Page 70 of 100 FirstFirst ... 2060686970717280 ... LastLast
Results 1,036 to 1,050 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #1036
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Εγώ κάνω αυτό, πάνω κάτω:

    Lower
    Squat: 4X8
    SLDL: 4X8
    Squat 2: 3X12
    Εκτάσεις: 3X12
    Γάμπες όρθιος: 4X12
    Γάμπες καθιστός: 3X15

    Upper
    Πάγκος: 4X8
    Κωπηλατική: 4X8
    Επικλινής (ή πιέσεις ώμων, εναλλάξ): 3X12
    Chin-ups: 3X8
    Τρικέφαλοι: 2X12
    Δικέφαλοι: 2X12
    από όγκο προπόνησης καλά πας. προσωπικά θα έκοβα δικέφαλους - τρικέφαλους και γάμπες και θα έβαζα σπριντ, burpees και split squats.


    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Μια που μιλαμε για διαρκεια προπονησεων, τι εχετε να πειτε για τη φαση που προτεινει ο Tom Hardy aka signaling;
    Απο οτι καταλαβα ειναι ενα 10-15λεπτακι προπονηση, 3-4 φορες τη μερα.
    Επισης τι εχετε να πειτε για περιπτωσεις τυπου 2 ωρες βαρη, 2 ωρες μαι ται, παρε και 2 ωρες bjj και 20km τρεξιμο, κλπ ΠΟΛΥ καμμενα που κανουν ορισμενοι;
    όλα αυτά δεν είναι απλό να απαντηθούν και προφανώς είναι θέμα στόχων και διαθεσιμότητας χρόνου. οι απαντήσεις μου εδώ αφορούν το μέσο ασκούμενο, ο οποίος δουλεύει και δεν έχει χρόνο για χάσιμο και ο στόχος του είναι μια καλή φυσική κατάσταση και μια υγιής εμφάνιση. από εκεί και πέρα, υπάρχουν επαγγελματίες που έχουν άλλες ανάγκες, όπως μοντέλα, ηθοποιοί, αθλητές κτλ. υπάρχουν και καμμένοι όπως σωστά επισημαίνεις.
    η φάση του τομ χαρντι είναι μια καλή λογική και έχει σκοπό να κρατάει τις καύσεις σου ψηλά όλη μέρα. πρέπει όμως να αναρωτηθεί κανείς, γίνεται αυτό από το μέσο εργαζόμενο? έχεις 4 "παράθυρα" μέσα στην καθημερινότητα να κάνεις μια έντονη προπονησούλα και μετά ντους κτλ κτλ? ο άλλος είναι δουλειά του να κρατάει μια συγκεκριμένη σωματοδομή. αυτά τα 15λεπτα είναι εργασία.
    και για μένα το τέλειο θα ήταν να μπορώ να κάνω 30' βάρη ή σπριντ το πρωί και 30' αερόβια το απόγευμα. δε γίνεται όμως.

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Ρε παιδιά, σας είπα, πριν τρεις μήνες που ξεκίνησα γυμναστήριο, δεν είχα ξαναπάει ποτέ στη ζωή μου! Deadlifts και squats είναι πολύ προ ασκήσεις για να ξεκινήσω από κει.
    έχεις ήδη τρεις μήνες που κάνεις ένα βαρετό πρόγραμμα από το οποίο όπως είπες δεν έχεις δει αποτελέσματα. το ότι άντεξες καταρχήν είναι ένα σημαντικό επίτευγμα. επίσης, το ότι δεν έχεις δει αποτελέσματα δε σημαίνει ότι δεν είχε αποτέλεσμα πάνω σου. οι προσαρμογές στο σώμα σου έχουν συμβεί. μετά από ένα 3μηνο είσαι έτοιμος νομίζω να προχωρήσεις ένα βηματάκι τη φορά προς πιο σοβαρές προπονήσεις. όπως σου είπα δε χρειάζεται να κάνεις κατευθείαν 120 κιλά deadlift. ξεκίνα με άδεια μπάρα ώστε να μάθεις τέλεια την τεχνική. τα ίδια ισχύουν για όλες τις ασκήσεις και εννοείται πάντα προηγείται η προστασία σου από τραυματισμούς. αν δε νιώθεις σίγουρος για κάτι, μην το κάνεις.
    Rock or Nothing

  2. #1037
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    να ρωτησω και γω για το deadlift. Ειναι φυσικο την επομενη μερα να νιωθω εναν πονο στη μεση; Δε μπορω να καταλαβω αν ειναι μυικος πονος λογω καλης γυμναστικης ή αν εκανα καμια μαλακια.

    Οι πουστηδοι στο γυμναστηριο μου που δουλευουν σα πας να τους ρωτησεις κατι ή να τσεκαρουν το φορμ σου αμεσως πανε να σου πουλησουν personal training sessions και καθολου δε γουσταρω

  3. #1038
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    αυτό δεν μπορώ να καταλάβω κ εγώ χωρίς να δω πώς εκτελείς την άσκηση. συμβαίνει αν σηκώσω πολλά κιλά, την επόμενη να νιώθω το πιάσιμο στους μυς της μέσης, αλλά ο "πόνος" είναι μικρός και παροδικός. πρόσεχε πάντως, η μέση είναι ύπουλο σημείο και αν την τραυματίσεις μπορεί να μην έχει επιστροφή. βάλε λιγότερα κιλά, μελέτα καλά την τεχνική από βιντεάκια στο youtube, φόρα ζώνη στην ανάγκη (αν και είμαι αντίθετος με τα πολλά αξεσουάρ - εκεί πολλές φορές δεν μπορείς να το αποφύγεις). αν πονάς μην κάνεις υπερβολές. χαμήλωσε τα φορτία. καλύτερα να μη γυμναστείς όσο μπορείς, παρά να φορτωθείς έναν άσχημο τραυματισμό.
    Rock or Nothing

  4. #1039
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by Κέβιν Σόρμπο View Post
    να ρωτησω και γω για το deadlift. Ειναι φυσικο την επομενη μερα να νιωθω εναν πονο στη μεση; Δε μπορω να καταλαβω αν ειναι μυικος πονος λογω καλης γυμναστικης ή αν εκανα καμια μαλακια.
    λοιπον εκει που πάω έχουν ένα μηχανημα που υποτίθεται μετραει τη δυναμη της μεσης (κανεις ασκηση δηλαδή και μετρανε την αντισταση). Είναι υποχρεωτικό να σε τσεκαρουν σε αυτό το μηχανημα πριν σου επιτρεψουν την ασκηση για τη μεση (καθεσαι και κουνας το πανω πανω μερος του σωματος μπρος-πισω, με μονο τη μεση να επιβαρυνεται). Όταν με τσεκαραν, υποτίθεται η μεση μου ηταν πολύ αδυναμη και επρεπε να κανω 12 sessions στο μηχανημα, με αρκετη εξτρα χρεωση φυσικα. Το αφησα.
    Μερικες βδομάδες μετα, ξανακοιτάξαμε το πρόγραμμα μου, ο γυμναστης με ρωτησε γιατι δεν κανω την ασκηση για τη μεση, του εξηγησα και λεει "μπουρδες, σε ξεκιναω σε λιγα κιλα και θα δυναμώσεις ετσι". Οποτε ξεινησαμε στα 32 κιλα. Για καναδυο μηνες ενιωθα αυτό που λες κι εσυ, αμεσως μετα και την επομενη μερα, ένιωθα εντονη ενόχληση, όχι ακριβως πόνο. Οπότε για καναδυο μηνες έμεινα στα 32-33, μεχρι που δεν ειχα ενοχλήσεις μετα και άρχισα να ανεβάζω. Τώρα δεν έχω καθόλου ενόχληση μετά. Οπότε υπομονή και προσοχή, μπορει να παρει λίγο καιρό
    Vielen Dank für alles was mal war

  5. #1040
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    γιε, λογικα ειναι αυτα που λετε.

    Η φαση μαλλον ειναι να με βγαλω βιντεο κανοντας την ασκηση να καταλαβω αν πανε καλα τα πραματα. Γιατι και ο καθρεφτης δεν βοηθαει μια, να δεις την πλατη σου γαμιεται το posture ετσι κι αλλιως.

    ΜΠΕΛΑΣ.

  6. #1041
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω από εδώ είναι να κρατάς τη μπάρα όσο πιο κοντά στα πόδια σου γίνεται καθόλη τη διάρκεια της κίνησης και φυσικά να μην κάνεις καμπύλη με τη μέση/πλάτη σου. από εκεί και πέρα μπορεί να σε βοηθούσε η χρήση trap bar αν έχει το γυμναστήριό σου. είναι πολύ πιο εύκολο να κρατήσεις σωστή στάση.
    Rock or Nothing

  7. #1042
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    μπορεί να σε βοηθούσε η χρήση trap bar αν έχει το γυμναστήριό σου. είναι πολύ πιο εύκολο να κρατήσεις σωστή στάση.
    Επειδή δε ζορίζει αυτά που πρέπει να ζορίζει, άρα δεν τα γυμνάζεις το ίδιο.

    Χονδρικά, αυτό που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι έξω στήθος και κώλος και μέσα η κοιλιά.
    Life begins at 45°.

  8. #1043
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ναι, αντί για κορμό πιάνει περισσότερο τετρακέφαλο, αλλά όπως κ να'χει είναι καλό για να δυναμώσεις.
    Rock or Nothing

  9. #1044
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    και μενα στην αρχη με επιανει κατι σα πιασιμο που δε μπορουσα να προσδιορισω αν ειναι μυικο η σκελετικο, αλλα σε καποια φαση εκανα 60 (ειχα φτασει και 80) κιλα lifts και δε με επιανε, με επιαναν μονο τα ποδια στο σημειο που επρεπε. Δε το εχω με τα squat καθολου βεβαια τη βαριεμαι σαν ασκηση και δεν τη παλευω να φορτωνω κιλα με τιποτα.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  10. #1045
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Υπερσυντελικε, καπου πρεπει να αρχισεις. Ξεκινα σκουατ με μπαρα μονο και βαζεις, και deadlift επισης πολυ χαμηλα. Και γω πριν 1,5 χρονο δεν ειχα κανει ποτε deadlift (σκουατ εκανα καποια μονο με βαρος σωματος) και σε 1,5 χρονο εφτασα να μπορω να κανω 130-140 + για μονη. Σημαντικο ομως να σου δειξει καποιος μια σωστη τεχνικη. Εγω ειχα παλιο ERιτη με πολυ εμπειρια και γνωσεις να με καθοδηγει οποτε γλιτωσα πολλα συχνα λαθη που κανουν οι αρχαριοι.
    Aν δεν μπορεις να βρεις καποιον να σου δειξει σωστα (δεν ειναι και τοσο ευκολο...) μπορεις να συμβουλευτεις καποια εγκυρα καναλια στο youtube (omarisuf, juggernauts..)

    =-=-=-=-

    Πολυ σημαντικο σε αυτες τις ασκησεις ειναι η ανασα. Αρχικα βγαζεις ολο τον αερα (βαθια εκπνοη) και σφιγεις του κοιλιακους και μετα παιρνεις ανασα χαμηλα, κρατωντας σφιχτα κοιλιακους και κωλο. Γενικα αυτο το μοτιβο παιζει σε ολα τα λιφτς, και ειδικοτερα σε squat και deadlift. Ετσι και προστατευεις τη μεση σου αλλα και μπορεις να σηκωσεις πολυ περισσοτερα κιλα. Την ανασα την κρατας μεσα μεχρι να τελειωσει η επαναληψη. Ειναι πολυ σημαντικο, αν το κανεις αυτο θα παρατηρησεις οτι οι κοιλιακοι σου πιανονται μετα τα squat και τα deadlift. Καποιοι δεν κανουν καν απομωνοτικες για κοιλιακους και φτιαχνουν κοιλιακους μονο με αυτον τον τροπο.

    Αλλο σημαντικο τιπ για το deadlift (και οχι μονο) ειναι τα χερια σου να ναι τεντωμενα και να προσπαθεις να "σπασεις" τη μπαρα στα δυο (στριβωντας τους ωμους/αγκωνες - squeeze the bar) , επισης η μπαρα να ειναι οσο πιο κοντα γινεται στα ποδια σου οπως λεει και ο raven. Αλλο σημαντικα τιπ να εχεις σφιχτα τα φτερα σου.

    Taliban μπορεις να κανεις και καποιες εκτασεις για τη μεση η καποια glute bridges. Λογικo ειναι να χεις καποιο πιασιμο στη μεση και στην πλατη γιατι ενεργοποιουνται και αυτες οι περιοχες. Κυριως ενεργοποιουνται τα hamstrings και καποιες φορες οι τετρακεφαλοι, αλλα ως compound ασκηση πιανει πολλα σημεια (μεση,φτερα,τραπεζοειδεις). Κρατα σφιχτους τους κοιλιακους και γλουτους και ισια τη μεση σου για να αποφυγεις τραυματισμους.

    Επισης για παραλλαγη της ασκησης μπορεις να την κανεις απο υψωμα (βαλε μερικα πιατα κατω απο τη μπαρα) ετσι πιανεις περισσοτερο τα hamstrings (δικεφαλα)

    +1 σε Raven για split squats
    Σαν παραλλαγη μαρεσουν και τα front squat (η μπαρα στεκεται μπροστα στους ωμους αντι για πισω στην πλατη)
    Last edited by VidnaObmana; 16-05-2017 at 01:16.
    Let The Freak Flag Fly!

  11. #1046
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555

    Default


  12. #1047
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Σαν παραλλαγη μαρεσουν και τα front squat (η μπαρα στεκεται μπροστα στους ωμους αντι για πισω στην πλατη)
    όχι απλά μ'αρέσουν. τα προτιμάω θα έλεγα.
    Rock or Nothing

  13. #1048
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Σαν παραλλαγη μαρεσουν και τα front squat (η μπαρα στεκεται μπροστα στους ωμους αντι για πισω στην πλατη)
    όχι απλά μ'αρέσουν. τα προτιμάω θα έλεγα.
    Και εγω τα προτιμαω, ναι μεν παιρνεις λιγοτερα κιλα ετσι αλλα βολευει περισσοτερο η κινηση, οταν εχεις την μπαρα πισω ειναι πιο δυσκολο να μεινεις ισιος στα μεγαλα κιλα, βασικα καλο ειναι καποιος να κανει και τα 2
    Let The Freak Flag Fly!

  14. #1049
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    κλείνοντας 6 βδομάδες σε αθηναϊκό γυμναστήριο - αλυσίδα (planet), έχω να παρατηρήσω τα εξής:
    -δεν κάνει με τίποτα για αρχάριο. κανείς δεν ασχολείται μαζί του ή αν ασχοληθεί θα το κάνει επιφανειακά και με σκοπό να τσιμπήσει personal. επίσης, της ώρες αιχμής δεν θα ξέρει πού πατάει και πού βρίσκεται. πιο πιθανό είναι να απογοητευθεί με την όλη φάση ή να τραυματιστεί ή να χάνει το χρόνο του ή συνδυασμό όλων αυτών. αν κάποιος θέλει να αρχίσει να αθλείται, και δεν ψήνεται να του πιάσουν τον κώλο σε κάποιο συνοικιακό γυμναστήριο που πιθανότατα θα πάθει τα ίδια με την αλυσίδα ή σε κάποιο κροσφιτάδικο ή σε personal, καλύτερα να ξεκινήσει από το πάρκο της γειτονιάς σε συνδυασμό με πολύ διάβασμα σε έγκυρα site και youtube channels.
    - σοβαρά βάρη γίνονται μόνο το πρωί πριν τη δουλειά, όταν δεν έχει κόσμο.
    - για κάποιο σχετικά έμπειρο, η φάση παλεύεται όταν βρει τα πατήματα και τις ώρες που βολεύουν.
    Rock or Nothing

  15. #1050
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    κανείς δεν ασχολείται μαζί του ή αν ασχοληθεί θα το κάνει επιφανειακά και με σκοπό να τσιμπήσει personal. επίσης, της ώρες αιχμής δεν θα ξέρει πού πατάει και πού βρίσκεται.
    word
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •