Page 32 of 100 FirstFirst ... 2230313233344282 ... LastLast
Results 466 to 480 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #466
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Ουτε βεβαια οι δεισιδαιμονιες και η πληρης αγνοια ειναι καλο κριτηριο,θα συμπληρωνα. Δεν βγηκε ενας να πει οτι εχει εμπειρια απο βελονισμο που απετυχε. Το 90% εδω μεσα πιστευω ειναι αθεοι και η λογικη λεει οτι πιστευουν οτι βλεπουν,ετσι κι εγω πιστευω αυτο που βλεπω. Και ειδα οτι αυτη η τεχνικη βελονισμου που ακολουθουν οι βελονιστες (εχω μαθει για 3 που κανουν παρομοια θεραπεια) δουλευει. Προφανως δεν ειναι διατροφη/ασκηση αλλα εδω μιλαμε για την φαση που εχεις αγανακτησει και θελεις να χασεις γρηγορα κιλα και σε συγκεκριμενη περιοχη.
    Στο δευτερο λινκ φαινεται να μην πιστευει στην μεθοδο βελονισμου του αυτιου κι ομως πιστεψε με ΔΕΝ ΕΝΙΩΘΑ ουτε πεινα,ουτε το στομαχι μου γενικα και θα σου πω το εξης παραδειγμα: τον καφε τον πινω σκετο αχτυπητο απο "παντα" και ειναι απειρες οι φορες που ηπια με αδειο στομαχι και αυτο με γαμουσε,μου δημιουργουσε μια πολυ συγκεκριμενη αδιαθεσια και ειχα την τρομερη αναγκη να φαω. Οσο εκανα βελονισμο θεωρητικα μπορεις να πεις οτι ημουν μονιμως νυστικος (δεν ισχυει βεβαια,αλλα το στομαχι μου ηταν σχεδον αδειο) και με τις βελονες δεν ενιωθα ουτε τον καφε να μου γαμαει το στομαχι.
    Δεν την ρωτησα ποτε "πως σκατα δουλευει ο βελονισμος" ειναι η αληθεια,ρωτουσα μονο τι κανει η καθε βελονα,σε τι χρησιμευει. Πχ μου εβαζε βελονα στο κουτεπιε που ειναι (λεει) για να μην θελω να φαω γλυκο. Ναι κι εμενα μου φανηκε καπως WTF LADY πως θα σταματησει μια βελονα να με κανει να θελω γλυκο! Ενα αλλο ομως παραδειγμα που θα σου δωσω ειναι οτι καθολη την διαρκεια των 5 μηνων ελιωνα ακομη WOW και μαζευομασταν σε νετ 5-6 ατομα για 10ρι raid και προφανως ολοι γυρω μου σε καποια φαση ετρωγαν πιτογυρα και πιτσες και ηταν πραγματικα η πιο ευκολη περιοδος της ζωης μου στο να αρνηθω το γρηγορο φαγητο. Σημερα που δεν κανω βελονισμο αλλα διατροφη η πικρη αληθεια ειναι οτι εχω τσακισει οτι σοκολατα βρισκεται στο σπιτι για αυτο και 2 μηνες τωρα δεν εχω χασει (ουτε παρει) κιλο.

    Τεσπα,το θεμα ειναι οτι μιλατε/μουτζωνετε/χλευαζετε χωρις να εχετε ιδεα,χωρις ενα παραδειγμα,χωρις μια ιστορια,κατι... Εγω το εζησα στον εαυτο μου,στην μητερα μου,στην καθηγητρια που με συστισε στην τυπισα και γενικα στο ιατρειο της στο οποιο εμοιαζαν ολοι ευχαριστημενοι οταν περιμενα στο σαλονι. Ολοι (κυριως ολες) ελεγαν "εγω εχασα τοσα,εγω εχασα πιο πολλα" κτλπ. Δεν εχω καμια διαθεση να σας πεισω οτι ο βελονισμος γαμαει απλα γνωριζω οτι μπορει να βοηθησει τον υπερσυντελικο ακριβως σε αυτο που θελει και για αυτο το προτεινα.

    εντιτ: σε πινκαρα γιατι εκανες το πρωτο αξιο ποστ σχετικο με βελονισμο.
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  2. #467
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    εμένα πάντως με είχαν πάει για βελονισμό κάπου στα 14-15 -μία, που ούτε θυμάμαι ποια είναι, το είχε προτείνει στον πατέρα μου- αλλά δεν κράτησε πολύ. αν θυμάμαι σωστά στην τρίτη "συνεδρία" ήταν που μου έχωσε κάτι βελόνες στα αυτιά και σηκώθηκα και έφυγα (αστείο αν σκεφτεί πως φορούσα καμιά 10αριά σκουλαρίκια στο καθένα), πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως η διατροφή δεν ήταν 300 θερμίδες τη μέρα.

    αυτά.
    να σημειωθεί εδώ πως από χθες -πότε ήταν- που είπες αυτό για τις βελόνες στα αυτιά, έχουν αρχίσει και με πονάνε :/
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  3. #468
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    η διατροφη φαινεται λιγη αλλα ειναι η απαραιτητη ωστε 1. να μην αφηνεις το στομαχι σου αδειο 2.να δινεις στον οργανισμο σου τα απαραιτητα συστατικα και απ'οτι φανηκε απο τις εξετασεις ηταν πολυ προσεγμενη.
    δεν τρως ομως για να εχεις ενεργεια. Η ενεργεια ερχεται απο το λιπος,σαν την καμηλα ενα πραμα. κουραση ενιωθα μονο οταν για καποιο λογο ακυρωνα ενα ραντεβου και ειχα 5-6 μερες να κανω λιποδιαλυση.
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  4. #469
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Clockwork Orange View Post
    Δεν βγηκε ενας να πει οτι εχει εμπειρια απο βελονισμο που απετυχε.
    Γιατί θα είχε την ίδια αξία με την προσωπική εμπειρία σε κάποιον που πέτυχε. Καμία, δηλαδή, γιατί δεν μπορεί να αποκλείσει άλλους παράγοντες όπως η διατροφή, η άλλαγή στον τρόπο ζωής, κ.λπ. οι οποίοι μπορεί να είχαν σημαντικότερο ρόλο, ή κάλλιστα ο βελονισμός να μην είχε και κανέναν απολύτως.


    Quote Originally Posted by Clockwork Orange View Post
    Το 90% εδω μεσα πιστευω ειναι αθεοι και η λογικη λεει οτι πιστευουν οτι βλεπουν,ετσι κι εγω πιστευω αυτο που βλεπω.
    Είτε είναι κάποιος άθεος είτε όχι, το ίδιο λάθος κάνει όταν λέει πως πιστεύει ότι βλέπει. Η παρατήρηση ενός φαινομένου και η ερμηνεία του είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Δεν αμφισβητεί κανείς πως αδυνάτησες εσύ και η μητέρα σου ή όποιος άλλος γνωστός σου, αμφισβητούμε την συμμετοχή του βελονισμού στην διαμόρφωση του αποτελέσματος.


    Quote Originally Posted by Clockwork Orange View Post
    Στο δευτερο λινκ φαινεται να μην πιστευει στην μεθοδο βελονισμου του αυτιου
    Faith doesn't enter into it. Και τα δύο links είναι μετα-αναλύσεις, δηλαδή αξιολογούν επιλεγμένο δείγμα από παλαιότερες επιστημονικές μελέτες τρίτων για να συγκρίνουν αποτελέσματα, να εντοπίσουν συσχετίσεις ή συστηματικές διαφωνίες μεταξύ των αποτελεσμάτων, τυχόν προβλήματα στην μεθοδολογία των ερευνών, κ.λπ.

    Τώρα, το γεγονός πως κάποιος κάθησε να κάνει μια τέτοια μελέτη δε σημαίνει πως τα αποτελέσματα του είναι και σωστά (μια μετα-ανάλυση δε μπορεί παρά να είναι τόσο καλή όσο και το δείγμα των ερευνών που εξετάζει). Το πρόβλημα είναι πως όλες οι μετα-αναλύσεις που βρήκα σε peer-reviewed journals καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα, γεγονός που μου δείχνει πως υπάρχει ένα επιστημονικό consensus πως ο βελονισμός δεν βοηθά καθόλου στο αδυνάτισμα.

    Ε, συγγνώμη κιόλας, αλλά σίγουρα πρόκειται να εμπιστευθώ πολύ παραπάνω τους ερευνητές που έχουν συστηματικά μελετήσει ένα φαινόμενο, παρά τις όποιες προσωπικές μαρτυρίες για τις οποίες γνωρίζουμε τα λογικά σφάλματα στα οποία μπορεί να πέφτουν (confirmation bias, post hoc fallacies, κ.λπ.).
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  5. #470
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Φυσικά μπορείτε πάντα να κάνετε περισσότερο σεξ...χάνεις κιλά, κάνεις επιδερμίδα, αποβάλλεις το αγχος...ε και ΓΑΜΑΣ!

  6. #471
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Και γνωρίζεις και κάναν άθρωπο ρε αδερφέ

  7. #472
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    πως θα γνωρισουμε γκομενακια με τα εξτρα κιλα ομως? Ε?

    Deggial νομιζω αν με "ζουσες" οσο αδυνατιζα θα ειχες αντιθετη γνωμη!
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  8. #473
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by The Donnn View Post
    Φυσικά μπορείτε πάντα να κάνετε περισσότερο σεξ...χάνεις κιλά, κάνεις επιδερμίδα, αποβάλλεις το αγχος...ε και ΓΑΜΑΣ!

    ψιλομύθος το χάνεις κιλά. δεν καις τόσο πολλές θερμίδες πια εκτός άμα πηδάς όλη μέρα (ή αν πηδάς στο όρθιο κάνοντας squats ταυτόχρονα με το βάρος της γκόμενας πάνω σου )

    περίπου 210 θερμίδες/ώρα δηλαδή, καλύτερα από βόλεϊ, χειρότερα από τα περισσότερα συνηθισμένα αθλήματα. δεν είναι κακό για εξτραδάκι
    Rock or Nothing

  9. #474
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    orange ειμαι από τους τελευταιους που μπορει να δίνει συμβουλες σε θέματα γυμναστικής-διατροφής, αλλά ένα πράμα έχω μάθει τοσα χρόνια: οταν κόβεις τις μαλακίες και ξεκινάς μια υγιεινή διατροφή (όχι διαιτα, όχι ένα κομμάτι πιτσα αντί μιας ολόκληρης, διατροφή --» όχι ζωικά λίπη, λαχανικά, γιαουρτια και τέτοια), τις πρωτες μέρες σου λείπουν τα νάτσος σου, αλλά μετά από δυοτρεις είσαι εντάξει, οχι μόνο δε σου λείπουν, δεν τα σκέφτεσαι καν, σαν αποτοξίνωση φάση. Αν κάνεις και το λάθος να τρως πολύ λίγο, τότε μπαίνεις σε φάση λιμοκτονίας (που είπε και ο ρεηβεν), το σώμα εκκρίνει ενδορφίνες για να μην πεινάς (αφού υποτίθεται δεν βρίσκεις να φας), νιώθεις καλά, αλλά γυρνάςι λίγο μπουμερανγκ αυτό μετα απο μερικές μέρες. Αν θες κάνε ένα τεστ, ξεκίνα να τρως ό,τι έτρωγες την περίοδο με το βελονισμό (κόψε τα ντελίβερι εννοείται), πίνε 3 λίτρα νερό και δες αν μετά από μερικές μέρες νιώθεις όπως ένιωθες τότε, χωρίς πείνα, αλλά με περισσότερα λεφτά στην τσέπη. Αν και η αυθυποβολή ότι οι βελόνες σε κάνουν να μην πεινάς παίζει τεράστιο ρόλο
    Vielen Dank für alles was mal war

  10. #475
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Ρε ενι πως θα κανω την ιδια διαιτα χωρις λιποδιαλυση? που θα βρω ενεργεια? πως θα αντεξω το αδειο στομαχι και την πεινα χωρις βελονες στα αυτια?
    Αν γυρναει μπουμερανγκ δεν ξερω...γιατι οπως ξαναειπα την ειδα αρχοντας,μια ζωη χοντρος ημουν ξαφνικα 90 κιλα μοντελακι (συμφωνα με μετρισεις ειναι το κανονικο μου τα 90,εχω το βαρυ μοντελο σκελετου λενε) και αρχισα να τρωω οτι ναναι,πιτογυρα,νουντλς,πιτσες,μπεργκερς και μπυρες. Δεν μπορω να ξερω,η μανα μου παντως εχει χασει κι αλλα 3 κιλα μονη της μετα τον βελονισμο.
    Last edited by Clockwork Orange; 05-06-2013 at 20:15.
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  11. #476
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τελικά μόνο ο υπερσυντέλικος δεν πήρε θέση. μάλλον το γαμήσαμε και ψόφησε
    Rock or Nothing

  12. #477
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Τελείως out of context αλλά

    Quote Originally Posted by Clockwork Orange View Post
    πως θα αντεξω το αδειο στομαχι και την πεινα χωρις βελονες στα αυτια?
    γελάω.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  13. #478

  14. #479
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by The Donnn View Post
    Φυσικά μπορείτε πάντα να κάνετε περισσότερο σεξ...χάνεις κιλά, κάνεις επιδερμίδα, αποβάλλεις το αγχος...ε και ΓΑΜΑΣ!

    ψιλομύθος το χάνεις κιλά. δεν καις τόσο πολλές θερμίδες πια εκτός άμα πηδάς όλη μέρα (ή αν πηδάς στο όρθιο κάνοντας squats ταυτόχρονα με το βάρος της γκόμενας πάνω σου )

    περίπου 210 θερμίδες/ώρα δηλαδή, καλύτερα από βόλεϊ, χειρότερα από τα περισσότερα συνηθισμένα αθλήματα. δεν είναι κακό για εξτραδάκι
    Ναι οκ σύμφωνοι...αλλά...γαμάς

  15. #480
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Spirit Crusher εισαι νευρολογος φιλε?
    firestorm
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •