Page 54 of 100 FirstFirst ... 444525354555664 ... LastLast
Results 796 to 810 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #796
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    πώς προκύπτει αυτό?
    Rock or Nothing

  2. #797
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    κι ένα φεμινιστικό για τη σταυρούλα
    Rock or Nothing

  3. #798
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    και ένα φαλλοκρατικό: εντάξει αλλά 1,52 το βαζάκι απ το ράφι πάλι από μένα θα ζητάει να το κατεβάσω.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #799
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    πώς προκύπτει αυτό?
    προκύπτει από το ότι όσες φορές εχουν περάσουν 2 βδομάδες και δεν πάω γυμναστήριο, όταν ξαναπάω μπορώ χωρίς πρόβλημα να κάνω τα βάρη της προηγούμενης φοράς σε όλες τις ασκήσεις, εκτός απ'τους κοιλιακούς. πέφτω 2-4 κιλά πίσω σε αυτή την άσκηση
    Vielen Dank für alles was mal war

  5. #800

    Default

    Βάζεις λίγα στις άλλες ασκήσεις.

  6. #801
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    πώς προκύπτει αυτό?
    προκύπτει από το ότι όσες φορές εχουν περάσουν 2 βδομάδες και δεν πάω γυμναστήριο, όταν ξαναπάω μπορώ χωρίς πρόβλημα να κάνω τα βάρη της προηγούμενης φοράς σε όλες τις ασκήσεις, εκτός απ'τους κοιλιακούς. πέφτω 2-4 κιλά πίσω σε αυτή την άσκηση
    κοιλιακούς σε κάποιο μηχάνημα εννοείς?
    γενικά, αν περάσουν πάνω από 72 ώρες από την τελευταία προπόνηση είναι λογικό να υπάρχει κάποια κάμψη στην απόδοση, αλλά μην κρίνεις τη φυσική κατάστασή σου από τα κιλά που σηκώνεις στα μηχανήματα, πόσο μάλλον αυτά που γυμνάζουν κοιλιακούς ("και καλά" θα έλεγα εγώ). οποιος έχει πάνω από 3-4 μήνες εμπειρίας σε γυμναστήριο καλό είναι να ξεκολλάει από αυτά και να περνάει σιγά σιγά στα ελεύθερα βάρη.
    Rock or Nothing

  7. #802
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μιας και πλησιάζει η πρεμιέρα του κύκλου, προγραμματάκι με καλή λογική από τον (40χρονο παρακαλώ) τζέιμι λαννιστερ http://www.menshealth.co.uk/workout/...amie-lannister
    γατάκι βέβαια μπροστά στο μπλακ σέιλς
    Rock or Nothing

  8. #803
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    τι εχεις να πεις ξυδομπαρμπα για kettlebell circuits?

  9. #804
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    έχω θετική άποψη γενικά για τα circuits. kettlebell είναι ασυναγώνιστα σε μερικές ασκήσεις (π.χ. swings) και βοηθάνε να έχεις καλύτερη τεχνική σε άλλες όπως τα dumbell squats. δίνουν ποικιλία και πολλές εναλλακτικές οπότε είναι καλά.

    edit: μια και πιάσαμε circuits σε συνδυασμό με game of thrones πάντα, πάρτε και μια προπόνηση από το "βουνό" (χωρίς εξοπλισμό)

    Πώς θα γίνεις το Βουνό (The Mountain)
    Κάνε αυτή την κυκλική προπόνηση που περιλαμβάνει έξι ασκήσεις χωρίς διαλείμματα ενδιάμεσα για να αυξήσεις τον όγκο και την αντοχή σου και να αποκτήσεις σφιχτούς κοιλιακούς και δυνατά πόδια. Ξεκίνα με 2 γύρους και φτάσε σταδιακά μέχρι τους έξι. Πολύ βασικό να κρατάς σφιγμένους τους κοιλιακούς σου και να κάνεις λιγότερα διαλλείματα. Ο συνολικός χρόνος άσκησης δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 20 λεπτά.
    Τι περιλαμβάνει το πρόγραμμα
    1 Έλξεις σε μονόζυγο (Pull up) - 1 σετ περιέχει 12 επαναλήψεις
    2 Push ups - 1 σετ περιέχει 12 επαναλήψεις
    3 Βαθιά καθίσματα - 1 σετ περιέχει 10 επαναλήψεις
    4 Εναλλασσόμενες προβολές ποδιών - 1 σετ περιέχει 10 επαναλήψεις σε κάθε πόδι
    5 Downward dog push-up – 1 σετ περιέχει 19 επαναλήψεις (είναι η στάση σκύλος της γιόγκα που καταλήγει σε push-up)
    6 Σπριντ στο διάδρομο για 40 δευτερόλεπτα σε απότομη κλίση
    φυσικά, κανείς δε θα γίνει το "βουνό" αν κάνει αυτή την προπόνηση, ούτε καν θα βάλει ιδιαίτερο όγκο, αλλά σίγουρα θα δυναμώσει και θα κάψει πολύ λίπος.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: όλα τα προγράμματα υψηλής έντασης απευθύνονται σε αθλούμενους τουλάχιστο μέτριου επιπέδου - άσχετο αν ακούω συνέχεια ειδικά τους κροσφιτάδες να ισχυρίζονται το αντίθετο. για τον αρχάριο ελλοχεύουν σοβαροί κίνδυνοι (καρδιακά, ραβδομυόλυση κτλ)
    Last edited by Raven Lord; 21-04-2016 at 19:09.
    Rock or Nothing

  10. #805
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    5 Downward dog push-up – 1 σετ περιέχει 19 επαναλήψεις
    Really?

    Ωραίο φαίνεται, αλλά δεν έχω διάδρομο :/
    Life begins at 45°.

  11. #806
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    είναι πιο εύκολο το downward dog (ουσιαστικά είναι ο πρόδρομος του handstand push-up), oπότε βγαίνουν οι 19 επαναλήψεις.
    για το τρέξιμο ή κάνε το πρόγραμμα έξω ή για σπίτι κάνε burpees ή power jumps για 40''. εκεί θα τα χαλάσουμε?
    Rock or Nothing

  12. #807
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Εμ... προφανώς εννοούσα "γιατί 19 κι όχι, ξέρω γω, 20;". Άρχισα γυμναστική στο σπίτι μετά από χρόνια κωλοβαρέματος, αλλά δεν κάνω καθόλου αερόβια. Ίσως είναι καλή φάση να κάνω κάτι τέτοιο στις οφφ μέρες μου.
    Life begins at 45°.

  13. #808
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    χα, μετά το σκέφτηκα. δεν ξέρω τι φάση με αυτούς τους αριθμούς επαναλήψεων που δίνουν τέτοια προγράμματα. εγώ 20 κάνω.
    π.χ. στο φραν ξεκινάς με 21 και πας 15 - 9. γιατί το ξεκινάει από 21 δεν ξέρω. θα μπορούσε να πάει 20 - 15 - 10. προφανώς ό,τι και να κάνεις έχει το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ αποτέλεσμα.
    Last edited by Raven Lord; 21-04-2016 at 20:07.
    Rock or Nothing

  14. #809
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Μια χαζή ερώτηση: δεν μπορώ να κάνω έλξης στο μονόζυγο ... είναι τεχνική ή είμαι απλά λαπάς? Κάπου εδώ να πω ότι ακόμα και στα καλύτερά μου από θέμα γυμνασμένου σώματος (-26 κιλά και καθημερινή γυμναστική σε πολύ εντατικό επίπεδο)
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #810
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    ... δεν μπορούσα να κάνω έλξεις στο μονόζυγο;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •