Page 99 of 100 FirstFirst ... 4989979899100 LastLast
Results 1,471 to 1,485 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #1471
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    την keto τη θεωρώ επικίνδυνη και ύποπτη ότι προκαλεί χαμηλές επιδόσεις στην προπόνηση, οπότε δεν έχω δοκιμάσει καν να πειραματιστώ. σίγουρα έχει γρήγορα αποτελέσματα στην απώλεια κιλών, αλλά μέχρι εκεί. προτιμάω πιο ισορροπημένα διατροφικά μοντέλα και να μειώνω συνολικά τις ποσότητες όταν θέλω να πέσω σε βάρος.

    καλό πάντως είναι να αποφεύγουμε τους απλούς υδατάνθρακες και τα "κακά" λιπαρά. δια ροπάλου τα τρανς.
    Rock or Nothing

  2. #1472
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Η λογική (και η βιοχημεία θα τολμούσα να πω) μας λένε ότι δεν μπορεί να ισχύσει καθολικά κάτι για όλους. Για αυτό άλλωστε και θα μπω στη διαδικασία ενδελεχών εξετάσεων αίματος, πέραν των γενικών για λόγους check-up. Υπάρχουν μεταβολικά σύνδρομα κι άλλα προβλήματα που ελοχεύουν, κοντά φυσικά στην πτώση του βασικού μεταβολισμού με την πάροδο των χρόνων. Σε κάθε περίπτωση, δεν σκοπεύω να το κρατήσω αρκετό καιρό ή αν δω ότι έχω συμπτώματα που αναφέρονται, όπως ζαλάδα που είναι το πιο σύνηθες καθώς φαίνεται, ασφαλώς και θα διακόψω.

    Θεωρητικά, το σωστότερο μοντέλο διατροφής είναι το μεσογειακό με μια ισορροπία 55 - 25 - 20 (Υ - Π - Λ) τοις εκατό, αλλά επειδή έχω τεράστια αδυναμία στα γλυκά και εφόσον λείπω απ' το σπίτι δουλεύοντας συνεχόμενα πάνω από 14 ώρες, η πιο εύκολη λύση είναι να καταφεύγω σε πολύ φτωχές διατροφικά τροφές (που βρίσκω μπροστά μου), θέλω να κάνω ένα καλό restart, ώστε να πέσω σε κιλά, αλλά κυρίως να επαναφέρω διατροφική ισορροπία.

    Στην κατακλείδα σου συμφωνώ όσο δεν πάει, αλλά ρε φίλε, μπορεί κανείς να αντισταθεί σε μια γαμάτη pizza (που περιλαμβάνει και τα τρία) ;
    Last edited by OniBocho; 01-02-2021 at 15:15.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  3. #1473
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    μου φαίνεται ότι προσπαθείς να λύσεις ένα υπαρκτό πρόβλημα με μια εντελώς άσχετη λύση

    γιατί η λογική να μας λέει ότι κάτι δεν μπορεί να ισχύει καθολικά για όλους; η λογική μας λέει ότι άλλα πράγματα ισχύουν καθολικά κι άλλα όχι.
    ακόμα κι αν όσα έλεγε ο ρέιβεν δεν ίσχυαν καθολικά για όλους, δε σημαίνει ότι δε θα ίσχυαν για σένα. κι ακόμα και αν δεν ίσχυαν για σένα δε σημαίνει ότι η κέτο είναι σωστή λύση σ' αυτό που θες

    για μένα η πρόταση "είναι καλό κόψω στο ελάχιστο ή και θα μηδενίσω αυτό που κανονικά πρέπει να είναι το 55% της διατροφής μου" είναι που χρειάζεται απόδειξη, όχι το γεγονός ότι ο άνθρωπος χρειάζεται υδατάνθρακες για να είναι υγιής.

    δεν υπάρχει κολπάκι για να χάσεις κιλά υγιεινά χωρίς να καταπολεμήσεις τη λαιμαργία σου. απλά δεν υπάρχει. πρέπει να τρως μια υγιεινή διατροφή σε μικρότερες ποσότητες από αυτές που καταναλώνεις

    "μήπως το...."
    ΟΧΙ
    "μήπως αν..."
    ΟΧΙ
    "ναι αλλά διάβασα..."
    ΟΧΙ
    Last edited by rat_poison; 01-02-2021 at 14:13.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  4. #1474
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Κι όμως, αποδεδειγμένα δεν μπορεί ένα μοντέλο διατροφής να έχει εφαρμογή σε/για όλους. Μην ξεχνάς ότι δεν αφορά μόνο την απώλεια βάρους το όλο θέμα, αλλά τη γενικότερη υγεία, ξεκινώντας απ' την καρδιά και τον εγκέφαλο, μέχρι τα μακροθρεπτικά στοιχεία που χρειαζόμαστε. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις διατροφικών διαταραχών, οι οποίες μάλιστα είναι τόσο δυσδιάκριτες, υπάρχουν άνθρωποι που ξεσπούν ψυχολογικά και συναισθηματικά στο φαγητό, άλλοι που μπορεί πραγματικά να δυσλειτουργούν με μια διατροφή που για κάποιον άλλο είναι ιδανική κοκ.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #1475
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    κι αυτό τι σχέση έχει με την ισχύ της πρότασης "η κέτο θα μου κάνει καλό" τι μακροθρεπτικά και μαλακίες στο πάτερο μας τσαμπουνάς, αν υποψιάζεσαι ότι έχεις ειδικές ανάγκες διατροφής πάνε σε διατροφολόγο, κάνε εξετάσεις και να σου πει. ούτε απ' το μυαλό σου θα το βγάλεις ούτε κανένας μπορεί να σου πει "α ναι αυτή η εξειδικευμένη δίαιτα που έγινε μόδα από τους κροσφιτάδες και τα γυμναστήρια είναι καλή για σένα"

    αν δεν είσαι κάποια ειδική περίπτωση ισχύει ό,τι ισχύει για όλους
    αν είσαι κάποια ειδική περίπτωση πάνε σε διατροφολόγο
    Last edited by rat_poison; 01-02-2021 at 14:31.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  6. #1476
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Είναι μαθηματική εξίσωση, πρέπει να καις περισσότερες θερμίδες απ' όσες λαμβάνεις με το φαί. "Πάντα κατ’ αριθμόν γίγνονται" και τα συναφή.


  7. #1477
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    αν είσαι κάποια ειδική περίπτωση πάνε σε διατροφολόγο
    Ναι, είμαστε ένα βήμα μετά από αυτό, καθότι διατροφολόγος η σύζυγος, αλλά οκ, ας τσαμπουνάμε μαλακίες να περάσει η ώρα.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #1478
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    δε λέω ότι δεν ισχύουν αυτά με τα ψυχοσωματικά τις ειδικές ανάγκες που μπορεί να έχει ο καθένας κτλ, λέω ότι αν ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ότι έχεις κάποιο ειδικό πρόβλημα δεν μπορείς να ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ ότι κάτι που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ότι έχεις θα λυθεί από κάτι που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ αν λύνει το πρόβλημα που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ότι έχεις

    σητν τελική κάνε ό,τι λέει η σύζυγος, αλλά υποψιάζομαι ότι για να μας ρωτάς εμάς μάλλον δε θες να κάνεις ό,τι λέει η σύζυγος
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  9. #1479
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Σε προτρέπω να ξαναδιαβάσεις το πρώτο μου ποστ. Δεν σας ρωτάω κάτι, ρωτάω αν έχει ασχοληθεί κάποιος με αυτά τα μοντέλα διατροφής κι εξηγώ περιληπτικά πού στηρίζονται, τι συμβαίνει με αυτά και τι σκοπεύω να κάνω. Δεν ξέρω πού το χάσαμε πάλι το πράγμα, αλήθεια.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #1480
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Δε χρειάστηκε ποτέ να κάνω σοβαρή δίαιτα.
    Όταν θέλω να χάσω κατιτίς, κόβω τις μαλακίες και ελαττώνω την ποσότητα. προσπαθώ φυσικά εκτός του να μην προσλάβω θερμίδες, να κάψω κιόλας, δηλαδή περπάτημα.
    1,5 -2 κιλά το μήνα με προσεγμένη δίαιτα είναι μια χαρά και γίνεται χωρίς πολλή πείνα.

  11. #1481
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ό,τι είπε ο λασπόνερας κι άμα πρέπει να χάσουμε περισσότερα επειγόντως γιατί έχουμε μυοσκελετικά, θα κάνουμε εγχείριση, έχουμε καρδιολογικά κτλ πάμε στο γιατρό και μας λέει
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  12. #1482
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    εγώ κι ο λασπόνερος που είμαστε εμπειρικοί πάνω στο θέμα κάνουμε περίπου το ίδιο.

    επίσης, δεν έχει νόημα να εκτροχιάζεται η συζήτηση, γιατί αφενός όντως ο κάθε οργανισμός έχει διαφορές και μπορεί η ίδια στρατηγική να μην έχει τα ίδια αποτελέσματα και αφετέρου το καλύτερο είναι να έχουμε τη γνώμη ενός επαγγελματία (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω δει επαγγελματίες να κάνουν απίστευτες μαλακιάρες).

    εγώ αποφεύγω διατροφές τύπου keto, γιατί είναι μια διατροφή που θα ακολουθήσεις προσωρινά για να χάσεις κιλά. όταν όμως με το καλό επιστρέφεις στις κανονικές σου συνήθειες, πολύ φοβάμαι ότι τα ξαναπαίρνεις. επιμένω σε όσους ρωτούν, ότι θα πρέπει να βρουν κάτι μακροπρόθεσμο με στόχο να μπορούν να το κρατήσουν εφ' όρου ζωής αν είναι εφικτό.

    από 'κει και πέρα, το θέμα δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό όσο ανέφερε η σταυρούλα, γιατί στην εξίσωση μπαίνει κι ο μεταβολισμός ο οποίος αποτελεί μια δυναμική κατάσταση. η πρόσληψη λιγότερης ενέργειας χωρίς να συνδυαστεί με επαρκή λήψη πρωτεΐνης και κατάλληλη άσκηση μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε πτώση του μεταβολισμού (για πολλούς λόγους που μπορώ να αναλύσω), οπότε πιθανή στασιμότητα ή και λήψη βάρους (συνήθως σε λίπος).
    Rock or Nothing

  13. #1483
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Περίπου 50 μέρες αργότερα και σχεδόν 15 κιλά κάτω, έχω να πω ότι τα ωφέλη της διατροφής με χαμηλούς υδατάνθρακες είναι μπόλικα.

    Περιληπτικά, τα σημαντικότερα που θα ήθελα να αναφέρω είναι πως δεν έχει υπάρξει ούτε ένα υπογλυκαιμικό επεισόδιο (λογικό, εφόσον η γλυκόζη στο αίμα δεν ανεβοκατεβαίνει σαν ασανσέρ σε ουρανοξύστη), ειδικά από το μεσημέρι κι έπειτα δεν υπάρχει έντονο αίσθημα πείνας, κατά περιπτώσεις έχει τύχει να φάω σχεδόν αναγκαστικά το απογευματινό σνακ (συνήθως είναι φρούτο + τυρί ή ξηρούς καρπούς) για να μην μείνω νηστικός για πάνω από 3-4 ώρες και το κυριότερο για μένα, βάζοντας μια συνθήκη σαν αυτή, όπου βγάζεις άλευρα/αρτοσκευάσματα/δημητριακά πάσης φύσεως δεν καταναλώνεις βιομηχανοποιημένα τρόφιμα, ακόμα κι αν αυτά είναι πιο "αθώα". Για παράδειγμα μπάρες δημητριακών ή πρωτεϊνης, σε αντίθεση με ένα κρουασάν πχ. Κοιτάζοντας τα συστατικά στο πρώτο όμως, θα δεις και σιρόπι γλυκόζης (πονηριές εκεί που έχει δήθεν μέλι) θα δεις και φυτικά έλαια (κραμβέλαια, φοινικέλαια κτλ) κι εκεί που νόμιζες ότι τσίμπησες κάτι "καλό" απ' το περίπτερο, αντιλαμβάνεσαι ότι απλά δεν είναι τόσο ΣΚΑΤΑ όσο το προαναφερθέν κρουασάν.

    Στον αντίποδα, ένα μειονέκτημα είναι πως θα πρέπει να αλλάξεις λογική σε διάφορα σνακ και να ξεχάσεις την ευκολία που προσφέρει ένα τοστάκι ή μια τορτίγια και να μάθεις να αντικαθιστάς το αρτοσκέυασμα σε αυτά με μαρουλόφυλλα, φέτες μελιτζάνας στο γκριλ, μανιτάρια πορτομπέλο ή τα πολύ νόστιμα και πανεύκολα cloud-breads από αυγό και τυρί κρέμα.

    Συνοπτικά, μου βγήκε αβίαστα το να ακολουθήσω αυτό το μοντέλο διατροφής, το οποίο θα έλεγα πως είναι low carb παρά keto, καθώς στη δεύτερη υπάρχει απουσία φρούτων (εκτός από φράουλες και μούρα) και τεράστια παρουσία λιπαρών (μέχρι και 70 - 80 τοις εκατό στην ημερήσια διατροφή) με τους υδατάνθρακες που προσλαμβάνω να είναι κυρίως από τα 3-4 φρούτα που τρώω καθημερινά (πάντα με συνοδεία ξηρών καπρών ή τυροκομικών, για να "εξουδετερώνεται" ο γλυκαιμικός τους δείκτης) και φυσικά στα γαλακτοκομικά/τυροκομικά που καταναλώνω κυρίως ως πρωτεϊνούχες τροφές.

    Την Πέμπτη θα κάνουμε μια εξαίρεση, τρώγοντας μπακαλιάρο με κουρκούτι εις το όνομα της μπαναγίας μας, αλλά εντάξει, μια θέση στομπαράδεισο κυνηγάμε όλοι.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #1484
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    θα επαναφέρεις υδατάνθρακα σιγά σιγά ή θα συνεχίσεις έτσι?
    επίσης, από γυμναστική κάνεις τίποτα? θεωρώ θα πρέπει να αρχίσεις βάρη (με σύνεση) μόλις είναι δυνατό γιατί όταν πέφτεις σε κιλά, κινδυνεύεις να χάσεις μυϊκό ιστό (σαρκοπενία).
    Rock or Nothing

  15. #1485
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Κάνω ανά δύο εβδομάδες λιπομέτρηση και είμαι πολύ καλά, κυρίως γιατί δεν έχω πέσει σε πρόσληψη πρωτεϊνης. Από την άλλη, χρόνος αυτή τη στιγμή με 12-14 ώρες δουλειάς για προπόνηση, απλά δεν υπάρχει. Όμως πιστεύω ότι λίγα κιλά κάτω και με τον καιρό να συνδράμει σημαντικά, θα αρχίσω και πάλι το ποδήλατο. Αν πιστεύεις ότι μπορείς να δώσεις συμβουλές για κανένα πρόγραμμα τύπου 20 λεπτών βάρη (για τη σύνεση που γράφεις), που να μπορώ πχ να κάνω πριν το βραδυνό ύπνο, ρίξε καμιά ιδέα.

    Σταδιακά θα βάλω κάποια ζυμαρικά ολικής και ίσως από άλλη πρώτη ύλη (έχει από φακές, ρεβύθια και τέτοια) και αυτό που έχουμε πει σίγουρα με τη γυναίκα είναι όχι απλούς υδατάνθρακες, γενικά. Είναι σαν να τρως ζάχαρη, γαμώ το μπελά μου.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •