Page 67 of 100 FirstFirst ... 1757656667686977 ... LastLast
Results 991 to 1,005 of 1491

Thread: Γυμναζεστε... (Άσκηση και Διατροφή από τους ειδικούς του ER)

  1. #991
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    γιεπ, τα έχουμε πει
    Rock or Nothing

  2. #992

    Default

    Θέλω να κόψω το γάλα γιατί με δυσκολεύει στη χώνεψη και με φουσκώνει πολύ. Τα υποκατάστατα τύπου γάλα σόγιας, αμυγδάλου τι αρνητικά έχουν; Να σημειωθεί ότι το καταναλώνω μόνο με τα δημητριακά το πρωί.

  3. #993
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Γιαούρτι ή Κεφίρ. Ειδικά το δεύτερο είναι πολύ καλύτερο προϊόν από το γάλα, φουλ προβιοτικά και είναι πιο ρευστό από την γιαούρτι, αν σε βοηθάει ως προς τα δημητριακά αυτό.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  4. #994

    Default

    εγώ πάντως που χω το ίδιο πρόβλημα με το γάλα, παίρνω γάλα αμυγδάλου για να τρώω τα δημητριακά
    και μέχρι στιγμής δε έχω δει κάποιο αρνητικό, το μόνο που θα έλεγα είναι ότι είναι λίγο πιο άνοστο από το γάλα, αλλά συνηθίζεται
    και προσοχή τι γάλα θα παίρνεις, γιατί σε κάποια από αυτά βάζουν ζάχαρη για να δίνει περισσότερο γεύση

    γιαούρτι και κεφίρ δε τρώω γιατί και αυτά με ενοχλούν αρκετά στο στομάχι

  5. #995
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Καλά, δεν είναι ότι θα σταματήσετε να μεγαλώνετε αν δεν πίνετε γάλα.
    Life begins at 45°.

  6. #996
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το αμυγδάλου έχει λίγη λιγότερη πρωτεΐνη. το σόγιας δε θα ο άγγιζα.
    αν παλεύεις γιαούρτι ή κεφίρ που είπε ο ονιμπότσο, προτιμησέ τα, αλλιώς πήγαινε σε αμυγδάλου. δε νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα, είτε πίνεις είτε δεν πίνεις γάλα.
    Rock or Nothing

  7. #997
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Το γιαουρτακι ειναι μια χαρα γιατι εχει και την καλλιεργια μεσα (probiotic). Γαλα θα λεγα μαλλον αχρηστο εκτος αν μιλαμε για μωρα η παιδακια.

    Εγω θα συστηνα να δοκιμασετε και σουπα απο κοκαλα (παρτε κοκαλα απο το χασαπι της γειτονιας και βαλτε τα μαζι με λαχανικα να βραζουν κανα 20ωρο). Bone broth το λενε στα αγγλικα, εχει αρκετα μινεραλς και το κυριοτερο απελευθερωνεται ζελατινη απο τα κοκαλα στο ζωμο, πολυ χρησιμο για recovery απο training αλλα και γενικοτερα πολυ υγιεινο
    Let The Freak Flag Fly!

  8. #998
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    μμμ, ζωμός από κόκκαλα με δημητριακά, δε μπορώ να περιμενω να το δοκιμάσω για πρωινό!!!

    τα υποκατάστατα γάλατος έχουν αρνητικό την υψηλή τιμή =/ αν σ'αρέσει η γευση του αμυγδαλόγαλου προτίμησε το, η σόγια έχει φυτοοιστρογόνα και επηρεάζει και το θυροειδή. υπάρχουν και γάλατα από ρύζι (είναι σχετικά γλυκό) και από βρώμη, συν γάλα από φουντούκι και κάσιους, των οποίων οι τιμές είναι δυστυχώς ακόμα υψηλότερες (αλλά φραπές ή φρέντο με φουντουκόγαλα είναι ωραία).

    εκτός από αυτό, υπάρχουν και διάφορες συνταγές να κάνεις "γιαούρτι" από ξηρούς καρπούς για να μη φας τα μουσλι ξεροσφύρι
    Vielen Dank für alles was mal war

  9. #999

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    μμμ, ζωμός από κόκκαλα με δημητριακά, δε μπορώ να περιμενω να το δοκιμάσω για πρωινό!!!
    Αυτό ντε. Για πρωινό είπαμε. Είχα γνωρίσει τύπο που τα έτρωγε με χυμό, αλλά δε νομίζω ότι θα ταιριάζει με μέλι και ταχίνι, λολ και τετοια.
    Πήρα αμυγδαλόγαλο, θα το δοκιμάσω μόλις τελειώσει το κανονικό.

  10. #1000
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Γάλα το πρωί = κλανίδι όλη μέρα
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  11. #1001

    Default

    θελω καμια καλη προταση για ασκησεις για δικεφαλους-τρικεφαλους-ωμους-πλατη χωρις βαρη και στηριξεις
    εχω θεμα με το σκαφοειδες, κανεις καμια προταση?

  12. #1002
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Χωρίς βάρη και στηρίξεις; Μονόζυγο, pushups, βυθίσεις μπορείς;
    Life begins at 45°.

  13. #1003

    Default

    μπα λιγο δυσκολα, ακομη με ναρθηκα ειμαι
    σκεφτομουν τιποτα με λαστιχο ή με βαρακια που προσαρμοζονται στο καρπο

  14. #1004
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Μπορείς να αντικαταστήσεις τους αλτήρες με λάστιχο για τις περισσότερες ασκήσεις. Εύκολα κάνεις κάμψεις δικεφάλων, εκτάσεις τρικεφάλων, πιέσεις ώμων, κωπηλατική, χωρίς πολλή σκέψη.
    Life begins at 45°.

  15. #1005
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by lady_of_winter View Post
    θελω καμια καλη προταση για ασκησεις για δικεφαλους-τρικεφαλους-ωμους-πλατη χωρις βαρη και στηριξεις
    εχω θεμα με το σκαφοειδες, κανεις καμια προταση?
    γνώμη μου να μην απομονώνεις δικέφαλους- τρικέφαλους. δεν έχει κανένα νόημα.
    ειδικά αν έχεις τραυματισμό ο οποίος δεν έχει θεραπευθεί, μην κάνεις τίποτα που θα τον επιβαρύνει, εκτός από ασκήσεις οι οποίες θα αιματώνουν ελαφρά την περιοχή.

    σκαφοειδές είναι ύπουλος τραυματισμός, το φοβόμουν όταν έσπασα τον καρπό, αλλά τελικά τη γλίτωσα με άλλο κόκκαλο, πιο εύκολο. αν φοράς νάρθηκα, γνώμη μου να μην το επιβαρύνεις καθόλου.
    κάνε ασκήσεις ποδιών και κορμού, σπριντ, σκάλες, κερκίδες. η προπόνηση αυτών των μυΐκών ομάδων θα βοηθήσει και τα υπόλοιπα να παραμείνουν σε υποφερτή κατάσταση, ώστε μόλις αφαιρέσεις το νάρθηκα να ξεκινήσεις σιγά σιγά ενδυνάμωση του καρπού.
    Rock or Nothing

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •