Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29

Thread: Ζαγοροχώρια - Τύμφη - Κόνιτσα

  1. #16
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    επιστροφή στην περιοχή. μετά το σμόλικα το κοντινότερο χωριό για διαμονή και ξεκούραση είναι η κόνιτσα, οπότε αναγκαστικά τραβήξαμε για εκεί, η κόνιτσα βρίσκεται στην έξοδο του φαραγγιού του αώου και πολύ κοντά στο φαράγγι του βοϊδομάτη. επίσης, σε πολλές ορειβατικές διαδρομές, οπότε σε συνδυασμό με τις καλές τιμές στα καταλύματα - συγκρινόμενες με τα εμπορικά χωριά - γεμίζει ορειβάτες. με μια γρήγορη ματιά είδα και ωραία - πιο εναλλακτικά - μαγαζάκια, αλλά δυστυχώς οριακά φάγαμε κρεατικό (ζυγούρι) και κατευθείαν για ύπνο. το τουρ συνεχίστηκε προς βοϊδομάτη, αρίστη, πάπιγκα, μόνο για επισκόπηση μελλοντικών διαδρομών. ημέρα ξεκούρασης άλλωστε.


    εδώ μετάνιωσα που δε φορούσα το μαγιό








    μεγάλο και μικρό πάπιγκο














    κολυμπήθρες (οι οποίες ήταν λίγο κακομοιριασμένες χωρίς πολύ νερό)





    θέα στο φαράγγι του βίκου



    μετά από αρκετή αναζήτηση κάποιου αξιοπρεπούς καταστήματος εστίασης (αρίστη και πάπιγκα όλα φουλ τουριστικά), καταλήξαμε στα κάτω πεδινά, το οποίο είναι πιο άγνωστο και πολύ λιγότερο τουριστικό ζαγοροχώρι. εδώ για υπερτίμιο τσίπουρο και μεζέ τρώει κανείς στο μεσοχώρι https://goo.gl/maps/fJkhFHxzvUDZa9CaA με θέα το χωριό και διαβάζοντας κάτι από τη βιβλιοθήκη του μαγαζιού.




    γενικά, η αρίστη είναι φουλ τουριστική και μαζεύει τον χιπστερο-ορειβατικό κόσμο - συνήθως με πολλά φράγκα. οι μέσοι ορειβάτες επιλέγουν κόνιτσα. τα πάπιγκα αν και έχουν περιποιημένα και πανέμορφα κτίσματα, δίνουν την εντύπωση ότι έχουν φτιαχθεί πια μόνο για τον τουρισμό. μου άφησαν μια γεύση ψευτιάς. δηλαδή κ εγώ από φουλ τουριστικό χωριό είμαι, αλλά αν σταματήσει ο τουρισμός, το χωριό θα συνεχίσει να υπάρχει γιατί παίζουν και άλλα επαγγέλματα και λειτουργίες στην περιοχή. στα δυο πάπιγκα φάνηκαν όλα να περιστρέφονται γύρω από τους - ματσωμένους - επισκέπτες. αντίθετα, υπάρχουν άγνωστα χωριά που δίνουν μια πολύ καλύτερη εικόνα για το ποια είναι η περιοχή.

    αν και άσχετο με την περιοχή, το τουρ κατέληξε γρεβενά και μανιταροφαγία στις αυλαίς https://goo.gl/maps/GCF177apgo7X3n6b9 με κορκούτι μανιταριών (άπαιχτο), λιγκουίνι με βωλίτες και μανιτάρια πανέ με σάλτσα.




    για μπιρίτσα στο fuit https://goo.gl/maps/otvvBi4F7TbdWq6N6
    Rock or Nothing

  2. #17
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Πήγα κι εγω ρε raven τον Αύγουστο. Εξαιρετικη φυση και ποταμια-γεφυρια-βουνά αλλά πάπιγγο και τέτοια φουλ ψευτο-χιψτεριλα και φραγκα. Κόνιτσα δε μου άρεσε ιδιαιτερα, η βάση μου ήταν Δροσοπηγη (μαστοροχώρια) που ειναι επικό χωριο με σουπερ τοποθεσια-φαγητο-φυση και βαρια ιστορια (όπως όλη η περιοχή αλλωστε).
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  3. #18
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    κόνιτσα δε λέει κάτι από ομορφιά, αλλά έχει πολλά και οικονομικά καταλύματα και είναι κοντά σε όλες τις διαδρομές της περιοχής. και λόγω του κόσμου που μαζεύει, έχει πιο αξιοπρεπή μαγαζάκια σε σχέση με τα υπερτουριστικά που προαναφέρθηκαν.

    δροσοπηγή, μακρυά για να κάνουμε το σμόλικα, αλλά βλέπω ότι βολεύει για κορυφή γράμμου
    Rock or Nothing

  4. #19
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ειχα παει 9-14 Δεκεμβριου 2019
    μειναμε στο Μεγαλο Παπιγκο, αδειο εντελως (ευτυχως) ενω στο ελεεινο και τρισαθλιο Μετσοβο οπου καναμε μια στασις για μασα γινοταν της πουτανας
    εξορμησεις στο Μικρο και στις βαθρες βεβαια, και μεχρι Τσεπελοβο
    α, και φαραγγι Βικου, αλλα εγω εμεινα μεσα στην κουρσα
    η βαση μας ηταν η ''Καλλιοπη'' (μη γελας), 65 εουροζ η βραδια, εχει και γατες


    σε γενικες γραμμες ομορφη φαση, γαμεστερα μερη κλπ ΑΛΛΑ...
    χαλια αθρωπες, μα πολυ χαλια
    ξινισμενοι και σε κοιταν ωσαν πενηνταευρω
    πηρε ενα μικρο καλειδοσκοπιο η συντροφος στο ανηψι της 5 εουροζ, και ζηλεψα κι εγω και πηρα ενα για το δικο μου ανηψι 7 (!!!!) εουροζ την επομενη μερα απο το ιδιο καταστημα, αυτο στην πλατεια του Παπιγκου στην εκκλησια


    απο φαγια καλη σταυλισια και παϊδακια εκει που μεναμε, γαλοτυρι που δεν ξαναεφαγα ποτες αρα δεν ξερω αν ηταν καλο στο Μετσοβο
    πορτοκαλοπιτα στο καταστημα με το καλειδοσκοπιο
    τσιπουρο ΠΑΝΤΟΥ αθλιο, ευτυχως ειχαμε ενα δικο μας Χαλκιδικιωτικο και βγαλαμε την μιση διαμονη


    εαν θα ξαναπηγαινα?
    ναι, αλλα με μηχανες και ελευθερο καμπινγκ το καλοκαιρι

    φωτοζ:

    πετρινο δασος στον δρομο για το φαραγγι



    -------------------------------------

    η εκκλησια διπλα στους απατεωνιδες



    ---------------------------------------

    στο σοκακι της Καλλιοπης




  5. #20
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Καλές εποχές...
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  6. #21
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Μάικ για το Μέτσοβο έχεις απόλυτο δίκιο, η τουριστογυφτιά η ίδια. Πάπιγκο μόνο κάτι μπύρες ήπιαμε αλλά τα μαγαζιά τους φαίνονταν τελειως τουριστ τουριστ, σε αντίθεση με τα μαστοροχώρια που είναι τελείως αυθεντικά (και στου διαολου το κερατο βεβαια). Φοβερα φαγητα και τσιπουρα και χωρια εφάμιλλης πετρινης ορεινης ομορφιας με το παπιγκο. Είναι ένας φοβερος ξενόνας-ταβερνα στο κεφαλοχωρι που τα πάντα ήταν διαολεμένα νοστιμα και το τσιπουρο ηταν μάλλον το καλυτερο που εχω πιει (οκ, εγω ειμαι φλωρος κρητικος και ξερω μονο απο τα δικα μας ημιμετρα τσικουδιες). Ειχε και κατι φοβερα χορτα εποχης που τα εκανε ομελετα, νάνες νομιζω τα ελεγαν.... Θα ξαναπάω σιγουρα για να ανεβουμε και Γραμμο.

    ΥΓ: σου χρωσταω ένα βινυλιο σκριμιν τρις απλα δεν εχω αξιωθει να παω να παρω χαρτονι να στο στειλω.
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  7. #22
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Παυλε ημεις πηγαμε με ενα ακομα ζευγαρι με μικρο παιδουδ' αρα δεν φτουρουσαμε για πολλα πολλα
    σταθηκαμε τυχεροι στο οτι πετυχαμε μαλλον νεκρη περιοδος στο Παπιγκο

    περι πετρινων....
    δυστυχως κυριαρχουν τα νεα οικοδομηματα, δηλαδης κανονικα σπιτια με επενδυσις απο πετρα εξωτερικα (γελαει ο λαος)
    θυμαμαι ενα χωριο πριν το φαραγγι που ηταν ΜΟΝΟ τετοια, και αβερτα τουριστογουατεβερ μπλιμπλικια
    ειχε και μπλουζα VIC λολ

  8. #23
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    λολ

  9. #24
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    Παυλε ημεις πηγαμε με ενα ακομα ζευγαρι με μικρο παιδουδ' αρα δεν φτουρουσαμε για πολλα πολλα
    σταθηκαμε τυχεροι στο οτι πετυχαμε μαλλον νεκρη περιοδος στο Παπιγκο

    περι πετρινων....
    δυστυχως κυριαρχουν τα νεα οικοδομηματα, δηλαδης κανονικα σπιτια με επενδυσις απο πετρα εξωτερικα (γελαει ο λαος)
    θυμαμαι ενα χωριο πριν το φαραγγι που ηταν ΜΟΝΟ τετοια, και αβερτα τουριστογουατεβερ μπλιμπλικια
    ειχε και μπλουζα VIC λολ
    Δίκιο για τους νεοτερισμους μπετο και απεξω πετρα, αλλα υπαρχουν ακομα μερη εκει πανω που ειναι (πιο τουλαχιστον) οριτζιναλ.

    Παραθετω λινκ γιατι τις φωτος τις εχει η συζυγος και δε θυμαμαι ουτως η αλλως πως ανεβαζω φβτος εδω.

    https://www.drosopigi.gr/
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  10. #25
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    παντου, οχι μονο εκει
    απλα ειναι λιγο γελοιο μωρε
    θυμαμαι οδηγουσαμε και διπλα μας ηταν ο βραχος ετοιμος φετες (δες φωτο απο πετρινο δασος) απλα τον εσπαζες με το σκεπαρι και ηφκιανες το γιατακι σου
    χεστα, γαμημενη Χαλκιδικι πουτανα εσυ τα φταις ολα

  11. #26
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Θέλω κι εγώ να μοιραστώ μαζί σας την επίσκεψή μου στα Ζαγοροχώρια. Έλαβε χώρα τον Φλεβάρη του 2000, κατα τη διάρκεια της τριήμερης εκδρομής που είχαμε πάει η Α' και Β΄ λυκείου του 37ου Λυκείου Αθηνών στα Γιάννενα. Έφαγα και μετσοβόπιτα, ήταν πολύ ωραία.

  12. #27
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Rush View Post
    Θα ξαναπάω σιγουρα για να ανεβουμε και Γραμμο.
    είναι μες στα πλάνα για φέτο - ό,τι πλάνα μπορείς να κάνεις φέτος τελοσπάντων - οπότε καταγράφηκε ως πιθανός τόπος διαμονής
    Rock or Nothing

  13. #28
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Rush View Post
    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    Παυλε ημεις πηγαμε με ενα ακομα ζευγαρι με μικρο παιδουδ' αρα δεν φτουρουσαμε για πολλα πολλα
    σταθηκαμε τυχεροι στο οτι πετυχαμε μαλλον νεκρη περιοδος στο Παπιγκο

    περι πετρινων....
    δυστυχως κυριαρχουν τα νεα οικοδομηματα, δηλαδης κανονικα σπιτια με επενδυσις απο πετρα εξωτερικα (γελαει ο λαος)
    θυμαμαι ενα χωριο πριν το φαραγγι που ηταν ΜΟΝΟ τετοια, και αβερτα τουριστογουατεβερ μπλιμπλικια
    ειχε και μπλουζα VIC λολ
    Δίκιο για τους νεοτερισμους μπετο και απεξω πετρα, αλλα υπαρχουν ακομα μερη εκει πανω που ειναι (πιο τουλαχιστον) οριτζιναλ.

    Παραθετω λινκ γιατι τις φωτος τις εχει η συζυγος και δε θυμαμαι ουτως η αλλως πως ανεβαζω φβτος εδω.

    https://www.drosopigi.gr/
    παίδες, για τα πέτρινα θα συμφωνήσω, ΑΛΛΑ ο νέος κανονισμός ενεργειακής απόδοσης κτιρίων μας έχει κάνει τη ζωή υπερβολικά δύσκολη στο να κατασκευάσουμε κάτι αποκλειστικά από πέτρα, για λόγους που δεν μπορώ να σας εξηγήσω εδώ στο θρεντ. πολλοί επιλέγουν να φτιάξουν έναν φέρων οργανισμό από σκυρόδεμα και αντί για τούβλο να χρησιμοποιήσουν πέτρα ώστε να γίνει η ζωή τους πιο εύκολη. παίζουν κ άλλα βέβαια. σίγουρα είμαι τέρμα αντίθετος, αν ποτέ αξιωθώ, θα φτιάξω μόνο πέτρα/ξύλο με όσα μειονεκτήματα μπορεί να προκύψουν λόγω θερμομόνωσης. το αποτέλεσμα αισθητικά είναι ασυναγώνιστο.
    Rock or Nothing

  14. #29
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ^^^ αυτο μας ειπε ενας νεαρος μια βραδια που τα πιναμε στην Καλλιοπη
    βεβαια τα περισσοτερα εκει ηταν επι ΠΑΣΟΚ οποτε, γαματα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •