Page 98 of 100 FirstFirst ... 488896979899100 LastLast
Results 1,456 to 1,470 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #1456
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    θα δεις πόδια αν δουλεύεις σωστά τους όγκους προπόνησης και δε δίνεις σημασία μόνο στους μυς της "ματαιοδοξίας". άμα παίζεις, όπως κάνουν οι περισσότεροι, 1/3 προπονήσεις πόδια και αυτή από αγγαρεία, λογικό να έχεις ένα γελοίο αποτέλεσμα.
    επίσης είναι δύσκολο να δεις πόδια χωρίς ελεύθερα βάρη (και "πολλά"), ενώ τα υπόλοιπα δουλεύονται με μονόζυγο και καλλισθενικές εύκολα. εκεί θέλει σπριντ σε ανηφόρες, ορεινό τρέξιμο, ή ποδήλατο uphill μέρα παρά μέρα για να μην τα χάσεις.
    Rock or Nothing

  2. #1457

    Default

    εγώ θα λεγά πάντε και κάντε την προπόνηση που ο βαν νταμ θεωρούσε δυσκολότερη

  3. #1458
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    εγώ θα έλεγα να κάνω κάτι ευκολότερο και να συνεχίσεις να κάνεις εσύ αυτή την προπόνηση
    Rock or Nothing

  4. #1459

    Default

    εγώ το πα για όσους έχουν απορία για το πώς χτίζεις πόδια, όχι για σένα συγκεκριμένα

  5. #1460
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    νόμιζα αμφισβητείς τα αποτελέσματά μου και παρεξηγήθηκα
    Rock or Nothing

  6. #1461

    Default

    όχι ρε, απλώς παραθέτω την σίγουρη μέθοδο

  7. #1462
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default

    Καλησπέρα σε όλους.Ήθελα καιρό να κάνω αυτή την δημοσίευση προκειμένου να προστατέψω ορισμένους από λάθη που έκανα εγώ και κάποιοι άλλοι επειδή δεν βρέθηκε κάποιος άνθρωπος να μου τα εξηγήσει ή να με προστατέψει και γενικά υπάρχει ένας σκοταδισμός στην Ελλάδα τα τελευταία 800 χρόνια.

    Όσοι γυμνάζονται με φυσικό τρόπο και θέλουν να φτιάξουν το σώμα τους στην αρχή ξεκινάνε με λίγα κιλά ή με παραπάνω βάρος (Προσέξτε:Λέω "Κιλά" και "Βάρος" γιατί άλλο τα κιλά στην ζυγαριά και άλλο τα καθαρά κιλά τα μυϊκά).Μην τα πολυλογώ σε λίγα χρόνια 5,8,10 φτιάχνει ο μέσος άντρας ή η μέση γυναίκα ένα σώμα γυμνασμένο αλλά σχετικά λίγα κιλά συν πλην μια απόκλιση,ανάλογα τον άνθρωπο τι κάνει στην ζωή του και πώς τρώει και πόσο μακριά θέλει να φτάσει.Από ένα σημείο και μετά αν κάποιος αποφασίσει για περισσότερα μυϊκά κιλά και δύναμη αρχίζει να βάζει νερά και λίπος αλλά κυρίως λίπος.Σε αυτή την κατάσταση του παραπάνω βάρους πολλοί τα παρατάνε ή συνεχίζουν να τρώνε μεγάλες ποσότητες φαγητού στο όνομα του "όγκου" και να βάζουν περισσότερα κιλά.Σε αυτό ακριβώς το σημείο και μετά από πολλά χρόνια καθώς μεγαλώνουμε,αρχίζει να εμφανίζεται το ζάχαρο και το μεταβολικό σύνδρομο και το insulin resistance.Όσοι πέσανε στην κατάσταση της ογκομανιας ή της παχυσαρκίας,δυστυχώς και ξαναλέω με το χέρι στην καρδιά,δυστυχώς δεν επιστρέψανε ποτέ και δεν ξαναήρθαν σε φυσιολογικά κιλά και αν το κάνανε για λίγο καιρό μετά ξαναεπιστρέψανε στο προηγούμενο βάρος και σε αυτή την παγίδα πήγα να πέσω κι εγώ αλλά ευτυχώς το κατάλαβα έγκαιρα στα 31 μου.Το έχω δει το έργο άπειρες φορές σε πολλά άτομα για αυτό και βλέπετε ακόμη και τον απλό κόσμο,γνωστούς και συγγενείς να είναι σε άσχημη σωματική κατάσταση και στην παχυσαρκία για 10,20,30 χρόνια ή ενδεχομένως και για όλη τους την ζωή γιατί το σώμα μαθαίνει σε χαμηλό ή υψηλό λίπος αν μείνει καιρό σε μια Α κατάσταση και όσοι τα έχασαν μετά τα ξαναπήραν.

    Το άλλο μεγάλο κεφάλαιο είναι ότι όσοι φτάνουν σε ένα καλό σημείο σωματικά στο γυμναστήριο ή σε οποιοδήποτε άθλημα για να προχωρήσεις και να κάνεις πρωταθλητισμό ή ερασιτεχνικά σε κάποιο αγώνα μετά δεν μπορείς να πας με τον σταυρό στο χέρι γιατί οι φυσικές ορμές και ορμόνες είναι περιορισμένες και κάποιος αθλητής αναγκάζεται να πάρει ορμόνες σε υπερδοσολογίες προκειμένου να διακριθεί σε υψηλό επίπεδο πρωταθλητισμού αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο γιατί όλα είναι ρευστά.Το αγωνιστικό κομμάτι σε οποιαδήποτε χώρο του αθλητισμού έχει ένα μεγάλο κόστος στην υγεία.Ο αθλητισμός είναι υγεία ο πρωταθλητισμός όχι.Μετά το τέλος της καριέρας τους όλοι ή έστω οι περισσότεροι πρωταθλητές έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας παθολογικά ή τραυματισμούς και αναγκάζονται να κάνουν θεραπείες με φάρμακα και συντηρητικές ορμόνες και επεμβάσεις για το υπόλοιπο της ζωής τους.

    Το κυρίως όμως θέμα είναι που βλέπω σε πάρα πολλά άτομα είναι ότι ποτέ δεν επέστρεψαν σε φυσιολογικά κιλά και δεν αναφέρομαι σε άτομα που έχουν να χάσουν 10 κιλά αλλά έναν άνθρωπο από πάνω τους και αυτό πηγαίνει για όλη την ανθρωπότητα μιας και η παχυσαρκία είναι σε έξαρση όπως και το μεταβολικό σύνδρομο.Για αυτό μεγάλη προσοχή τι ανοίγματα κάνετε με τα σώματα σας και κοιτάξτε μια μέρα να μην ξυπνήσετε με προβλήματα υγείας και διαβητικοί.
    It's all based on fear....

  8. #1463
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    εντωμεταξύ οι περισσότεροι εδω μέσα πλησιάζουμε τα 40 ή και τα έχουμε πατήσει, νέοι δεν μπαίνουν και είναι λίγο αργά για να μας κάνεις ηθικοπλαστικά ποσταρίσματα ειδικά αν κάναμε αθλητισμό στα 12 μας πχ. Καλά κάνεις και το βγάζεις από μέσα σου, αλλά μήπως, λέω μήπως, η άρση βαρών δεν έκανε για σένα;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  9. #1464
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Είμαι στο ψάξιμο για μονόζυγο. Δεν θέλω να πάρω κάποιο που να μπαίνει στην κάσα βιδωτά.
    Σκέφτομαι αυτό:
    https://www.youtube.com/watch?v=pADH...gWKMVFQJZNCLwE

    Το βρήκα σε καλή τιμή.
    Αυτό που αναρωτιέμαι είναι εάν θα αντέξει η κάσα της πόρτας μου, καθώς αναρωτιέμαι εάν ασκείται δύναμη στο πάνω μέρος της κάσας όπως φαίνεται στο 1:21 που την τοποθετεί.

    Έχει κανείς εμπειρία;
    Ευχαριστώ.

  10. #1465
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    πόρτας το έχω αποφύγει και δεν το μετάνιωσα. από φίλους που έχουν αντίστοιχο και δοκίμασα να κάνω, έχει πολλά μειονεκτήματα και κυρίως:
    - το άνοιγμα και το ύψος της πόρτας περιορίζουν πολύ το χώρο της άσκησης
    - δεν είναι καθόλου σταθερό

    νομίζω για μέσα πρέπει να πας σε μονόζυγο οροφής (ή τοίχου αλλά είναι καλύτερα οροφή)


    θα πάρεις και τις απαραίτητες βίδες/ούπα και θα το βιδώσεις στην πλάκα της οροφής στο μπετό (στον τοίχο δεν είναι εύκολο να βρεις μπετό γι' αυτό και προκρίνω την οροφή).


    έτσι εκτός από μονόζυγο θα έχεις και ένα σημείο ανάρτησης για ιμάντες, σάκους ή ό,τι άλλο.
    Rock or Nothing

  11. #1466

    Default

    Sex swing επίσης
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  12. #1467
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Raven, ευχαριστώ για τις συμβουλές.
    Τα έχω σκεφτεί όλα αυτά, απλά δεν έχω μέρος στο σπίτι που μπορώ να αφιερώσω για να κρεμάσω/βιδώσω ένα μονόζυγο.

  13. #1468
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ξέρω πόσο δύσκολο είναι. εδώ εγώ έχω πολύ χώρο και πάλι πρέπει να μετακινώ έπιπλα για το σάκο.
    Rock or Nothing

  14. #1469
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Θέλει να πει δεν έχει ταβάνι.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  15. #1470
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Έχει δοκιμάσει κανείς σας διατροφή χαμηλής περιοκτικότητας σε υδατάνθρακες ή και keto; Η λογική στηρίζεται στο ότι οι υδατάνθρακες είναι η πιο "εύφλεκτη" μορφή ενέργειας κι εφόσον ο οργανισμός δεν δέχεται μεγάλες ποσόστητες αυτών, καίει απ' τις ήδη υπάρχουσες, ήτοι το αποθηκευμένο λίπος.

    Αποφάσισα να σοκάρω λίγο το σύστημα, τόσο για αποτοξίνωση όσο και για πιο δυνατή καύση λίπους, οπότε από το Σάββατο έχω ρίξει στα πατώματα υδατάνθρακες και αναπληρώνω με θρεπτικά λιπαρά και λίγο τσίμπημα στην πρωτεϊνη. Με άλλα λόγια, τα σνακ που ήταν τοστ ή τορτίγια με τυρί, αντικαταστάθηκαν με ξηρούς καρπούς, στα κυρίως γεύματα παίζει φουλ αυγό, μανιτάρια, τυρί και ψάρι. Σαφώς, μιας και δεν τρώω κρέας δεν μπορώ να ακολουθήσω αμιγώς κετογονική διατροφή, αλλά δεν μπορώ να μπω και σε vegan/vegetarian keto λογικές, όπου πάνε τα tofu και η σόγια σύννεφο. Είναι γεγονός ότι όταν διαβάζω για vegan bacon και κάτι με πιάνει... Συν τοις άλλοις, η keto λογική φτάνει τα λιπαρά κάπου στο 70-80%, πράγμα που δεν μου φαίνεται αρκετά καλό, ακόμα κι αν μιλάμε για ελαιόλαδο, ελιές, αβοκάντο κτλ κτλ.

    Σε πρώτη φάση λοιπόν, θέλω να πετύχω μια ισορροπία της τάξεως του 20% υδατάνθρακες - 35% πρωτεϊνη και 45% λιπαρά, οπότε θα κρατήσω φρούτα και κάποια ακόμα πράγματα όπως γιαούρτι και κεφίρ, που στις keto ψιλο-απαγορεύονται.

    Τα ωφέλη, πέρα από την καύση λίπους, είναι θεωρητικά ο καλύτερος έλεγχος του γλυκαιμικού δείκτη, πολύ λιγότερα σκαμπανευάσματα γλυκόζης στο αίμα και καταπολέμηση ενδεχόμενων ινσουλινοαντιστάσεων, καθώς επίσης και μεγάλη διαφορά στο αίσθημα κορεσμού (πρωτεϊνη vs υδατάνθρακας). Ευελπιστώ την Παρασκευή να κάνω και εξετάσεις αίματος, από γενικές μέχρι αρκετά εξειδικευμένες, ώστε να έχω κι έναν μπούσουλα/συγκριτικό μέτρο. Δεν σκοπεύω να το πάω περισσότερο από ένα μήνα, σταδιακά θα ήθελα να επαναφέρω τους υδατάνθρακες στο 40 με 50 τοις εκατό, απλά να πάψουν να είναι απλοί και φυσικά, να δώσω ένα τέλος στη βιομηχανοποιημένη τροφή, πράγμα που είναι εξωφρενικά δύσκολο λόγω επαγγέλματος.
    Last edited by OniBocho; 01-02-2021 at 13:26.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •