Page 69 of 100 FirstFirst ... 1959676869707179 ... LastLast
Results 1,021 to 1,035 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #1021
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Raven δεν εχεις θεματα με soreness και mobility αφου δεν κανεις καθολου διατασεις?

    Το mobility work ποναει και ειναι αχαρα αλλα εχει πολλα ωφελη. Ολοι οι επαγγελματιες lifters (powerlifters,strongmen,weightlifters κλπ) κανουν διατασεις και mobility work .

    Για μενα ειναι αναγκαιο υστερα απο heavy κυκλους προπονησεων και βοηθαει στο recovery αφου για να κανεις recovery πρεπει να χαλαρωσουν οι μυς

    Δοκιμασε καποια απο αυτα που ποσταρα στο βιντεο, ειναι σχεδον θαυματουργα.

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    ελαστικότητα φυσικά έχω χάσει. είμαι και κάποιας ηλικίας. εκεί πιστεύω είναι τι σε ενδιαφέρει. αν η άσκηση απαιτεί ελαστικότητα, ίσως να χρειάζονται και πριν και μετά. αν η άσκηση απαιτεί μυϊκή σύσπαση και εκρηκτικότητα καλύτερα να τις αποφύγεις (ΠΡΟΣΟΧΗ, όχι να αποφύγεις το ζέσταμα. να αποφύγεις τις διατάσεις)
    Οι βασικες ασκησεις που απαιτουν συσπαση και εκρηκτικοτητα (πχ squat) χρειαζονται και mobility. Πρεπει να εχoυν μεγαλo ευρος κινησεις τα hips σου και οι αστραγαλοι αλλιως θα εχεις διαφορα θεματα (θα σηκωνεται το ποδι πχ απο το εδαφος) και δεν θα μπορεις να πας αρκετα βαθια. Παρομοιως και για πιεσεις (bench press η overhead press). Θες να εχεις αρκετο external rotation στους ωμους σου. Περα απο αυτο αν κανεις καιρο βαριες προπονησεις εκτος απο πιασιμο στους μυς οι ωμοι σου εχουν την ταση να ναι προς τα πανω οποτε χρειαζεσαι καποια απο τα στρετς που εβαλα στο παραπανω βιντεο για να εχεις υγιεις ωμους αλλα και καλο posture
    Last edited by VidnaObmana; 03-05-2017 at 05:48.
    Let The Freak Flag Fly!

  2. #1022
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δενπάω και για πρωταθλητής στην ενόργανη, αλλά δε θα 'λεγα ότι έχω σοβαρό θέμα.
    γενικά δε φορτώνω πολλά κιλά και εναλλάσω περιόδους βάρη - λειτουργικότητα.
    Rock or Nothing

  3. #1023
    Senior Member Telepetel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    214

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, πινκς και αρκουδάκια σε όλους

  4. #1024
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    δενπάω και για πρωταθλητής στην ενόργανη, αλλά δε θα 'λεγα ότι έχω σοβαρό θέμα.
    γενικά δε φορτώνω πολλά κιλά και εναλλάσω περιόδους βάρη - λειτουργικότητα.
    Ενταξει αν δεν μπαινεις πολυ βαρια δεν ειναι τοσο απαραιτητες οι διατασεις αν και παλι θα βοηθουσαν. Εγω τελευταια κανω αρκετα βαριους κυκλους, 5-6 βδομαδων και στις τελευταιες βδομαδες μαξαρω οποτε χωρις καθολου διατασεις θα υπεφερα και ρισκαρα για τραυματισμους
    Let The Freak Flag Fly!

  5. #1025
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    θέλει ηρωική προσπάθεια πάντως το γυμναστήριο στην αθήνα. ήμουν καλομαθημένος τόσα χρόνια να έχω μια αίθουσα όλη δική μου.
    Rock or Nothing

  6. #1026
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    θέλει ηρωική προσπάθεια πάντως το γυμναστήριο στην αθήνα. ήμουν καλομαθημένος τόσα χρόνια να έχω μια αίθουσα όλη δική μου.
    αυτό ξαναπές το...

    Εδώ είναι και το δικό μου πρόγραμμα..

    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  7. #1027
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555

    Default


  8. #1028
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    θέλει ηρωική προσπάθεια πάντως το γυμναστήριο στην αθήνα. ήμουν καλομαθημένος τόσα χρόνια να έχω μια αίθουσα όλη δική μου.
    αυτό ξαναπές το...

    Εδώ είναι και το δικό μου πρόγραμμα..

    όχι, δε μ'αρέσει. αν κάνεις αυτό το πρόγραμμα ένα τρίμηνο, άλλαξέ το πάραυτα. πολλές ασκήσεις (11-12 ασκήσεις σε μια προπόνηση) και πολλές επαναλήψεις στο σετ, μεγάλη προθέρμανση/ αποθέρμανση, πολλά μηχανήματα και λίγες/κακές ασκήσεις για πόδια και κορμό.
    θα έλεγα να πας σε maximum 8 ασκήσεις/ προπόνηση και τα σετ για αρχή να είναι 4x10 ή 4x8 ανά άσκηση. κάνε πιο σύνθετες με μπάρα ή ελεύθερα βάρη και κόψε τελείως τα μηχανήματα. τις 8 ασκήσεις σέταρέ τες ανά δύο και κάνε σουπερσετ με μικρότερα φορτία. αν θες να βάλεις μεγαλύτερα φορτία κάνε max 5-6 ασκήσεις και τα σετάκια να έχουν 5-8 επαναλήψεις. πήγαινε σε full-body λογική, μέρα παρά μέρα και τις ενδιάμεσες κάνε αερόβια ή ασκήσεις με βάρος του σώματος ή ό,τι άλλο γουστάρεις (πήγαινε μια βόλτα στο πάρκο π.χ.). προσπάθησε να εντάξεις στο πρόγραμμά σου μονόζυγο, burpees, squats, deadlifts, push-ups και τις παραλλαγές τους. κόψε κοιλιακούς και ραχιαίους. βάλε ένταση στην προπόνηση. το κυρίως μέρος της να μην ξεπερνάει τα 40' και μαζι με προθέρμανση/αποθέρμανση να μην ξεπερνάει τη μία ώρα. ΠΡΟΣΟΧΗ, μάθε πρώτα σωστά την τεχνική των σύνθετων ασκήσεων για να αποφύγεις τραυματισμούς. στην ανάγκη μη φρτώνεις καθόλου κιλά μέχρι να τις μάθεις τέλεια. αν δεν έχεις κάποιον να σου δείχνει, το youtube είναι φίλος σου.
    από διατροφή δεν ξέρω πώς πας, αλλά σίγουρα με το πρόγραμμα που κάνεις τώρα δε θα δεις αποτελέσματα, εκτός από μια προσαρμογή του σώματος στην καταπόνηση της προπόνησης. μπες στη λογική που σου εξήγησα, ψάξου και μόνος, κάνε πράγματα που σου αρέσουν και το διασκεδάζεις και ξεκόλλα από τον τυφλοσούρτη που σε έχουν βάλει στο γυμναστήριο.
    αλήθεια, πόση ώρα σου παίρνει να βγάλεις αυτό το πρόγραμμα?

    εντιτ: σε ποιο gym πας αν επιτρέπεται
    Last edited by Raven Lord; 13-05-2017 at 21:16.
    Rock or Nothing

  9. #1029
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    όχι, δε μ'αρέσει. αν κάνεις αυτό το πρόγραμμα ένα τρίμηνο, άλλαξέ το πάραυτα. πολλές ασκήσεις (11-12 ασκήσεις σε μια προπόνηση) και πολλές επαναλήψεις στο σετ, μεγάλη προθέρμανση/ αποθέρμανση, πολλά μηχανήματα και λίγες/κακές ασκήσεις για πόδια και κορμό.
    θα έλεγα να πας σε maximum 8 ασκήσεις/ προπόνηση και τα σετ για αρχή να είναι 4x10 ή 4x8 ανά άσκηση. κάνε πιο σύνθετες με μπάρα ή ελεύθερα βάρη και κόψε τελείως τα μηχανήματα. τις 8 ασκήσεις σέταρέ τες ανά δύο και κάνε σουπερσετ με μικρότερα φορτία. αν θες να βάλεις μεγαλύτερα φορτία κάνε max 5-6 ασκήσεις και τα σετάκια να έχουν 5-8 επαναλήψεις. πήγαινε σε full-body λογική, μέρα παρά μέρα και τις ενδιάμεσες κάνε αερόβια ή ασκήσεις με βάρος του σώματος ή ό,τι άλλο γουστάρεις (πήγαινε μια βόλτα στο πάρκο π.χ.). προσπάθησε να εντάξεις στο πρόγραμμά σου μονόζυγο, burpees, squats, deadlifts, push-ups και τις παραλλαγές τους. κόψε κοιλιακούς και ραχιαίους. βάλε ένταση στην προπόνηση. το κυρίως μέρος της να μην ξεπερνάει τα 40' και μαζι με προθέρμανση/αποθέρμανση να μην ξεπερνάει τη μία ώρα. ΠΡΟΣΟΧΗ, μάθε πρώτα σωστά την τεχνική των σύνθετων ασκήσεων για να αποφύγεις τραυματισμούς. στην ανάγκη μη φρτώνεις καθόλου κιλά μέχρι να τις μάθεις τέλεια. αν δεν έχεις κάποιον να σου δείχνει, το youtube είναι φίλος σου.
    από διατροφή δεν ξέρω πώς πας, αλλά σίγουρα με το πρόγραμμα που κάνεις τώρα δε θα δεις αποτελέσματα, εκτός από μια προσαρμογή του σώματος στην καταπόνηση της προπόνησης. μπες στη λογική που σου εξήγησα, ψάξου και μόνος, κάνε πράγματα που σου αρέσουν και το διασκεδάζεις και ξεκόλλα από τον τυφλοσούρτη που σε έχουν βάλει στο γυμναστήριο.
    αλήθεια, πόση ώρα σου παίρνει να βγάλεις αυτό το πρόγραμμα?

    εντιτ: σε ποιο gym πας αν επιτρέπεται
    Στο Body & Soul πάω στη Νέα Σμύρνη, το ξέρω ότι είναι αλυσίδα για το πέος κλπ, απλά είναι στα 3' με τα πόδια από το σπίτι μου. Το πρόγραμμα μου παίρνει να το βγάλω 1:30 ώρα. Γενικά αυτό το πρόγραμμα το ξεκίνησα μετά από 10 προπονήσεις "προσαρμογής". Σημείωση: πριν τρεις μήνες ξεκίνησα για πρώτη φορά το γυμναστήριο στη ζωή μου. Το παραπάνω πρόγραμμα το κάνω όντας τελείως αγύμναστος
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  10. #1030
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    1:30 ώρα είναι πολύ μεγάλη προπόνηση κ απορώ γιατί υπάρχουν ακόμη γυμναστές που βγάζουτν τέτοια προγράμματα. ή άσχετος ή βαριέται να ασχοληθεί, αλλά είναι και αντιεπαγγελματικό για τον ίδιο και το γυμναστήριο. φαντάζομαι όλο αυτό τον όγκο προπόνησης τον βαριέσαι απίστευτα. αντί να βρει κάτι να σου κρατάει το ενδιαφέρον ζωντανό για να σε διατηρήσει ως πελάτη, κάνει ακριβώς το αντίθετο. τεσπα, δεν παίζει ρόλο αν είναι αλυσίδα ή όχι. κ εγώ στο πλανετ πάω.
    προσπάθησε να μπεις στη νοοτυροπία που σου εξήγησα παραπάνω, διάβασε κ ασχολήσου μόνος - μόνο εσύ ξέρεις τις ανάγκες ποιυ έχει το σώμα σου. απέφυγε να κάνεις οτιδήποτε βρίσκεις βαρετό. φρόντισε πάνω από όλα τη διατροφή σου και γρήγορα θα δεις αποτελέσματα.
    Rock or Nothing

  11. #1031
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Συμφωνω με Raven, πολλες ασκησεις και πολλα μηχανηματα, καλυτερα να σου δειξει καποιος ελευθερα βαρη, squat και deadlift οπωςδηποτε, και bench Και OH press

    Μιαμιση ωρα δεν ειναι υπερβολικος χρονος παντως, εγω κανω 4 φορες τη βδομαδα απο 1 - 1,5 ωρα τη φορα
    Let The Freak Flag Fly!

  12. #1032
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το έκανα κ εγώ παλιά, αλλά τελικά αποδείχθηκε χαμένος χρόνος. καταφέρνω καλύτερα αποτελέσματα με μικρές προπονήσεις και το πιο σημαντικό είναι ότι δε γίνονται βαρετές.
    Rock or Nothing

  13. #1033
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Εγώ κάνω αυτό, πάνω κάτω:

    Lower
    Squat: 4X8
    SLDL: 4X8
    Squat 2: 3X12
    Εκτάσεις: 3X12
    Γάμπες όρθιος: 4X12
    Γάμπες καθιστός: 3X15

    Upper
    Πάγκος: 4X8
    Κωπηλατική: 4X8
    Επικλινής (ή πιέσεις ώμων, εναλλάξ): 3X12
    Chin-ups: 3X8
    Τρικέφαλοι: 2X12
    Δικέφαλοι: 2X12
    Life begins at 45°.

  14. #1034
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Μια που μιλαμε για διαρκεια προπονησεων, τι εχετε να πειτε για τη φαση που προτεινει ο Tom Hardy aka signaling;
    Απο οτι καταλαβα ειναι ενα 10-15λεπτακι προπονηση, 3-4 φορες τη μερα.
    Επισης τι εχετε να πειτε για περιπτωσεις τυπου 2 ωρες βαρη, 2 ωρες μαι ται, παρε και 2 ωρες bjj και 20km τρεξιμο, κλπ ΠΟΛΥ καμμενα που κανουν ορισμενοι;
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  15. #1035
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Ρε παιδιά, σας είπα, πριν τρεις μήνες που ξεκίνησα γυμναστήριο, δεν είχα ξαναπάει ποτέ στη ζωή μου! Deadlifts και squats είναι πολύ προ ασκήσεις για να ξεκινήσω από κει.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •