Page 68 of 100 FirstFirst ... 1858666768697078 ... LastLast
Results 1,006 to 1,020 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #1006
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Συμφωνώ κι εγώ σε compound ασκήσεις.
    Life begins at 45°.

  2. #1007
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Θα ήθελα να συζητήσουμε το θέμα των διατάσεων. ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΑΣΥΣΤΟΛΑ. Είμαι μαλάκας που τις αποφεύγω;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  3. #1008

    Default

    κατά την άποψή μου ΝΑΙ
    πρέπει να φύγω τώρα, αλλιως θα γραφά παραπάνω
    αλλά πιστεύω θα με καλύψουν και άλλοι

  4. #1009
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ΟΧΙ. μελέτες και προσωπική εμπειρία έχουν δείξει ότι οι διατάσεις ΠΡΙΝ από άθληση που απαιτεί μυική έκρηξη, μειώνουν την απόδοση και αυξάνουν τον κίνδυνο τραυματισμού, για πολλούς λόγους που βαριέμαι να αναλύσω. ένα θα σου πω από όλους για να σε καλύψω: οι διατάσεις μειώνουν το αίσθημα του πόνου όταν έχει ήδη ξεκινήσει κάποιος τραυματισμός και μπορεί να σε οδηγήσουν να τον παραμελήσεις. επιπλέον, η ίδια η διάταση, καταστρέφει μυϊκές ίνες πριν ξεκινήσεις καν να αθλείσαι. προθέρμανση μόνο με προσομοίωση της προπόνησης που θα ακολουθήσει στο πιο χαλαρό, ώστε να προετοιμάσεις το μυϊκό σου σύστημα.
    πάμε στο ΜΕΤΑ τώρα. για εκεί ακόμη δεν έχει αποδειχθεί τίποτα. υπάρχουν δύο απόψεις. αυτή που λέει ότι πρέπει να κάνεις διατάσεις για να μη χάσεις την ελαστικότητά σου και αυτή που λέει ότι παίζει να κινδυνεύεις με τραυματισμό λόγω των ίδιων των διατάσεων. προσωπικά δε ρισκάρω. αποθέρμασνση κάνω μόνο με χαλαρή άσκηση η οποία θα αυξήσει την κυκλοφορία του αίματος και θα απομακρύνει το γαλακτικό οξύ από τους μυς. ελαστικότητα φυσικά έχω χάσει. είμαι και κάποιας ηλικίας. εκεί πιστεύω είναι τι σε ενδιαφέρει. αν η άσκηση απαιτεί ελαστικότητα, ίσως να χρειάζονται και πριν και μετά. αν η άσκηση απαιτεί μυϊκή σύσπαση και εκρηκτικότητα καλύτερα να τις αποφύγεις (ΠΡΟΣΟΧΗ, όχι να αποφύγεις το ζέσταμα. να αποφύγεις τις διατάσεις)
    Rock or Nothing

  5. #1010
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Για ζέσταμα κάνω 10-15 λεπτά ποδήλατο ή/και γρήγορο περπάτημα/τρέξιμο στο διάδρομο. Διατάσεις (με βάση τις εντολές του γυμναστή) κάνω στο τέλος. Ή τέλος πάντων μου έχει δείξει ένα σετάκι διατάσεων το οποίο αποφεύγω τεχνηέντως. Έχω κλείσει αισίως 2+ μήνες γυμναστηρίου με 3 προπονήσεις/βδομάδα. Δε μπορώ ακόμα να πω ότι έχω δει σοβαρές διαφορές στο σώμα μου.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  6. #1011
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Διατάσεις πρέπει να έκανα τελευταία φορά στο Λύκειο. Όχι επειδή το'χω ψάξει και αναλύσει επιστημονικώς αλά ρέιβεν, απλά βαριέμαι. Το ίδιο και με την αερόβια. Το μόνο ζέσταμα που κάνω είναι ίσως 1 ή 2 χαλαρά σετ της άσκησης που ακολουθεί. Και 0 αποθεραπεία επειδή, ξανά, βαριέμαι.

    Εγώ κάνω 2x upper/lower (4 μέρες/βδομάδα δηλαδή) εδώ και 1,5 μήνα περίπου. Δεν έχω προσέξει εμφανή διαφορά πάνω μου, αλλά υπάρχει διαφορά στα βάρη που σηκώνω. Μετράει πολύ και η διατροφή ε.
    Life begins at 45°.

  7. #1012
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    αν θες δώσε μας το πρόγραμμα που ακολουθείς να σ πω γνώμη. το ζέσταμα να μην είναι πάνω από 10 λεπτά και θα έλεγα ότι δε φθάνει ο διάδρομος ή το ποδήλατο. 5 λεπτά διάδρομο με λίγο ανέβασμα της έντασης στο τελευταίο 1-1,5 λεπτό και 5 λεπτά ασκήσεις με βάρος του σώματος.
    Rock or Nothing

  8. #1013
    Senior Member Telepetel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    214

    Default

    Χαιρετώ, θα ήθελα να μου προτείνετε ασκήσεις για κοιλιακούς/ραχιαίους. Μετά από κάτι πόνους στη μέση, πήγα σε ορθοπεδικό για εξέταση και μου είπε πως πρέπει να βάλω στην καθημερινότητά μου ασκήσεις για να δυναμώσω την περιοχή.
    Νόμιζα ότι για κοιλιακούς μόνο οι κλασικοί είναι αποδοτικοί αλλά μου είπε πως υπάρχει ποικιλία ασκήσεων (σανίδα πχ), ενώ για ραχιαίους δεν είναι και τόσες πολλές οι ασκήσεις που μπορώ να κάνω πέρα από την κλασική.
    Είπα να μην ψάξω έτσι χύμα στα ίντερνετς και να ρωτήσω τους mastERs εδώ γιατί το χετε ψάξει πολύ το θέμα. Τους τελευταίους μήνες η άσκησή μου ήταν τρέξιμο 2-4 φορές την εβδομάδα, γύρω στα 8km τη φορά και είχα πάει και καμιά δεκαπενταριά φορές για γιόγκα περιστασιακά.
    Σας μερσώ!

  9. #1014

    Default

    Ραχαίους μπορείς να δουλέψεις με άπειρους τρόπους. Ρίξε μια ματιά στο ασκησιολόγιο του πιλάτες. Αντίστοιχα και για κοιλιακούς, νομίζω ότι οι κλασικοί είναι οι πιο άχρηστοι, αφενός γιατί είναι σχετικά επικίνδυνοι για τη μέση, αφετέρου γιατί γυμνάζουν μόνο μια γωνία οπότε δεν προσφέρουν επαρκή στήριξη στον κορμό.

  10. #1015
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    αφενός γιατί είναι σχετικά επικίνδυνοι για τη μέση, αφετέρου γιατί γυμνάζουν μόνο μια γωνία οπότε δεν προσφέρουν επαρκή στήριξη στον κορμό.
    Μπορείς να το αναλύσεις λίγο παραπάνω αυτό για τους κλασικούς κοιλιακούς;

    BTW, δε σας έχω ξεχάσει, απλά έφυγα τριήμερο, θα σας στείλω το πρόγραμμά μου ASAP
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  11. #1016
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Για εμπρόσθιους κοιλιακούς, μπορείς να δοκιμάσεις σανίδες και άρσεις γονάτων/ποδιών, σε διάφορες παραλλαγές.

    @Raven: σε μένα ή στον υπερσυντέλικο αναφερόσουν με το τελευταίο;
    Life begins at 45°.

  12. #1017
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ypersynteliko. για εσένα θυμάμαι.
    για telepetel καλά τα είπε ο κρις, θα επανέλθω κ εγώ.
    Rock or Nothing

  13. #1018
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Περι διατασεων, καλυτερα να μην κανει καποιος static stretches πριν απο την προπονηση. Για μετα ειναι απαραιτητα απο ενα σημειο και μετα, χρειαζεσαι mobility σε hips και ωμους οπωσδηποτε αν κανεις squat, bench και OH press. Ετσι και μειωνεις τους τραυματισμους και νιωθεις πολυ καλυτερα γιατι μειωνεται το soreness. Επισης βελτιωνονται τα λιφτς σου γιατι αυξανεις το range of motion (σε σκουατ πχ , εμφαση σε mobility hip και αστραγαλους, σε bench k press γενικοτερο θες range of motion στους ωμους / external rotation)

    Καποια ενδιαφεροντα stretches ειναι:

    Για λαιμο , upper back, traps και shoulder blades/scapulae



    και καποια εξτρα εδω για ωμους

    και αλλο για ωμους





    για hips:




    Για κοιλιακους, τα crunches ειναι ψιλοαχρηστα, την πιο πολυ κινηση την κανουν τα hip flexors και η μεση ( εξαρταται και αν εχεις ταση για anterior η posterior tilt στη μεση). Ισομετρικες (planks) και rollouts, επισης μονο και μονο με breathing exercises φτιαχνεις κοιλιακους (stomach vacuum λεγεται)

    Για lower back pain που ρωταει ο φιλος, εμενα σε ενα τραυματισμο που ειχα με βοηθησαν πολυ τα glute bridges:



    Δωσε προσοχη ομως να τα κανεις σωστα

    επισης πολυ καλο στρετσ για μεση και hips:




    Με εμφαση σε καλες ανασες (εμφαση στην εκπνοη)
    Last edited by VidnaObmana; 03-05-2017 at 05:07.
    Let The Freak Flag Fly!

  14. #1019
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    λίγο πολύ με κάλυψαν οι προλαλήσαντες για κραντσις και ραχιαίους. υπάρχουν άπειρες καλές ασκήσεις για τον κορμό για να κάθεσαι να αναλώνεσαι σε αυτές που έχουν τόσο μικρό εύρος κίνησης και τόσο μεγάλη επικινδυνότητα για τραυματισμούς.
    Rock or Nothing

  15. #1020
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555

    Default

    Spoiler

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •