Page 71 of 100 FirstFirst ... 2161697071727381 ... LastLast
Results 1,051 to 1,065 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #1051
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Λοιπον για να ελαφρυνουμε κι εδω λιγο, εχθες επιβεβαιωσα οτι μετα απο καλο session ποδια τριβονται τα μπουτια μου. o.o
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  2. #1052
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Για τα BCAAs τι γνωμη εχετε?
    Let The Freak Flag Fly!

  3. #1053
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ούτε την έχω ψάξει με συμπληρώματα, ούτε σκοπεύω να το κάνω στο άμεσο μέλλον. νομίζω με φυσική διατροφή 100% είμαι καλυμμένος. δε θέλω κάτι παραπάνω για την ώρα.
    Rock or Nothing

  4. #1054
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Εκτός αν θες να κατέβεις σε αγώνες ή να ΓΑΜΗΣΕΙΣ το γκομενάκι δίπλα στην παραλία, που γουστάρει σίξπακς, δε βρίσκω κανένα λόγο να καταφύγεις σε φάρμακα. Ναι, ναι, "συμπληρώματα".
    Life begins at 45°.

  5. #1055
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Εκτός αν θες να κατέβεις σε αγώνες ή να ΓΑΜΗΣΕΙΣ το γκομενάκι δίπλα στην παραλία, που γουστάρει σίξπακς, δε βρίσκω κανένα λόγο να καταφύγεις σε φάρμακα. Ναι, ναι, "συμπληρώματα".
    Ε κοιτα αλλο τα αμινοξεα (bcaas) και η whey protein, οι πολυβιταμινες και το μαγνησιο και αλλο η winstrol
    Let The Freak Flag Fly!

  6. #1056
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Σίγουρα, δεν είναι όλα τα ίδια, αλλά αν δε θες υπερβολές, η 100% φυσική διατροφή αρκεί. Και έχει και πιο διαρκή αποτελέσματα.
    Life begins at 45°.

  7. #1057
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    έτσι πιστεύω κ εγώ. αν στόχοι σου είναι η υγεία, η φυσική ανάπτυξη και η καλή σωματική κατάσταση, δε χρειάζεσαι συμπληρώματα.
    Rock or Nothing

  8. #1058
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    έτσι πιστεύω κ εγώ. αν στόχοι σου είναι η υγεία, η φυσική ανάπτυξη και η καλή σωματική κατάσταση, δε χρειάζεσαι συμπληρώματα.
    Το μονο συμπληρωμα που παιρνω ειναι Vitamin D (επειδη μενω σε χωρα που δεν εχει ηλιο) αυτην πως θα την παρεις χωρις ηλιο πχ που ειναι και σημαντικοτατη? Και παιρνω και μαγνησιο/ψευδαργυρο που ειναι minerals που χρειαζονται για αθλητες και παλι δεν μπορεις να τα παρεις σε αυτες τις ποσοτητες απο τροφη. Πρωτεινη και γενικοτερα μακρος παιρνω αποκλειστικα απο τροφη
    Let The Freak Flag Fly!

  9. #1059
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    έχεις κάνει εξετάσεις και σου έλειπαν όλα αυτά;

  10. #1060
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    εμενα ναι και δεν ειμαι αθληταρας
    Vielen Dank für alles was mal war

  11. #1061
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    έχεις κάνει εξετάσεις και σου έλειπαν όλα αυτά;
    Εσυ που δεν εχεις παρει εχεις κανει εξετασεις και ξερεις οτι δεν εχεις ανεπαρκεια σε minerals ή βιταμινες?
    Let The Freak Flag Fly!

  12. #1062
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Μια κουταλιτσα γιρη (οχι γυρο-πιτογυρο) μερα παρα μερα και ολα κομπλε.
    Απο επιλεγμενους μελισσοκομους

  13. #1063
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    έχεις κάνει εξετάσεις και σου έλειπαν όλα αυτά;
    Εσυ που δεν εχεις παρει εχεις κανει εξετασεις και ξερεις οτι δεν εχεις ανεπαρκεια σε minerals ή βιταμινες?
    ναι, επίσης τυχαίνει να είναι κομμάτι της δουλειάς μου. δεν ξέρω γιατί είναι τόσο δύσκολο να φας ωραία πράγματα από τον κήπο ή κατευθείαν από την αγελαδίτσα, αλλά τουλάχιστον αυτά που παίρνεις σε χάπια θα τα κατουρήσεις οπότε no harm done. απλά μου φαίνεται αστείο που προτιμάς να πληρώνεις γι΄αυτό.

    ένι, φαντάζομαι μιλάς για βιταμίνη D;

  14. #1064
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    έχεις κάνει εξετάσεις και σου έλειπαν όλα αυτά;
    Εσυ που δεν εχεις παρει εχεις κανει εξετασεις και ξερεις οτι δεν εχεις ανεπαρκεια σε minerals ή βιταμινες?
    ναι, επίσης τυχαίνει να είναι κομμάτι της δουλειάς μου. δεν ξέρω γιατί είναι τόσο δύσκολο να φας ωραία πράγματα από τον κήπο ή κατευθείαν από την αγελαδίτσα, αλλά τουλάχιστον αυτά που παίρνεις σε χάπια θα τα κατουρήσεις οπότε no harm done. απλά μου φαίνεται αστείο που προτιμάς να πληρώνεις γι΄αυτό.

    ένι, φαντάζομαι μιλάς για βιταμίνη D;
    Η βιταμινη D υπαρχει σε πολυ μικρες ποσοτητες στην τροφη. Η συνθεση της γινεται κυριως απο την εκθεση στον ηλιο. Οποτε τι κανει καποιος που δεν εχει προσβαση σε ηλιο ?

    Καλα τι και ποσο λαχανικα πρεπει να φας για να παρεις 450mg μαγνησιο τη μερα που χρειαζεται καποιος υστερα απο βαρια προπονηση (και παραπανω χρειαζεται δηλαδη o αθλητης, αναλογα και το βαρος του, τοσο περιπου ειναι το Recommended Daily για γενικο πληθυσμο)?

    Τα μακρος (πρωτεινη,υδατανθρακας,λιπη) καλυπτονται ανετα απο τροφη και μονο. Τα μικρος ομως, συγκεκριμενα καποιες βιταμινες και μεταλλικα στοιχεια οχι.

    Η βιταμιν D ειναι σημαντικοτατη (βασικα ειναι περισσοτερο ορμονη παρα βιταμινη οπως νομιζαν αρχικα). Το μαγνησιο επισης , ειδικα για οσους κανουν strength training καθως βοηθαει στο να χαλαρωσουν οι μυες, διαδικασια που ειναι απαραιτητη για το recovery και το muscle growth.

    Οσο για την απορροφηση ,εξαρταται. Εχουν γινει ερευνες παντως σε αθλητες και υπηρξε διαφορα σε αυτους που επαιρναν ZMA (Zinc, Magnesium kai Vitamin B6) σε σχεση με αυτους που δεν επαιρναν. Ιδανικα το τρως βραδυ με σχετικα αδειο στομαχι πριν τον υπνο οποτε υπαρχει αρκετη βιοδιαθεσιμοτητα, δεν το κατουρας ολο
    Last edited by VidnaObmana; 21-07-2017 at 01:44.
    Let The Freak Flag Fly!

  15. #1065
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    ένι, φαντάζομαι μιλάς για βιταμίνη D;
    D, B12, Mg ήταν τραγικα χαμηλά. Μαζι με τα άλλα μου γράψαν Β complex το οποίο είχε πλάκα, γιατί 2 ώρες μετα κατουράς φωσφοριζέ. Όλες αυτές οι ελλείψεις με κάναν να νομίζω ότι έχει πρόβλημα το έντερο και δεν απορροφάται ό,τι πρέπει, αλλά μάλλον οκ τελικά.
    Δεν είμαι βηγκαν και τρέφομαι υπερκομπλε χωρίς junk food, μην ξεκινήσει κανείς το κήρυγμα
    Vielen Dank für alles was mal war

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •