Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32

Thread: H Seagate τον παίρνει απ'όλες τις τρύπες..

  1. #1

    Default H Seagate τον παίρνει απ'όλες τις τρύπες..

    Αδέρφια, καταρχήν εύχομαι να μην έχετε HD Seagate.. Ακούστε λοιπόν το πρόβλημα μου και κλάψτε μαζί μου ή προλάβετε την πούτσα που πιθανόν σας έρχεται, ή ακόμα καλύτερα βοηθάτε έναν άμοιρο ΕR-ίτη που είναι σε απόγνωση!


    Πριν 3 μέρες διαπίστωσα αργή είσοδο στα Windows, δεν προβληματίστηκα όμως γιατί τα πάντα είναι τεζαρισμένα στο PC μου..

    Διαπίστωσα όμως ότι ο 2ος ΗD μου Seagate Barracuda 500 GB ST3500320AS με Firmware SD15 είναι "unreadable" και "not accesible".. Googl-αρα και πήγα εδώ:
    http://seagate.custkb.com/seagate/cr...p?DocId=207951

    Ακολούθησα τις οδηγίες πιστά βρίζοντας φυσικά θεούς και δαίμονες για την κακοτυχία μου να έχω αγοράσει HD από μια μαλακισμένη εταιρεία που ποτέ δε συμπάθησα και να πέσω στην περίπτωση ελλατωματικού σκληρού..

    Μετά και το πιστό κατά τις οδηγίες της SEAGATE update του firmware ο baracuda παραμένει unreadable και not accessible..


    Βοηθάτε αδέρφια ( Ingolemo και λοιποί ΣΟΦΟΙ ) εκεί υπάρχουν δουλειά μου, εργασίες, ταινίες και γενικά υπερπολύτιμο υλικό..

    Μου'ρχεται να βάλω τα κλάματα..

    ** Στο "My Computer" o baracuda εμφανίζεται ΧΩΡΙΣ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ και σε προσπάθεια να τον ανοίξω μου βγάζει μήνυμα unreadable..

    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  2. #2
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    ΚΛΑΑΑΑΑΑΑΑΨΕ ΚΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΨΕ
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  3. #3

    Default

    Άντε γαμήσου ρε τραβέλι..
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  4. #4
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Data δεν χάνεται έτσι απλά, σύνδεσέ τον σε άλλο PC μπας και, και μετά πήγαινε τον σε κανένα καλό πισάδικο να στα σώσουν αλλού, λογικά δεν έχει πάθει τέτοια ζημιά.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  5. #5
    Συνεργάτης Μόσπιτ Ingolemo's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    2,250

    Default

    Hmm auto pou mporeis na kaneis einai na valeis kana data recovery porogramma gia na swseis oti arxeia xreiazesai, kai meta format.
    People assume that time is a strict progression of cause to effect. But actually, from a non-linear, non-subjective viewpoint, it's more like a big ball of wibbly-wobbly...timey-wimey...stuff.

  6. #6
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    FILE SCAVENGER

    AN DE KANEI TIPOTA SE ALLO PC. KAI AN PALI DEN PAS WWW.INSOMNIA.GR KAI RWTAS KAI MATHAINEIS
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  7. #7

    Default

    Παρόλο όμως που είναι non accesible?

    Mακάρι να μπορεί να γίνει αυτό και να καταφέρω να πάρω ένα back up..

    Aλλά και μετά το firmware update είναι νεκρός γαμώ το σπιτάκι..

    Ingolemo αυτό με το data recovery μπορείς να δώσεις info περαιτέρω;


    Και πάλι thnx..
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  8. #8
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    re kefte sou eipa

    file scavenger

    psaxto katevase to kai tsekare tosklhro. an de kanei tipotis allaxe pc kai dokimase ton an pali ton poulo trava sto insomnia.gr

    ti katalaves? me ekanes kai postara 2 fores to idio prama. tehs na swseis ta antikeimena sou? kane oti sou lew
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  9. #9
    Συνεργάτης Μόσπιτ Ingolemo's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    2,250

    Default

    E, panw katw auta pou leei o mperni.
    Vazeis to programma se allo sklhro apo auton pou kaneis recover (sth periptwsh sou den mporeis kialliws ), to trexeis kai elpizeis.

    Dokimase kai ayta:
    http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk
    http://www.easeus.com/datarecoverywizardpro/
    http://www.recovermyfiles.com/

    (gia download links vres ta monos e)
    People assume that time is a strict progression of cause to effect. But actually, from a non-linear, non-subjective viewpoint, it's more like a big ball of wibbly-wobbly...timey-wimey...stuff.

  10. #10
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Τσέκαρε και το recover my files.

    Γενικά για οτιδήποτε ψάχνεις(προγράμματα, παιχνίδια κλπ κλπ) πιθανότατα θα το βρείς εδώ: www.warez-bb.org


    Α, και δοκίμασε και μια live διανομή Linux να δείς αν μπορείς να δείς/κάνεις οτιδήποτε με τον δίσκο, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει συμβεί με windows.

    Aν τελικά μπορείς, σώσε τα αρχεία και επειδή απ ότι καταλαβαίνω είσαι σε εγγύηση, στείλτον πίσω και πάρε άλλον(και προφανώς μην πείς ότι δούλεψε με λινουξ-όλα αυτά με την προυπόθεση ότι δεν έχει δουλέψει σε άλλο pc. Γιατί μπορεί ξέρω γω, να πήγες σε service pack 3 σε xp και να έφαγε φλασιά).
    Kill the wise one!

  11. #11

    Default

    sthrizoume mono WD,as prosexes
    Μπλε

  12. #12
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Aν τελικά μπορείς, σώσε τα αρχεία και επειδή απ ότι καταλαβαίνω είσαι σε εγγύηση, στείλτον πίσω και πάρε άλλον(και προφανώς μην πείς ότι δούλεψε με λινουξ-όλα αυτά με την προυπόθεση ότι δεν έχει δουλέψει σε άλλο pc. Γιατί μπορεί ξέρω γω, να πήγες σε service pack 3 σε xp και να έφαγε φλασιά).
    ροφλμαο

  13. #13
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by cloud View Post
    Quote Originally Posted by animae View Post
    Aν τελικά μπορείς, σώσε τα αρχεία και επειδή απ ότι καταλαβαίνω είσαι σε εγγύηση, στείλτον πίσω και πάρε άλλον(και προφανώς μην πείς ότι δούλεψε με λινουξ-όλα αυτά με την προυπόθεση ότι δεν έχει δουλέψει σε άλλο pc. Γιατί μπορεί ξέρω γω, να πήγες σε service pack 3 σε xp και να έφαγε φλασιά).
    ροφλμαο

    Πως αλλιώς θα ρίξεις τον καπιταλισμό




















    Kill the wise one!

  14. #14

    Default

    Thnx για τη βοήθεια παίδες, πολύτιμη όπως πάντα!
    Δοκίμασα αυτό που είπε ο Burni απλά δεν κάνει browse τo HD σε βάζει να ρωτήσεις για τύπο αρχείων και να κάνεις recover.
    Δοκιμάζω αυτό---> GetDataBack και θα τσεκάρω και τα υπόλοιπα..
    Βασικά ψάχνω κάτι μπας και γίνει ανάσταση του νεκρού γιατί back up 500 GB δεν γίνεται και εύκολα και δε σκοπεύω (όχι για οικονομικούς λόγους) να πάρω σκληρό για να κάνω back up του baracuda! Θα δείξει.. cross my fingers κλπ..


    ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ WD SEAGATE ΓΑΜΙΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑΧΩΘΕΝ..


    P.S. Ρε τσεκάρετε το link που έδωκα στο 1ο post μου γενικά έχει γίνει πάταγος
    με τη seagate πολλά μοντέλα της κράσαραν και βγήκαν ελαττωματικά.. Προσέχτε!
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  15. #15
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Καλά μην παίρνεις και όρκο, θυμάμαι ένα καιρό που είχα πάρει σκληρό είχε βγει ελαττωματική ολόκληρη σειρά WD Caviar.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •