κορονερ ειναι γαμω τα παιδια κι εχει δικιο σε ολα, ακομα και στη διαρκεια γιατι αν επαιζαν μεχρι αρχες Ιουνιου θα μπορουσα να τους δω κι εγω
    συνεχιστε
    SAME SHIT DIFFERENT ASS

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    539

    Default

    Δεν υπάρχω... Είμαι αόρατος.

  8. #158
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    λοιπόν, ακούστε πως έχει η φάση γιατί μόλις γύρισα απο διακοπές και έχω όρεξη.

    όταν πάρεις τα των ομματίων σου, κρεμάσεις την λύρα την δίκαιη στον ώμο και δώσεις μια λίρα να πας σε μια συναυλία σε μαγαζί με εισιτήριο έχεις αγοράσει την διασκέδαση και ο παραπανίσιος χρόνος της μπάντας σημαίνει ότι έκανες ένα πιο συμφέρον ντηλ καθώς το κάθε λεπτό διασκέδασης κοστίζει λιγότερο. το αγοράζεις χοντρική. καπιταλιστική λογική λοιπόν, της οποίας οι γνωστές προεκτάσεις μας κάνουν να υποστηρίζουμε το diy.

    ΣΤΟ DIY ΛΟΙΠΟΝ, η όλη λογική είναι να χτυπήσεις αυτή την νοοτροπία στα θεμέλια. Οπότε, η νέα νοοτροπία λέει πως η εμφάνιση μιας μπάντας δεν έχει να κάνει με την σχέση τιμή - "πόσο πιάσαν τα λεφτά μου τόπο" αλλά αποτελεί ένα συμπαγές καλλιτεχνικό έργο με ελευθερία έκφρασης. Κοινώς, χωρίς πίεση απο μαγαζάτορες, χωρίς ασφυξία απ'τον χώρο, χωρίς άγχος για το πρόγραμμα και με τρακόσα άτομα να κοπανιούνται σαν να μην υπάρχει αύριο απο κάτω δεν υπάρχει περίπτωση εσύ να βαρεθείς και να πεις, "αντε, ας παίξω ένα σαραντάλεπτο να πάμε σπιτάκια μας". Έτσι, είναι λογικό να πούμε ότι οι ιδιοι οι τράτζεντι θεώρησαν συνειδητά ότι αυτό που θέλουν να παρουσιάσουν χωράει τέλεια σε 40 λεπτά, πράγμα που αποδεικνύεται απο δύο πράγματα:
    α) το ότι οι πανκ συναυλίες είναι πολύ διαδεδομένο να έχουν μικρή διαρκεία με την λογική "παρ'τα στην μαπα - πορώσου - επόμενος" που έχει λειτουργήσει μια χαρά ως αρτιστική δήλωση αν κρίνουμε ότι έχει επιβιώσει κοντά 40 χρόνια.
    β) όσοι είπαν "να έπαιζαν παραπάνω" είναι οι θερμόαιμοι φανς τους που όπως είπε ο νάσουμ νομίζω, θα άντεχαν να τους ακούν και δυο μέρες. εγώ που δεν είμαι, το 40λεπτο με έκανε να λέω ότι ήρθαν οι τράτζεντι, μας πόρωσαν ακριβώς όσο έπρεπε χωρίς να μας κουράσουν κι έφυγαν αφήνοντάς μας μια χαρά ικανοποιημένους.

    Όσο για το Μερτς και την μεταξοτυπία: Το πρόβλημα με τις συναυλίες σε μαγαζιά, το μερτς και τα λοιπά εμπορεύσιμα φρου-φρου είναι η αδικία που περιέχουν. ο σκοπός της περι του diy αγοραπωλησίας είναι να ελαχιστοποιήσει αυτή την αδικία. Αν εγώ δω την μεταξοτυπία, μ' αρέσει και δεν έχω ένα 20ρικο στην τσέπη (πράγμα γενικώς αναμενόμενο) είναι λογικό να έχω την ίδια αίσθηση έλλειψης που χαρακτηρίζει την σύγχρονη αγορά ευρύτερα. Όχι πως το 10ευρο για τ-σερτς/σιντι είναι αναμενόμενο να υπάρχει διαθέσιμο για ξόδεμα αλλά η κοινή λογική επιβάλλει να συγχωρήσουμε μια μπάντα που ταξιδεύει χωρίς χορηγούς και μάνατζερς και πρέπει κάπως να μην μπει εξωφρενικά μέσα.

    Όσο για το επιχείρημα του Κόνταν, καθόλου παράλογο ομολογώ, ότι η μεταξοτυπία είναι τέχνη, γενικά η εμπορευματοποίηση της τέχνης είναι ενάντια στους σκοπούς του diy, πόσο μάλλον όταν δεν μιλάμε για τα "απολύτως απαραίτητα" (πολύ συζητήσιμο) πολιτισμικά, αλλά κάτι πιο φετιχιστικό και - όπως είπα και πάνω - οικονομικά πιο απρόσιτο. Γενικά, πολλοί στο diy κάνουν κάθε φορά δουλειά που στα πλαίσια της αγοράς αμείβεται (πχ ηχολήπτες, κουβαλητές, αφισοκολλητές) αλλά αναγκαστικά στα πλαίσια μιας εξωεμπορευματικής διοργάνωσης θα συμμετέχουν μόνον εθελοντικά.

    αυτά.
    this is radio freedom.

  9. #159
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    ωραία.. δες κ το κωλοκινητό σου τώρα
    βλάκα
    I must have some booze. I demand to have some booze

Similar Threads

  1. Brutal Legend
    By Ingolemo in forum PC & Games
    Replies: 58
    Last Post: 26-12-2009, 03:36
  2. Replies: 91
    Last Post: 25-04-2009, 15:46
  3. Brutal fwnhtika
    By Starbreaker in forum Musicians Chat
    Replies: 13
    Last Post: 25-02-2006, 13:06
  4. Knights of Honor
    By Harbinger of Death in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 21-09-2005, 11:12
  5. Knights of the Old Republic 2: The Sithlords...
    By Phoebus in forum PC & Games
    Replies: 13
    Last Post: 25-03-2005, 21:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •