Page 96 of 100 FirstFirst ... 46869495969798 ... LastLast
Results 1,426 to 1,440 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #1426
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Γαμω. Μεγαλη προπονηση για τα δεδομενα μου, αλλα εβγαινε. Κατι πολυ στοχευμενα στον κορμο με ζορισαν που χρειαζονται φουλ στην καλλισθενικη.
    Rock or Nothing

  2. #1427
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    @λαιδη, εκανα προπ με την αναστασια
    πες την ιστορία
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  3. #1428
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το πρόγραμμα της προπόνησης θέλετε?

    edit:
    10' τρέξιμο χαμηλής έντασης
    10 σπριντ ~40-50m
    3x10 "σφυριά" σε κάθε πόδι
    3x(30 "βατραχάκια" + 30 προβολές)
    3x12 thrusters
    3x12 nordic
    3x12 dips
    3x12 pull-ups
    3x10x(3+3) κάτι περίεργες ασκήσεις για κορμό (κοιλιακούς και ραχιαίους)
    10' διατάσεις

    αυτή είναι η ιστορία
    Rock or Nothing

  4. #1429
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Είμαι σαν τον Σάκλεφορντ, έχω πρόβλημα στα γόνατα, ειδικά στο αριστερό το οποίο έχω εγχειρίσει (χιαστό μηνίσκο)
    Χθες μετά από πολύ καιρό με πόνεσε αρκετά.
    Γλυκοζαμίνη χονδροϊτίνη κάνει κάτι;
    Ζελατίνη;
    Όχι τί έχετε διαβάσει, τα έχω διαβάσει και τα ξέρω και εγώ, αν έχετε πάρει και αν είδατε διαφορά.

  5. #1430
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Χθες έκλεισα 2 ολόκληρους μήνες καθαρός: ούτε δαγκωματιά από οποιοδήποτε γλυκό. Οκ, έφαγα λίγο χαλβά την καθαρά δευτέρα, μετά έμαθα ότι ο τύπος που τον φτιάχνει εκεί στην εξωτική Μενεμένη τον κάνει τόσο νόστιμο, γιατί ανακατεύει το ταχίνι με καραμέλα. Οπότε, έκλεψα λίγο, αλλά όπως ισχύει και στη νηστεία "ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ".

    Γνωρίζω ανθρώπους, στους οποίους κάτι τέτοιο δε θα έλεγε απολύτως τίποτα. Όποιος με ξέρει καλά όμως, μπορεί να καταλάβει ότι είναι τρομακτικά δύσκολο επίτευγμα για μένα. Είμαι γλυκατζής όσο δεν πάει, έτρωγα κάθε μέρα κι όχι μόνο ένα και δυστυχώς, λόγω δουλειάς, όχι κάτι "ποιοτικό" τις περισσότερες φορές. Αυτά όμως ανήκουν στο παρελθόν. Ακόμα κι αν αρχίσω κάποια στιγμή να ξανατρώω γλυκά, θα φροντίσω να είναι υπό αυστηρές προϋποθέσεις, ήτοι μια συγκεκριμένη μέρα τη βδομάδα ή ανά δύο εβδομάδες και μόνο κάτι εκλεκτό από ζαχαροπλαστείο ή χειροποίητο.

    Προφανώς, η κρυφή ζάχαρη είναι κάτι που δεν παλεύεται εύκολα, υπάρχει παντού, στο ψωμί, σε πράγματα που πίνουμε, αλλά νομίζω ότι τηρουμένων των αναλογιών, έχω κάνει καλή δουλειά και σε αυτόν τον τομέα. Το αποτέλεσμα είναι, χωρίς να αλλάξω ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ κάτι στην υπόλοιπη διατροφή μου (και την Pizza μου τρώω, όπως ξέρει ο pizza-stalker μου, Λασπόνερα) έχω χάσει 11 κιλά και νιώθω απίστευτα περισσότερη ενέργεια σε καθημερινό επίπεδο. Ξεκινώντας τη μέρα μου στις 05:30, το μεσημεριανό μου είναι συνήθως κατά τις 16:30 και εκεί ήταν σχεδόν καθημερινή κι απαραίτητη η μεσημβρινή σιέστα. Όχι πλέον.

    Με τα πολλά, έβαλα πρόγραμμα και στο φαγητό, ξεκίνησα κάποιες συνεδρίες σιάτσου και χαλαρές ασκήσεις/stretching sessions στο σπίτι. Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή ασκησούλες, Πέμπτη - Σάββατο βράδυ μπασκετάρα και βλέπουμε. Έφαγα τη φόλα κι άρχισα να χρησιμοποιώ fitness app, το Samsung Health που έχει το κινητό, το οποίο εν τέλει είναι πολλά παραπάνω. Activity tracking (βήματα και άσκηση), calorie intake, food calendar, heart rate monitor, sleep monitor, ακόμα και παρακολούθηση περιόδου να 'ουμ. Και με τα πολλά, γιατί έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός κι εμείς οι χοντροί είμαστε απ' τα δυνατότερα γρανάζια του, ψήθηκα να πάρω wrist band - activity tracker, για να υπάρχει ακρίβεια στις μετρήσεις (βήματα, άθληση, καρδιά και ύπνος κυρίως, τα υπόλοιπα έτσι κι αλλιώς τα καταγράφεις "manually") και ήθελα να ρωτήσω αν χρησιμοποιεί κανείς σας, τι μοντέλα έχετε τσεκάρει και (κυρίως, γιατί μεταξύ μας έχω ψάξει τα υπόλοιπα) αν έχει κάποιος αντιρρήσεις στη χρήση τους.

    Λόγω του Ζαμζουνγκ Χελθ, καταλήγω σε αυτό το μοντέλο, το οποίο βρίσκεται στο ΣΤΡΟΥΝΤΖ.ΓΚΡ με κάτι λιγότερο από 60€, τη στιγμή που στα καταστήματα βγαίνει κοντά στο κατοστάρικο. Τι λέτε;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  6. #1431
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    καλή δύναμη. όσο για τα apps και τα wristbands κτλ γενικά χρησιμοποιώ μόνο τρακερς για να βλέπω διαδρομές και να κρατάω συντεταγμένες.
    ό,τι σε βοηθάει προσωπικά να συνεχίζεις, καλό είναι.
    Rock or Nothing

  7. #1432
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    καλή δύναμη. όσο για τα apps και τα wristbands κτλ γενικά χρησιμοποιώ μόνο τρακερς για να βλέπω διαδρομές και να κρατάω συντεταγμένες.
    ό,τι σε βοηθάει προσωπικά να συνεχίζεις, καλό είναι.
    Το συζητούσα με έναν φίλο και εξέφρασε την άποψη πως βρίσκει πολύ περιοριστικό το να καταγράφει τι τρώει κτλ κτλ. Εγώ του είπα πως το ημερολόγιο διατροφής είναι καλός τρόπος για να φρενάρεις τον εαυτό σου, εκεί που μπορεί να είναι επιρρεπής και ότι διαβάζοντας ξανά τι τρως, αντιλαμβάνεσαι πόσα λάθη κάνεις. Δεν περιμένω η εφαρμογή να μετράει με απόλυτη ακρίβεια τις θερμίδες που τρώω και καίω, αλλά να έχω έναν μπούσουλα κι ένα κίνητρο παραπάνω, εκεί που μπορεί πχ να τεμπελιάσω.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #1433
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    όποιος έχει κάνει τον κόπο να περναει προιόντα και φαγητά σε τρακινγκ αππ, έχει δει αποτέλεσμα. Μόνο με καταγραφή καταλαβαίνεις πόσες θερμίδες και λιπαρά έχει ένα τοστ ας πούμε. Σε βοηθάει όταν έχεις στόχο συγκεκριμένες θερμίδες και μάκρος και με τον καιρό μαθαίνεις να τρως σαν άνθρωπος και όχι πια σα ζώο.
    Με τα wrist band εχω ενα θέμα, Μου δώσαν ένα δώρο, είναι βολικό (μετράει σφυγμούς, βηματα, άμα ξεκινήσεις άσκηση θερμίδες, αποστάσεις, υψόμετρο, θερμοκρασία και ένα σωρό άλλα υποθέτω). Το πρόβλημα μου είναι στη συγκέντρωση στοιχείων. Ήδη κάποιες ασφαλιστικές εταιρίες σε χρεώνουν λιγότερο, άμα χρησιμοποιείς wrist band και αποδεικνύεις ότι γυμνάζεσαι, καις θερμίδες κλπ. Πολύ ευκολα όλο αυτό το σκηνικό καταλήγει σε black mirror επεισόδιο και δεν εχω πολλή όρεξη να συμβάλω
    Vielen Dank für alles was mal war

  9. #1434
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Με τα wrist band εχω ενα θέμα, Μου δώσαν ένα δώρο, είναι βολικό (μετράει σφυγμούς, βηματα, άμα ξεκινήσεις άσκηση θερμίδες, αποστάσεις, υψόμετρο, θερμοκρασία και ένα σωρό άλλα υποθέτω). Το πρόβλημα μου είναι στη συγκέντρωση στοιχείων. Ήδη κάποιες ασφαλιστικές εταιρίες σε χρεώνουν λιγότερο, άμα χρησιμοποιείς wrist band και αποδεικνύεις ότι γυμνάζεσαι, καις θερμίδες κλπ. Πολύ ευκολα όλο αυτό το σκηνικό καταλήγει σε black mirror επεισόδιο και δεν εχω πολλή όρεξη να συμβάλω
    Στην εφαρμογή πάντως, έχω κλείσει ότι logging και αποστολή στοιχείων ΦΑΙΝΕΤΑΙ πως κάνει. Προφανώς και δεν είναι να εμπιστεύεσαι κανέναν, αλλά μετά το GDPR δεν είναι λογικό να έχει τη δυνατότητα ο χρήστης να μην επιτρέπει τη συλλογή στοιχείων από τρίτους; Όπως το θέτεις είναι εντελώς Οργουελικό, αλλά νομίζω ότι φτάσαμε σοβαρά στο σημείο που λέμε ότι μας έχουν καταγεγραμμένους από παντού, εδώ θα κολλήσουμε;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #1435
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    επειδή ο καιρός δε μας τα λέει καλά, αλλά και επειδή όσοι μένετε σε μεγαλούπολη αυτή τη στιγμή είναι δύσκολο να κυκλοφορείτε, πάρτε τα δύο αγαπημένα εσωτερικού χώρου:

    αυτό το έχω ξαναποστάρει, θέλει 2 αλτηράκια και λίγο χώρο. ανά περιόδους το επαναφέρω στην προπόνησή μου ακόμη και όταν πάω γυμναστήριο. πιάνει καλά όλο το σώμα και δουλεύεις ταυτόχρονα cardio. προφανώς για βγάλεις ακριβώς τους χρόνους και τους κύκλους πρέπει να είσαι προχωρημένος, αλλά μπορεί κανείς να το ξεκινήσει με χαμηλότερες απαιτήσεις.


    το επόμενο είναι το απόλυτο πρόγραμμα, "δεν έχω χώρο, χρόνο, εξοπλισμό". δέκα παραλλαγές burpees, δέκα λεπτά, γονατίζει και το athlean που είναι ντούκι. προσωπικά το κάνω είκοσι λεπτά και μου κόβεται η ανάσα. γίνεται οπουδήποτε, ακόμη και σε 7-8 τ.μ. και δίνει εγγυημένο αποτέλεσμα για όλο το σώμα. το χρησιμοποιώ όταν με στέλνει η δουλειά για μετρήσεις και μένω καιρό σε ξενοδοχεία.
    Rock or Nothing

  11. #1436

    Default

    Δυνατά φαίνονται, θα τα δοκιμάσω
    Αν κ εμείς ξεκινήσαμε να κάνουμε μαθήματα online

  12. #1437
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    επειδή ο καιρός δε μας τα λέει καλά, αλλά και επειδή όσοι μένετε σε μεγαλούπολη αυτή τη στιγμή είναι δύσκολο να κυκλοφορείτε, πάρτε τα δύο αγαπημένα εσωτερικού χώρου:

    αυτό το έχω ξαναποστάρει, θέλει 2 αλτηράκια και λίγο χώρο. ανά περιόδους το επαναφέρω στην προπόνησή μου ακόμη και όταν πάω γυμναστήριο. πιάνει καλά όλο το σώμα και δουλεύεις ταυτόχρονα cardio. προφανώς για βγάλεις ακριβώς τους χρόνους και τους κύκλους πρέπει να είσαι προχωρημένος, αλλά μπορεί κανείς να το ξεκινήσει με χαμηλότερες απαιτήσεις.


    το επόμενο είναι το απόλυτο πρόγραμμα, "δεν έχω χώρο, χρόνο, εξοπλισμό". δέκα παραλλαγές burpees, δέκα λεπτά, γονατίζει και το athlean που είναι ντούκι. προσωπικά το κάνω είκοσι λεπτά και μου κόβεται η ανάσα. γίνεται οπουδήποτε, ακόμη και σε 7-8 τ.μ. και δίνει εγγυημένο αποτέλεσμα για όλο το σώμα. το χρησιμοποιώ όταν με στέλνει η δουλειά για μετρήσεις και μένω καιρό σε ξενοδοχεία.
    αν τα κάνω αυτά θα στερήσω μια θέση σε ΜΕΘ από κάποιον που την έχει ανάγκη
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  13. #1438
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ωραία ψυχολογία
    Rock or Nothing

  14. #1439
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Πάντως έχω αρχίσει καθημερινές ασκησούλες που περιλαμβάνουν push ups, ασκήσεις με ιμάντα, squats, κοιλιακούς, ραχιαίους κλπ

    Περιμένω παραγγελία μερικούς αλτήρες και kettlebell για να εμπλουτίσω το ρεπερτόριο και με περισσότερες ασκήσεις

    Πάντως είναι φοβερό το σε τι μπορεί να μετατραπεί το σπίτι εν μέσω καραντίνας, φίλοι έχουν φτιάξει αυτοσχέδια γυμναστήρια, κομμωτήρια, ξυλουργεία, κλπ
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  15. #1440
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ειδικά για γυμναστική, δε χρειάζεσαι καν πολλά πράγματα. κυρίως χώρο, ο οποίος δε θα υπήρχε στην αθήνα. ευτυχώς, εδώ έχω την πολυτέλεια και εσωτερικού και εξωτερικού χώρου.
    Rock or Nothing

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •