Page 11 of 100 FirstFirst ... 9101112132161 ... LastLast
Results 151 to 165 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #151
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    ακόλουθο "πρόβλημα": ξεκινώντας μονόζυγο δε μπορούσα (προφανώς) να σηκώσω το βάρος μου. Προσπαθώντας κάθε μέρα, πάει όλο και καλύτερα (εννοώ σηκώνομαι όλο και πιο ψηλά) αλλά νιώθω ότι θα έχω μεγάλο πρόβλημα να κάνω την αμβλεία γωνία (στους αγκώνες) έστω και ορθογώνια. Με την προσπάθεια θα ανταπεξέλθουν οι μυς ή να κάνω καλύτερα κάτι άλλο πρώτα; (βαράκια και τέτοια γίνονται έτσι κι αλλιώς)

    λοιπόν, το μονόζυγο είναι από τις πιο ολοκληρωμένες ασκήσεις, ειδικά για τα αγοράκια. για κοπέλα προσωπικά δε θα το πρότεινα, γιατί ανοίγει την πλάτη σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα, αλλά περί ορέξεως...
    η βασική δυσκολία στους περισσότερους αρχάριους είναι ότι το σύνολο των μυών που συνεργάζονται για να κάνεις μια ολοκληρωμένη έλξη, δεν έχει μάθει ποτέ να εργάζεται μαζί. οπότε οποιαδήποτε άσκηση με αλτήρες που στοχεύει σε συγκεκριμένη μυϊκή ομάδα (π.χ. έλξεις δικεφάλου) σε βοηθάει σχετικά λίγο για να βελτιώσεις την τεχνική σου. χρειάζεσαι μια άσκηση που να εξομοιώνει τις έλξεις σε μονόζυγο αλλά να είναι πιο εύκολη. στο γυμναστήριο υπάρχει η τροχαλία όπου κανονίζεις εσύ το βάρος και το μονόζυγο με υποβοήθηση, αλλά υποθέτω ότι ρωτάς για κάποιες ασκήσεις που θα μπορούσες να κάνεις στο σπίτι σου. αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι είτε να βρεις κάποιο που θα σε βοηθάει να κάνεις έστω και 2 έλξεις ολόκληρες - θα "ανέβεις" αρκετά γρήγορα ώστε να κάνεις και μόνη - είτε να ρυθμίσεις το μονόζυγο ώστε να κάνεις έλξεις υπό γωνία με τα πόδια τεντωμένα μπροστά να αναλαμβάνουν κάποιο βάρος.

    φυσικά, όσα ανέφεραν οι υπόλοιποι ισχύουν.
    Rock or Nothing

  2. #152
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Quote Originally Posted by H. View Post
    Και σε μία σοβαρή νότα: ενώ το μονόζυγο είναι σαν λογική απλή άσκηση, στην πράξη είναι από τις πιο δύσκολες, σε φάση που εγώ την θεωρώ advanced. Υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ ασκήσεις που πρέπει να κάνεις όντας σχετικά αγύμναστος μέχρι να έρθεις στο επίπεδο να κάνεις ελεύθερες έλξεις. Δυστυχώς όμως οι περισσότερες θέλουν αλτήρες ή/και μπάρες. (Αυτό με τη δίαιτα δεν είναι μόνο κακία πάντως, ισχύει γενικότερα για το μονόζυγο).
    απαντώντας σου σοβαρά, πιστεύεις ότι κάποιος ξεκινώντας να κάνει μονόζυγο, κάνει ΜΟΝΟ μονύγο και τίποτε άλλο για να νιώσει αθληταράς; περισσότερο πρόκληση είναι αυτή τη στιγμή (challenge πως το λενε) να συνεχίζεις την προσπάθεια.
    Ναι λογική απάντηση από τη στιγμή που ξέχασα μία σημαντική λέξη στο ποστ μου. "Πολλές ασκήσεις ΠΛΑΤΗΣ" λοιπόν το σωστό.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  3. #153
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    2 ωρες περπατημα την μερα
    Καλά πού μένεις/πας και δε βαριέσαι;
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  4. #154
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    στας εξοχας (βουλα)
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  5. #155
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Πείτετ που να πά να κάνω γιόγκα.
    Κάπου Κέντρο ή τεσπα κάπου να πάνε άνθρωποι, όχι πάμπλουτες γριές. Γενικά κάτι φθήνο, πιο "αρωματικάστικςαπότοΜοναστηράκι" φαση, οχι μεγαλα γυμναστηρια.
    Θενκιος.

    Deafening, painstaking, BB King

  6. #156
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Πριν τις διακοπές είχα ξεκινήσει ρουτίνα που σταδιακά έφτασε στο εξής: 3χ30 πους απς, 6χ20 "κάτω" κοιλιακοί (σηκώνοντας τα πόδια με την πλάτη κάτω) 6χ20 "πάνω" κοιλιακοί (σηκώνοντας την πλάτη με τα πόδια κάτω), 4χ50 αράκια δικέφαλους (2 σε κάθε χέρι). Καμιά πρόταση για άλλες ασκήσεις; Δυστυχώς δεν έχω μονόζυγο σε αυτό το σπίτι, γυμναστήριο με την καμία δεν έχω χρόνο να πηγαίνω κάθε μέρα και ποδήλατο δεν έχω...
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  7. #157
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default

    Quote Originally Posted by wraithgr View Post
    Πριν τις διακοπές είχα ξεκινήσει ρουτίνα που σταδιακά έφτασε στο εξής: 3χ30 πους απς, 6χ20 "κάτω" κοιλιακοί (σηκώνοντας τα πόδια με την πλάτη κάτω) 6χ20 "πάνω" κοιλιακοί (σηκώνοντας την πλάτη με τα πόδια κάτω), 4χ50 αράκια δικέφαλους (2 σε κάθε χέρι). Καμιά πρόταση για άλλες ασκήσεις; Δυστυχώς δεν έχω μονόζυγο σε αυτό το σπίτι, γυμναστήριο με την καμία δεν έχω χρόνο να πηγαίνω κάθε μέρα και ποδήλατο δεν έχω...
    Ποιος είναι ο στόχος σου;Πόσο χρόνο διαθέτεις για προπόνηση/πόσες φορές την εβδομάδα;Πόσα κιλά είσαι;Ηλικία;Έχεις ασχοληθεί ποτέ με κάποιο άθλημα στο παρελθόν;Ξεκαθάρισε πρώτα τι θέλεις να πετύχεις και μετά προσαρμόζεις τη προπόνηση/διατροφή σου.

    Οι κοιλιακοί ΔΕΝ γραμμώνουν με ασκήσεις κοιλιακών.Το 95% είναι η διατροφή.Επαναλαμβάνω:Το ΚΛΕΙΔΙ είναι η ΔΙΑΤΡΟΦΗ.
    It's all based on fear....

  8. #158
    Senior Member coolhipster's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    avramiotou st.
    Posts
    249

    Default

    oπως τα λεει ο ντουμ ειναι για κοιλιακους,ουτε πεφτει η κοιλια με κοιλιακους, αν δε φαινονται οι κοιλιακοι σου τσαμπα κουραζεσαι(βεβαια δεν ειναι αχρηστη ασκηση γιατι ειναι καλο να εχεις γυμνασμενο κορμο γενικα αλλα γενικα τσαμπα τοσος κοπος πανω-κατω)

  9. #159
    re oust R & R's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    philly
    Posts
    2,311

    Default





    to epomeno sto 3o lepto des...einai gia proxorimenous


    επισης αγορασε 2 βαρακια για το σπιτι - εγω αν δεν παω τζυμ κανω με 2 πουχω σπιτι... μπορεις να κανεις πολλες ασκησεις ετσι

    αλλα επισης για μενα μονοζυγο και απειρες καμψεις φτανουν !

    για κοιλιακους υπαρχουν πολλες ισομετρικες ασκησεις που κανουν δουλεια χωρις να κοπανιεσαι πανω κατω
    στο βιντεο δειχνει βασικες και καλες - σην αρχη θα πεθανεις αλλα μετα θα κανεις πιο ανετα

    Poverty, depression, power and despair Conditioned inside and out to the point of no return by a world not crafted by hands of our own yet still we march in step to the cadence of its irregular beatThe damage has been done- irreparable and all-encompassingNature is as archaic word that could never explain this mess Worlds become obsolete like ideas and they won’t have to burn the booksWHEN NOONE READS THEM ANYWAY!

  10. #160
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    28, 105 κιλά, 1,87 και βασικά θέλω απλά να βελτιώσω φυσική κατάσταση και να αδυνατίσω λίγο, η γράμμωση στην κοιλιά θα ήταν τρελό μπόνους (το 105 κιλά είναι λίγο παραπλανητικό, σε όποιον και να το έχω πει νομίζει οτι τον δουλεύω). Διατροφή κάνω κατι σαν χαλαρή δίαιτα συνδυασμό low carb/high protein/calorie counting...

    εντιτ:
    Ρ&Ρ θεός, θα τα δω asap
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  11. #161
    re oust R & R's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    philly
    Posts
    2,311

    Default

    γενικα για να καψεις αν δεν μπορεις να πας για τρεξιμον - στο σπιτι μια λυση ειναι το σκοινακι - γαμαει
    και τις ασκησεις να τις κανεις κυκλικα χωρις διαλειμα - δλδ - πους απς -καπακια κοιλιακους και ραχιεους και καθισματα - 3-4 σετ πχ
    στα καθισματα μπορεις να προσθεσεις και αλματα επιτοπια με ημικαθισμα !
    Poverty, depression, power and despair Conditioned inside and out to the point of no return by a world not crafted by hands of our own yet still we march in step to the cadence of its irregular beatThe damage has been done- irreparable and all-encompassingNature is as archaic word that could never explain this mess Worlds become obsolete like ideas and they won’t have to burn the booksWHEN NOONE READS THEM ANYWAY!

  12. #162

    Default

    Quote Originally Posted by Dr.Gonzo View Post
    Πείτετ που να πά να κάνω γιόγκα.
    Κάπου Κέντρο ή τεσπα κάπου να πάνε άνθρωποι, όχι πάμπλουτες γριές. Γενικά κάτι φθήνο, πιο "αρωματικάστικςαπότοΜοναστηράκι" φαση, οχι μεγαλα γυμναστηρια.
    Θενκιος.
    ξέρω ένα στούντιο στο σύνταγμα, Νίκης 25
    δεν είναι δοκιμασμένο αλλά μου έχουν πει καλά λόγια
    πάντως δεν είναι και το φθηνότερο χόμπυ η γιόγκα, φτηνά φτηνά μπορείς να κάνεις μόνο σε κάνα γυμναστήριο της πλάκας αλλά αν θες να κάνεις σωστά θα δώσεις κάτι παραπάνω
    τιμές μπορείς να τσεκάρεις εδώ http://www.nysystudios.com/prices.asp

    υπήρχε και ένα πολύ ωραίο στην Αδριανού, αλλά ψάχνοντας να βρω τις τιμές του μόλις είδα ότι έκλεισε

  13. #163
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by Doomsayer View Post
    Οι κοιλιακοί ΔΕΝ γραμμώνουν με ασκήσεις κοιλιακών.Το 95% είναι η διατροφή.Επαναλαμβάνω:Το ΚΛΕΙΔΙ είναι η ΔΙΑΤΡΟΦΗ.
    Ότι είπε. Ακολουθώ διατροφή που λίγοι ακολουθούν, γυμνάζομαι τακτικά, έχω ελάχιστο λίπος πάνω μου, αλλά το γαμημένο είναι όλο πάνω από τους κοιλιακούς μου. Αλλά δε θα του περάσει...
    Life begins at 45°.

  14. #164
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    poia diatrofoi akolouthas pou thn akolouthane ligoi?

  15. #165
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Quote Originally Posted by Doomsayer View Post
    Οι κοιλιακοί ΔΕΝ γραμμώνουν με ασκήσεις κοιλιακών.Το 95% είναι η διατροφή.Επαναλαμβάνω:Το ΚΛΕΙΔΙ είναι η ΔΙΑΤΡΟΦΗ.
    Ότι είπε. Ακολουθώ διατροφή που λίγοι ακολουθούν, γυμνάζομαι τακτικά, έχω ελάχιστο λίπος πάνω μου, αλλά το γαμημένο είναι όλο πάνω από τους κοιλιακούς μου. Αλλά δε θα του περάσει...
    Αφαίρεση τοπικού λίπους δεν υπάρχει.Κάνεις δίαιτα και αφήνεις το σώμα σου να αποφασίσει από που θα διώξει το λίπος.Όλα τα προϊόντα που "απομακρύνουν το τοπικό πάχος είναι απάτη.Το τελευταίο σημείο που φεύγει το λίπος είναι η κοιλιά γιατί απλά το λίπος προστατεύει τα εντόσθια.Επίσης αν κανείς θέλει δυνατό κορμό τότε θα κάνει τα εξής:Κοιλιακούς ναι μεν αλλά τίποτα δεν αντικαθιστά το squat,bench press,millitary press,deadlift.
    It's all based on fear....

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •