Page 73 of 100 FirstFirst ... 2363717273747583 ... LastLast
Results 1,081 to 1,095 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #1081
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    χτυπα στο κουτελο.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #1082
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Ρε παιδιά, σας είπα, πριν τρεις μήνες που ξεκίνησα γυμναστήριο, δεν είχα ξαναπάει ποτέ στη ζωή μου! Deadlifts και squats είναι πολύ προ ασκήσεις για να ξεκινήσω από κει.
    Άρσεις θανάτου φυσικά και δε θα κάνεις.
    Σκουώτ αργότερα, ξεκίνα με κλασσικό εξτένσιον η άντε ίσως κάνεις με κάποιον αφού σου δείξουν σε μηχάνημα σμιθ.

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post

    Για μενα δεν υπαρχει πιο γελοιο look απο το να εχεις μεγαλο δικεφαλιδι (κλασσικο λουκ παραλιας) και να μην εχεις πλατες,ωμους και ποδια
    ΓΑΜΠΕΣ!!!!!!!!!!

  3. #1083
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Λοιπον εδω και καιρο εχει παιξει η εξης φαση. Μια μερα εκανα σκουατς με λιγα κιλακια (τυπου 20 κατι τετοιο αστειο) και με χτυπησε το δεξι γονατο πισω απο το καπακι στο πανω μερος του. Σταματησα και μετα για κανα δυο προπονησεις καναμε καποιες ισοστατικες τυπου καθισμα στο τοιχο ξαπλα και κινησεις κλπ με τον γυμναστη απο πανω μου για να μη κανω καποια μαλακια. Μετα ακολουθησε η πτωση με τη μηχανη και σταματησα το τζιμ γιατι τη δευτερη φορα που επεσα στην ασφαλτο κοπανησα γονατο και χερι και ποναγαν (το γονατο οχι πλεον αλλα η παλαμη στα πουσαπς κλπ ναι). Τελοσπαντων σαββατο πηγα τζιμ και εκανα μηχανημα στα ποδια με λιγα κιλα πολλες επαναληψεις γιατι ειπα "ε ισως αμα σηκωνεις πολλα αρσεις και σκουατ εισαι ρουχλας να εχει παιξει καποια φαση με το πως εχουν αναπτυχθει οι μυες και να θελει να τους ισοσταθμισεις". Επιασε το κολπο. Σημερα ξαναπηγα εκανα το ιδιο πραμα με λιγο περισσοτερα κιλα (10-20 παραπανω) και με επιασε ΠΑΛΙ. Ευτυχως το εκοψα ψιλοαμεσως και δε συνεχιστηκε ο πονος η πρωτη φορα κρατησε 2-3 μερες.
    Τι παιζει με αυτο; Πλησιαζει σεπτεμβρης και θελω να βαρεσω ενα ταττου στο μπουτι και δε γινεται να ειναι ψωφια τα θελω πρισμενα να εχω χωρο. Δε γινονται αυτα.
    αν κάνεις σκουατ με βάρος του σώματος εξακολουθείς να πονάς?
    γενικά, άσε τις πολλές επαναλήψεις. το σετάκι θα έλεγα να έχει maximum 12. ας σου φαίνονται λίγα τα κιλά. μπορείς να μειώνεις τις περιόδους ξεκούρασης ενδιάμεσα.
    επίσης, πόδια μην παρασύρεσαι και ανεβάζεις γρήγορα επειδή οι μύες των ποδιών δυναμώνουν γρήγορα. αν κρύβεται καποιος μικροτραυματισμός που δημιουργεί τον πόνο, με τα πολλά κιλά θα επιδεινωθεί, αλλά με τα λίγα ίσως να θεραπευθεί γρηγορότερα. πάντα μια ελαφρια επιβάρυνση στην τραυματισμένη περιοχή ενισχύει την κυκλοφορία του αίματος στο σημείο και επιταχύνει τη θεραπεία.
    ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ όμως. εξαρτάται από το πόσο πονάς και τι είδους τραυματισμό έχεις. οπωσδήποτε να πάρεις γνώμη ειδικού πριν ακούσεις αυτά που λέμε εμείς.

    @λασπόνερα, φυσικά και πρέπει να κάνει άρσεις θανάτου, ακόμη και αρχάριος. βασικότατη και αναντικατάστατη άσκηση για κορμό. κανείς δεν είπε να φορτώσει 200 κιλά. υπάρχουν άπειρες παραλλαγές της άσκησης που μπορούν να γίνουν με ασφάλεια από οποιονδήποτε.
    Rock or Nothing

  4. #1084

    Default

    @taliban
    μόνο σε αυτήν την κίνηση σε ενοχλεί το γόνατο?
    έτσι πως το ακούω καμία χονδροπάθεια μυρίζομαι, για να σε πονάει κάτω από επιγονατίδα στα σκουάτς. Το οποίο δε είναι κάτι σοβαρό, απλώς θέλει σωστή ενδυνάμωση των τετρακέφαλων κυρίως με ισομετρικές ασκήσεις. Προφανώς ρώτα ορθοπεδικό, αν και οι μισοί θα σου πουν ότι φτάνει μόνο η ξεκούραση, το οποίο είναι μέγαλο σφάλμα, καθώς χονδροπάθεια συνήθως προκαλείται από λάθος τοποθέτηση της επιγονατίδας, η οποία εξαρτάται από την κατάσταση του τετρακέφαλου. Η λύση είναι σταδιακή ενδυνάμωση της περιοχής.
    Από προσωπική εμπειρία, είχα χονδροπάθεια και στα 2 γονάτα, στο ένα με φλεγμονή κιόλας. Σχεδόν όλοι οι ορθοπεδικοί μου δίναν λύσεις του στυλ σταμάτα να ανεβαίνεις σκαλοπάτια και θα περάσει. Μέχρι ένας με έστειλε σε φυσιοθεραπευτή, έκανα 3 μήνες φυσιοθεραπείες και φουλ ασκήσεις σπίτι που με είχε δώσει ο φυσιοθεραπευτής. Και τώρα ύστερα από 8-9 χρόνια είμαι κομπλέ και κάω φουλ προπονήσεις κάθε μέρα.

    Σωστό και αυτό που λέει ο Raven για την κυκλοφορία του αίματος.

  5. #1085
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Ταλιμπάν, γεράματα λέγεται. Καρώ κουβερτούλα, κάνα τήλιο, άντε και κάνα ουισκάκι με στραγάλια στο τσακίρ κέφι. Άσε τα γυμναστήρια στα τζόβενα.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  6. #1086
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    RL διαφωνώ, για κάποιον που ξεκίνησε πριν τρεις μήνες γυμναστήριο δεν το συστήνω για πολλούς λόγους.
    Ναι μεν είναι η καλύτερη άσκηση για πλάτη και μηριαίους, αλλά είναι η χειρότερη όσον αφορά πιθανότητα τραυματισμού. Εδώ αμφιβάλλω αν ξέρει να κάνει σωστά κάμψεις δικεφάλου στις άρσεις θανάτου έφτασες; Τώρα για παραλλαγές κτλ δεν ξέρω τί έννοείς, για τις κλασσικές επαναλήψεις λέω. Πολύ καλή συμφωνούμε, αλλά όχι για αρχάριους, τέλος πάντων.

    Tali πιθανότατα είναι η επιγονατίδα όπως αναφέρθηκε, όχι κάτι σοβαρό αλλά καλού κακού πάνε σε γιατρό.

  7. #1087
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    RL διαφωνώ, για κάποιον που ξεκίνησε πριν τρεις μήνες γυμναστήριο δεν το συστήνω για πολλούς λόγους.
    Ναι μεν είναι η καλύτερη άσκηση για πλάτη και μηριαίους, αλλά είναι η χειρότερη όσον αφορά πιθανότητα τραυματισμού. Εδώ αμφιβάλλω αν ξέρει να κάνει σωστά κάμψεις δικεφάλου στις άρσεις θανάτου έφτασες; Τώρα για παραλλαγές κτλ δεν ξέρω τί έννοείς, για τις κλασσικές επαναλήψεις λέω. Πολύ καλή συμφωνούμε, αλλά όχι για αρχάριους, τέλος πάντων.
    1oν πιάνει πολύ περισσότερα πράγματα από πλάτη και 4κέφαλους. κυρίως κορμό δουλεύεις θα έλεγα. 2ον αν ξεκινήσει με πολύ χαμηλά κιλά για να μάθει άψογα την τεχνική αμφιβάλλω ότι θα τραυματισθεί. 3ον πάει ήδη τρεις μήνες γυμναστήριο και κάνει ένα σωρό μαλακίες που του έβαλε ο γυμναστής που βαριέται να ασχοληθεί αν δεν του σκάσεις έξτρα χαρτζιλίκι για πέρσοναλ. νομίζω μπορεί να εξασκηθεί μερικές βδομάδες στα ντεντλιφτς. προπόνηση είναι, δεν είναι η κβαντική θεωρία.
    Rock or Nothing

  8. #1088
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by lady_of_winter View Post
    σωστή ενδυνάμωση των τετρακέφαλων κυρίως με ισομετρικές ασκήσεις
    Μπορούμε να το αναλύσουμε λίγο παραπάνω αυτό; Έχω πόνους στο γόνατο ακόμα (ναι, θυμάστε που είχα κάνει ένα χειρουργείο χιαστού το χειμώνα του 15; ναι, δε συνήλθα ποτέ)

    Κάθε φορά που αθλούμαι (μπάσκετ ή/και καμιά φορά γυμναστήριο κυρίως πρέσα και τετρακέφαλους) την επόμενη μέρα το γόνατο δεν είναι και πολύ στα καλά του.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  9. #1089

    Default

    για χιαστούς δε ξέρω τι ακριβώς παίζει αλλά με χονδροπάθεια αρχικά δε έκανα όργανα

    μόνο λάστιχα και μπάλα, και μετά με έβαλε να κάνω όργανα αλλά αυτό υποθέτω έχει να κάνει με τη φύση του προβλήματος
    στη δικιά μου την περίπτωση είχα βάλει 13 πόντους σε ένα καλοκαίρι, οπότε ο έσω τετρακέφαλος με τον έξω δε είχαν προλάβει να δυναμώσουν εξίσου, οπότε η επιγονατίδα ήταν σε λάθος θέση και γαμιόταν η κατάσταση
    οπότε ξεκίνησα αρχικά να κάνω φουλ απλές ασκήσεις slr -υπτια, απαγωγη, προσαγωγη, υπτια κτλ, έκταση του ποδίου με λάστιχο, ημικαθίσματα (τα οποία στη συνέχεια γίνανε και με λάστιχο, στο ένα πόδι ή σε δίσκο ισορροπίας), κάθισμα με πλάτη στο τοίχο. Και στη συνέχεια πέρασα σε όργανα.

    Άλλα το πιο σημαντικό είναι πάντα να κρατάς γοφό, γόνατο, αστράγαλο στην ίδια ευθεία, δηλαδή πάνω στην πίεση να μην τείνεις να στέλνεις γόνατα προς τα μέσα ή προς τα έξω (Πολύ σημαντικό και για τις προσγειώσεις στο μπάσκετ αυτό).

    Αυτά πολύ συνοπτικά, αν μου έρθει κάτι άλλο θα γράψω

    Υγ. βέβαια έγω ακολούθησα τέτοιο πρόγραμμα, επειδή είχα πάει με φουλ πρησμένο γόνατο

  10. #1090
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    γενικά οι ισομετρικές παίζουν πολύ στην αποκατάσταση από τραυματισμούς, αλλά δεν έχω εμπειρία να σε συμβουλεύσω για χιαστούς.
    Rock or Nothing

  11. #1091
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Ρε παιδιά, σας είπα, πριν τρεις μήνες που ξεκίνησα γυμναστήριο, δεν είχα ξαναπάει ποτέ στη ζωή μου! Deadlifts και squats είναι πολύ προ ασκήσεις για να ξεκινήσω από κει.
    Άρσεις θανάτου φυσικά και δε θα κάνεις.
    Σκουώτ αργότερα, ξεκίνα με κλασσικό εξτένσιον η άντε ίσως κάνεις με κάποιον αφού σου δείξουν σε μηχάνημα σμιθ.

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post

    Για μενα δεν υπαρχει πιο γελοιο look απο το να εχεις μεγαλο δικεφαλιδι (κλασσικο λουκ παραλιας) και να μην εχεις πλατες,ωμους και ποδια
    ΓΑΜΠΕΣ!!!!!!!!!!
    Lol γαμπες ενταξει και αυτος μυς που κυριως σε εμφανιση προσθετει
    Εγω εχω απο φυσικου λεπτες γαμπες και δεν κανω καμμια απομονωτικη για γαμπες αλλα εχω μεγαλα τετρακεφαλα και hamstrings (δικεφαλα)

    Κατα τα αλλα συμφωνω με Raven, φυσικα να κανει Deadlifts (μην το λετε αρσεις θανατου προς θεου - νεκρες αρσεις θα ταν η σωστη μεταφραση) Και squats. Οπως ειπαμε το σημαντικο ειναι να μαθει σωστη τεχνικη/form ωστε να αποτρεψει τραυματισμους αλλα και να βελτιστοποιησει την κινηση

    Kαπου πρεπει να ξεκινησει και ο αρχαριος, διαφωνω με την προσεγγιση πρωτα μηχανημα και μετα ελευθερα κλπ.. Απο την αρχη ελευθερα να μαθει τα 4 βασικα λιφτς (squat,deadlift, bench press kai Overhead press), και γω αυτο εκανα και ποτε δεν ειχα σοβαρο τραυματισμο , απλα ειχα και καποιον που ηξερα να μου δειξει σωστη τεχνικη και να μου φτιαχνει προγραμματα

    Αυτες ειναι βασικοτατες κινησεις
    Deadlift --> πως να σηκωσεις κατι απο το εδαφος. Βασικοτατη ασκηση δηλαδη
    Σκουατ --> πως να κατσεις (παλια δεν ειχαν καρεκλες )
    Last edited by VidnaObmana; 30-08-2017 at 21:41.
    Let The Freak Flag Fly!

  12. #1092
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    1oν πιάνει πολύ περισσότερα πράγματα από πλάτη και 4κέφαλους. κυρίως κορμό δουλεύεις θα έλεγα. 2ον αν ξεκινήσει με πολύ χαμηλά κιλά για να μάθει άψογα την τεχνική αμφιβάλλω ότι θα τραυματισθεί. 3ον πάει ήδη τρεις μήνες γυμναστήριο και κάνει ένα σωρό μαλακίες που του έβαλε ο γυμναστής που βαριέται να ασχοληθεί αν δεν του σκάσεις έξτρα χαρτζιλίκι για πέρσοναλ. νομίζω μπορεί να εξασκηθεί μερικές βδομάδες στα ντεντλιφτς. προπόνηση είναι, δεν είναι η κβαντική θεωρία.
    Μηριαίο είπα, δικέφαλο όχι τετρακέφαλο, μάλλον αυτόν εννοούσες και εσύ.
    Κοίτα όποιος κάνει άρσεις θανάτου τις κάνει για μηριαίο και πλάτη, εντάξει μπορεί να πιάνει και αλλού, αλλά πιάνει κυρίως εκεί, τέλος. Και δικέφαλο όταν κάνεις πιάνεις και πήχεις, αλλά δεν κάνεις δικέφαλο για πήχεις.
    Όπως είπες και εσύ, είναι αρχάριος κάνει ένα σωρό μαλακίες, δεν ξέρει το παιδί (δεν είναι κακό αυτό) και δεν πρόκειται κανείς να του πει πώς να κάνει άρσεις. Άνοιγμα ποδιών, χεριών πώς θα είναι ο κορμός, το κεφάλι ψηλά κτλ κτλ. Εγώ σε αυτόν δε του προτείνω άρσεις!!!! Αν έχει κάποιον από πάνω του που να τον διορθώνει συνέχώς............... ε ας κάνει.

  13. #1093
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    κάποτε πρέπει να μάθει να κάνει. αυτό λέμε.
    deadlifts μπορεί ο καθένας να κάνει για τους λόγους του, αλλά είναι μια άσκηση που πιάνει όλους τους μυες του σώματος. μη μου φέρνεις παράδειγμα τις κάμψεις δικεφάλων.
    Rock or Nothing

  14. #1094
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    E πιανουν πολλα σημεια τα deadlift. Hamstrings, γλουτους, Lower back, upper back/φτερα/τραπεζοειδεις. Η εμφαση προφανως ειναι κυριως σε κορμο

    Lady

    '
    Άλλα το πιο σημαντικό είναι πάντα να κρατάς γοφό, γόνατο, αστράγαλο στην ίδια ευθεία, δηλαδή πάνω στην πίεση να μην τείνεις να στέλνεις γόνατα προς τα μέσα ή προς τα έξω (Πολύ σημαντικό και για τις προσγειώσεις στο μπάσκετ αυτό).'

    Ναι γενικα γοφοι,γονατα,αστραγαλοι συνδεονται. Γενικα παντως στην προσγειωση πρεπει να χεις ενα μικρο external rotation (γοφοι,γονατα,αστραγαλοι να κοιτανε προς τα εξω, αλλα να ναι παλι ευθυγραμμισμενα, οχι να φυγει εξω μονο ο αστραγαλος η το γονατο)
    Το σημαντικο ειναι να παταει καλα το ποδι (το βαρος πρεπει να ναι περιπου στη μεση του ποδιου,λιγο πιο μπροστα απο τους αστραγαλους)

    Απο κει και περα υπαρχουν και διαφορα stretches που βοηθανε
    px

    https://www.youtube.com/watch?v=XISJxsccN1E
    Let The Freak Flag Fly!

  15. #1095
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Kαπου πρεπει να ξεκινησει και ο αρχαριος, διαφωνω με την προσεγγιση πρωτα μηχανημα και μετα ελευθερα κλπ..

    γενικά σε αυτό το τοπικ κατά 99% συμφωνώ με βύντρα, απλά ήθελα να τονίσω αυτό το quote. τα μηχανήματα imo χρησιμεύουν μόνο κατά την αποκατάσταση τραυματισμού ή για τη συντήρηση κατά τη διάρκεια τραυματισμού (π.χ. μηχανήματα έκανα αναγκαστικά όταν έσπασα τον καρπό για να μην πέσω τελείως). κατά τα άλλα ξεκινήστε με ελεύθερα. τεχνικές, στάσεις σώματος κτλ μπορεί κανείς πια να τα μελετήσει από βίντεο κτλ αν δεν υπάρχει διαθέσιμο άτομο να σας δείξει. ιδανικό είναι, βέβαια, να στα δείξει κάποιος επαγγελματίας, αλλά για όλα υπάρχει λύση.

    και μη φοβάστε τους τραυματισμούς. πιο πιθανό είναι να τραυματιστεί κανείς αν κάθεται στον καναπέ ή στο γραφείο όλη μέρα, παρά αν κάνει γυμναστική.
    Rock or Nothing

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •