Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 98

Thread: Black Metal over Europe pt.1

  1. #76
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    για να καταλάβεις πως κάτι που σου φαινόταν παρθενογέννεση ως τώρα στην πραγματικότητα είναι αποτέλεσμα επιρροών, δηλαδή παραλλαγών πάνω σε κάτι το οποίο αλλάζει και ξαναλλάζει στην πορεία του χρόνου. Αυτό δε βοηθάει μόνο σε γνώσεις μουσικής ιστορίας αλλά και για να βρίσκεις μεθόδους να φτιάχνεις και συ τις δικές σου παραλλαγές (και επειδή ξέρω ότι και εσύ το προσπαθείς αυτό, για αυτό στο λέω)
    σε μια εποχη ομως που υπαρχει τεραστια πληθωρα απο καλων εως υπερτελειων δισκων εστω και απο το ιδιο ειδος (πχ μπλακ μεταλ) εγω προσωπικα δεν αντεχω να ακουσω και μια εναλλακτικη των mayhem πχ.
    θεωρω επεισης οτι τα παραδειγματα τυπου "northbound" ειναι απειροελαχιστα οποτε δεν θεωρω οτι χανω κατι που δεν θα ασχοληθω με "αλλη-μια-Χ μπαντα-παρομοια-με-την-Ψ" (κατι που νομιζω ειναι γεματη η ελληνικη σκηνη)
    σιγουρα ξερω οτι δεν υπαρχει παρθενογεννεση αλλα εγω προσωπικα δεν μπορω και την αντιγραφη, ή για να το πω διαφορετικα "την μη-διαθεση-ΕΣΤΩ" για διαφορετικοτητα.
    και ετσι ακριβως δουλευω και σαν μουσικος αν και ακομα και η διαφορετικοτητα ειναι υποκειμενικη! καταληγω ομως σε αυτο που ειπα και στην αρχη:μου φαινεται χασιμο χρονου να ακους φανατικα ΚΑΙ non serviam ΚΑΙ thou art lord (απλα παραδειγματα)
    και για αυτο γουσταρω και νορβηγικη σκηνη ε! ακομα και το circle the wagons για μενα (που δεν ακουσα ποτε μου omen) ηταν κατι διαφορετικο, για να μην παμε σε περιπτωσεις 666 και λυκων!
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  2. #77
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Quote Originally Posted by Clockwork Orange View Post
    καταληγω ομως σε αυτο που ειπα και στην αρχη:μου φαινεται χασιμο χρονου να ακους φανατικα ΚΑΙ non serviam ΚΑΙ thou art lord (απλα παραδειγματα)
    Το πιο "Non Saerviam"-ικό album των Thou Art Lord είναι το "Apollyon". Το "Apollyon", λοιπόν, θυμίζει το "Non Serviam" όσο το "Heaven and Hell" θυμίζει το "Rainbow Rising".
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  3. #78
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    αν ανεφερες τα 2 υπερκλασικα αλμπουμ με το σκεπτικο οτι τα εχω ακουσει ατυχησες
    anyway καταλαβαινω τι λες και τωρα που σκεφτομαι οτι non serviam και thou art lord εχουν κοινα μελη ειναι λογικο να μοιαζουν
    ομως ηταν δυο τυχαια παραδειγματα...θα μπορουσα να πω rotting christ και varathron ή πρωτα ντεμο ravencult
    ασε που ακριβως επειδη oi thou art lord ηταν project,καλο θα ηταν να ειχε διαφορετικο ηχο ωστε να δικαιολογει την φαση
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  4. #79
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Μα αυτό σου λέω! Έχουν τουλάχιστον δυο πολύ διαφορετικούς δίσκους οι Thou Art Lord από τους Christ. Τέλοσπάντων, δεν θα συμφωνήσω σε αυτό που πας να πεις. Άσε που αν ασχολείται κανείς με το heavy metal και το μελωδικό punk/rock/metal (τύπου Plasmatics) θα έβλεπε ότι το album των Darkthrone που αναφέρεις μια χαρά δάνεια από Brocas Helm, Manilla Road και χίλια δυο άλλα περιλαμβάνει.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  5. #80
    after halloween. sod1013's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    INto the void
    Posts
    861

    Default

    ας προτινει καποιος χριστιανος καμμια μπαντα που να παιζει κυριως μιντ τεμπο με ωραια σατανιαρικα ριφς κτλ.
    δεν παιζω ξυλο.

  6. #81
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    Limbonic Art εχεις ακουσει ?
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  7. #82
    after halloween. sod1013's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    INto the void
    Posts
    861

    Default

    οχι,θα το κανω.
    δεν παιζω ξυλο.

  8. #83
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Δεν είναι black, αλλά άκου αυτό.

    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  9. #84
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Γιατί πολύ απλά είναι ίσως το καλύτερο κομμάτι του Belus. Σε άλλα νέα.....

    Κυκλοφόρησε....

    Με την πρώτη αυτιά δε μιλάω, Wom έχεις να πεις κάτι;

  10. #85

    Default

    το "Key to the Gate" είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια Burzum και είναι πολύ περίεργο να το ακούω με τέτοια φωνητικά. Γενικώς αρπαχτή η φάση, καθώς ειλικρινά δεν νομίζω ο Βίκερνες να προτιμάει την τώρα έκδοση από την τότε, αλλά όπως και να χει την ακούω και την τωρινή και θα συνεχίσω να την ακούω

  11. #86
    Senior Member GraveMiasma's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    UK
    Posts
    964

    Default

    necros christos .-

  12. #87
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    O Chained & Desperate επέστρεψαν με το δεύτερο album τους και ο Necromanzee με ένα άψογο review γι' αυτό. Στηρίξτε.

    http://panplunderer.wordpress.com/20...y-abolishment/
    Last edited by Ra Pariah; 18-12-2011 at 17:26.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  13. #88
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Έχω καιρό να ακούσω τις τελευταίες δουλειές των Sear Bliss αλλά δε θυμάμαι να παίζαν έτσι. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος, πρέπει να τα ξαναεπισκεφτώ σύντομα.

    Ακούμε νέο κομμάτι εδώ.

  14. #89
    Senior Member Strasnic's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    152

    Default

    Ισως φταει οτι η μιση μπαντα εχει φυγει και εχει φτιaξει τους I Divine οι οποιοι παιζουν σαν τους Sear Bliss ή απλα ειναι οπως λεει και ο τιτλος ballad.

  15. #90
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Είμαι μεγάλος οπαδός των Bliss και έχω αγοράσει ακόμα και τους μούφα δίσκους τους. Συνεχίζουν να αποτελούν προτεραιότητα για να τους δω live (Absu και Desaster είδαμε ευτυχώς ), αλλά όσο και να τους αγαπάω αυτό το κομμάτια είναι σαν ανθυποShining με τρομπόνι. Ε λολ.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


Similar Threads

  1. AC/DC Black Ice Tour Europe 2009
    By mrmaiden in forum Live & Events Talk
    Replies: 182
    Last Post: 29-05-2009, 01:02
  2. Replies: 2
    Last Post: 16-02-2006, 16:54
  3. Majestic Black Metal!
    By Ghoul in forum Music Discussion
    Replies: 46
    Last Post: 30-06-2005, 08:12
  4. Which Black Metal Band Are You?
    By Raven Lord in forum General Discussion
    Replies: 34
    Last Post: 29-11-2003, 13:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •