Results 1 to 6 of 6

Thread: Bullet - Bite the Bullet (2008)

  1. #1
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default Bullet - Bite the Bullet (2008)




    Tracklist:

    1. Pay the price
    2. Roadking
    3. Bite the bullet
    4. Dusk til dawn
    5. Nailed to the ground
    6. City of sins
    7. Waste my time
    8. Rock n roll remedy
    9. Rock us tonight
    10. Wheels keep on turning
    11. The rebels return


    Λοιπόν , αφού μαλακίστηκα τουλάχιστον τρεις μήνες σε υποφόρουμς του er σαν απλός παρατηρητής κυρίως και έχοντας πλήρη επίγνωση ότι εδώ (aka er) μιλούμε για ένα κατεξοχήν μουσικό φόρουμ είναι ντροπή να μην ποσταρω ένα τουλαχιστόν ποστ σε ετούτην εδώ την υποκατηγορία. Και κάνω την αρχή με ένα από τα αγαπημένα μου άλμπουμ που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια. Από μια απόλυτα καυλωτική μπάντα που αποδεικνύει ότι Τhe rebels return...
    Ξεκινάμε...
    Έχοντας πάντα "άχτι" με τις underground rock μπαντες , ξεκίνησα ένα search κυρίως στο myspace και σε μουσικά φόρουμς να βρω μια σύγχρονη μπάντα που να παίζει κυρίως stoner rock μουσική , αλλά είμαι τόσο κολοφαρδαtion που έπεσα πάνω σε μία μπάντα που με την πρώτη ακρόαση του πρώτου τους τραγουδιού pay the price από το music player του myspace έχασα τον γαμημένο τον μπουσουλα και ήρθα σε επαφή με την παλιά καλή μου λατρεία που αφορά το old school heavy metal και ότι αυτό εκφράζει. Harleys , μπυρο'ι'νη , δερματινοφάση και το γαμημένο καφριλικι που αυτά συνεπάγονται πέρνουν ξανά ουσία και βρίσκουν τους πλήρους εκφραστές τους στους νέους θεούς της Hard Rock σκηνής. Σε μια χώρα που το heavy metal είναι κάτι περισσότερο από τρόπος ζωής ,η Σουηδία ντε, δημιουργήθηκαν οι αυτού εξεχότητες called Bullet. Στην χώρα τους λατρεύονται σαν θεοί και γι αυτό βραβεύθηκαν ως η καλύτερη hard rock band της Σουηδίας για το έτος 2008.Kατεβάζω λοιπόν το καλυτερό τους από τα δύο άλμπουμ που έχουν δημιουργήσει. Ξεκινώντας την πρώτη ακρόαση του Bite the Bullet δεν είχα λόγια να περιγράψω τα γαμημένα φωνητικά του Hell Hofer ! Tεράστια καύλα επίσης δίνει ο ρυθμός και τα κοφτα ριφάκια. Αυτό που πάντα εκτιμούσα σε μια ροκ μπάντα εκτός από την μουσική τεχνική και την μουσική πρωτοτυπία , στο βαθμό που μπορώ να την εντοπίσω , είναι το πάθος και ο τσαμπουκάς που μπορεί να βγάζει η μπάντα. Εξού και η μεγάλη αγάπη μου για τους Άφταστους Μanowar. Oι Bullet βγάζουν πολύ τσαμπουκά και θυμό σαν να θέλουν πουν ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΘΕΙΤΕ ΡΕ ΓΑΜΙΔΙΑ! ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΟ HARD ROCK EINAI EΔΩ !
    Απίστευτα πορωτικοί οι Σουηδοί με τον γρήγορο ρυθμό τους και τα γκάζια από τις harley να γίνονται ένα με τα "γκαζια" της ηλεκτρικής κιθάρας. Αφού ξεκοκκάλιασα και τον δίσκο από αλλεπαλληλες ακροάσεις μια περιέργια με ώθησε να ψάξω γι αυτούς στο ινδερνετ για ρεβιους και λοιπα. Σκατα! Μας κοπανάνε ένα " Η αγάπη τους για τους ACDC τους κάνει ιδιους μουσικά με αυτούς " ή ένα του στυλ " Οι νέοι Αccept " . Ρε πάντε γαμηθείτε ρε μουνιά ! Λες και οι άγιοι της ροκ σκηνής δεν επηρεαστηκαν από άλλους προγενέστερους. Τα ίδια λέγαν και τότε για αντιγραφές και λοιπές παπαριές. Από την στιγμή που η μουσική βαράει στην ψυχή και σε πορώνει στα τ***** μου ρε αν αντεγραψαν. Ναι μετά από κάποιες ακροάσεις θυμίζουν ACDC κυρίως σε ότι αφορά τα φωνητικά και εν μέρει το ρυθμό. Αλλά ρε οι Bullet έχουν τόσα άλλα να κρατήσεις και που σίγουρα αν γουστάρεις βαρύ ήχο από hardrockheavymetal μουσική σίγουρα καυλώνεις απίστευτα από τους Σουηδούς. Στα μείον τους είναι ότι είναι ολίγον μονότονοι σε ρυθμό , αλλά στα αρχίδια μας γιατί ο ρυθμός αυτός ειναι πορωτικός και σίγουρα μόνο μερικές μπάντες μπορούν να τον κατέχουν.
    Αυτά τα εντελώς ~υποκειμενικοαντικειμενικά~ από εμένα

    ΖΗΤΩ Ο ΝΕΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ HELL HOFER


    myspace : http://www.myspace.com/bulletsweden
    Last edited by bon; 03-08-2009 at 23:13.

  2. #2
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το heading for the top τα σπάει, αλλά τούτο δεν το έχω ακούσει
    θα το κατεβάσω πάραυτα
    Rock or Nothing

  3. #3
    seattle 7 lebowski's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    /home/lebowski/
    Posts
    1,141

    Default

    Ωραια μπαντα οι Bullet.Και το δισκακι μπομπα

  4. #4
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Διαβάζοντας ένα ριβιου με τόσα ΓΑΜΗΣΙΑ, προτιμώ να μην ακούσω γιατί θα νιώσω μειονεκτικά.

  5. #5
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default

    αχαχ τώρα που ξαναβλέπω το ρίβιου απορώ πως είχα τόσο μεστό λόγο !

    ακούστε και τον πρώτο τους δίσκο

  6. #6
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τελικά ο 1ος μ'άρεσε περισσότερο.
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. 2008
    By iskra in forum Music Discussion
    Replies: 122
    Last Post: 08-10-2008, 14:05
  2. Eldritch 11-12-2008, Thessaloniki & 14-12-2008, Athens
    By Jim Dandy Mangrum in forum Live & Events Talk
    Replies: 17
    Last Post: 03-10-2008, 12:18
  3. Euro 2008
    By eleventh guardian in forum Athletics
    Replies: 873
    Last Post: 01-07-2008, 17:07
  4. MMD 8-3-2008
    By Deconstruction in forum Live & Events Talk
    Replies: 62
    Last Post: 09-03-2008, 21:29
  5. Brown Recluse Spider Bite - Gia nistikous mono
    By FIXXXER in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 29-08-2005, 19:14

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •