Page 44 of 100 FirstFirst ... 3442434445465494 ... LastLast
Results 646 to 660 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #646
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Αν κατάλαβα καλά, μιλούσατε για συντήρηση κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού. Κι εγώ δε νομίζω να δίνει όγκο, αλλά όσο για συντήρηση και ενδεχομένως τόνωση, να είναι καλή περίπτωση. Βέβαια, θα περιμένω να κάνω μερικές προπονήσεις ακόμα, γιατί χθες μας έκανε και σχετικά χαλαρά μιας και ήμασταν όλοι πρωτάρηδες... Δε θέλω να ξέρω πως είναι η βαρβάτη βέρσιον... κλαψ..

    EDIT: πάντως Raven Lord, δεν είναι απλό πετάλι. Δηλαδή, η κίνηση είναι τόσο σπρώξιμο όσο και τράβηγμα και η ένταση στον ιμάντα αυξανόμενη, οπότε λογικά καλύπτει αυτό που λες για τις αντιστάσεις η συγκεκριμένη προπόνηση.
    Last edited by OniBocho; 13-11-2014 at 10:36.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  2. #647
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μιλάω για πετάλι σε κλίσεις περίπου στο 8%-10% ή για σπριντ 500m στα 40-45 km/h, τα οποία θα περίμενα να έχουν παρόμοια αποτελέσματα με τα βάρη.
    Rock or Nothing

  3. #648
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    για τις φίλες er-ίτισες
    Rock or Nothing

  4. #649
    R+L=J funishment's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Magrathea
    Posts
    2,444

    Default

    να πω, για το stronglifts 5x5 τι γνώμη έχουμε;

    Εἶναι τἄχα σωστό, να παριστάνῃς τό μικρό και κελαρύζον ποταμάκι, ὅταν ἔχῃς τόν Αμαζόνιο στό στῆθος σου καί μέσα στ' ἀρχίδια σου φωτιά;

  5. #650
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μη ρωτάτε για προπονήσεις. όλες είναι καλές όταν γίνονται σωστά. η κάθε μία έχει τη λογική της και μόνο ο καθένας προσωπικά μπορεί να βρει τι του ταιριάζει μετά από δοκιμές και λάθη.

    αν θες την προσωπική μου άποψη για την παραπάνω προπόνηση, καταρχήν οι ασκήσεις είναι όλες must. αν παίρνεις τα 5x5 καπάκια χωρίς ξεκούραση ανάμεσα από τα σετ, και ίσα για να σετάρεις τα βάρη από τις ασκήσεις, προσθέτεις και μεγάλη ένταση στην προπόνηση => πιο γρήγορα και μεγαλύτερα ωφέλη.
    η εμμονή στα squats έχει βάση γιατί οι μυς των ποδιών είναι οι μεγαλύτεροι του σώματος (+ ότι ανάλογα με την τεχνική πιάνεις τους μεγάλους μυς του κορμού), οπότε δουλεύοντας αυτούς καις περισσότερο. επίσης, αναπτύσσοντας τους μεγάλους μυς ο μεταβολισμός σου αυξάνει (μεγαλύτερη μυϊκή μάζα = μεγαλύτερες απαιτήσεις σε ενέργεια, πράγμα που δε θα το πετύχεις δουλεύοντας το δικέφαλο του χεριού ή τον πήχη )
    εγώ 2 ενστάσεις έχω σε αυτού του είδους τις προπονήσεις
    - θεωρώ το 3 φορές τη βδομάδα πολύ λίγο, οπότε θα πρέπει να προσθέσει κανείς ενδιάμεσα 1-2 χαλαρές προπονήσεις αντί να ξεκουράζεται. ποδήλατο, τρέξιμο, σχοινάκι, στατικές ασκήσεις τύπου γέφυρας και λίγο μονόζυγο. γενικά, είμαι της άποψης ότι ακόμη και για αρχάριο οι προπονήσεις θα πρέπει να είναι τουλάχιστο 4 τη βδομάδα και ας μην είναι όλες δυνατές. καλύτερα για παράδειγμα 2 δυνατές + 2 χαλαρές παρά 3 δυνατές.
    - επειδή περιλαμβάνει μόνο 5 ασκήσεις και επαναλαμβάνεται η ίδια προπόνηση συνεχώς, πιστεύω θα πιάνει κανείς εύκολα πλατώ, οπότε είναι προπόνηση για 2-3 μήνες και μετά πάμε γι'άλλα.

    τέλος, νομίζω ότι πάλι αυτού του τύπου η προπόνηση απευθύνεται σε άτομα μέσου και προχωρημένου επιπέδου. δυστυχώς, ο αρχάριος δε μπορεί να αποφύγει τους πρώτους 3-6 μήνες την κλασσική οδό: 30'-45' αερόβια σταθερού ρυθμού, 30'-45' μηχανήματα και βάρη για να συνηθίσει. πρέπει να "εκπαιδεύσει" πρώτα κανείς το σώμα του και ύστερα να προχωρήσει σε πιο απαιτητικά προγράμματα. και σίγουρα κάποιος που έχει παραπανίσια κιλά δε θα πρέπει να δοκιμάζει προγράμματα μεγάλης έντασης με βάρη. οι σφυγμοί που πιάνεις σε αυτά ισοδυναμούν με τους σφυγμούς σε σπριντ, οπότε είναι πολύ επικίνδυνο για μια επιβαρυμένη ή απροπόνητη καρδιά.
    Rock or Nothing

  6. #651
    R+L=J funishment's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Magrathea
    Posts
    2,444

    Default

    Εγώ Θέλω να το δοκιμάσω αλλά πρέπει να έχει δίκιο στην επιμονή του για το power rack (όταν δεν μιλάμε πια για λίγα κιλά, σε κάθε προπόνηση βάζεις 2μιση ας πούμε) και δεν έχουν στο γυμναστήριό μου οπότε πούλο.

    Το σκεπτικό του για τις 3 φορές την εβδομάδα είναι ότι επειδή σε κάθε προπόνηση φορτώνεις, κάποια στιγμή όταν θα φτάσεις σε μεγάλα κιλά θα κλατάρεις αν κάνεις άλλα πράγματα ενδιάμεσα γιατί δεν θα προλαβαίνουν οι μύες να συνέλθουν. Για τα πλατώ στο σύστημά του δίνει πολλές συμβουλές κι έχει φτιάξει κι άλλα προγράμματα αυξημένης δυσκολίας. Από μακρία μου φαίνεται ότι πρέπει να είναι εξαιρετικά βαρετό μετά από κανά μήνα αλλά επίσης εξαιρετικά αποτελεσματικό.

    Εἶναι τἄχα σωστό, να παριστάνῃς τό μικρό και κελαρύζον ποταμάκι, ὅταν ἔχῃς τόν Αμαζόνιο στό στῆθος σου καί μέσα στ' ἀρχίδια σου φωτιά;

  7. #652
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ναι, ξέρω ότι είμαι λίγο υπερβολικός με τον αριθμό των προπονήσεων. είναι και θέμα πώς λειτουργεί ο κάθε οργανισμός. προσωπικά, μου φαίνεται ότι η αποθεραπεία γίνεται γρηγορότερα όταν κάνω μια ελαφριά προπόνηση ενδιάμεσα.
    Rock or Nothing

  8. #653
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Εχω τρέξει το συγκεκριμένο προγραμμα για ~2.5 μήνες.

    Οι πρώτες 2 αντε 3 βδομάδες είναι βατές αλλά καπου εκεί το πράμα χοντραίνει,ειδικά στις μέρες που εχει squats και deadlifts μαζί όχι ενδιάμεσες προπονήσεις δε βγαίνουν,αλλά κουρασμένος/ρουτινιασμένος/ψιλονηστικός οι προπονήσεις γίνονται κόλαση.Για back to back σετάκια δε ούτε λόγος.

    Βαρετό ναι γίνεται,και όσο αυξάνεις τη δυσκολία απαιτει και παραπάνω συγκέντρωση/προσπάθεια,αλλά τα gains είναι σπουδαία (και σχετικά γρήγορα).Το μεγάλο ατού του προγράμματος πάντως είναι πως προσαρμόζεται σχεδόν σε κάθε λεβελ ασκούμενου,έχω δει να το δουλεύουν τύποι που χουν λιώσει στα γυμναστήρια αλλα και ανθρωποι που αρχισαν προσφάτως.

  9. #654
    R+L=J funishment's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Magrathea
    Posts
    2,444

    Default

    Ήσουν με power rack; Απ' ό,τι καταλαβαίνω το σταμάτησες, γιατί;

    Εἶναι τἄχα σωστό, να παριστάνῃς τό μικρό και κελαρύζον ποταμάκι, ὅταν ἔχῃς τόν Αμαζόνιο στό στῆθος σου καί μέσα στ' ἀρχίδια σου φωτιά;

  10. #655
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Με απλό rack σιδεράδικου,κάτι σαν και αυτό σκέψου:


    Το σταμάτησα λόγω επανεμφάνισης προβλήματος στο γόνατο,αλλά δεν είχε να κάνει με τις ασκήσεις.Δε ξέρω τι εμπειρία έχεις από τις κλασικές πολυαρθρικές (deads,squats,overheads κλπ) αλλά αν έχεις proper form σε αυτές (ή έχεις τη διάθεση να το δουλέψεις) θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις και αν πάνω στον ένα αντε εναμιση μήνα ξενερώσεις αφησε το.

  11. #656
    R+L=J funishment's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Magrathea
    Posts
    2,444

    Default

    Δεν έχουν καν τέτοιο οι αλήτες, μόνο ένα smith που δεν χρησιμεύει σε τίποτα. Γενικά εκτιμώ ιδιαίτερα τα compounds και προσέχω πολύ που βρίσκονται μέσες γόνατα κλπ οπότε θα μπορούσα εύκολα να το δοκιμάσω έστω.

    Εἶναι τἄχα σωστό, να παριστάνῃς τό μικρό και κελαρύζον ποταμάκι, ὅταν ἔχῃς τόν Αμαζόνιο στό στῆθος σου καί μέσα στ' ἀρχίδια σου φωτιά;

  12. #657
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Ξεκίνησα TRX. Είναι ό,τι καλύτερο έχω κάνει σε γυμναστική και μάλλον το μοναδικό που θα συνεχίσω να κάνω.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  13. #658
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    είναι πολύ καλό, ιδιαίτερα γιατί σε πιάνει σε σημεία που δεν μπορείς να δουλέψεις με καμία άλλη προπόνηση. επίσης, παίζει πληθώρα ασκήσεων και προπονήσεων. στη γυμναστική, βέβαια, δεν υπάρχει καμία μαγική προπόνηση που μπορείς να κάνεις για πάντα (πέρα από τα βασικά προφανώς). κάποια στιγμή θα χρειαστεί να βάλεις λίγη ποικιλία. σίγουρα, εξαρτάται και από το ποιοι είναι οι στόχοι σου.
    Rock or Nothing

  14. #659
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Εύγε!!!!

    Είναι πολύ ωραία προπόνηση και το επίπεδο δυσκολίας καθορίζεται από εσένα τον ίδιο, τις κλήσεις που παίρνεις και φυσικά την παραλλαγή της άσκησης που κάνεις. Είναι και σχεδόν απόλυτα ασφαλές, γιατί κατά βάση δουλεύεις ισομετρικά. Πάντως, έχοντας κάνει πλέον κανένα δίμηνο προπονήσεων, το tip που έχω να σου δώσω είναι, όσο κι αν ζορίζεσαι στην εκτέλεση, μην αφήνεσαι στο τέντωμα. Όσο πιο αργά δουλεύεις την επαναφορά μετά το τράβγημα, τόσο μεγαλύτερο το ώφελος και φυσιικά, τόσο πιο σωστή, αλλά και δύσκολη η άσκηση!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  15. #660
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Ναι, γενικά προσπαθώ ό,τι κάνω να το κάνω σωστά, κι αν δεν αντέχω, απλά μειώνω τις επαναλήψεις (π.χ. σε μία συγκεκριμένη άσκηση στο τρίτο σετ αντί για 15 σταμάτησα στα 10 γιατί πέθανα). Το πιάσιμο που έφαγα σήμερα δεν το έχω ξαναπάθει, θα πάω κι αύριο όμως.
    Last edited by 12 stars circle your brow; 09-12-2014 at 11:56.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •