Page 90 of 100 FirstFirst ... 40808889909192 ... LastLast
Results 1,336 to 1,350 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #1336
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    γενικά είναι πολύ ζόρικα τα πράγματα για τους τρέινερς. κακοπληρωμένοι στα γυμναστήρια, μόνο από περσοναλ μπορεί να βγει κανα χαρτζηλίκι. νομίζω κάτι τέτοιο πρέπει να ψάξει.
    Rock or Nothing

  2. #1337
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Εχει παει κανεις στα πλανετ τζιμ στο παγκρατι; σκεφτομαι να χρησιμοποιησω τη προσφορα του γουατζα. Εχω αδυνατησει κι ολας θα γινω κομματια. Θα τριζουν τα μπετα.
    Απλα εχει τυχει να παω σε yava και να μην εχει squat rack μη πλερωνω λεφτα και ειναι μεσα παρακμη.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  3. #1338
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ναι, έχω ακόμη συνδρομή για όταν έρχομαι αθήνα. να ξέρεις ότι 6-10 το απόγευμα δεν παλεύεται από κόσμο. οι υπόλοιπες ώρες είναι οκ. πολύ βρωμιά επίσης. δεν είναι εύκολο να μένουν καθαρά με τόσο κόσμο. οπότε ντους κτλ σπίτι μας.

    ελεύθερο ρακ δεν έχει. μόνο σμιθ. για ρακ πολλοί χρησιμοποιούν κάτι πατεντιές με άλλα όργανα, αλλά επειδή προσωπικά δε χρησιμοποιώ, δε με νοιάζει. κατά τα άλλα έχει 4 μπάρες 20αρες, 2 10άρες, στραβόμπαρες κτλ, ψιλοκομπλέ από ελεύθερα. τις ώρες με νορμάλ κόσμο γενικά δεν υπάρχει μποτιλιάρισμα. από όργανα δεν ξέρω, δε χρησιμοποιώ.
    Rock or Nothing

  4. #1339
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Μια φίλη μου πήγαιν'εκεί πέρα κι απ΄όσο ξέρω ακόμα πάει δηλαδή όποτε έρχεται Ελλάδα, δεδομένου πώς είναι συστηματική χρήστρια γυμναστηρίου επί πάνω από δεκαετία θεωρώ πως δε θα ΄κανε συνδρομή εκεί αν ήτανε μούφα, αλλά αυτή είναι μόνο η προσωπική μου εκτίμηση φυσικά.

  5. #1340
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    κοίτα, παίζουν μεγάλο ρόλο και τα φράγκα. ειδικά τώρα που αθήνα κάθομαι καμιά 10αρα μέρες το μήνα, δε θα έδινα πολλά χρήματα για gym και το πλανετ είναι το πιο φθηνό στη γειτονιά.
    επίσης, παίζει ρόλο η εμπειρία. δε θα συνιστούσα σε πρωτάρη στα γυμναστήρια να πάει στο πλάνετ, αλλά κάποιος έμπειρος μπορεί εύκολα να βρει τα πατήματα.
    Rock or Nothing

  6. #1341
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Raven prepei na se eida sto dromo th prohgoumenh deutera.

    Egw prwi thelw na phgainw genika me th vrwma klp dn exw toso thema apla re file emena me endiaferei na mhn einai gia th poutsa kavala ola ksexarvalwmena klp. smith de kanw, einai gia flwrous.

    Sta squat ti kaneis kai de xreiazesai rack?
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  7. #1342
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    αν εννοείς τη δευτέρα πριν 10 μέρες, μπορεί να ήμουν εγώ. πριν 2 μέρες όχι.

    γενικά έχω βασική αρχή - για να αποφεύγω τραυματισμούς κυρίως - να μη σηκώνω κιλά τα οποία δεν μπορώ να τα φέρω από το έδαφος εκεί που θέλω. έτσι χάνω ασκήσεις και δεν μπορώ να ανέβω πολύ σε κιλά, αλλά έχω γλιτώσει από θέμα τραυματισμών. οπότε κάνω μόνο φροντ σκουατς και ανεβάζω τη μπάρα από το έδαφος με κίνηση ζετέ.
    Rock or Nothing

  8. #1343
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    ναι αυτη πριν 10 μερες. Ρε γαμωτο παλια εκανα το ιδιο κολπο και εγω αλλα δε μου αρεσουν τα φροντ σκουατ καθολου τα κανονικα τα βρισκω λιγο πιο κουλ.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  9. #1344
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Δεν κατάλαβα γιατί όχι κανονικά σκουώτ Ρέιβεν. Με τη μπάρα μπροστά γυμνάζεις μόνο τετρακέφαλο.
    Μόλις διάβασα οτι ο Κόλεμαν ίσως δεν ξαναπερπατήσει.

  10. #1345
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Με τη μπάρα μπροστά γυμνάζεις μόνο τετρακέφαλο.
    ΛΑΘΟΣ.
    Front Squat Muscles Worked

    The front squat differs slightly from the back squat due to the barbell placement in the front rack position. By doing so, the load is displaced in front of mid-line, requiring stronger upper back and quadriceps to ensure an upright torso and positioning.


    • Quadriceps
    • Upper Back
    • Glutes
    • Erectors
    • Abdominals


    Front Squat Benefits

    1. Increased quadriceps engagement and development due to higher degrees of knee flexion reached at the bottom of the squat. This movement can add quality amounts of lean muscle mass to the quadriceps and enhance overall leg development and performance, especially if athletes find their hips become the primary mover in most squats, resulting in them losing the “chest up” positioning and/or rounding out in back squats (both high and low bar).
    2. Develop proper knee joint movement integrity, as lack of quadriceps strength and control can impede knee flexion and mobility, creating a cascade of countering movement imbalances throughout the hips, spine, and ankles.
    3. Sport/movement-specificity to front loaded movements such as those found throughout Olympic weightlifting, functional fitness competitions and training, and even combat based sports and manual labor.

    σύγκριση
    • Front Squats: Emphasize the quadriceps and the upper back. They require a more upright posture, thus minimizing flexion in the lumbar spine and increasing core stabilization to a greater degree of potential spine flexion.
    • Back Squats: Focus more on the gluteals and lumbar spine, and are less tedious when performing high-rep, deep fatiguing sets.
    στην τελική - όπως πάντα σε αυτά τα θέματα - η επιλογή άσκησης είναι θέμα στόχου. για εμένα που δουλεύω 2-3 full-body δυνατές προπονήσεις ανά βδομάδα σε περίοδο βαρών, θεωρώ ότι το front είναι καλύτερη και πιο ασφαλής επιλογή (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι με διαθέσιμο ρακ δε θα έκανα και back σε κάποιες προπονήσεις για την ποικιλία, αλλά πάντα υπάρχουν επιλογές αν θες να αλλάζεις πράγματα κάποιες μέρες, π.χ. overhead το οποίο είναι καλή πρόκληση). σίγουρα με front και overhead δεν πιάνεις τα φορτία που θα έπιανες με back, αλλά αυτό είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει.
    Rock or Nothing

  11. #1346
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Μη μου φωνάζεις εμένα, μου γράφεις λάθος με κεφαλαία.....
    Καλά με το μόνο τετρακέφαλο δεν εννοούσα εντελώς μόνο τετρακέφαλο.
    Εστιάζεις όμως πιο πολύ εκεί.
    Δε θα πιαστεί ο μηριαίος ποτέ ούτε η πλάτη σου. Εννοώ δηλαδή οτι με τη μπάρα πίσω γυμνάζεις πιο πολλές μυικές ομάδες.
    Συμφωνώ για την ποικιλία. Overhead;;; Αν είναι κυριολεκτικά αυτό που λες δεν το έχω κάνει ποτέ.

  12. #1347
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    κοίτα, προτιμάω το front γιατί είναι πολύ δύσκολο να χαλάσεις την τεχνική πάνω στο ζόρισμα. εκεί αν σου φύγει η σωστή στάση απλά πετάς τα κιλά. ενώ στο back είναι εύκολο να κάνεις καμπύλη ή να γύρεις υπερβολικά μπροστά, όπως επίσης είναι δύσκολο να ξεφορτωθείς γρήγορα τη μπάρα αν χρειαστεί, οπότε αν ανεβαίνεις στα φορτία θες υποχρεωτικά σποτερ.

    το overhead είναι ακριβώς αυτό που φαντάζεσαι
    Rock or Nothing

  13. #1348
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Ψιλοοφτόπικ είναι αλλά λέω να το βάλω εδώ γιατί έχει παίξει κατά καιρούς συζήτηση περί στάσης σώματος, προβλημάτων μέσης κλπ

    (στο γραφείο όταν είμαι απορροφημένος κάθομαι σα μαλάκας και προφανώς η μέση φωνάζει)



    μόλις την παρέλαβα και τη συναρμολόγησα

    καύλα μεγάλη

    https://www.ultimategamechair.com/se...-chair-review/
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  14. #1349
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Εχει παει κανεις στα πλανετ τζιμ στο παγκρατι; σκεφτομαι να χρησιμοποιησω τη προσφορα του γουατζα. Εχω αδυνατησει κι ολας θα γινω κομματια. Θα τριζουν τα μπετα.
    Απλα εχει τυχει να παω σε yava και να μην εχει squat rack μη πλερωνω λεφτα και ειναι μεσα παρακμη.
    αν ενδιαφέρεσαι ακόμη, τα πλανετ στο παγκράτι έβαλαν επιτέλους και ρακ! χουρααα!
    Rock or Nothing

  15. #1350
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default

    Ξεκινησα πριν κανα 3μηνο και δεν μπορω να αποφασισω ακομη για προγραμμα. Σκινι φατ 30αρης (και κατι) και κανω παραλληλα διαιτα για να χασω 5-6 περιττα κιλα. Εδω και 2 μηνες κανω αυτο https://www.muscleandstrength.com/wo...ilding-workout αλλα δεν ξερω μηπως το 3ημερο ειναι καλυτερο.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •