Results 1 to 15 of 29

Thread: Ζαγοροχώρια - Τύμφη - Κόνιτσα

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default Ζαγοροχώρια - Τύμφη - Κόνιτσα

    Για πείτε λίγο πως πάω, πόσο κάνει το κτελ ξέρω γω, πόσες ώρες κάνει, προτείνετε φτηνά μέρη για διαμονή και γενικά πείτε για τα χωριά, αν κάποιο λέει περισσότερο απο άλλο κτλ κτλ.
    Επίσης, ξέρετε αν έχει μανιτάρια αυτή την εποχή? Τα φαγώσιμα ντε..

  2. #2
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Επίσης, ξέρετε αν έχει μανιτάρια αυτή την εποχή? Τα φαγώσιμα ντε..
    I must have some booze. I demand to have some booze

  3. #3
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    για όλα τα υπόλοιπα δεν ξέρω, η εποχή των μανιταριών είναι το φθινόπωρο πάντως. Κάτι θα βρεις φαντάζομαι, απλά όχι την ποικιλία του φθινοπώρου.

  4. #4

    Default

    το μόνο που ξέρω να σε πω είναι ότι δεν πάει κατευθείαν ΚΤΕΛ. Τα κοντινότερα ΚΤΕΛ πάνε Γιάννενα και Κακαβιά, οπότε θα ανέβεις Γιάννενα και θα πάρεις άλλο από κει, και το κτελ για γιάννενα κάνει 5.30 - 6 ώρες, ενώ από τα γιάννενα το κοντινότερο ζαγωροχώρι είναι 35-40 λεπτά με αμάξι, οπότε υπολόγιζε 1 ώρα με το ΚΤΕΛ. Μπορείς βέβαια να πάρεις τα ΚΤΕΛ ιωαννίνων να δεις μήπως το δρομολόγιο της κακαβιάς κάνει καμμιά βολική στάση....

    ΚΤΕΛ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
    αθήνα: 210-5129363/5
    Ιωάννινα: 26510-26286
    (μην περιμένεις ευγένεια)

    έχω πολύ καιρό να ανέβω γιάννενα με ΚΤΕΛ και δεν θυμάμαι που τις έχω αφήσει τις τιμές, νομίζω 23-25Ε ήταν την τελευταία φορά πριν τρία χρόνια αλλά επιφυλάσσομαι....

    αν θες να πας πάσχα, δεν σε βλέπω για φτηνά, θα γίνεται της κωλάσεως επάνω....πάντως κωλολένε Τσεπέλοβο, Πάπιγκο που είναι τίγκα πετρόκτιστο και παραδοσιακό (αλλά ειδικά πάπιγκο + πάσχα = κούραση) και αν θες πιο raw καταστάστεις και όχι τόσο προσεγμένες (αλλά σίγουρα πιο αληθινές) Βωβούσα (έχει και lumperjacks εκεί, λολ). και ντάξ τρελή φύση παντού....
    Last edited by alaiah; 06-04-2009 at 14:56.
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  5. #5
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    το καλύτερο είναι να έχεις μέσο να τα γυρίσεις, αλλά και να έχεις διάθεση για περπάτημα.

    Αρίστη, Μικ/Μεγ. Πάπιγγο, Μονοδέντρι, Βίτσα, Τσεπέλοβο γίνεται πανικός, αν και είναι τα πιο μεγάλα, στην ωραιότερη περιοχή και τα πιο περιποιημένα.

    Βραδέτο, Βίκος, Καπέσοβο, Κουκούλι, Δίλοφο, Ανω Πεδινά είναι επίσης πολύ όμορφα και με λιγότερη κίνηση.

    Επίσης Κήποι, Νεγάδες πολύ ωραία παραδοσιακά και με σχετικά λίγο κόσμο

    Και ανατολικό Ζαγόρι (Μιτσικέλι περιοχή) με πανέμορφα παραδοσιακά χωριά με πολύ λίγη κίνηση (Ελάτη, Δίκορφο, Μανασής, Καλουτάς, Διπόταμο)

    η Βωβούσα είναι πλέον από περιοχή Γρεβενών, δεν προσεγγίζεται καθόλου εύκολα από Γιάννενα.

    Μπορείς να κοιμηθείς σε σκηνή σε διάφορα λιβάδια, ένα μεγάλο είναι πάνω από το χωριό Μονοδέντρι πηγαίνοντας προς τη θέση με θέα τον Βίκο, έχει και βρύση για νερό.

    Σκαμνέλι, Λαϊστα, Ηλιοχώρι, Βρυσοχώρι, Φραγκάδες είναι κάπως πειραγμένα, στην αρχιτεκτονική τους και πιο απομακρυσμένα. Αν έχεις δει κάποια από τα παραπάνω, δεν θα σε εντυπωσιάσουν.

    δες και σχετικούς χάρτες εδώ
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  6. #6
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    pigaine sta meri mou....molista,ganadio monastiri....

  7. #7
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Σκεφτόμουν να πάω τη μάνα μου για ένα σ/κ, δώρο κι έτσι. Οπότε σκηνές και τέτοια είναι out of the question. Ξέρουμε τίποτα τιμές σε ξενώνες/ενοικιαζόμενα κτλ?

    Δεν το κόβω βέβαια τελικά γιατί κάνα κατοστάρι θα πάνε μόνο τα κτελ απ'αυτά που λέει ο alaiah, αλλά πείτε εσείς αν θέλετε να τα'χω στα υπόψιν.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •