Page 46 of 100 FirstFirst ... 3644454647485696 ... LastLast
Results 676 to 690 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #676
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Υπάρχει ένα ελάχιστο κατώφλι πρωτείνης για να μη χάνεις τουλάχιστον μυική μάζα;;

    Θέλω να αδυνατίσω, πάω gym βλέπω αποτελέσματα προφανώς αλλά τρώω φρίκη ότι χάνω και μυική μάζα γιατί δύσκολο να πάρω παραπάνω απο 50-60 grams την ημέρα.

    Είμαι κοντά στα 100 κιλά σχετικά αγύμναστος.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  2. #677
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δύσκολο όταν κάνεις πρόγραμμα απώλειας βάρους να μη χάσεις μυϊκή μάζα. θεωρητικά για τη συντήρηση της μυϊκής μάζας σου χρειάζεσαι 1,5gr πρωτεΐνης για κάθε κιλό σωματικού βάρους και σίγουρα όχι κάτω από 1gr. οι αριθμοί φαντάζουν ακατόρθωτοι, αλλά μιλάμε για το ανθρώπινο σώμα και όχι για μια τυποποιημένη μηχανή,οπότε κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. από προσωπική πείρα μπορώ να σου πω ότι συντήρηση της μυΐκής μάζας θα πετύχεις αν βάλεις αντιστάσεις στο εβδομαδιαίο σου πρόγραμμα. 2 προπονήσεις με βάρη τη βδομάδα και μια κανονική μεσογειακή διατροφή θα σου δώσουν τα συστατικά που χρειάζεσαι για να μη χάσεις όγκο. δώσε έμφαση στον κορμό και τα πόδια στα οποία βρίσκονται οι μεγάλες μυϊκές ομάδες του σώματος. κάνε πολυαρθρικές ασκήσεις. έτσι το σώμα σου θα "καταλάβει" ότι όχι μόνο πρέπει να χάσει βάρος, αλλά και να διατηρήσει τη δύναμή του, πράγμα που δεν μπορείς να το πετύχεις με τις αερόβιες προπονήσεις χαμηλής αντίστασης (π.χ. τρέξιμο μέχρι μέτρια ένταση). με αυτές απλά το σώμα του ξεφορτώνεται βάρος αδιακρίτως.
    Rock or Nothing

  3. #678
    re oust R & R's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    philly
    Posts
    2,311

    Default

    κάνε πολυαρθρικές ασκήσεις.

    well said!
    Poverty, depression, power and despair Conditioned inside and out to the point of no return by a world not crafted by hands of our own yet still we march in step to the cadence of its irregular beatThe damage has been done- irreparable and all-encompassingNature is as archaic word that could never explain this mess Worlds become obsolete like ideas and they won’t have to burn the booksWHEN NOONE READS THEM ANYWAY!

  4. #679
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Το ελάχιστο της πρόσληψης είναι 1 γραμμάριο πρωτεΐνης ανά κιλό σωματικού βάρους, όπως σωστά έγραψε κι Raven Lord. Με προσεκτική παρακολούθηση των θρεπτικών συστατικών των τροφών που καταναλώνεις, μπορείς να πετύχεις τη μη απώλεια ή την αύξηση μυικού ιστού. Σκέψου ότι αυτή τη στιγμή, σύμφωνα με την τελευταία λιπομέτρηση που έκανα, έχω χάσει 23 κιλά λίπους και πήρα 3,7 ΑΜΣ (άλιπης μάζας σώματος), όντας πεσκατέριανιστ και δεχόμενος πρωτεΐνη μόνο από γαλακτοκομικά και θαλασσινά.
    Last edited by OniBocho; 05-01-2015 at 15:36.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #680
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    όντως χορτοφάγος και δεχόμενος πρωτεΐνη μόνο από γαλακτοκομικά και θαλασσινά.
    τότε δεν είσαι χορτοφάγος, αλλά ημι-χορτοφάγος.

  6. #681
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    κασερινε άδειασε η θέση του ξερόλα του φόρουμ και κάνεις αίτηση;
    Vielen Dank für alles was mal war

  7. #682
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ε καλά ο άλλος λέει ότι είμαι χορτοφάγος και απλά έχει κόψει το βουβάλι, δε φταίει

  8. #683

    Default

    καλά λέει, τι σχέση έχουν τα θαλασσινά με τη χορτοφαγία;
    άσε που τροφές όπως κινόα, κάνναβη, όσπρια, τόφου-τέμπε-σειτάν, ξηροί καρποί και διάφορα πράσινα έχουν περισσότερη πρωτείνη από το γάλα
    a monkey in silk is a monkey no less

  9. #684
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Τα θαλασσινα γαμανε. Δε κοβονται.

    Ονιμποτσε φαε ασ'τους να λενε.

    Στο κατω κατω στην Ελλαδα εισαι οτι δηλωνεις.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  10. #685
    Wriggle redeemer's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    dystopian suburbs
    Posts
    547

    Default

    Quote Originally Posted by morphine View Post
    άσε που τροφές όπως κινόα, κάνναβη, όσπρια, τόφου-τέμπε-σειτάν, ξηροί καρποί και διάφορα πράσινα έχουν περισσότερη πρωτείνη από το γάλα
    Αυτό γενικά μιλώντας δεν είναι απόλυτα ενδεικτικό, δε μας αφορά αποκλειστικά η ποσότητα της πρωτείνης που καταναλώνουμε αλλά και η σύστασή της. Σε πολλές περιπτώσεις (χωρίς να αναφέρομαι στα παραδείγματα που αναφέρεις) π.χ τα λαχανικά δεν έχουν το ίδιο προφίλ αμινοξέων που έχουν το κρέας και τα γαλακτομικά.

  11. #686
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by morphine View Post
    άσε που τροφές όπως κινόα, κάνναβη, όσπρια, τόφου-τέμπε-σειτάν, ξηροί καρποί και διάφορα πράσινα έχουν περισσότερη πρωτείνη από το γάλα
    Οτιδήποτε έχει περισσότερη πρωτεϊνη από το γάλα. Κανείς, με αυτοσκοπό τη μυική μάζα, δεν ενδιαφέρεται για τα γαλακτοκομικά.
    Life begins at 45°.

  12. #687
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    εγω δεν εχω πιασει κατι βετζετεριανς με κατι μπακες ως το πατωμα , τι φαση , που σκατα βρηκατε τοσο λιπος ασουμε ;
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  13. #688
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    εγω δεν εχω πιασει κατι βετζετεριανς με κατι μπακες ως το πατωμα , τι φαση , που σκατα βρηκατε τοσο λιπος ασουμε ;
    Οι καλυτεροι ειναι αυτοι <3

    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  14. #689

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    εγω δεν εχω πιασει κατι βετζετεριανς με κατι μπακες ως το πατωμα , τι φαση , που σκατα βρηκατε τοσο λιπος ασουμε ;
    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    γαλακτοκομικά
    + το να είσαι χορτοφάγος δε σημαίνει αυτόματα ότι τρως και υγιεινά/ χαμηλά λιπαρά διότι οι χορτοφάγοι δεν τρώνε μόνο μαρούλια
    αν για πρωινό αντί για φρούτα, χυμό κλπ μασαμπουκώνεις τυρόπιτες και ψωμιά χαίρω πολύ
    a monkey in silk is a monkey no less

  15. #690
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    ετσι το πα να προβοκαρω αλλα υποτιθεται οι βετζετεριανς ακολουθουν (λενε) εναν υγιεινο τροπο διατροφης
    Last edited by freak brother; 04-01-2015 at 18:26.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •