Page 87 of 100 FirstFirst ... 3777858687888997 ... LastLast
Results 1,291 to 1,305 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #1291
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Τέλος πάντων, ό,τι καταλαβαίνεις.
    Μία παρατήρηση, 250 κιλά άρσεις θανάτου χωρίς φάρμακα;;;;(έτσι το λέει όλη η Ελλαδα) μετά από χρόνια προπόνησης;
    Και έκανες εσύ σετ 140 κιλά με σωματικό βάρος 80 κιλα;
    Εγώ στα ντουζένια ήμουν 112 κιλά και ούτε τα πλησίασα τα 140, μπουχέσας ήμουν μάλλον.
    Εδώ τελειώνει η κουβέντα.
    Καλά κούλουμα.

    Και όντως φιλικά.
    Για μονη μιλαω μαξ, μια επαναληψη, οχι σετ ( η αληθεια ειναι οτι τοτε ημουν γυρω στα 84-85, οχι 80 που ειμαι τωρα)
    Φιλος που ειναι 80 κιλα εκανε 200κιλα deadlift για μονη. Δεν ειναι τοσο απιστευτο.

    Eπρεπε να δεις τα μουτρα των φουσκωτων φαρμακωμενων μπιλντεραδων που ηταν διπλασιοι σε μεγεθος και ο φιλος σηκωνε πιο πολλα κιλα απο αυτους

    Παντως ειναι οντως περιεργο να εκανες 180 κιλα σκουατ και ουτε καν 140 κιλα deadlift. Μαλλον κατι λαθος με την τεχνικη σου (λογικο για μπιλντερι λολ). Εμενα το σκουατ μου ειναι αρκετα πιο χαμηλο. περιπου 100 κιλα για μονη

    Μη μασας ομως οι πλατες σου ειναι πιο μεγαλες. Αλλο το οτι δεν ξερεις να τις ενεργοποιεις σωστα

    Μαλλον οντως εδω τελειωνει η κουβεντα.
    Last edited by VidnaObmana; 16-02-2018 at 17:07.
    Let The Freak Flag Fly!

  2. #1292
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Παντως ειναι οντως περιεργο να εκανες 180 κιλα σκουατ και ουτε καν 140 κιλα deadlift.
    αυτό μου φάνηκε κ εμένα πολύ περίεργο. συνήθως σε deadlift μπορώ να σηκώσω 1.5 - 2 φορές του βάρους του front squat μου. δύσκολο να συμβαίνει το αντίθετο από όποια μεριά κ αν το πιάσεις το θέμα.
    Rock or Nothing

  3. #1293
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Παντως ειναι οντως περιεργο να εκανες 180 κιλα σκουατ και ουτε καν 140 κιλα deadlift.
    αυτό μου φάνηκε κ εμένα πολύ περίεργο. συνήθως σε deadlift μπορώ να σηκώσω 1.5 - 2 φορές του βάρους του front squat μου. δύσκολο να συμβαίνει το αντίθετο από όποια μεριά κ αν το πιάσεις το θέμα.
    Ναι. Συνηθως μονο στους super heavyweight το squat ειναι πιο μεγαλο απο το dl (το παγκοσμιο ρεκορ σε σκουατ ειναι μεγαλυτερο απο οτι στο deadlift). Αλλα στις πιο χαμηλες κατηγοριες κιλων σχεδον παντα το deadlift ειναι πιο μεγαλο απο το σκουατ
    Let The Freak Flag Fly!

  4. #1294
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Ασχετο.Αλλα εχω παθει πλακα με αυτον
    https://m.youtube.com/watch?v=HxrDQR_5JxY

    Πραγματικα πολυ γερος ο τυπος

  5. #1295
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Μιλάμε για σετ ξαναλέω, γι αυτό μου φάνηκαν υπερβολικά τα 140 τα δικά σου.
    Είχα ρεκόρ 180 κιλά 8 επαναλήψεις σκουωτ, τα 170 σε κάθε προπόνηση και να κάνω λες περισσοτερα κιλά άρσεις; πόσα 200; Δεν πας καλά. Αν θυμάμαι καλά έβγαζα το πολύ 120-125 (σετ). Μετά ήρθαν οι δισκοκηλες και χιαστός-μηνίσκος, έκοψα άρσεις σκουωτ και άρχισα το εξτένσιον και το πλέξιμο.

  6. #1296
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Εγώ στα ντουζένια ήμουν 112 κιλά και ούτε τα πλησίασα τα 140, μπουχέσας ήμουν μάλλον.

    Man milame gia mia apo tis pio eukoles askhseis na fortwseis kila. Se logistiko epipedo auta pou mas les de vgainoun...
    To oti epathes duskokoiles, an kai de kserw pws tis epathes, thewrw oti sxetizetai me auto. Egw pou eimai super flwros, set me 80 kila evgaza arseis, squat sta 50 pethaina.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  7. #1297
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Σημερα πηγα σε indoor climbing (δεν εχω αγορασει ακομα παπουτσια) και τα πηγα αρκετα καλα, για τα χαλια μου, εβγαλα ολες τις 5αρες που δοκιμασα και παραλιγο και μια 6A. Ωραια ηταν θα ξαναπαω
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  8. #1298
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    προς απάντηση στην παντυ και οποιονδήποτε άλλο ενδιαφερόμενο για τη διαλειμματική νηστεία. δεν έχω χρόνο να αναλύσω τα πιθανά υπέρ και κατά, αλλά το ζουμί είναι ότι μου έχουν πει σοβαρά άτομα ότι λειτουργεί. προσωπικά δοκίμασα για 10 μέρες και ενώ στην αρχή ένιωσα κάποιες θετικές επιπτώσεις, γενικά δεν ταίριαζε στον τρόπο ζωής μου και τη σταμάτησα. θεωρώ ότι πάω μια χαρά κ με τη διατροφή που κάνω τώρα.

    σοβαρή ανάλυση κάνει ο τύπος εδώ http://totalfitness-christos.blogspo...rosoxis-1.html με μια σειρά άρθρων. νομίζω είναι αρκετά διαφωτιστικά.

    συνοψίζοντας θα έλεγα ότι έχει λογική βάση, οπότε μπορεί να έχει αποτελέσματα, αλλά πιστεύω για κάποιον που ενδιαφέρεται να κάνει ένα πιο υγειινό τρόπο ζωής και διατροφής, προέχουν άλλες σημαντικές αποφάσεις και αλλαγές στη διατροφή και στη ζωή του και έπειτα ακολουθεί η δοκιμή πιο εξεζητημένων μεθόδων για να βελτιώσει τον εαυτό του περισσότερο.
    Rock or Nothing

  9. #1299
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    οκ, πάντως δε βρίσκω κάτι εξαιρετικά εξεζητημένο στο να παραλείπεις το πρωινό απλά τόσα χρόνια ξέραμε πως το αντίθετο είναι υγιεινό και όσοι το παρέλειπαν προσπαθούσαν να προσαρμοστούν σ'αυτό και να το εντάξουν στη ζωή τους πιστεύοντας πως αυτό είναι το σωστό και το να το παραλείπεις αποτελεί διατροφικό λάθος. Κι εδώ ένα ενδιαφέρον άρθρο. Είχα την εντύπωση πως το θρεντ είναι για γυμναστική γι'αυτό δεν το ρώτησα εδώ.

  10. #1300
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ως "εξεζητημένο" εννοώ κάτι που είναι πιο πολύ λεπτομέρεια. κυρίως πρέπει να μας νοιάζει ΤΙ θα φάμε και ΠΟΣΟ παρά τι ώρα θα το φάμε. πρώτα πρέπει να στρώσουμε την ποιότητα και την ποσότητα και ύστερα τη συχνότητα και λεπτομέρειες τύπου τι ώρα το βράδυ και πόση ώρα πριν κοιμηθώ.

    εμένα, προσωπικά, στην τελική μου αρέσει το μοντέλο με το πρωινό και τα συχνά γεύματα για πολλούς λόγους αλλά κυρίως γιατί δε στρεσάρει τον οργανισμό και κρατάει σταθερά τα επίπεδα των ορμονών καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας.
    Rock or Nothing

  11. #1301
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    με αφορμή το στατικό ποδήλατο που αναφέρθηκε στο chat να πω κάπου εδώ ότι οι προπονήσεις χαμηλής έντασης (είτε τζογκιν, είτε ποδήλατο, είτε ελλειπτικά κτλ) ΔΕΝ έχουν μακροπρόθεσμα αποτελέσματα. για κάποιον που είναι αρχάριος και αποφασίζει να ξεκινήσει να γυμνάζεται είναι αναπόφευκτα για τους πρώτους 2-4 μήνες, αλλά από εκεί και πέρα σταματούν να αποδίδουν ανάλογα με το χρόνο και τον κόπο που αφιερώνει κανείς.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: οτιδήποτε κάνει κανείς είναι καλύτερο από το να αράζει όλη μέρα στον καναπέ. και σίγουρα η προπόνηση χαμηλής έντασης είναι ευεργετική για το καρδιαγγειακό σύστημα. ο ασκούμενος όμως δε θα πρέπει να περιμένει ιδιαίτερα αποτελέσματα στη σωματική του σύνθεση.
    Rock or Nothing

  12. #1302
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    χαχαχαχα, κατατοπιστικός όπως πάντα

  13. #1303
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    οχι άλλο κάρβουνο με το καρντιο

    https://www.girlsgonestrong.com/blog...s/more-cardio/

    The bad news is that adding more cardio is rarely the best solution in this situation. More often than not, there are bigger, more important issues that need to be addressed before tacking on more cardio. The good news, however, is that once you can make progress on those more important things, you will very likely see better results than an additional session of cardio alone could have provided.
    Vielen Dank für alles was mal war

  14. #1304
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ορθά τα λέει το άρθρο
    Rock or Nothing

  15. #1305
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    προς λοκαστ:
    10' προθέρμανση στην αρχή και αποθέρμανση στο τέλος πάντα, νυν και αει και εις τους αιώνες των αιώνων σε ό,τι επίπεδο κ αν βρίσκεσαι.
    επειδή πρέπει να ανεβάσεις λίγο τη λειτουργικότητα στο περπάτημα/τρέξιμο θα έλεγα:
    προθέρμανση ---> 5' τζογκιν σε ρυθμό που οι παλμοί σου θα φθάνουν 120-140/λεπτό, 5' ασκήσεις με βάρος του σώματος οι οποίες θα προετοιμάσουν όλους τους μυς του σώματός σου, ήτοι
    - 10 σκουοτς
    - πουσ απς (όσα μπορείς)
    - 5 burpees
    - 20-30'' γέφυρα (σανίδα)
    θα κάνεις αυτές τις ασκήσεις κυκλικά μέχρι να συμπληρώσεις 5'
    ΜΑΘΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΤΩΝ ΑΣΚΗΣΕΩΝ ΑΨΟΓΑ από βίντεο στο youtube

    αποθέρμανση ---> 10' τζογκιν με μέγιστους παλμούς τους 120/λεπτό. εναλλακτικά, 6-7' τζογκιν και 3-4' διατάσεις και χαλάρωση (χωρίς να το παρακάνεις στο τράβηγμα)

    αυτά για αρχή και τέλος. θα επανέλθω αύριο με τα υπόλοιπα γιατί πρέπει να την κάνω και ταξιδεύω για αθήνα σήμερα.
    Rock or Nothing

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •