Page 31 of 100 FirstFirst ... 2129303132334181 ... LastLast
Results 451 to 465 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #451
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    κολουμπρα διαβασε πρωτα τι ειπα πριν πεις οτι ειπα παπαρια
    αν ειχες διαβασει θα ηξερες οτι δεν πεινασα ουτε λεπτο.
    και δεν ειπα καμια πιπα. μιλησα για μια μεθοδο που δουλευει σε οποιον ξερω να την εκανε.
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  2. #452
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  3. #453
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Ρε ΚΑΡΑΦΛΑ, τι το κοροιδεύεις το παιδί?
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  4. #454
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    ...
    για το γόνατο δοκίμασες να βάλεις ελαστική επιγονατίδα την ώρα της άσκησης?
    ρωτάω γιατί μέχρι πριν 4 χρόνια που με είχε πιάσει η καθυστέρηση με βάρη κτλ, έπαιζα και μπάλλα και μετά από κάθε ματς με πονούσαν και τα δύο γόνατα. με την επιγονατίδα το πρόβλημα μετριάζονταν ή συνήθως δεν πονούσα καθόλου.
    βέβαια, όταν άλλαξα λογική προπόνησης και έχασα αρκετό όγκο και κιλά, τα γόνατα δε με ξαναενόχλησαν οπότε υπέθεσα ότι αυτό συνέβαινε λόγω περιττού βάρους, κάτι που από ότι κατάλαβα δεν ισχύει με εσένα.
    Rock or Nothing

  5. #455
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Ώραία, κάτι σε βελονισμό για μας που δεν παίρνουμε κιλά υπάρχει;
    Τα πάντα κάνεις με την κατάλληλη διατροφή, αν έχεις όρεξη και κουράγιο. Πήρα 11 κιλά σε 4 μήνες. Αυτή τη στιγμή είμαι 13 κιλά πάνω από αυτό που ήμουν 2 χρόνια πριν. Και, ενώ έχω ελαττώσει τα γεύματά μου, ΔΕΝ τα χάνω. Επίσης έμεινα 9 μήνες παντελώς αγύμναστος τελευταία και δε φάνηκε ποτέ.

    Αλλά έτρωγα για μήνες μαύρο ρύζι και κοτόπουλο. Μόνο. 4-5 φορές την ημέρα (+πρωινό, βραδυνό και λοιπά "σνακς").
    Life begins at 45°.

  6. #456
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    επειδή κάνω και εγώ διατροφή για πείτε, ήρθε ο καιρός να σταματήσω να είμαι στον όγκο?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #457
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    θα αρχισω κι εγω να μουτζωνω στο πολιτιξ και στα ηλεκτρονικοπεριεργα...ειναι κουλ να μουτζωνεις κατι για το οποιο δεν εχεις ιδεα!
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  8. #458
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    @Clockwork: ωραίος, το συνεχίζεις.

    Αλήθεια τώρα, ήρθες εδώ να πείσεις κάποιους ότι ο βελονισμός υπερέχει της διατροφής/άσκησης. Εμ... όχι. Αν είναι καλύτερη λύση για κάποιους που έχουν πολλά λεφτά, 40 κιλά λίπος και καμία διάθεση να κουνηθούν από τον καναπέ τους, είναι άλλο θέμα. Αλλά όχι.
    Life begins at 45°.

  9. #459
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Quote Originally Posted by Clockwork Orange View Post
    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Πώς χάνουμε κιλά και κυρίως ΚΟΙΛΙΑ σε ένα μήνα χωρίς να κόψουμε τα ΞΙΔΙΑ.

    Ακούω.
    Αν μενεις Θεσσ/νικη ή Αθηνα και εισαι διατεθημενος να πληρωσεις κατι παραπανω: Βελονισμος! (καλα και αλλου να μενεις θα βρεις απλα εκει εχω να σε στειλω σε ατομο που ξερω οτι κανει τρελη δουλεια)

    Φιλτατε Μπλιτσερ αυτο ηταν το θεμα μας...ειπα 1000 φορες οτι συμφωνω με τον raven που λεει για διατροφη και ασκηση αλλα @raven μαλλον χρειαζεται να το ξαναπω οπως βλεπεις
    γιατι εδω μεσα πρεπει σε καθε ποστ να λες οτι δεν εισαι ελεφαντας μαλλον...
    Και φυσικα το συνεχιζω γιατι ειναι κατι που γνωριζω και ειστε λαθος και ξερολες χωρις να εχετε ιδεα...η ενιθαρμον τουλαχιστον ρωτησε και ο raven κρατησε ανοιχτο μυαλο...
    οι υπολοιποι ξερετε αυτο που λενε για την αποψη και την κωλοτρυπιδα...
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  10. #460

    Default

    Quote Originally Posted by Clockwork Orange View Post
    γιατι εδω μεσα πρεπει σε καθε ποστ να λες οτι δεν εισαι ελεφαντας μαλλον...
    δεν είσαι πια, έκανες βελονισμό
    tt0274518

  11. #461
    Meth Swastika Lyse's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    666

    Default

    Κολυμβηση

  12. #462
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Δεν ξέρω ακριβώς τι πρόβλημα έχουν τα γόνατα, υποθέτω έχει να κάνει με χιαστούς, μηνίσκους ή, τέλος πάντων, ό,τι άλλο υπάρχει εκεί, αλλά δεν μπορώ να κάνω μαγνητική οπότε το αφήνω έτσι και απλώς δεν το κουράζω τα τελευταία χρόνια πέρα από μερικά χιλιόμετρα τη μέρα στο βουνό. Στο βουνό η αλήθεια είναι ότι για να νιώσω πόνο πρέπει να περπατήσω ώρες, αν και ενόχληση νιώθω σχετικά εύκολα. Όταν κάνω ποδήλατο όμως, ακόμη και μετά από 20-25 χιλιόμετρα αρχίζει να πονάει γι' αυτό το σταμάτησα. Κι έτσι άρχισε βασικά, έκανα αρκετές φορές τη βδομάδα καμιά πενηνταριά χιλιόμετρα σε δυνατό ρυθμό, χωρίς πόνο, αλλά, στο άσχετο, ένιωσα πόνο και μετά για καναδυο βδομάδες το πατούσα με δυσκολία. Τέσπα, το ξεκούρασα, το έδεσα και σταμάτησε ο πόνος, αλλά έχει ενόχληση ακόμη, κυρίως όταν γονατίζω το καταλαβαίνω. Στο γονάτισμα ακούγεται πάντα ένα κλικ που με ταράζει ψυχικά, δεν το αντέχω με τίποτα Επίσης, ανα μερικές ώρες, αν είμαι σε καθιστή θέση με το γόνατο στις 90 μοίρες και αρχίζω να το ευθυγραμμίζω, μετά από μερικές επαναλήψεις κάνει ένα κρακ, μετά από το οποίο όμως νιώθω το γόνατο πιο ελεύθερο και σταθερό

    Πάνκη, τέσσερα χρόνια προσπαθώ ρε! Και κυρίως υδατάνθρακες τρώω, απλώς όχι μαλακίες. Ακόμη κι όταν δεν κάνω τίποτα, που για κάποιον λόγο τότε τρώω πολύ περισσότερο απ' όταν είμαι ενεργητικός [] πάλι δεν μπορώ να παχύνω!
    Από αυτά τα λίγα που λες, δε φαίνεται να έχεις όντως κάτι. Ίσως απλά έχεις αδύναμα (άρα και ευάλωττα, βλέπε μικρο-τραυματισμούς που αναφέρεις) γόνατα. Αν αυτό είναι όντως το θέμα, χρειάζεσαι προφανώς γυμναστική, squats δηλαδή κλπ, αλλά με προσοχή σε good form, ώστε να κάνεις καλό και όχι κακό. Ξεκίνα χωρίς βάρος, μετά μπάρα, κλπ, και κοίτα να πηγαίνεις πάντα τέρμα κάτω.
    Το κλικ που αναφέρεις, αν δε συνοδεύεται από πόνο, δεν είναι ανησυχητικό.

    Μαγνητική γιατί δε μπορείς να κάνεις;
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  13. #463
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    ευχαριστώ. αυτό εννοείς good form; http://www.youtube.com/watch?v=7kzSgz9JIIU μαγνητική δεν μπορώ, γιατί δεν υπάρχουν ούτε χρήματα ούτε ασφάλεια. αν είναι θα αρχίσω να κάνω καθίσματα και βλέπω. θα βάλω και μια επιγονατίδα που λέει ο ρέηβεν, δεν ξέρω αν είναι σόι αυτή που έχω αλλά τουλάχιστον δεν ακούγεται έντονα το κλικ! θα δω αν είναι και για τίποτα επιπλέον ασκήσεις, να δυναμώσω μπούτια και γάμπες μπας και βοηθήσει να επιβαρύνονται λιγότερο τα γόνατα.

  14. #464
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Έχεις πμ.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  15. #465
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Clockwork Orange View Post
    Ειστε ηλιθιοι σοβαρα. Οκ ξερετε καλυτερα απο μενα,την μανα μου,μια γνωστη της (που με συστισε) και τους περιπου 200 ακομη που εχει καθε βδομαδα η γιατρος (και ναι ΕΧΕΙ ΠΤΥΧΙΟ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΖΩΑ)


    Οι προσωπικές εμπειρίες και οι ανέκδοτες μαρτυρίες γενικότερα δεν προσφέρουν κάποιο καλό κριτήριο για την αποτελεσματικότητα μίας θεραπείας. Παραδείγματος χάριν, με την μέθοδο που περιγράφεις (σε επόμενο ποστ σου) μπορεί το χάσιμο βάρους να οφείλεται καθαρά στην συνιστώμενη διατροφή και ο βελονισμός να μην συμμετείχε καθόλου, πέρα ίσως από την όποια βελτίωση της ψυχικής διάθεσης για αδυνάτισμα.

    Μια πολύ σύντομη αναδρομή σε meta-analysis άρθρα δε δίνει και ιδιαίτερη αισιοδοξία για τα αποτελέσματα του βελονισμού στο αδυνάτισμα. Παραδείγματος χάριν:

    Pittler, M. H., Ernst, E. "Complementary therapies for reducing body weight: a systematic review," Int J Obes Relat Metab Disord, vol. 29, pp. 1030–1038, 2005. doi:10.1038/sj.ijo.0803008 http://www.nature.com/ijo/journal/v2.../0803008a.html

    Six systematic reviews and 25 additional RCTs met our inclusion criteria and were reviewed. The evidence related to acupuncture, acupressure, dietary supplements, homeopathy and hypnotherapy. Except for hypnotherapy, Ephedra sinica and other ephedrine-containing dietary supplements the weight of the evidence is not convincing enough to suggest effectiveness.
    Lacey, J. M. et al. "Acupuncture for the treatment of obesity: a review of the evidence," Int J Obes Relat Metab Disord, vol 27, pp. 419–427, 2003. doi:10.1038/sj.ijo.0802254 http://www.nature.com/ijo/journal/v2.../0802254a.html

    Most of the literature on acupuncture for the treatment of obesity is based on uncontrolled trials. Among the few controlled trials with positive results, the effects are modest.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •