Page 16 of 100 FirstFirst ... 614151617182666 ... LastLast
Results 226 to 240 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #226
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Τα φρούτα, έχουν ζάχαρη.
    Και είναι υδατάνθρακες.
    και υδατάνθρακες, δεν πρέπει να τρώς μετά τις 8 το βράδυ, αν θέλεις να χάσεις.

    Φρούτα το βράδυ τρώνε μόνο αυτοί που θέλουν να βάλουν κιλά με υγιεινό τρόπο.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  2. #227
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Μαλάκα μιλάω για ΔΥΟ ΦΡΟΥΤΑ.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  3. #228
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    προφανώς είναι και θέμα οργανισμού, αλλά τα ίδια έλεξα κ εγώ μέχρι πριν μερικούς μήνες. επίσης, δεν ξέρω τι προπόνηση κάνεις, αλλά υπάρχουν και ασκήσεις που μπορούν σπρώξουν απίστευτα το μεταβολισμό. εγώ έχω κόψει τελείως τα κλασσικά βάρη και προγράμματα των γυμναστηρίων και έχω πιάσει απόδοση καλύτερη και από όταν ήμουν 25 χρονών.
    Rock or Nothing

  4. #229
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    φάτα το πρωί ρε Η.
    Είπαμε, βράδυ, ΟΧΙ. Ούτε ένα.

    βράδυ φάε κανένα γιαούρτι με βρώμη.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  5. #230
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Πλέον, επειδή έβαλα κιλά, 4 προπονήσεις εναλλάξ, μία πλήρως αερόβια + κοιλιακούς και μία all - arounder βάρη (τίποτα ελεύθερα, όλα μηχανήματα) προφανώς για διατήρηση μυϊκής μάζας. Στις αντοχές και τα υπόλοιπα αερόβια το περίεργο είναι ότι, παρά τα κιλά, ακόμα το πάω σαν φυσέκι και εντελώς ξαφνικά έχω κλάσει στα βάρη.. Τέσπα, πλησιάζει ο καιρός που πάλι θα αλλάξει το πρόγραμμα.

    Edit: βρώμη να φας εσύ μωρή Κλάραμπελ Εγώ τέτοιες μαλακίες δεν τρώω (α και δεν συμπαθώ γαλακτοκομικά).
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  6. #231
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    προσωπικά πιστεύω τα όργανα από ένα σημείο και μετά δε βοηθάνε καθόλου γιατί τα συνηθίζει ο οργανισμός - η κίνηση παραείναι τυποποιημένη. δοκίμασε ελεύθερα όπου παίζει και το στοιχείο της ισορροπίας και γυμνάζονται περισσότερες μυικές ίνες. επίσης, δοκίμασε σούπερ-σετ και συνδυασμένες ασκήσεις ή πυραμίδες ασκήσεων.

    π.χ. πάρε 10 έλξεις και στα καπάκια 10 βυθίσεις (ή τροχαλία - πεκ ντεκ αν θες όργανα) ξεκουράσου 60-90'' και επανέλαβε 3-4 φορές. αν θες βάλε και μια άσκηση για πόδια μέσα και ξεκουράσου 120''. δουλεύοντας πολλές μυικές ομάδες ταυτόχρονα επιταχύνεται ο μεταβολισμός.
    καλή συνδυαστική άσκηση είναι το "ζετέ". μάθε την τεχνική καλά και κάνε σετάκια 8-10 επαναλήψεων ζετέ με όσα κιλά αντέχεις. πιάνει σχεδόν όλο το σώμα.
    επίσης, γαμάνε οι συνδυαστικές κάμψεις. π.χ. κάμψεις και πλάγια σανίδα με αλτηράκια στα χέρια.
    υπάρχουν άπειρες τέτοιες ασκήσεις και συνδυασμοί ασκήσεων που δεν αφήνουν το σώμα ποτέ να συνηθίσει, αυξάνουν το μεταβολισμό και βελτιώνουν έκρηξη-αντοχή. μόνο σημείο προσοχής, ότι πρέπει να γίνονται με σωστή τεχνική, αλλιώς ο τραυματισμός είναι στο τσεπάκι.
    Rock or Nothing

  7. #232
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Τι λέει το παιδί, εδώ του λέμε έχουμε κλάσει στα βάρη και ζητάει 10 έλξεις. Χ3 κιόλα. Ωραίος Raven, όλα όσα λες είναι ΤΕΛΕΙΑ για όσους πάνε πρώτη φορά στη ζωή τους γυμναστήριο, προφανώς δεν διάβασες καλά τι λέω.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  8. #233
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Η τρίτη είναι μόνο φρούτα ρε πόντιε, το βράδυ. Και χρησιμοποίησα τη λέξη διατήρηση μόνο για να αιτιολογήσω τις δύο προπονήσεις με βάρη, όχι γιατί έχω τους γραμμωμένους δικέφαλους και τρικέφαλους που προσπαθώ απεγνωσμένα να διατηρήσω γιατί αλλιώς δεν κατεβάινω για mr.Olympia..
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  9. #234
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Γελάω που λέει ο άλλος ''δεν αλλάζει ο μεταβολισμός''. Δηλαδή ότι και να κάνεις ο μεταβολισμός σου μένει ίδιος.

    Γενικά αν θέλει κάποιος να βάλει/χάσει κιλά, είναι πραγματικά απλό. Υπερθερμιδική διατροφή = βάζεις, υποθερμιδική = χάνεις. Απλό.
    Πολύ καλή άσκηση το ζετέ όντως, ακόμα καλύτερη το επολέ. Συμφωνω με Raven, μακριά από όργανα, αλλά για μένα και οι πυραμίδες/σουπερσετς μόνο σε συγκεκριμένες και λίγες περιπτώσεις.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  10. #235
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Λοιπόν, εντάξει, αναγνωρίζω ότι τα έγραψα λίγο σκόρπια και δεν βγαίνει πολύ νόημα ή στην καλύτερη βγαίνουν διφορούμενα νοήματα.

    Το θέμα είναι ότι καλώς ή κακώς πάχυνα, οπότε η ιδέα μου στο γυμναστήριο ήταν να κάνω δύο διαφορετικές προπονήσεις, μία αυστηρά για λιποδιάλυση και μία για διατήρηση μυϊκής μάζας, και όλες αυτές επί δύο φορές την εβδομάδα (γενικά, οι 4 προπονήσεις την εβδομάδα είναι το μόνο που δεν αλλάζω). Αυτό το οποίο σκέφτηκα ήταν ότι αν ας πούμε έκανα και τις 4 αερόβια και λιποδιάλυση, θα έχανα μεν, δεν θα ήταν καλό το αποτέλεσμα δε γιατί παράλληλα θα έκαιγα και μύες αναγκαστικά. Τέρμα αυτό με το τζυμ, όπως και να έχει σε δέκα μέρες θα το ξανασυζητήσω με το γυμναστή μου για αλλαγή ρότας.

    Το θέμα με το μεταβολισμό (γιατί από εκεί ξεκινήσαμε): σίγουρα υπάρχουν βασικοί κανόνες που "δεν σπάνε", κατ' εμέ όμως, έχοντας κάνει διάφορες δοκιμές διατροφής, με πολλούς πιθανούς συνδυασμούς και συγκρίνοντάς με με φιλαράκια που επίσης γουστάρουν γυμναστική, πάνω απ'όλα ο μεταβολισμός είναι κάτι το προσωπικό - γονιδιακό. Για παράδειγμα στο πρόγραμμα που αναλύω επάνω και με 3 γεύματα τη μέρα που κάνω (αν θεωρείται τρίτο γεύμα 2 φρούτα εποχής το βράδυ), είμαι σίγουρος ότι στον ενάμιση μήνα που το κάνω, άλλος θα χανε εύκολα ένα τάληρο, ε εγώ δεν έχασα τίποτα. Δεν λέω ότι τρέφομαι σωστά, αλλά και κάτι πιο "σωστό" του τύπου 5 γεύματα τη μέρα, ακόμα και με θερμοδομετρήσεις το έχω κάνει και δε με έχει βοηθήσει, ίσα ίσα έμπαινα σε τριπάκια αυτοπεριορισμού και ξέρετε όλοι οι συνετοί της γυμναστικής τι είναι αυτό και πόσο μαλακία είναι. Ίσως βέβαια και για όλο αυτό να φταίει το γεγονός ότι κόβω (δια παντός) το κάπνισμα και συνεπώς αρχίζουν και λειτουργούν σε φυσιολογικούς ρυθμούς οι ιστοί δημιουργίας λίπους.

    Αυτά. Ρούντι ναι, αλλάζει ελάχιστα ο δικός μου μεταβολισμός, σε σημείο που να μου επιτρέπει να λέω ακόμα και ότι δεν αλλάζει καθόλου και γέλα όσο θες.
    Last edited by H.; 14-02-2012 at 18:31.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  11. #236
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    παρακολουθώντας την τελευταια σελίδα με έπιασε λιγούρα και πήρα 2 πίτσες.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  12. #237
    re oust R & R's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    philly
    Posts
    2,311

    Default



    περιμενω αντιστοιχο ερ-τικο βιντεο με τοσο τζυμ που πεφτει....
    Poverty, depression, power and despair Conditioned inside and out to the point of no return by a world not crafted by hands of our own yet still we march in step to the cadence of its irregular beatThe damage has been done- irreparable and all-encompassingNature is as archaic word that could never explain this mess Worlds become obsolete like ideas and they won’t have to burn the booksWHEN NOONE READS THEM ANYWAY!

  13. #238
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default

    Για όσους θέλουν να βάλουν μυική μάζα (και να χάσουν λίπος):

    Δευτέρα:Στήθος
    Τρίτη:Δικέφαλοι/Τρικέφαλοι
    Τετάρτη: Ξεκούραση
    Πέμπτη: Πλάτη
    Παρασκευή:Ωμοι
    Σάββατο:Πόδια
    Κυριακή:Ξεκούραση

    5-7 γεύματα την ημέρα,μετρημένες θερμίδες/υδατάνθρακες/πρωτείνη/φυτικές ίνες ανάλογα τα stats του καθένα.Επαναλήψεις 4-7 με 4-5 ασκήσεις κάθε μυική ομάδα 3-4 σετ η κάθε άσκηση (παραπάνω από 7 reps το θεωρώ cardio).8-10 ώρες ύπνος το 24ωρο.4-5 λίτρα νερό την ημέρα.1-2 ώρες τρέξιμο/ποδήλατο/κολύμπι

    ΚΑΙ:

    1.Όχι γλυκά,αναψυκτικά,τηγανητά,πίτσες,επεξεργασμένα τρόφιμα,γλυκαντικά,πατατάκια κλπ.
    2.Όχι τσιγάρο,φούντα ή ντρόγκια.
    3.Όχι αλκοόλ.
    4.Όχι ξενύχτια (9 το βράδυ κανονικά ύπνο).
    6.Όχι θερμίδες πριν τον ύπνο (ρόφημα πρωτεΐνης σε νερό #1 επιλογή).
    7.Θλίψη,αρνητικά άτομα καταστάσεις ή πράγματα να αποφεύγονται όσο το δυνατόν περισσότερο.

    Κανένας δεν θα κάνει τίποτα από τα παραπάνω.Τέλος πάντων.

    Good luck
    It's all based on fear....

  14. #239
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    γάμησε η πιτσα


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  15. #240
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by Doomsayer View Post
    2.Όχι τσιγάρο,φούντα ή ντρόγκια.
    Χαχαχαχαχ, αυτό γιατί;
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •