Page 30 of 100 FirstFirst ... 2028293031324080 ... LastLast
Results 436 to 450 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #436
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Clockwork Orange View Post
    Οταν ζεις σε ενα σπιτι με αλλους 2 gamers ειναι δυσκολο να αποφυγεις το εξω. Ξαναεβαλα τα μισα. Αλλα ενω ξεκινησα στα 125 και εφτασα 90 τωρα ειμαι 105. Αν προσεχα ισως να ημουν και 95-100.
    Μυικη μαζα ειχε αυξηθει γιατι φευγει το λιπος γρηγορα και εχει χωρο ο μυς να αναπτυχθει ακομη και απο απλες "ασκησεις" οπως "ανεβαινω σκαλια για το σπιτι μου".
    that's my point. μόνιμα αποτελέσματα μπορείς να έχεις μόνο με (ισόβια) διατροφή/άσκηση. και προσωπικά δεν είμαι κανά φρικιό με αυτά τα θέματα. πάντα υπάρχει χώρος για τσίπουρα, μεζέδες και ξενύχτια.
    Rock or Nothing

  2. #437
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    3 φετες γαλοπουλα,1 αγγουρι+1 φετα μιλνερ,σαλατα,1 αυγο
    κάτσε γιατί τώρα το είδα αυτό! το παραπάνω είναι η διατροφή για ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ? νόμιζα ήταν ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ και κάνω 3-4 τέτοια (+1-2 πιο μικρά) την ημέρα!
    με 300 θερμίδες την ημέρα το σώμα μπαίνει σε κατάσταση λιμοκτονίας, που σημαίνει ότι οι καύσεις μειώνονται στις απολύτως απαραίτητες για τη λειτουργία του οργανισμού. οπότε εκεί που θα έκαιγες κανονικά περίπου 2000 θερμίδες/ημέρα, παίζει να έφτασες να καις τις μισές. και επιστρέφοντας στις παλιές διατροφικές συνήθειες, οι καύσεις σου παρέμειναν χαμηλές και τα παλιά κιλά επιστρέφουν πολύ πιο εύκολα.
    Rock or Nothing

  3. #438
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ο ρεηβεν εκανε ενα ωραιο ποστ πριν. ειπε οτι αν δεν αλλαξεις διατροφη τουλαχιστον, οσα κιλα και να χασεις θα τα ξαναπαρεις. Επελεξες τον οποιο τροπο, αδυνατισες και ξαναπηρες τα κιλα σου. Αν εχεις την ορεξη για αυτο το πανω-κατω συνεχεια, καντο, καλο στον εαυτο σου δεν κανεις (ουτε στο πορτοφολι σου). Για το λιπος που φευγει με βελονισμο και παιρνεις την ενεργεια σου απο αυτο εχω σοβαρες αμφιβολιες. Οταν ο οργανισμος χρειαζεται λιπος, δινονται τα απαραιτητα σηματα και ξεκινανε οι καυσεις. Με άλλα λόγια ο βελονισμος που λες ανακατευεται με τα βιοχημικα σηματα του εγκεφάλου σου. Δε μ'αρεσει καθολου σαν ιδεα αυτο. Συν του οτι περιπλεκεται με το "το περισσευουμενο λιπος να αποβαλλεται με το πολυ νερο". Αν φυγει το λιπος απο τα κυτταρα, αποβαλεται απο το λεμφικο συστημα (νομιζω), δεν παει να καει. Για να μην πιασουμε τις 300 θερμιδες τη μερα.
    Για να μην το κουραζουμε, αποδειξη οτι δεν ειχες επιτυχια ειναι οτι ξαναπηρες τα κιλα
    Vielen Dank für alles was mal war

  4. #439
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Οταν με μια μεθοδο χανεις γρηγορα και ευκολα πολλα κιλα προφανως απο αποψη ιατρικης ειναι λαθος και κακο. Αλλα δες απο που ξεκινησε η κουβεντα... Δεν θυμαμαι ποιος ηθελε να χασει 15 κιλα σε εναν μηνα και για αυτο μιλησα. Ναι προφανως και θα παρεις καποια κιλα μετα (αν και η μανα μου δεν πηρε και εχασε κι αλλα 3 μαλιστα). Εγω αφου σταματησα λεω "νταξ 90 κιλα χαμος τωρα" και ξαναρχισα τα πιτογυρα και εφτασα 105! Το λαθος ειναι δικο μου,οχι της μεθοδου. Α ξεχασα να πω οτι τελευταιο ραντεβου πας και φυσας σε μια μαλακια που μετραει το ποσες θερμιδες καις για να παραμεινεις στα κιλα που εισαι και φυσικα αφου τελειωσεις το προγραμμα η γυναικα δεν σε παραταει ξερω γω. Πας σε ζυγιζει,κοιταζει τι εφαγες κτλπ

    Δεν διαφωνω για την ισοβια διατροφη και ασκηση,το θεμα μας ομως δεν ηταν αυτη αλλα το χασιμο κιλων και μαλιστα γρηγορα. Ανετα ξαναεκανα ενα προγραμμα παντως αλλα δεν μενω πλεον θεσ/νικη!
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  5. #440
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Ενι το θεμα μας ειναι να χασει κιλα ο υπερσυντελικος και οχι η διατροφη μου ομως. φυσικα και εχει δικιο ο raven,δεν ειπα κατι αντιθετο.
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  6. #441
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ο υπερσυντέλικος καλά θα κάνει να ακούσει τον "παλιό" και να βάλει ρεαλιστικούς στόχους, όπως 2-4 κιλά/μήνα
    βέβαια - και αυτό ισχύει για όλους - πρώτα από όλα θα πρέπει να ξεκαθαρίσει τις προτεραιότητές του.
    Rock or Nothing

  7. #442
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Raven χρειαζεται να ξαναπω οτι δεν διαφωνω μαζι σου? Ο υπερσυντελικος ζητησε μια γρηγορη λυση,προσφερθηκα να του προτεινω αυτη που δουλεψε για μενα και αυτο εκανα.
    Που να φανταστω οτι υπαρχουν παραπανω απο ενας Η. στο φορουμ ομως?
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  8. #443
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δεν "τη λέω" σε εσένα, ούτε θεωρώ πουθενά ότι διαφωνείς.
    τον υπερσυντέλικο προσπαθώ να πείσω να ακολουθήσει το "σωστο" πλάνο.
    Rock or Nothing

  9. #444
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Το τυπικό:
    Μικρότερες μερίδες, κόψε τα πολλά τηγανιτα/λιπαρά, τα περιττά όπως πατατάκια, κοκακόλες, takeaway κλπ, τρώε περισσότερες σαλάτες και όσπρια, ανακάλυψε ποιά συνήθεια σου κρύβει πολλές θερμίδες χωρίς να το ξέρεις (σίγουρα θα έχεις...πχ νταααξ μωρέ, ένα bacon mcmuffin είναι τόσο κακό; ΝΑΙ). Α ναι, μην τρως μετά τα ξύδια. Πολύ νερό, τσάγια, καφέδες κλπκλπκλπ. Περπάτα περισσότερο ή αν μπορείς, άρχησε άσκηση, όσο ελαφριά και να είναι.

    Όπως είπε ο Ρέηβεν, στο μήνα θα έχεις χάσει 2-4 κιλά. ΑΛΛΑ!!

    (συνωμοτικός τόνος, step into my office, trust me I'm an engineer φάση)

    Δώσε βάση τώρα...εγώ θα σου πω ένα μυστικό να χάσεις όσα κιλά θέλεις, χωρίς να το καταλάβεις

    ΞΕΧΑΣΕ ΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΚΙΛΑ. Δεν μπορείς να χάσεις κιλά σε 30 μέρες, ειδικά από μόνο ένα μέρος του σώματος. Τουλάχιστον δεν μπορείς να τα χάσεις ΚΑΙ να μείνουν μακρια ΚΑΙ να είσαι και υγειής. Αν είσαι σαν εμένα που είμαι σπαστικός και αν δεν βλέπω άμεσα αποτελέσματα τα παρατώ, δεν θα πετύχεις. Αλλά για να ζητάς να χάσεις κιλά (συγκεκριμένα κοιλιά) σε ένα μήνα χωρίς να κόψεις τα ξύδια, τότε σαν εμένα πρέπει να είσαι. Με τον αποπάνω τρόπο, σιγά σιγά, μικρά βήματα, θα σου πάρει πολύ περισσότερο καιρό να χάσεις 10-20 κιλά, αλλά κερδίζεις μπόνους σαν: έχεις κόψει κάποιες κακές συνήθειες και δεν θα τα πεθυμάς (τα τηγανιτά/λιπαρά/περιττά/ζαχαρωτα), πέφτουν χολιστερόλες, πιέσεις, ζάχαρα κλπ, δεν κόβεις τα ξύδια, θα σου λένε: "ωω φίλε; έχασες βάρος; " παρά "πωπω ρε φίλε...έχασες βάρος.. ".

    Το μόνο κακό; Δεν θα βλέπεις εσύ ο ίδιος τη διαφορά στον καθρέφτη. Απλα σε κάποια στιγμή τα ρούχα σου θα αρχίσουν να μεγαλώνουν, οι ζώνες θα θέλουν 1-2 επιπρόσθετες τρύπες, τέτοια "τραγικά". Θα έχεις έρθει στο σημείο που θέλεις να είσαι τώρα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.

  10. #445
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Ώραία, κάτι σε βελονισμό για μας που δεν παίρνουμε κιλά υπάρχει; Επίσης πώς προσθέτουμε μυική μάζα αν έχουμε προβληματικά γόνατα και δεν παίρνει για πολλά βάρη; Ή τέλος πάντων γυμναστική για προβληματικά γόνατα.

  11. #446
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Σφινοτουβλάκι, μόνο μονόζυγο (αφού δεν θέλεις να επιβαρύνεις τα γόνατα) άντε και λίγο πάγκο.
    Από φαγητό, φουλ υδατάνθρακες μόνο, και θα πάρεις το βάρος που θέλεις.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  12. #447
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Κλάμα με τα παραπάνω, όταν ξεβαρεθώ θα κάνω ένα κολάζ με τις καλύτερες ατάκες. Όραντζ, ότι και να πω θα είναι πολύ λίγο φίλε.

    Σφινοτουβλάκι, εξήγησε παραπάνω τι εννοείς ''προβληματικά" γόνατα. Αν κάνεις full squat σωστά, και γενικά γυμναστική, μπορεί να δεις μεγάλη βελτίωση.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  13. #448
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    αδιαφορω για οτι και να πεις ομως...εγω ξερω οτι εμενα με βοηθησε αν εσυ και καθε "εσυ" νιωθεις οτι μεγαλωνει η πουτσα σου με το να με χλευαζεις συνεχισε το!
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  14. #449
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Δεν ξέρω ακριβώς τι πρόβλημα έχουν τα γόνατα, υποθέτω έχει να κάνει με χιαστούς, μηνίσκους ή, τέλος πάντων, ό,τι άλλο υπάρχει εκεί, αλλά δεν μπορώ να κάνω μαγνητική οπότε το αφήνω έτσι και απλώς δεν το κουράζω τα τελευταία χρόνια πέρα από μερικά χιλιόμετρα τη μέρα στο βουνό. Στο βουνό η αλήθεια είναι ότι για να νιώσω πόνο πρέπει να περπατήσω ώρες, αν και ενόχληση νιώθω σχετικά εύκολα. Όταν κάνω ποδήλατο όμως, ακόμη και μετά από 20-25 χιλιόμετρα αρχίζει να πονάει γι' αυτό το σταμάτησα. Κι έτσι άρχισε βασικά, έκανα αρκετές φορές τη βδομάδα καμιά πενηνταριά χιλιόμετρα σε δυνατό ρυθμό, χωρίς πόνο, αλλά, στο άσχετο, ένιωσα πόνο και μετά για καναδυο βδομάδες το πατούσα με δυσκολία. Τέσπα, το ξεκούρασα, το έδεσα και σταμάτησε ο πόνος, αλλά έχει ενόχληση ακόμη, κυρίως όταν γονατίζω το καταλαβαίνω. Στο γονάτισμα ακούγεται πάντα ένα κλικ που με ταράζει ψυχικά, δεν το αντέχω με τίποτα Επίσης, ανα μερικές ώρες, αν είμαι σε καθιστή θέση με το γόνατο στις 90 μοίρες και αρχίζω να το ευθυγραμμίζω, μετά από μερικές επαναλήψεις κάνει ένα κρακ, μετά από το οποίο όμως νιώθω το γόνατο πιο ελεύθερο και σταθερό

    Πάνκη, τέσσερα χρόνια προσπαθώ ρε! Και κυρίως υδατάνθρακες τρώω, απλώς όχι μαλακίες. Ακόμη κι όταν δεν κάνω τίποτα, που για κάποιον λόγο τότε τρώω πολύ περισσότερο απ' όταν είμαι ενεργητικός [] πάλι δεν μπορώ να παχύνω!

  15. #450

    Default

    mi stravoneis re orange eipes pipa kai 8a fas doulema etsi paei
    ti pa na pei se voi8ise me 300 8ermides thn imera
    8es na sto analisw oti protineis mia epikindini paparia pou ektos thn pina se va8mo na psomolisas exei kai tsimpies me velones
    o monos logos gia na xasei kapios toso grigora kila einai gia 8emata igias opos kapia egxirisi kai tetia
    an apla 8es na staniareis ton eafto sou 3ekinas me diatrofi gimnastikoula tre3imatakia kai tetia pou nomizw o raven ta anelise mia xara
    alla kai me apli kini logiki to vriskeis to noima
    kai otan leme diatrofi milame na elatoseis ton skasmo pou etroges prin kai na kopseis ta gourouniasmata oxi kati tromero kai oxi na limoktoniseis
    tora istories me velones kai sou3ou mou3ou einai giatros kai tetia apla akougonte ili8ia
    kai me 300 8ermides thn mera kai liga kila exases

    pantos me ligotera lefta ton mina egw se kanw na xaseis periostera
    desimo sto kalorifer me xiropeda kai petama ena komati psomi idia fasi mou akougete kai an to exeis toso kaimo se tsimpaw kai me velones
    Yippee-ki-yay, motherfucker.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •