Page 58 of 100 FirstFirst ... 848565758596068 ... LastLast
Results 856 to 870 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #856
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    δεν παψ τζιμ, δεν έχω εξοπλισμό. Η αθληση μου είναι το πινγκ πονγκ που προπονούμε 3 φορές την εβδομάδα, 3 ώρες. Φυσική κατάσταση δεν ξέρω τι εννοείς, απλά τα ποδάρια μου (4κεφαλοι κυρίως) δεν αντέχουν πολύ ωρα να με βαστάνε σε σκουάτ στάση.

    Είναι αρκετό το ίνφο ;

    εντιτ:
    1. Σπίτι θελω να κανω καποιο γυμναστική

    2. γουμπουρουμπου σε βλέπω, αλλα είσαι οφτοπικ και γιαυτό δεν παίρνεις απάντα

  2. #857
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    λοιπόν, θέλει λίγο μελέτη το θέμα. τα πόδια είναι ζόρικο να δυναμώσουν χωρίς αντιστάσεις. επίσης, έχουν την ιδιαιτερότητα να "ανεβαίνουν" γρήγορα, αλλά να τα χάνεις και γρήγορα σε περιόδους απραξίας.
    μπορείς να πας στις κλασσικές λύσεις με το βάρος του σώματος όπως squats, squats σε ένα πόδι, split squats, jump squats, jump split-squats, προβολές μπρος ή πίσω, περπάτημα με προβολές. όλες αυτές οι ασκήσεις γίνονται στο σπίτι.
    αν είσαι διατεθημένος να τραβηχθείς σε γήπεδο/πάρκο/παραλία κτλ, η απόλυτη άσκηση που θα φέρει γρήγορα αποτελέσματα και γυμνάσει όλο το σώμα είναι τα σπριντ. με 10x100m (ξεκούραση στην επιστροφή), 3 φορές τη βδομάδα - μιλάμε για 20λεπτες προπονήσεις + 5' ζέσταμα και 5' αποθέρμανση - θα δεις μεγάλη βελτίωση. πού είναι η παγίδα? ότι για να πας σε δυνατές προπονήσεις με σπριντ πρέπει ήδη να έχεις ένα υπόβαθρο φυσικής κατάστασης, αλλιώς ελοχεύει ο κίνδυνος τραυματισμών ή μυόλυσης. γι'αυτό σε ρώτησα πού βρίσκεσαι.
    θα επανέλθω όταν έχω περισσότερο χρόνο και το σκεφτώ λίγο να σου πω τι μπορείς να κάνεις.
    Rock or Nothing

  3. #858
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    κι οταν λες να εχεις υποβαθρο τι εννοεις; Εγω πχ παντα κανω καποιου ειδους γυμναστικη, κατα περιοδους σκιζομαι, αλλα συνηθως απλα δεν ειμαι 100% σαπιος.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  4. #859
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    επειδή τα επιστημονικά δεν τα θυμάμαι να στα εξηγήσω ακριβώς, το ζουμί είναι ότι όταν ο οργανισμός υποβάλεται τακτικά σε αθλητική δραστηριότητα, "μαθαίνει" να διαχειρίζεται καταστάσεις που μπορούν να προκαλέσουν τραυματισμούς κλπ ανεπιθύμητες παρενέργειες. π.χ. η έντονη άσκηση προκαλεί ξαφνική άυξηση κάποιων ορμονών και ουσιών στο αίμα, οι οποίες δεν μπορούν να βλάψουν έναν έμπειρο αθλούμενο, αλλά μπορεί να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα σε έναν αρχάριο.
    αν είσαι σε μια διαδικασία να γυμνάζεσαι τακτικά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, μάλλον δεν διατρέχεις τέτοιους κινδύνους. πάντα όμως όταν ξεκινάς ένα νέο είδος προπόνησης πρέπει να το πας με το μαλακό.

    χτικιό, αν θες στείλε ηλικία, ύψος, βάρος, περιφέρεια λαιμού και περιφέρεια μέσης (στο ύψος του αφαλού) να δω πού βρίσκεσαι από φυσική κατάσταση. στείλε σε pm αν έχεις θέμα. ισχύει το ιατρικό απόρρητο, δε θα σε δώσω
    Rock or Nothing

  5. #860
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    42cm λαιμος
    97cm μεση
    28, 1.90, 88kg

  6. #861
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    αν δεν έχεις ιστορικό καρδιοπάθειας ή παλιών τραυματισμών (ειδικα στα γόνατα!!!),
    θα πρότεινα μια κυκλική προπονησούλα 6 ασκήσεων.
    1. 10x squats


    2. 10x Burpees


    3. 10x προβολές σε κάθε πόδι


    4. 10x box jumps


    5. 10x πλάγιες προβολές


    6. 20x split squat jumps


    όλα γίνονται στο σπίτι. αν δε βρίσκεις κουτί για τα άλματα, αντικατέστησε την άσκηση με power jumps.
    η ρουτίνα έχει ως εξης: κάνεις με τη σειρά τις ασκήσεις με τις επαναλήψεις που αναφέρονται με 10'' - 15'' max ξεκούραση ανάμεσα στις ασκήσεις. όταν ολοκληρώσεις ένα κύκλο ξεκουράζεσαι 2' - 3'. Ο στόχος είναι να φτάσεις να ολοκληρώνεις 6 κύκλους το οποίο θα πρέπει να σου παίρνει περίπου 30'-35'. Θα πρέπει να ακολουθήσεις το πρόγραμμα για 10-12 βδομάδες με 3 προπονήσεις ανά βδομάδα, ΟΧΙ συνεχόμενες μέρες.
    Την πρώτη βδομάδα πρώτη προπόνηση ξεκινάς με 2 κύκλους. θα πρέπει να σου πάρει το πολύ 12'-14', μάλλον και λιγότερο. μετράς τους σφυγμούς. αν είσαι στο 190 και πάνω μείνε όλη τη βδομάδα στους 2. αν είσαι σε καλύτερο επίπεδο προσπάθησε 3 κύκλους. Ανέβα σταδιακά μέχρι τους 6 κύκλους. Αν χρειαστεί, πίεσε τον εαυτό σου αλλά ποτέ μην ξεφεύγεις πάνω από τους 190 σφυγμούς. Σε αυτή την ένταση εκείνη τη στιγμή παρακαλάς να μη σε είχε γεννήσει η μανούλα σου, αλλά είναι στιγμιαίο.
    Αν νιώθεις πόνο ή ζαλάδα, χαμήλωσε την ένταση, π.χ. με μεγαλύτερη ξεκούραση. Γενικά, άκου το σώμα σου πάνω από όλα.
    ΠΡΙΝ ξεκινήσεις οτιδήποτε, μάθε να κάνεις σωστά τις ασκήσεις - βλέπε βίντεο. η σωστή τεχνική δε θα σε γυμνάσει καλύτερα, αλλά θα σε προστατέψει από τραυματισμούς.
    Μερικά μικρά tips από εμένα για τις ασκήσεις, χώρια από το βίντεο:
    1. το γόνατο να μην προεξέχει από τη μύτη του ποδιού στο χαμηλότερο σημείο. η πλάτη ίσια και να σφίγγεις τον κοιλιακό.
    2. στη θέση κάμψης η μέση να μην κάνει καμπύλη προς τα κάτω. είναι προτιμότερο να κάνει προς τα πάνω αν δεν μπορεί να είσαι σε ευθεία.
    3. ισχύει το ίδιο για το γόνατο και την πλάτη όπως στα squats. στο χαμηλότερο σημείο, το πίσω γόνατο μόλις που να μην ακουμπάει έδαφος και ο μπροστά μηρός να είναι παράλληλος με το έδαφος.
    4. μην κατεβαίνεις από το κουτί με αλματάκι αλλά καλύτερα εναλλάξ με βήμα
    5. είναι ζόρικη άσκηση για τραυματισμό, μεγάλη προσοχή να γίνεται σωστά. αν δε νιώθεις καλά μην κατεβαίνεις στο χαμηλότερο σημείο.
    6. ισχύουν τα ίδια με τις προβολές.

    γενικά, είναι προγραμματάκι ισορροπημένο για λειτουργικότητα, δύναμη, έκρηξη και μεταβολική απόκριση. θα δεις να βελτιώνεται και το ποσοστό λίπους σου.
    αν καταφέρεις και το βάλεις στο πρόγραμμα για 12 βδομάδες, μετά θέλει αλλαγή.
    Rock or Nothing

  7. #862
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ξέχασα το πιο σημαντικό. 5' ζέσταμα - 5' αποθέρμανση. το πιάσιμο στην αρχή δεν το γλιτώνεις, αλλά θα μειώσεις τις επιπτώσεις του.
    για ζέσταμα αν δεν έχεις κανα σχοινάκι, κάνε τις ίδιες ασκήσεις, μισές επαναλήψεις και με πιο αργό ρυθμό. στρέτσινγκ αν θες, ΜΟΝΟ στην αποθέρμανση στο τέλος.
    Rock or Nothing

  8. #863
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    mexeis sklavwseis. eyxaristw polu tha dokimasw !

  9. #864
    Member T0rn@d00fS0ulS's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    32

    Default

    Gym, μπάσκετακι , τρέξιμο ..γκαβλωμενος κι ετσι

  10. #865
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by funishment View Post
    να πω, για το stronglifts 5x5 τι γνώμη έχουμε;
    2 χρόνια μετά επανέρχομαι στο θέμα. κλασσικά μου μπήκε το μικρόβιο με το που το διάβασα.
    Λοιπόν, η λογική των προγραμμάτων 5x5 γαμεί, ειδικά αν στοχεύεις στη δύναμη. Γενικά, είχα φθάσει σε ένα σημείο, να έχω μια αξιοπρεπή εμφάνιση, η οποία όμως δε συνοδευόταν από την απαραίτητη δύναμη, οπότε βρήκα ευκαιρία να το δοκιμάσω. ισχύει ότι ανεβαίνεις πολύ γρήγορα (επιμένω όμως ότι απευθύνεται σε ήδη προχωρημένους ή τουλάχιστο σε κάποιον με νορμάλ κιλά).
    τώρα το έχω προσαρμόσει λίγο για τον εαυτό μου γιατί δε με ενδιαφέρει να σηκώνω και τίποτα απίστευτα κιλά - αρκεί το βάρος του σώματος πλην των deadlifts και της πρέσας ποδιών που χρειάζεται να πας παραπάνω - με πιο πολλές και πυκνές ασκήσεις ανά προπόνηση, αυστηρά 2 φορές τη βδομάδα όμως.
    Rock or Nothing

  11. #866
    R+L=J funishment's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Magrathea
    Posts
    2,444

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by funishment View Post
    να πω, για το stronglifts 5x5 τι γνώμη έχουμε;
    2 χρόνια μετά επανέρχομαι στο θέμα. κλασσικά μου μπήκε το μικρόβιο με το που το διάβασα.
    Λοιπόν, η λογική των προγραμμάτων 5x5 γαμεί, ειδικά αν στοχεύεις στη δύναμη. Γενικά, είχα φθάσει σε ένα σημείο, να έχω μια αξιοπρεπή εμφάνιση, η οποία όμως δε συνοδευόταν από την απαραίτητη δύναμη, οπότε βρήκα ευκαιρία να το δοκιμάσω. ισχύει ότι ανεβαίνεις πολύ γρήγορα (επιμένω όμως ότι απευθύνεται σε ήδη προχωρημένους ή τουλάχιστο σε κάποιον με νορμάλ κιλά).
    τώρα το έχω προσαρμόσει λίγο για τον εαυτό μου γιατί δε με ενδιαφέρει να σηκώνω και τίποτα απίστευτα κιλά - αρκεί το βάρος του σώματος πλην των deadlifts και της πρέσας ποδιών που χρειάζεται να πας παραπάνω - με πιο πολλές και πυκνές ασκήσεις ανά προπόνηση, αυστηρά 2 φορές τη βδομάδα όμως.
    εγώ στο μεταξύ παράτησα τα πάντα ΟΠΟΤΕ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ

    Εἶναι τἄχα σωστό, να παριστάνῃς τό μικρό και κελαρύζον ποταμάκι, ὅταν ἔχῃς τόν Αμαζόνιο στό στῆθος σου καί μέσα στ' ἀρχίδια σου φωτιά;

  12. #867
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    έλα ρε, γιατί?
    Rock or Nothing

  13. #868
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Prospathw na strwsw ligo th diatrofh mou bas kai fortwsw kana kilo, xwris prwteines k malakies. Ithela na rwtisw an auta ta aspradia pou vgainoun se boukali opws einia to gala aksizoun h oxi. Me pianei h psuxh mou na petaw tous krokous apo ta oloklhra auga.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  14. #869
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    όσο περισσότερη επεξεργασία πέφτει σε ένα τρόφιμο, τόσο περισσότερο για πέταμα είναι.

    με τα αβγά υπάρχει μια παρανόηση στο κατά πόσο ασφαλή είναι. http://www.iatropedia.gr/diatrofi/ch...s-axizi/40189/
    Για πολλές δεκαετίες, οι άνθρωποι άκουγαν ότι δεν έπρεπε να καταναλώνουν πάνω από 2-6 ολόκληρα αυγά την εβδομάδα, δηλαδή αυγό μαζί με τον κρόκο του, αφού το ασπράδι είναι ως επί το πλείστον πρωτεΐνες και δεν έχει σχεδόν καθόλου χοληστερόλη. Ωστόσο, δεν υπάρχει αυτήν τη στιγμή καμία επιστημονική απόδειξη που να επιβεβαιώνει αυτούς τους περιορισμούς.
    Σύμφωνα με όλες τις σύγχρονες επιστημονικές ενδείξεις, είναι απόλυτα ασφαλές να καταναλώνει κανείς έως και 3 αυγά καθημερινά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
    αν σκεφτείς ότι ο κρόκος είναι το απόλυτα θρεπτικό μέρος του αβγού, είναι κρίμα να πάει χαμένος. προσωπικά, καταναλώνω άφοβα.
    Rock or Nothing

  15. #870
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    έχουμε κανένα σετ διατροφή / ασκήσεις για τοπικό λίπος στην βουβωνική χωρα ?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •