Page 95 of 100 FirstFirst ... 45859394959697 ... LastLast
Results 1,411 to 1,425 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #1411
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    προσωπικά είμαι τέρμα αντίθετος με crunches κλπ κινήσεις με πολύ μικρό εύρος. σου είπα τη γνώμη μου για το τι κάνει δουλειά.
    επίσης, μπορείς να κάνεις σανίδες - γέφυρες, αν νιώθεις ότι τα deadlifts, το μονόζυγο, τα front squats, τα σπριντς και όλα αυτά δεν αρκούν για κοιλιακούς/κορμό.
    δεν ξέρω βέβαια την ηλικία σου, αλλά θεωρώ ότι οι υπερβολές από ένα σημείο και μετά έχουν αντίθετα αποτελέσματα. άμα αντέχεις, τι να σου πω... χώσε και σανίδα. να αποφεύγεις πάντως τέτοιες προπονήσεις μεγαλύτερες των 45'
    Rock or Nothing

  2. #1412
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default

    33 χρονών παιδάκι είμαι. Απλά επειδή ξεκίνησα εδώ και 1 χρόνο και πριν δεν είχα καμιά επαφή, δεν ξέρω μήπως αφήνω κάτι εκτός που να χρειάζεται. Θενξ για τα ινφο.

  3. #1413
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    αντέχεις ακόμη
    ταπεινή άποψη είναι όλα τα παραπάνω, αλλά με τα χρόνια έμαθα ότι οι υπερβολές δε φέρνουν πάντα τα επιθυμητά αποτελέσματα. η λογική μου μεγαλώνοντας λέει 5 ασκήσεις από 4 σετάκια ανά προπόνηση με 1 λεπτό ξεκούραση ενδιάμεσα μέρα παρά μέρα. περίπου 40 λεπτά + 10 ζέσταμα + 10 αποθέρμανση, μια ωρίτσα. την ενδιάμεση μέρα, αερόβια μέτριας έντασης και ασκήσεις με βάρος του σώματος. μικρότερος άντεχα περισσότερο, αλλά πάτησα τα 41 πια.
    μετά παίζεις με τους συνδυασμούς ασκήσεων για να πιάσεις όλο το σώμα και για να μην επαναλαμβάνεις συνέχεια τις ίδιες προπονήσεις. γενικά, δε χρειάζεται άγχος και πίεση η φάση. αυτά είναι για τους επαγγελματίες. ο μέσος ασκούμενος αρκεί να είναι υγιής.
    Rock or Nothing

  4. #1414
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    εγώ ρωτάω το εξής: ΓΙΑΤΙ ΖΟΡΙΖΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΤΗ ΜΠΑΡΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΣΤΗΘΟΣ;
    πριν πιάσω τη μπάρα έκανα πιέσεις στήθους με αλτήρες 7.5 στο κάθε χέρι και όλα ρολόι, ξαφνικά πάω στη μπάρα (νομίζω κοντά εικοσάκιλη είναι) και πάνω στο δεύτερο σετ τα πράγματα ζορίζουν δραματικά, what to do
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  5. #1415
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το νόημα δεν είναι να ζορίζεσαι?
    νταξ, σοβαρά τώρα: πόσες επαναλήψεις κάνεις ανα σετ και ζορίζεσαι? είναι σημαντική πληροφορία για να σου πω τι να κάνεις.
    Rock or Nothing

  6. #1416
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    τελευταία φορά πρώτο σετ 15 (με τα χίλια ζόρια), δεύτερο 12 (γονάτισα) και τρίτο σετ 10 (δεν μπορούσα καν στο τέλος να σηκώσω τη μπάρα, με βοήθεια έκανα τις τελευταίες επαναλήψεις). Μου είχε τσιμπήσει και με 2 δυομισάκιλα το βάρος βέβαια, αν λέει κάτι αυτό
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  7. #1417
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    νομίζω το έχω ξαναπει, ότι μεγάλο ποσοστό της δύναμης είναι νευρομυϊκή, δηλαδή συχνά δεν έχουμε εκπαιδεύσει τον εγκέφαλό μας να συνδυάζει σωστά τους μυς ώστε να έχουν μεγαλύτερη απόδοση. για να καταλάβεις πάρε ένα bodybuilder κ έναν αρσιβαρίστα. ο 2ος σηκώνει σαφώς περισσότερα παρόλο που μυϊκά υστερεί σε όγκο (συνήθως).

    αν θες να σηκώνεις περισσότερα σε μια άσκηση, θα πρέπει να βάλεις στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα και μια προπόνηση δύναμης και να παίζεις σε λίγες επαναλήψεις (5-6) σε κάθε σετ με πολλά κιλά (90-95% της μέγιστης επανάληψής σου) με καλή ξεκούραση ενδιάμεσα 2'-3'. έτσι "εκπαιδεύεσαι" ώστε να σηκώνεις περισσότερα. για μπάρα π.χ. μπορείς να κάνεις ένα σετ 10-12 επαναλήψεων στο 50% του μέγιστου βάρους που σηκώνεις (για προθέρμανση) και μετά 3-4 σετ των 5-6 επαναλήψεων κοντά στο μέγιστο. πολύ γρήγορα θα δεις αποτελέσματα. αυτό μπορείς να το κάνεις 1 φορά τη βδομάδα (και σίγουρα όχι πάνω από 2).
    Rock or Nothing

  8. #1418
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    μονοζυγο πως θα ανεβασω επαναληψειιιιιςςςς
    μαγκες εδω και καιρο τα οικονομικα μου ειναι γαμα τα, εχω χασει πολλα κιλα (οταν με γνωρισε ο τσιμπουκλανος 100+ πλεον 87-88 κιλα) και εχω γινει φλωρος, και δε γουσταρω καθολου. Βολευομαι με μονοζυγακι τζαμπο για τη κασα της πορτας. Και δε μπορω να ανεβασω επαναληψεις γαμω. Μου τη δινει.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  9. #1419
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Καπου τα εχω ξαναγραψει αυτα σε προηγουμενες σελιδες
    Rock or Nothing

  10. #1420
    Senior Member Zarou City Rider's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Εκεί που γίνονται όλα!
    Posts
    173

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    μονοζυγο πως θα ανεβασω επαναληψειιιιιςςςς
    μαγκες εδω και καιρο τα οικονομικα μου ειναι γαμα τα, εχω χασει πολλα κιλα (οταν με γνωρισε ο τσιμπουκλανος 100+ πλεον 87-88 κιλα) και εχω γινει φλωρος, και δε γουσταρω καθολου. Βολευομαι με μονοζυγακι τζαμπο για τη κασα της πορτας. Και δε μπορω να ανεβασω επαναληψεις γαμω. Μου τη δινει.
    Εμένα στην αρχή με είχαν βοηθήσει οι αρνητικές επαναλήψεις και το λάστιχο (δες το: https://www.youtube.com/watch?v=tB3X4TjTIes στο 10:25 και 12:52). Γενικά ενδυνάμωση φαντάζομαι ότι χρειάζεται στις αντίστοιχες μυικές ομάδες και απλά κάνεις και πας ένα βήμα παραπέρα κάθε φορά. Εγώ αυτό έκανα. Έχω φτάσει στα 16 unbroken strict reps και έχω χαρεί πολύ, στην αρχή μπορούσα μετά βίας δυο. Επίσης, προσοχή στην τεχνική και στην ανεξαρτητοποίηση της ωμοπλάτης, λίγοι δίνουν βάση σε αυτό είναι όμως σημαντικό: https://www.youtube.com/watch?v=hkBcTOa21oQ Και φυσικά πάντα σφιχτός κορμός ό,τι κι αν κάνεις.

    (^τέλειο κανάλι για fitness γενικότερα)
    Last edited by Zarou City Rider; 10-12-2019 at 12:04.

  11. #1421
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Κάτι διαφορετικό

    Εδώ σας θέλω

  12. #1422
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    @λαιδη, εκανα προπ με την αναστασια
    Rock or Nothing

  13. #1423

    Default

    Αυτο που λεγαμε τελικα??

  14. #1424
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ναι, αλλά ευτυχώς ήταν leg day με ενδυνάμωση
    Rock or Nothing

  15. #1425

    Default

    Ουτε να το ξερα, οτι σε ειπα
    Και πως σου φανηκε?

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •