Page 37 of 100 FirstFirst ... 2735363738394787 ... LastLast
Results 541 to 555 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #541
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    η ΒΑΤ αγορασε σκανδιναβικη καπνοβιοχηχανια
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #542
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ισχύει, αλλά τα Stuyvesant δεν ήταν της Scandinavian. Εκείνη είχε τη σειρά των Prince, αν δεν κάνω λάθος.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  3. #543
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Σόρρυ κιόλας, αλλά 1.72 και 80 κιλά ΑΓΥΜΝΑΣΤΟΣ σε κανένα σύμπαν δεν είναι "νορμάλ"
    αμα τον δεις στο δρόμο, κανονικός θα σου φανεί. φοράει και φαρδιά ρούχα δεν τον κάνεις για τόσο. αλλά έχει πολύ συσσωρευμένο λίπος στην κοιλιά και γενικά μηδενική μυϊκή μάζα. αν τον δεις χωρίς μπλούζα είναι σαν 12χρονο με προκοίλα
    Rock or Nothing

  4. #544
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ονιμποτσε κάθε καπνοβιομηχανια έχει εργοστάσια σε πολλές χώρες, το πακέτο που είδες είχε κατασκευαστεί στπ εργοστασιο στη Δανια, τώρα μάλλον παίζει κομπι εργαστασίων, μην παιδευεσαι πολύ

    εντιτ:

    http://www.electricrequiem.com/forum...E%A3-ER/page21
    Last edited by enitharmon; 15-03-2014 at 00:03. Reason: για σένα, επειδη σε νοιάζει
    Vielen Dank für alles was mal war

  5. #545
    Senior Member takuma's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    179

    Default

    Ποστάρω στην γωνιά μενς χελθ του ηαρ,

    την σιχαίνομαι όπως σιχαίνομαι την γυμναστική γενικότερα γιατί είμαι τρομερά τεμπέλης μάλλον.

    Λοιπόν ανέκαθεν είχα ένα θεματάκι με το ζάχαρο τελευταία 4 χρόνια που το ανακάλυψα, πάντα είχα ανεβασμένο χωρίς να κάνω τρομερά κακή διατροφή. Οι καμπύλες ζαχάρου ξέφευγαν ψιλοπάντα. Δλδ δεν χαμήλωναν στο τέλος, αρα οργανισμός δεν παράγει αρκετή ινσουλίνη.
    Τέλος πάντων είμαι UK τώρα και επειδη εδώ έχουν άλλα standards, ανέφερα και τις παλιές μου απο Ελλάδα στην δοκτορα, μου είπε κάτι για προ-διαβητική φάση. Μου έκλεισε ραντεβού για εξετάσεις next week και μου είπε να αρχίσω να γυμνάζομαι εντατικά με πρόγραμμα για να ξανακάνω εξετάσεις τον επόμενο μήνα και να δούμε τι θα κάνουμε.

    Στην Ελλάδα η καμπύλη μια δεν έπεφτε , μια έπεφτε κάπως οριακά, τέλος πάντων ποτέ δεν μου μίλησαν τόσο σοβαρά, απλά μόνο να προσέχω διατροφή.

    Είμαι 1.70 , 62 κιλά, δλδ αδύνατος, αλλα έχω μπυροκοιλάρα, παίζει τα 40 κιλά να βρίσκονται στο στομάχι μόνο , και επειδη η κοιλιακή παχυσαρκία είναι άμεσα συνδεδεμένη με το ζάχαρο ....
    δωστε τα φώτα σας, πως χάνεται το μπυροκοίλι? Περπατάω 1μιση ώρα/ημέρα, καθημερινά, τουλάχιστον 5/7 ημέρες αλλα δεν μετράει είπε η δόκτορας αν δεν ιδρώνω. Περπάτημα μου αρέσει αλλά γυμναστήρια κλπ τα σιχαίνομαι,
    λέω να κάνω μια προσπάθεια να ξεκινήσω, είμαι άσχετος δώστε τα φώτα σας.
    Last edited by takuma; 31-03-2014 at 04:44.

  6. #546
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Για να χάσεις λίπος πρέπει να κάνεις πιο έντονη αερόβια από απλό περπάτημα. Κάτι μεταξύ βάδην/χαλαρού τρεξίματος. 45-60 λεπτά/ημέρα, 4-5 ημέρες/βδομάδα είναι μια καλή αρχή.
    Life begins at 45°.

  7. #547
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Για να χάσεις λίπος πρέπει να κάνεις πιο έντονη αερόβια από απλό περπάτημα. Κάτι μεταξύ βάδην/χαλαρού τρεξίματος. 45-60 λεπτά/ημέρα, 4-5 ημέρες/βδομάδα είναι μια καλή αρχή.
    Αν στο περπάτημα είμαι περίπου σε ταχύτητα 1km στα 9 λεπτά , το λες "γρηγορο" ? ή πιάνει την κατηγορία "βόλτα στο πάρκο"?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #548
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by takuma View Post
    δωστε τα φώτα σας, πως χάνεται το μπυροκοίλι? Περπατάω 1μιση ώρα/ημέρα, καθημερινά, τουλάχιστον 5/7 ημέρες αλλα δεν μετράει είπε η δόκτορας αν δεν ιδρώνω. Περπάτημα μου αρέσει αλλά γυμναστήρια κλπ τα σιχαίνομαι,
    η λύση στο πρόβλημά σου είναι η HIIT (Ηigh Intensity Interval Trainning). Τι σημαίνει αυτό σε απλά ελληνικά? Διαλειμματική προπόνηση υψηλής έντασης, η οποία μπορεί να γίνει ακόμη και στο πάρκο. το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια και τα κατάλληλα ρούχα. Ένα απλό google search θα σε διαφωτίσει πώς μπορείς να ξεκινήσεις. Η λογική είναι να εναλλάσεις έντονη άσκηση (σπριντάκια στην περίπτωση που επιλέγεις το τρέξιμο) για κάποιο χρονικό διάστημα, με ένα αντίστοιχο διάστημα χαλαρής έντασης - ξεκούρασης. Οι προπονήσεις διαρκούν μισή ώρα το πολύ μαζί με την προθέρμανση, αποθέρμανση. Θα έλεγα ότι πρέπει να φτάσεις να προπονείσαι 4 φορές την εβδομάδα. αν υπάρχει και κάποια ανηφόρα, ακόμη καλύτερα. βέβαια, καλό θα ήταν με τον καιρό να εμπλουτίσεις την προπόνησή σου με μονόζυγο, push ups και κάποια βάρη σιγά σιγά, αλλά τρώγοντας έρχεται η όρεξη.

    Το καλό με τις προπονήσεις υψηλής έντασης είναι ότι βελτιώνουν το μεταβολισμό σου και σταθεροποιούν τα επίπεδα ορμονών στον οργανισμό σου (φυσικά και της ινσουλίνης). με απλό περπάτημα ή τζόγγιν χαμηλής έντασης, λυπάμαι που το λέω, αλλά δε θα δεις αποτελέσματα.

    και θα γίνω κουραστικός, αλλά τονίζω για άλλη μια φορά, ΔΙΑΤΡΟΦΗ. μήπως κάνεις κάτι λάθος? όπως λές είσαι αδύνατος, αλλά προφανώς έχεις μεγάλο ποσοστό λίπους, οπότε εκεί είναι το πρόβλημά σου. μην κοιτάς τη ζυγαριά, δε λέει πάντα την αλήθεια. εδώ http://lowcarbdiets.about.com/librar...calculator.htm παίζει ένας προσεγγιστικός υπολογιστής ποσοστού λίπους (δουλεύει αρκετά καλά, τον έχω δοκιμάσει σε άτομα που έκαναν μέτρηση σε διαιτολόγο). μέτρα και ξεκίνα προπόνηση. ανα τακτά διαστήματα τσέκαρε την πρόοδο. να στοχεύσεις σε ποσοστο κάτω του 17%.
    Rock or Nothing

  9. #549
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by takuma View Post
    Ποστάρω στην γωνιά μενς χελθ του ηαρ,

    την σιχαίνομαι όπως σιχαίνομαι την γυμναστική γενικότερα γιατί είμαι τρομερά τεμπέλης μάλλον.

    Λοιπόν ανέκαθεν είχα ένα θεματάκι με το ζάχαρο τελευταία 4 χρόνια που το ανακάλυψα, πάντα είχα ανεβασμένο χωρίς να κάνω τρομερά κακή διατροφή. Οι καμπύλες ζαχάρου ξέφευγαν ψιλοπάντα. Δλδ δεν χαμήλωναν στο τέλος, αρα οργανισμός δεν παράγει αρκετή ινσουλίνη.
    Τέλος πάντων είμαι UK τώρα και επειδη εδώ έχουν άλλα standards, ανέφερα και τις παλιές μου απο Ελλάδα στην δοκτορα, μου είπε κάτι για προ-διαβητική φάση. Μου έκλεισε ραντεβού για εξετάσεις next week και μου είπε να αρχίσω να γυμνάζομαι εντατικά με πρόγραμμα για να ξανακάνω εξετάσεις τον επόμενο μήνα και να δούμε τι θα κάνουμε.

    Στην Ελλάδα η καμπύλη μια δεν έπεφτε , μια έπεφτε κάπως οριακά, τέλος πάντων ποτέ δεν μου μίλησαν τόσο σοβαρά, απλά μόνο να προσέχω διατροφή.

    Είμαι 1.70 , 62 κιλά, δλδ αδύνατος, αλλα έχω μπυροκοιλάρα, παίζει τα 40 κιλά να βρίσκονται στο στομάχι μόνο , και επειδη η κοιλιακή παχυσαρκία είναι άμεσα συνδεδεμένη με το ζάχαρο ....
    δωστε τα φώτα σας, πως χάνεται το μπυροκοίλι? Περπατάω 1μιση ώρα/ημέρα, καθημερινά, τουλάχιστον 5/7 ημέρες αλλα δεν μετράει είπε η δόκτορας αν δεν ιδρώνω. Περπάτημα μου αρέσει αλλά γυμναστήρια κλπ τα σιχαίνομαι,
    λέω να κάνω μια προσπάθεια να ξεκινήσω, είμαι άσχετος δώστε τα φώτα σας.
    ρωτάς πώς θα χάσεις το μπυροκοίλι ή πως θα ρυθμίσεις όσο γίνεται το ζάχαρο; γιατί η άσκηση που κάνεις είναι αρκετή για το ζήτημα του διαβήτη, η διατροφή είναι ο κυρίαρχος παράγοντας.

  10. #550
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Για να χάσεις λίπος πρέπει να κάνεις πιο έντονη αερόβια από απλό περπάτημα. Κάτι μεταξύ βάδην/χαλαρού τρεξίματος. 45-60 λεπτά/ημέρα, 4-5 ημέρες/βδομάδα είναι μια καλή αρχή.
    Αν στο περπάτημα είμαι περίπου σε ταχύτητα 1km στα 9 λεπτά , το λες "γρηγορο" ? ή πιάνει την κατηγορία "βόλτα στο πάρκο"?
    κατά προσέγγιση η ταχύτητα αυτή (6,7 km/h) είναι "γρήγορο" περπάτημα για τους περισσότερους ανθρώπους. αλλά ο χαρακτηρισμός "γρήγορο" ή "αργό" έχει να κάνει και με τους σφυγμούς που ανεβάζεις όταν περπατάς με αυτό το ρυθμό για ένα ικανό χρονικό διάστημα.
    Rock or Nothing

  11. #551
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    το κολυμπι επισης θα ηταν πολυ καλη επιλογη νομιζω για την περιπτωση σου
    Let The Freak Flag Fly!

  12. #552
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    το κολυμπι επισης θα ηταν πολυ καλη επιλογη νομιζω για την περιπτωση σου
    το κολύμπι είναι η αγαπημένη μου γυμναστική , αλλά είναι αρκετά δύσκολο -ιδικά τις καθημερινές- να τρέχω θάλασσα, και το 50ρι για κολυμβητήριο δεν περισσεύει... ακόμα και για έναν βετεράνο της πισίνας !
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #553
    Senior Member takuma's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    179

    Default

    συγκινητικά πόστς,
    Raven αυτό μου ειπε και η γιατρός, η άσκηση πιάνεται μόνο αν ανεβάζεις σφυγμούς.
    Επίσης ξαφνιάστικα με το λινκ που έβαλες μιας και βγάζω 33,4% Λίπος!


    Διατροφή,
    Spoiler
    τρώω μικρές ποσότητες και αργά.

    Πρωινό συνήθως βραστό αυγό, φέτα ή κασέρι και χυμό φυσικό απο σούπερ ή κανα ποτήρι γάλα,
    αλλιώς κανα δημητριακό ή ΜΙΑ φέτα νουτέλα ή κανα γιαούρτι, γενικά δεν μπορω να τρώω μεγάλες ποσότητες το πρωί.

    Ενδιάμεσα καμια μπανάνα ή γιαούρτι,

    Μεσημέρι οτιδήποτε μπορώ να μαγειρέψω δεν έχω κάτι σταθερό και 2 φορές την βδομάδα στην εστία ότι έχει. Κρέας δεν τρώω πολύ, πλέον 1 ή 2 φορές την βδομάδα και μόνο κανα κοτόπουλο, φαστ φουντ τελευταίους 7 μήνες να έχω πάρει 8 φορές.

    τελευταίο γεύμα κανα γιαούρτι ή κανα τόστ, κασέρι-φέτα μονο.

    Το πρόβλημα είναι οτι δεν τρώω πολλά φρούτα και πολλά λαχανικά, σαλάτα τρώω 2 μπουκιές και φρούτα 3-4 μπανάνες και κανα μήλο την βδομάδα.

    Να προσθέσω και τις μπύρες που είναι κάπου 10 την βδομάδα και ειναι αρνητικό

    Βέβαια πριν 10 χρόνια στα 18 μου χτυπούσα 3 πιτόγυρα για πλάκα.



    Θα προσπαθήσω να το ρίξω στην γυμναστική και με συνεννόηση κ με γιατρό οτι μπορώ θα ακολουθήσω
    Last edited by takuma; 31-03-2014 at 17:49.

  14. #554
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Αν στο περπάτημα είμαι περίπου σε ταχύτητα 1km στα 9 λεπτά , το λες "γρηγορο" ? ή πιάνει την κατηγορία "βόλτα στο πάρκο"?
    Όπως είπε και ο Raven, εξαρτάται από τους σφυγμούς και μόνο. Απλά επειδή είναι πιο κατανοητό στους περισσότερους ως "περπάτημα", "γρήγορο τρέξιμο" κτλ, συνηθίζουμε να χρησιμοποιούμε αυτούς τους "όρους". Μέγιστη απώλεια λίπους έχεις όταν η καρδιά δουλεύει στο 60-70%. Ούτε το 20%, ούτε το 80% έχουν το ίδιο αποτέλεσμα.

    @Raven: Επειδή εσύ έχεις ασχοληθεί με γυμναστική στο σπίτι κι εγώ όχι, μπορείς να προτείνεις ένα πλήρες, εβδομαδιαίο πρόγραμμα; Έχω μονόζυγο και αλτήρες με διάφορα βάρη.
    Life begins at 45°.

  15. #555
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    μερσί και στους 2
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •