Page 39 of 100 FirstFirst ... 2937383940414989 ... LastLast
Results 571 to 585 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #571
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    1.87 και 73 κιλά; Δε μου φαίνεται και πολύ φυσιολογικό.
    τιραμολα φιντο ντιντο κλπ

    ε κοιτα εχω υπαρξει απο 65- μεχρι 80+, οταν ημουν 80-82 ειχα αρκετα λιπος, τωρα τα 73 κιλα ειναι κυριως μυς και ειμαι/φαινομαι νορμαλ για το σωματοτυπο μου (κανα 5κιλο να παρω ακομα μυς κ ειμαι τιγκα δεν θα θελα αλλο)

    Ριτζεκτ 5 σετ των 50 τι καμψεις? Γιατι νομιζω προτιμοτερο καποιος να βαραει 20αρια σετ αλλα με πιο δυσκολες παραλλαγες της ασκησης (πχ φουλ κλειστα χερια ) ή να κανει τα κλασσικα πουσαπς πιο δυσκολα σταματωντας σε σημεια κλπ παρα να βαραει 50αρια την ιδια ασκηση
    Last edited by VidnaObmana; 01-04-2014 at 12:43.
    Let The Freak Flag Fly!

  2. #572
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Ριτζεκτ 5 σετ των 50 τι καμψεις? Γιατι νομιζω προτιμοτερο καποιος να βαραει 20αρια σετ αλλα με πιο δυσκολες παραλλαγες της ασκησης (πχ φουλ κλειστα χερια ) ή να κανει τα κλασσικα πουσαπς πιο δυσκολα σταματωντας σε σημεια κλπ παρα να βαραει 50αρια την ιδια ασκηση
    δεν είναι απόλυτο αυτό. ανάλογα το στόχο. το 50αρι απλών κάμψεων θα σου δώσει μεγάλη διάρκεια άσκησης, οπότε αντοχή στη δύναμη και cardio. η μικρή διάρκεια πιο δύσκολης άσκησης θα σου δώση δύναμη και όγκο.

    παίζει ρόλο και η εκτέλεση. αν την κάνεις εκρηκτικά ή ισομετρικά τα οφέλη πάλι θα είναι διαφορετικά. δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο. η μόνη κακή προπόνηση, είναι η προπόνηση που δεν έγινε.
    Rock or Nothing

  3. #573
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    ναι σωστος, ειναι αναλογα τον στοχο, προσωπικα προτιμο μικρες διαρκειες πιο δυσκολων ασκησεων, και για την αντοχη στη δυναμη/cardio εναλασσω αλλες ασκησεις
    Let The Freak Flag Fly!

  4. #574
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    κάτι τέτοιο κ εγώ στο gym που υπάρχει ποικιλία εργαλείων. outdoors αλλάζει το πράγμα.
    Rock or Nothing

  5. #575
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    @eni, σε γενικές γραμμές ισχύει ότι
    η βιταμίνη D είναι μία βιταμίνη που παράγεται με την έκθεση του δέρματος στο φως του ήλιου και δεν απορροφάται καλά, ειδικά όταν πίνουμε γάλατα με 0% λιπαρά.
    .
    χεχε. στις εξετάσεις που έκανα πρόσφατα είχα 37 με ελάχιστο το 100 βιταμίνη D. ξεκινάω και γω λίγο χαλαρό τρεξιματάκι και βελτίωση διατροφής με όσπρια, λαχανικά και φρούτα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #576

    Default

    Raven Και λοιποί καλά τα λέτε στο κάνε γυμναστική/διατροφή ανάλογα με τον στόχο σου.
    Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η πανάκεια των compound (πρώτη φορά είδα το πολυαρθρικές εδώ- ωραίο ήταν).Είναι είλικρινή απορία, μια και πάντα έκανα ασκήσεις -όσο μπορούσα- απομόνώσης, φοβόμουν τραυματισμούς, και δεν έκανα ούτε κάμψεις θανάτου ούτε Squats.. Νομίζω οτι δεν θα πρέπει να είναι, και η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση.
    Να και ένα /fit/ βιντεάκι με τον (καμμένο) θεό.

    Ψιλο NSFW

    Επίσης, υπάρχουν πολλοι μετρητές θερμίδων στο ίντερνετς. αυτός/ μπορεί να βοηθήσει
    Last edited by Avraam Mizan; 01-04-2014 at 17:57. Reason: έβαλα το video se link για SFW purposes

  7. #577
    R+L=J funishment's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Magrathea
    Posts
    2,444

    Default

    εμένα ας πούμε μου αρέσουν τα compounds επειδή το βρίσκω χαζό και φοβερά βαρετό να κάνεις κάθε μέρα μία μυική ομάδα και να την εξαντλείς ας πούμε. τα squats τα νιώθω παντού, τα deadlifts επίσης, γιατί να κάνεις κάθε μέρα 27 ασκήσεις για πόδια/πλάτη/δικεφαλοτρικέφαλους κλπ αντί να τα έχεις όλα σε ένα νοικοκυρεμένα;

    Εἶναι τἄχα σωστό, να παριστάνῃς τό μικρό και κελαρύζον ποταμάκι, ὅταν ἔχῃς τόν Αμαζόνιο στό στῆθος σου καί μέσα στ' ἀρχίδια σου φωτιά;

  8. #578
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Avraam Mizan View Post
    Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η πανάκεια των compound
    πρέπει να ξεκαθαρίσω εδώ ότι η γνώμη μου έχει τη βαρύτητα ενός ερασιτέχνη. αρκετά έμπειρου θέλω να πιστεύω, αλλά ερασιτέχνη. διαβάζω, συζητάω, ασχολούμαι, αλλά το μόνο μέτρο σύγκρισης που έχω είναι το τι έχει δουλέψει στο σώμα μου. προσωπικά, οι πολυαρθρικές και γενικά οι full body προπονήσεις με έχουν βοηθήσει πολύ περισσότερο από το μέχρι προ 5ετίας κλασσικό τυφλοσούρτη πόδια-ώμοι, πλάτη-δικέφαλοι, στήθος-τρικέφαλοι. και από θέμα τραυματισμών και από θέμα fitness γενικά. γενικά, τι είναι καλύτερο για τον καθένα, δεν μπορώ να το ξέρω. για μια πιο επιστημονική άποψη θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον γυμναστή. εγώ απλά δίνω κάποιες ιδέες και κάποιες κατευθύνσεις για όποιον θέλει να ψαχτεί.

    Quote Originally Posted by Avraam Mizan View Post
    (πρώτη φορά είδα το πολυαρθρικές εδώ- ωραίο ήταν).
    με έφαγε η παρέα με τεφατζούδες
    Rock or Nothing

  9. #579
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post


    είναι λίγο παλούκι όμως. 25 λεπτά περίπου και σου κόβεται η ανάσα.
    Εντάξει. No fuckin wai. Μου αρέσει σαν πρόγραμμα, όμως. Θα ελαττώσω τη διάρκεια ή τη συχνότητα επαναλήψεων και ελπίζω σε 2-3 βδομαδούλες να τα καταφέρνω.
    Life begins at 45°.

  10. #580
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Αν θες να πάρεις κιλά, λυπάμαι, αλλά χωρίς φαγητό, δεν

    Για το σπίτι, εγώ αγόρασα σχοινάκι, μονόζυγο, στρώμα εδάφους και αλτηράκια με διάφορα βάρη. Κάνεις - σχεδόν - τα πάντα με αυτά.
    Life begins at 45°.

  11. #581
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Μπλιτζερ, εισαι στον ογκο?

  12. #582
    Senior Member Dal-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    172

    Default

    Άλλοι είναι στον όγκο, και άλλοι είναι στο πόνο:
    Spoiler

    (δεν κρατήθηκα ρε γμτ)
    Black-and-white TV with the sound turned low.

    —μόλις τελείωσα πήρα βαθειές ανάσες κρατούσα ακόμα τό τσιγάρο μου τό πέταξα στήν μπανιέρα τήν ξέβγαλα απ’ τά ξερατά έριξα νερό στή μούρη μου ξέπλυνα τό στόμα μου άρπαξα μιά πετσέτα που μύριζε Βιθέντε σκουπίστηκα νά δείς τώρα που θά βγώ έξω θά τήν έχει αράξει στήν πολυθρόνα καί θά γελάει ή κουφαλίτσα…

  13. #583
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post

    Εντάξει. No fuckin wai. Μου αρέσει σαν πρόγραμμα, όμως. Θα ελαττώσω τη διάρκεια ή τη συχνότητα επαναλήψεων και ελπίζω σε 2-3 βδομαδούλες να τα καταφέρνω.
    πρώτη φορά πρώτο κύκλο έτρεμα ολόκληρος. κ εγώ κάτι τέτοιο έκανα στην αρχή. ξεκίνησα με λίγες επαναλήψεις κάθε άσκηση.
    Rock or Nothing

  14. #584
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by _UnHoLy^MaRtYr_ View Post
    οντοπικ, για πειτε τωρα που κοπηκε καπνισμα και ειμαι 40 κιλα τι κανω (καλα, 65). μην πειτε ''φαε'', γυμναστικη θελω, εκτος απο τρεξιμο (να παρω βαρη πχ; σκοινακι; οτι πιασει το χερι μου; ).

    επισης υπ οψιν πως δε μπορω ν ανασανω λογω προτερου ταμπακοβίου και ναρκωτικων.
    αυτά που είπε ο μπλιτζ μια χαρά είναι. ξεκίνα από μονόζυγο.

    η αναπνοή θα βελτιωθεί γρήγορα αν αρχίσεις τη φάση συστηματικά.
    Rock or Nothing

  15. #585
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δεν έχω δοκιμάσει, αλλά σκέψου ότι πριν 15 χρόνια που είχα πιάσει τελείως πάτο ξεκίνησα με πινγκ πονγκ !!
    Rock or Nothing

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •